ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.10.2019
DIN: Piteşti
ÎNSCRIS: 19.06.11
SEP-2019

Unde am mâncat în Yerevan

Am mai spus-o și altă dată, în plimbările pe care le fac, masa de prânz se rezumă la ceva frugal, stradal, fructe și sucuri cât mai naturale, masa de seară fiind cea de bază. Tot așa a fost și în Yeveran unde am făcut plimbări destul de lungi, cu multe obiective văzute, până spre seară, urmând apoi doar cina și odihna, vezi impresii.

Încă din timpul documentării găsisem în Yerevan câteva restaurante tradiționale, tentante, despre care citisem bune aprecieri și pe care le pusesem pe lista mea de așteptare.

Yerevan Tavern

Unul din restaurantele alese de mine, este situat la numărul 5 pe Strada Amiryan, în apropierea Pieții Republicii unde se află multe astfel de restaurante. Este deschis între orele 10:00 și 24:00 și cunoscut ca unul din localurile bune din Yerevan pentru mâncare armenească și caucaziană, pentru serviciile bune și prețurile accesibile și pentru serile în care, între orele 19:30 și 23:00, “Ansamblul Folcloric din Akunk” prezintă live spectacole de muzică națională armenească. Este un restaurant mare, de 200 de locuri, într-o sală comună, o sală VIP și șapte separeuri, noi Am Fost Acolo până în jurul orei 18:00.

Restaurantul este foarte apreciat atât de turiștii străini care găsesc aici atmosfera specifică Armeniei cât și de localnicii amatori de mâncăruri rafinate. Pe Google Maps este apreciat cu 4,7 puncte din peste 1.300 de recenzii, iar pe TripAdvisor este cotat în primele 20 cele mai bune din cele peste 790 restaurante din Yerevan și are 4,5 puncte din peste 2.300 de review-uri.

Pe site-l pandokyerevan.com se găsesc mai multe informații, la numărul de telefon +374 10 545545 se pot face rezervări necesare pentru doritorii și de spectacol. Fiind într-o locație centrală, la intersecție, restaurantul nu are terasă.

Noi am ajuns pe jos, am coborât la subsolul în care este amenajat, un subsol în stil vechi, plăcut, unde am fost rugați să așteptăm să ne preia cineva, am fost preluați și conduși la o masă de o tânără din personalul restaurantului.

Am primit Meniurile, denumirile preparatelor sunt scrise în armeană și engleză, sunt prezentate componentele și prețurile lor, iar pozele color completează detaliile… Meniul oferit cuprinde mâncăruri locale și tradiționale, supe diverse, eu sunt amatoare de supe și ciorbe alții nu, diferite mâncăruri specifice armenești din porc, vită și miel, fripturi, deserturi, băuturi alcoolice, diverse tării, vinuri, bere și nonalcoolice, apă plată și minerală, freshuri, etc... Mai aveau deserturi, cafea, …

Am pozat şi postat câteva pagini din Meniuri în care sunt detaliate mâncărurile și se văd preţurile practicate.

Meniul

Tânărul care a venit să preia comanda a fost amabil, știa și puțin engleză, am ales specificul local, Siberian Soup, Tolma with Grape Leaves, Karahunj. Am solicitat și Bread, iar ca băutură Mineral Water și Beer. Ca desert mă tenta o Baklava sau o Gata, dar văzând la mese porțiile mari mi-am zis să mai aștept, și bine am făcut...

Am mai pozat prin sală, recepția și barul, am pozat pagini din meniu, telefoanele erau la îndemână, comanda a sosit făra să realizez cât am așteptat, destul de puțin…

A sosit comanda, porții mari, apetisante, ca de obicei am împărțit frățește, nu jumi-juma felurile principale nu și supa.

“Supa Siberiană”, fiartă în Yerevan, nu în Siberia, avea mici găluște umplute cu carne de vită, delicioase, “Sărmăluțele în foi de viță de vie” servite cu iaurt erau aromate și gustoase, iar Karahunj, avea carnea de miel fragedă și suculentă și un pilaf bun, ușor condimentat. Modul de preparare și condimentele adăugate făceau să se simtă doar gustul de miel, nu și mirosul lui… Nu sunt amatoare de miel dar pot spune că, așa gătit, mi-a plăcut.

Am avut “Pâine Europeană” și “Lavash”, iar “Apa Minerală” și “Berea Kilikia Draft” au fost pe gustul fiecăruia. Costul mesei din acea seară a fost 12.000 drami, circa 23 euro.

Am fost încântată de această masă, tânărul care ne-a servit a fost și el încântat de noi și ne-am despărțit prieteni, gândindu-mă că ar merita să mai revin aici, poate după ora 19:30, cei care ajung în Yerevan să ajungă și acolo, personalul restaurantului, politicos și amabil, localul curat, bine îngrijit și întreținut, prețurile practicate, recomadându-l ca un local de frecventat…

Caucasus Tavern

Alt restaurant la care am mers în Yerevan, este situat la numărul 82 din Strada Hanrapetutyan, aproape de intersecția cu Bd. Sayat – Nova și la doar 300 m de a doua noastră cazare în Yerevan. Este deschis nonspop și cunoscut ca un local bun în Yerevan pentru mâncare est europeană, armenian - caucaziană, vegetariană sau vegană.

Pe Google Maps este apreciat cu 4,3 puncte din peste 570 recenzii, iar pe TripAdvisor are 4 puncte din 450 recenzii.

Pe site-l caucasus.am se găsesc mai multe detalii și în engleză, iar la numărul de telefon +374 10 561177 se pot face rezervări sau află diverse informații.

Am ajuns destul de târziu la restaurant, în Sala Armenească era un grup mare de străini care serveau cina acolo, am fost conduși la o masă și am primit Meniurile cu detalii în engleză, armeană și rusă, cu prețuri și poze. Restaurantul mai avea la parter Sala Georgiană, Sălile de Est și de Vest dar și la demisol pentru fumători. Erau amatori destui și la terasa de pe trotuarul din fața restaurantului.

Meniul cuprindea mâncărurile de care vorbeam mai sus, supe și ciorbe, mîncărurile caucaziene specifice armenești din iepure, miel și vițel, vită și porc fripturi, deserturi, băuturi alcoolice, diverse tării, vinuri, bere și nonalcoolice, apă plată și minerală, freshuri, etc... Mai aveau deserturi, cafea, …, și ofereau și vin la pahar sau carafe. Am pozat şi postat și câteva pagini din Meniu în care sunt detaliate mâncărurile și se văd preţurile practicate.

Meniul

Comanda am dat-o ușor, tânărul care servea ne-a prezentat câteva produse, suficiente ca să ne hotărâm rapid… Am optat doar pentru Lamb Khashlama și Pork T-bone BBQ, cu Lavash, Mineral Water și Beer. Și acum regret că nu am mâncat Harisa, poate altă dată...

Până să vină comanda am mai pozat prin sală, recepția și barul, am pozat pagini din meniu, am pozat și pe afară, am mai așteptat puțin și a sosit parte din comandă, “Apa Minerală” și o “Bere Alexandropol”, iar șoferul meu, nu mai conducea în Armenia, mașina fusese predată, a cerut și un pahar cu Homemade Wine.

“Supa de Miel cu Cartofi și Legume”, cu diferite ierburi aromate, mult mai consistentă decît o ciorbă, a fost foarte bună, de data aceasta am împărțit-o și pe ea.

A sosit și “Cotletul de Porc la Grătar”, a fost delicios chiar dacă avea și puțin os, iar “Vinul de Casă”, roșu, l-am gustat și eu, era puțin cam aspru pentru mine, nu și pentru alții...

Am achitat costul mesei, 11.500 drami, circa 22 euro, un preț bun zic eu, ne-am despărțit în relații prietenești de gazda noastră și am plecat spre Yerevan Boutique Hotel, gazda noastră din acea seară.

Dalma Garden Mall

Aflat la mai puțin de 300 metri de Bien Hotel, gazda noastră pentru 4 nopți în Yerevan, adăpoștește mai multe restaurante și fast-fooduri cu produse specifice armenești sau europene destul de ieftine. Sunt branduri internaționale mai cunoscute, KFC, Burger King sau mai puțin cunoscute Classic Burger, Tantuni, Mr. Gyros, Spago Grill sau locale, Tashir Pizza.

În prima seară am testat Pork Taco de la Fast-foodul Classic Burger, specialitate mexicană nu armeană, Cream-soup with mushrooms, mi-a plăcut și Ajarian Khachapuri cu file de porc afumat de la Pizzeria Tashir, cost total 3.800 drami, 7,5 euro, bune, gustoase și suficiente. În celelalte două seri am luat doar produse de la Tashir Pizza, Chicken Soup și Pizza Diablo Americano cu șuncă, ciuperci, brânză, sos “Majorio”, cost total 2840 drahme, circa 5,5 euro și în cealaltă seară Pizza Europe Americano cu file de porc afumat, șuncă, piept de pui, cârnăciori, brânză, sos “Majorio”, totul costând 2 400 drahme, circa 5 euro.

Pozele postate vor prezenta, mai bine ca mine, aceste produse și întreaga ofertă…

Pot spune că preparatele au fost gustoase, aromate și plăcute, în specificul caucazian al zonei, că merită avute în vedere și pentru costurile lor, foarte accesibile.

În final aș vrea să spun că cele două restaurante se aseamănă, timpii de așteptare au fost cam aceeași, Yerevan Tavern este mai mare, Caucasus Tavern este compartimentat, la ambele restaurante mâncarea a fost bine preparată, gustoasă și ambianța armenească plăcută, Yerevan are o ofertă mai bogată, Caucasus are prețuri mai mici, amândouă sunt recomandabile, le recomand și eu, mai adaug doar că aș reveni la oricare din cele două taverne oricând, cu mare plăcere…

Trimis de mprofeanu in 02.10.19 19:59:34
Validat / Publicat: 02.10.19 21:22:05
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CAUCAZ.

VIZUALIZĂRI: 743 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P10 Armenia, Yerevan, Yerevan Tavern, Karahunj, mielul se topea în gură de fraged ce era, tare bun

[02.10.19 21:05:35]

Mutat în rubrica "Unde mâncăm în Yerevan?, EREVAN" (nou-creată pe sait)

[02.10.19 22:01:58]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

Yolanda
[03.10.19 07:35:16]

" Armenia, Yerevan, Dalma Garden Mall, prăjiturile sunt cam grase... " adica au multa crema, ... si nu le-ai gustat? eu asta faceam prima data. Normal ca dupa felul doi nu mai intra nimic, portiile mi se par mari. Si pizza arata tare bine, mai bine ca la noi.

Judecând dupa mâncare nu traiesc rau, bravo lor!

[03.10.19 19:55:06]

@webmaster: Mulțumesc Frumos!

[03.10.19 20:00:43]

@Yolanda: La dulciuri nu mă pot abține, bineînțeles că am încercat și eu dar mi s-a părut crema cam ciudată.

Pizza a fost chiar bună, mi-a plăcut și porțiile erau mari. Se mănâncă bine în Armenia și destul de ieftin.

Mulțumesc frumos pentru vizită și pentru ecou!

Cu drag,

HYUNDA-I
[03.10.19 20:39:00]

Un mare LIKE pentru toate articolele cu Yerevan, super informatii. Imi da de gandit aceasta destinatie, e de luat in vizor.

[03.10.19 23:21:58]

@HYUNDA-I: Multumesc pentru ca m-ai citit si ma bucur ca ti-am dat de gandit!

M-as bucura si mai mult daca ai ajunge acolo si as citi impresiile tale.

HYUNDA-I, mprofeanu, Yolanda

• pagină generată în 0.061042070388794 sec