ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.09.2019
DIN: Ghimbav [BV]
ÎNSCRIS: 14.07.11
SEP-2019

Hotel Reymar Playa, foarte bine pentru noi!

Atunci când am pus ochii pe oferta de septembrie pentru Costa Brava, aveam de ales între destul de multe hoteluri și stațiuni. Punând una lângă alta, câștigătoare a fost Reymar Playa.

Adresa:

Passeig Maritim, 54-08380 Malgrat de Mar, Costa Maresme

tel. 937610545-Fax. 937654762

www.hotelreymarplaya.com-info@hotelreymarplaya.com

Hotelul se află chiar la strada principală, deși intrarea este pe lateral, asta pentru că în față este piscina.

Cumva este foarte aproape de granița cu stațiunea următoare Santa Susana, iar sinceră să fiu, nu știu unde se termină una și unde începe cealaltă.

Recepția:

Se află la parter, într-un lobby destul de mare, personalul este foarte atent și respectuos.

Check-in se face la ora 14, dar noi ajungând în jur de 12, camera era gata și am putut-o prelua.

Check-out ora 10, dar la noi nu a fost cazul, întrucât la 6.30 spuneam deja Adios!

La recepție lângă intrare este și un punct info, cu multe materiale informative, precum și o mică bibliotecă pentru amatori.

La parter în partea opusă recepției este barul, cu destul de multe mese, apoi câteva mese de biliard, iar seara de cele mai multe ori spectacolul live, se mută la piscină, unde mesele iau locul șezlongurilor.

Tot la parter lângă recepție este și sala de mese.

Hotelul are 7 etaje, 210 camere și dispune de două lifturi.

Există și două săli de conferință, una cu o capacitate de 100 de persoane, celalaltă de 50.

Clădirea nu este una nouă, dar mie mi-a plăcut designul ei, chiar mai mult decât al altor hoteluri de mai multe stele. Finisajele mi s-au părut perfecte, atenția pentru curățenie, zi de zi, dau notă bună și încredere.

Camera:

Noi am primit camera 428, la etajul 4, undeva la mijlocul palierului, iar balconul nu foarte mare, dar nici mic, orientat spre nord, cu vedere spre deal, iar pe partea cealaltă parțial la mare.

În fața balconului nostru, am avut niște copaci înalți, ale căror ramuri ajungeau aproape de balcon, iar foșnetul frunzelor îmi dădea un sentiment oarecum trist, de sfârșit de vară, început de toamnă. Noroc că eram toată ziua plecați, iar avantajul era totuși că în cameră rămânea un aer plăcut, nu foarte cald.

Am avut aer condiționat pe care l-am folosit doar seara câteva minute când ajungeam în cameră.

Revenind la balcon, pot spune că am avut două scaune, nu era nici o măsuță, ca de altfel pe nici un balcon.

Camera în sine, nu e foarte mare, dar suficientă pentru nevoile dintr-un sejur. Nuanțe de gri închis, alternând cu alb, sau crem, tavanul alb, creau o impresie plăcută și liniștitoare.

Draperiile groase, în tonuri calde, erau asortate cu culoarea mobilierului, iar pe jos era un parchet gri, în ton cu unii dintre pereți.

Am avut un pat dublu, foarte comod, cu o fâșie de oglindă, îmbinată în tăblia de la capul patului, unde se regăseau de altfel și inițialele hotelului. Cuverturile groase, în nuanțe de gri deschis, asemeni parchetului.

Am avut o noptieră într-o singură parte, telefon, două veioze, dar și un pat suplimentar care s-a dovedit a fi util pentru diverse bagaje.

Pe peretele opus patului, era un tv LCD, pe care nu l-am pornit... din lipsă de telecomandă, dar mai ales din lipsă de interes :))

O masă și un scaun, o oglindă mare, întregeau mobilierul.

În holul de la intrare, pe stânga era dulapul, foarte încăpător, cu multe umerașe, rafturi, chiar și un seif, contracost.

Pe dreapta era baia, destul de normală ca spațiu, cu consumabile bazice, de hotel, prosoape curate, schimbate în fiecare zi.

Am avut cadă, cu perdea de duș, apă caldă perfectă și bună la orice oră.

Am constatat lipsa unui foehn, dar nouă nu ne-a pus probleme. Ce bine că m-am tuns, nu?

Mâncarea:

Noi am avut inclus în pachet micul dejun și cina, dar se putea servi acolo și prânzul.

Micul dejun:

Se putea servi între ora 8.00-9.30.

Era tip bufet suedez, putând alege între foarte multe feluri, inclusiv mai bogat englezesc, cu fasole scăzută, cârnați și bacon, multe feluri de mezel, șuncă, cașcaval, ouă, fierte sau ochiuri, triunghiuri de brânză topită, multe legume, castraveți, roșii feliate, salată.

Desigur nu lipseau patiseriile, pentru cine dorea mic dejun franțuzesc, dar nu numai, multe tipuri de pateuri, croissante, cu ciocolată, vanilie sau simple, unt, margarină, gemuri, etc.

Cafea, ceai, sucuri de bună calitate, la discreție.

Brânză cu smântână, fulgi de cereale, lapte, pentru doritori, fiecare cred că putea alege ceva pe măsura dorințelor.

Cina:

Prânzul cu cina, se împreunau pe undeva, căci la sala de mese, era deschis de la 13.00-21.00.

Pentru cină, puteam alege un aperitiv, cu tot felul de salate, mini pateuri cu brânză, ouă, coapte sub forma unor mini-sandvișuri, salate cu maioneză cu legume, conopidă pane, apoi pentru felul principal, aveam tot timpul la dispoziție, paste, cu carne sau fructe de mare, pește, chiar de mai multe feluri, pui, pulpe prăjite sau piept de pui șnițel, friptură de porc sau șnițel de porc, tocănițe, în anumite zile, cam la 3 zile era chebap, cârnați, crenvurști, cașcaval pane, paella cu fructe de mare, etc.

Era o diversitate de mâncare, toate astea le puteai asorta cu orez sau cartofi natur, ori cartofi prăjiți, nelipsiți în nici o seară, alături de salate, de rucola, varză, roșii, măsline, sfeclă, morcovi, mazăre sau porumb.

Pentru desert, aveam temă grea, prăjiturele, budinci, jeleuri, iaurturi, fântână de ciocolată, apoi o gamă variată de fructe, naturale sau din compot: caise, piersici, banane, pepene roșu și galben, ananas, pere, prune, kiwi, portocale, etc.

Băutura nu era inclusă în pachet, deci se achiziționa acolo, la fața locului, putând plăti direct.

Pentru cei care plecau devreme în excursii sau acasă:(ori seara se întorceau târziu, se putea lua mâncarea sub forma unui picnic, da, așa se cheamă, doar că trebuia anunțat asta la recepție cu 24 ore înainte. Noi am făcut asta numai la plecare.

Piscina:

Nu este cea mai mare pe care am văzut-o, dar e cochetă și curată, cu porțiuni de jacuzzi, cu destule șezlonguri în jur, iar podeaua este din gresie ce imită perfect lemnul. Din peisaj lipsesc umbrelele, dar văd că peste tot este politica litoralului. Cei de la bar te pot servi cu o bere, suc sau sandviș, la mesele dintre șezlonguri.

Există disponibilitate și pentru persoanele cu handicap.

Și aici, în exterior, există toaletă, dușuri.

La subsol este sală de jocuri-miniclub, toaletă, dușuri și sală de bagaje.

Entertainment:

În fiecare seară a fost spectacol, ba înăuntru, dacă a bătut vântul în primele seri, apoi totul s-a mutat la piscină, așa că noi din balcon auzeam perfect muzica bună și abia în ultima seară am coborât la dansul de flamenco. :P

Parcare:

Este în spatele hotelului, la strada din spate, acolo unde circulă și autobuzul spre Girona, a cărei stație sa află la cca 5 minute de mers de la hotel. În sensul celălalt, spre Barcelona, stația se află pe strada principală, tot la doi pași de hotel, acolo unde este și cel mai apropiat supermarket.

Puteți găsi aici apă, bere, sucuri, chipsuri, biscuiți, dar și câteva souveniruri.

Desigur odată ce ieșiți pe strada principală, atât într-o parte cât și în cealaltă, veți găsi multe magazine, de haine, bijou-uri, souveniruri, terase, cafenele, baruri, restaurante.

Spre plajă trebuie să traversați un pasaj, care este aproape, la câteva minute de mers, iar plaja din dreptul hotelului este mai mult decât generoasă, ba chiar dispune de câteva șezlonguri, am văzut doar două umbrele, dar la umbra unor copaci este o terasă, unde puteți servi ceva de-ale gurii sau de băut.

Gara este ceva mai departe, am estimat undeva la 1,5- 2km, spre nord, se merge pe strada principală, apoi drumul continuă pe o alee, Career de Sant Estevè, cu magazine și terase, pietonală, până la gară.

Gara se deschide într-o piațetă frumoasă, Plaça Mariá Cubi, umbroasă și generoasă ca spațiu, iar pe aceste străduțe, noi am luat-o din prima zi spre explorare, mergând în inima orașului medieval. Dar despre asta, altădată. ;)

Cârcoteli:

Camerele nu sunt prevăzute cu frigider, ni se întâmplă a doua oară anul acesta după, Ischia, dar asta e politica hotelului.

Și pentru că ne cam durea gâtul... nu i-am dus lipsa!

Pot să zic și ceva ca un punct slab, pereții cam „subțiri” neizolați suficient fonic, întrucât se cam auzea de pe hol sau de la vecini.

Partea bună e că noi eram foarte obosiți după umblături și adormeam destul de repede. ;)

Un alt aspect negativ ar fi legat de wi-fi.

Ar fi trebuit să fie prezent free la bar, doar seara, numai că mai mult nu era... :(în rest era contracost:

1 zi=5 euro, 3 zile=10 euro, 7 zile=20 euro

Noroc cu oferta noastră din abonamente. :p

Semnalul de telefonie slăbuț în toată zona, nu numai la hotel.

Concluzie:

Noi ne-am simțit bine la acest hotel, a îndeplinit cerințele pe care le aveam, totul era curat și îngrijit, așa că nu pot decât să vi-l recomand, ținând cont bineînțeles de aspectele negative de care am pomenit.

Webmaster, o rugăminte muzicală, pentru o lecturare mai plăcută:

youtu.be/xsTNn_oyToM

Trimis de maryka in 28.09.19 16:26:31
Validat / Publicat: 28.09.19 17:30:06
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 2252 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P04 Iată și marea albastră, undeva în dreptul hotelului.

webmaster45 [28.09.19 17:20:02] »

Mutat în rubrica "Reymar Playa Hotel, MALGRAT DE MAR" (nou-creată pe sait)

maryka [28.09.19 17:36:12] »

@webmaster45:

Mulțumesc frumos!

Da, e perfectă localizarea!

webmaster [28.09.19 17:47:02] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

maryka [28.09.19 17:52:59] »

@webmaster:

Mulțumesc frumos!

nicole33 [28.09.19 18:15:15] »

@maryka:

Mai sunt câteva hoteluri, terase şi magazine până să ajungi în Santa Susanna, dar şi eu am avut ceva dubii în legătura cu unde se termină Malgrat şi de unde începe Santa Susanna, practic trecând imediat, pe nesimţite, dintr-o staţiune în alta.

M-am lămurit abia când an văzut unde întorc trenuleţele/minicarurile care fac turul fiecărei staţiuni, chiar dacă eu nu le-am folosit preferând să urc pe jos atât pe dealul din Malgrat, unde am văzut că ai fost şi tu, cât şi pe cel din Santa Susanna, chiar mai frumos, cu căsuţe albe cu multe flori şi cu o privelişte superbă asupra mării şi staţiunii.

În Malgrat am stat la un hotel de patru stele, foarte vechi, dar curat şi cu o mâncare excepţională. Noi am avut frigider în cameră, dar am plătit pentru descuierea acestuia . Nu aş fi renunţat la plăcerea unui pahar cu Sangria rece savurat pe balcon seara înainte de culcare .

maryka [28.09.19 18:21:06] »

@nicole33:

Da, așa este, ne plimbam în fiecare seară încolo spre Santa Susana. Știu unde se întorc trenulețele, Tricu-Tricu, m-au amuzat teribil (numele)... E chiar în dreptul hotelului-frate cu al nostru, Reymar. Doar am bănuit că acolo ar fi... oricum treci pe nesimțite.

Îmi pare rău că n-am ajuns și în alte locuri, dar atât am putut în cele șapte zile.

Despre frigider, nu-mi pare așa rău, dar Sangria tot am băut!

irinad [29.09.19 10:37:59] »

@maryka: Se pare că aţi avut o cazare bună, care v-a plăcut şi în care v-aţi simţit bine, asta este cel ai important. Iar preţul, la rândul lui, este unul ok. Întotdeauna se mai găsesc şi aspecte care nu sunt chiar roz, o cazare perfectă e greu de găsit (depinde ce aşteptări ai), dar dacă ştii să-ţi faci vacanţa frumoasă, micile neajunsuri aproape că trec neobservate, aşa cum a fost şi în cazul vostru.

O zi minunată să ai!

maryka [29.09.19 11:59:44] »

@irinad:

Da, așa este. Per total cazarea a fost foarte bună, noi ne-am simțit bine, lucru ce a contribuit la succesul vacanței.

Pot fi mici neajunsuri oricând, dar cel mai important este să poți trece peste ele. Ori astea de aici chiar nu erau semnificative.

Tot aici la acest hotel a mai stat cineva din grupul nostru, care s-a plâns de para de la duș. Uite că în aceeași locație se pot regăsi mai multe situații.

O duminică frumoasă îți doresc!

irinad, maryka