ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.10.2019
STATUS: PREMIUM
SEP-2019
2 AD. + 3 COPII

Descoperă Dubai

De ce sa alegi Dubai ca destinație de vacanță?

Acum dupa ce am bifat a 5-oară Dubai-ul pot sa va spun ca turist ca Dubai-ul este o destinație minunată, la care mă mai întorc. De ce? La ei e cald si poți face baie mai ales cand la noi e frig si faci 5 ore cu avionul. Deci e si cel mai aproape de noi. Mai sunt si alte destinații de ex Tenerife care e minunat, dar seara e frig si nu poti face baie in ocean ca e prea rece (vorbim de lunile noastre cele mai reci).

Daca iti plac electronicele si accesoriile, Dubai-ul te tine si 24 de ore încontinuu cotrobăind prin ele gen "da' asta ce e? ". Acum era sa vin cu un minicuptor cu rezistența electrica, dar m-am liniștit ca nu incape in bagaj 😂😂😂. In schimb mi-am luat sd-card-uri la 11 AED (de firma), huse de telefon super frumoase si de calitate, huse de căști, difuzor de cameră, curea de ceas, am cumpărat game boy (35 aed model simplu cu 400 de jocuri si 135 aed cu 2 console cu 360 jocuri 😂🤪🤪🤪) cu jocurile copilariei mele. Se joaca picii mei de rup si ce e nostim ca sunt super încântați.

Acum la sfarsit de septembrie e un pic mai mare umiditatea si a fost insuportabil la mare, am mers si am rezistat 10 minute, credeam ca nu mai ajung la masina sa dau drumul la aerul conditionat. Asa ca am stat in prima parte a zilei la piscina si pe urmă la mall-uri.

Asa am descoperit Ibn Battuta Mall de unde am luat game boy-urile si multe altele. E un mall cu mai multe tematici, tunisia, egipt, china, persia, etc. La Dubai Mall am stat iar la admirat fântânile. Am mai descoperit un mall Dubai Festival City Mall unde am vazut ceva ce nu am mai vazut in viata mea. Un spectacol de holograme pe fantanile de apă, n-ai cum sa descrii asa ceva, sper sa reusesc sa va atasez poze ca le am pe alt telefon.

Asa că Dubai-ul e super de vizitat incepand cu Noiembrie si pana in aprilie inclusiv, acum depinde si de cat de mult iti place căldura. Dar va zic eu ca va obișnuiți daca incepe sa va placă.

Dubai-ul e pentru toate buzunarele, găsiți tot felul de oferte cu sau fără masă. Sunt oferte in mall-uri de ex la Ibn Battuta Mall am mancat un meniu de familie cu 125 AED, carne, orez, salata, humus, pâine de a lor si desert... si am luat painea cu noi ca nu am mai putut mânca, 5 persoane. Am cumpărat de poftă, ca erau si meniuri de familie mai mici.

Dubai-ul il poti vizita linistit si cu masina inchiriata si cu trenul. De ex cand mergi la Dubai Mall te simti de parcă esti pe Marte, de cand cobori din tren si pana in mall nu iesi la aer, nu stiu cat are tunelul dar e imens, m-am intors desculță ca simteam ca imi iau foc tălpile. Râdeam ca ne simțeam ca intr-un film din ala cu planeta toxică 😂😂😂, si cei din tunel erau supraviețuitorii. La haine e greu sa găsești si de calitate si ieftin, eu nu am gasit. Ba da, doar la cele sport. Si la parfumuri nu gasesti reduceri, doar la ale lor, am luat si eu unul care mi-a placut cu pompiță din aceea old style.

De ce Vacanta in Dubai - soare, apa calda si la mare si la piscină, mall-uri, cămile, parcuri tematice, clădiri unice si tot timpul altele noi, cea mai apropiata destinatie călduroasă de România, te simți in siguranță, nu se fură, valeți care nu așteaptă bacșiș dar iti multumesc pentru asta. Si au tax free dar nu peste tot si numai peste 200-250 AED.

Asta a fost o vacanta din aia din categoria " cu frunza de palmier deasupra "! 😉😉😉. Puteti merge linistiti si de Ramadan, mi-e mi-a plăcut, mai ales daca mergi pentru mare si soare.

Trimis de Aniram in 01.10.19 23:23:15
Validat / Publicat: 01.10.19 23:57:51
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ŢĂRILE GOLFULUI PERSIC. A mai fost în/la: Dubai, Ibis One Trade Center, Two Seasons (fostul Gloria), Abu Dhabi.

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Aniram); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

Ramo78 [02.10.19 19:32:57] »

Buna seara, Marinaa! Spune-mi te rog unde este acest mall Dubai Festival City? Multumesc... si astept urmatoarea ta vacanta cu interes. Noi abia in aprilie vom ajunge... Pana atunci visam cu ochii deschisi. 😙

Aniram [02.10.19 20:27:27] »

@Ramo78: langa Dubai Creek, dar daca ii dai pe google de la hotelul unde stai pana la Festival City Dubai - Dubai - Emiratele Arabe Unite. Noi am facut 28 minute pana acolo cu mașina. Acum au fost 2 spectacole aici unul cu lasere si unul cu holograme si lasere (impresionant). Eu zic ca o sa va placa sigur. La telefon, am. dat 92 aed cu virgin, 50 min locale, 50 min internationale, si 2gb internet, de ajuns.

Aniram [03.10.19 15:31:17] »

@Ramo78: acum am vazut cum ajungi cu trenul, pe linia verde cobori la Creek a 30- statie

Ramo78 [08.10.19 09:47:12] »

@Aniram: Multumesc. Cu siguranta vom ajunge in cele 15 zile de vacanta. ☺

Aniram [09.10.19 22:21:44] »

@Ramo78: 15 zile!!! Super. Distracție maxima, aștept păreri

Ramo78 [10.10.19 11:34:36] »

@Aniram: O daa!! Abia asteptam! Primele 3 vacante in Dubai au fost un gen de maraton... asta va fi speram mai pe relax avand in vedere ca mai sunt putine atractii de bifat. Oricum impresia este aceeasi... plecam in viitor de fiecare data

Aniram, Ramo78

pagină generată în 0.0838239192963 sec