ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.10.2019
SEP-2019

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 3 MIN

La pas prin Roma - On the Budget

Am vizitat Roma timp de 5 zile și am folosit metroul și autobuzele locale.

Am ajuns la Roma la aeroportul Ciampino. Am vazut ca se recomanda mult cursele de autobuze spre stația Termini care costa 5 euro și durează cam 40 de minute.

Puteți reduce costurile utilizând transportul public (Atac) și reduceți totodată și durata de deplasare.

Din aeroport puteți lua autobuzul 540 pâna la stația Cinecitta (renumitele studioruri de film italiene) și de acolo aveți metrou în toate direcțiile.

Metroul se mișcă totuși cel mai rapid și circulă cel mai bine.

Biletele de autobuz/metrou costa 1,5 euro și puteți calatori cu ele timp de 100 de minute. Cu un bilet faceți o calatorie cu metrolul și cu atobuzele sau tramvaiele locale. Puteți schimba între autobuz și metrou cu același bilet. Biletele se stampileaza in automatele din autobuze sau de la intrarea in metrou.

Puteti lua si bilete valabile o zi, 3 zile sau 7 zile.

Noi (am fost 3 persoane) si am stat destul de departe de centru asa ca am folosit biletele de 7 zile si am iesit cel mai convenabil.

Pentru a va descurca usor cu transportul public va sugerez sa folositi aplicația moovit care vă va fi de mare folos.

De vizitat stie fiecare ce își dorește să vadă.

Recomand sa urmăriți web-site-urile obiectivelor pe care doriți să le vizitați pentru că poate aveți norocul să se nimerească o zi cu vizitare gratuită care vă va lăsa cu ceva bani în buzunare... pe care să-i folosiți în alte părți.

O surpriză neplăcută am avut la Muzeele Vaticanului, unde am avut rezervată vizita seara de la ora 8. Partea nasoală a fost că în timpul nopții nu este deschisă Pinacoteca, Galeria Candelabrelor și a trăsurilor. Asa ca nu va recomand sa faceți rezervări seara.

Colosseum-ul și forumul roman le-am vizitat în 23 septembrie (ziua împăratului Augustus) când a fost intrarea gratuită.

Mai sunt cateva zile în care se pot vizita gratuit aceste obiective.

In orice caz luați-vă timp suficient pentru vizite.

La Muzeele Vaticanului am stat cam 3 ore, dar cred că dacă era să fie toate sălile deschise mi-ar fi trebuit timp dublu.

La Colosseum și forumul roman am bântuit cam 4 ore, dar aș mai fi stat incă pe atât.

La 10 minute de Colosseum este biserica San Pietro in Vincoli, obiectiv gratuit și destul de trecut cu vederea de către turiști, unde puteți vedea statuia lui Moise făcută de Michelangelo. Biserica are un program cam ciudat fiind deschisa de la ora 8 până la 12 și apoi de la ora 17 la19.

La Catedrala San Pietro din Vatican puteți sta relaxat 3 ore și tot nu e destul.

Concluzia e să vă luați timp pentru fiecare vizită și să nu vă grabiți pentru că oricum nu puteți vedea tot ce vi-ați dori într-o singură vizită.

La Galeria Borghese să vă luați bilete on line, DIN TIMP, pentru că nu veți găsi de pe o zi pe alta. Când am fost noi nu erau bilete pentru perioada când am stat în Roma.

Cazarea am avut-o prin airbnb, am luat un apartament cu două camere pentru 5 zile cu 250 euro.

Vedeți că se platește o taxa de sejur de 3,5 euro pe zi/persoană pentru cei care vizitează Roma. Așa că luați în calcul și această cheltuială... care nu este de neglijat.

Per total mi-a plăcut Roma și sigur "I'll be back" ca să citez un clasic în viață.

Trimis de puiu in 02.10.19 17:11:01
    Validat / Publicat: 02.10.19 18:24:13
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA. A mai fost în/la: Bologna, Ravenna, Modena

VIZUALIZĂRI: 12224 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (puiu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[02.10.19 18:23:44]

Bun revenit pe sait, cu impresii, după o lungă pauză

=

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Sfaturi utile pentru vacanța la Roma, ROMA" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Cu avionul spre Roma și transfer aeroport]

==

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 94&ridAnt=97079

• Alte impresii din această RUBRICĂSfaturi utile pentru vacanța la Roma: