ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.09.2019
DIN: Timişoara
ÎNSCRIS: 25.09.19
SEP-2019

Excursii la Cairo, Luxor - Valea Regilor si snorkeling+ insula Giftusn - plecare din Hurghada

Buna ziua,

Dupa ce am cumparat vacanta in Egipt in iarna, am decis sa ne interesam asupra excursiilor optionale. In urma recomandarilor am decis sa mergem si noi cu agentia Shahin Tours si cu Amir, care avea doar recomandari pozitive.

Eram hotarati sa mergem la Cairo si Valea Regilor, plus snorkeling sa vedem minunatia de corali.

Dupa sosirea noastra pe seara, am decis sa il contactam pe Amir direct a doua zi dimineata, dupa ce am avut informarea legata de excursiile optionale cu tour operatorul din Romania care avea preturile dublate, doar pt ca ne oferea limba romana.

Engleza e ok pt noi asa ca i-am scris lui Amir, pe care nu il contactasem din tara, i-am zis ca suntem 8 si ca vrem sa ne vedem cu el si sa stabilim niste excursii. Mi-a raspuns imediat si am stabilit sa ne vedem in aceasi zi, cand a venit dupa noi in resort cu un microbus. Microbusul ne-a returnat si la hotel.

Fiind 8 am decis sa mergem in excursiile mari de la Cairo si Luxor doar noi 8, in microbus, si a fost o alegere potrivita pentru grupul nostru. Toate cele 3 excursii au costat 170 dolari de persoana. Ar fi fost un pic mai ieftin sa mergem cu autobusul cu grupul mare, dar noi am ales sa mergem doar in grupul nostru si nu regret decizia.

Cea mai distractiva excursie a fost cea de snorkeling si vizita pe insula Giftsun, care e rezervatie naturala.

Am plecat la ora 8 de la resort, ne-am imbarcat cu alti turisti pe vapor, inclusiv Amir a venit cu noi in acea excursie, el avand mai multe grupuri care au cumparat excursia de la el pentru acea zi.

Am pornit direct spre insula si am ajus acolo printre primii turisti. Nu am cuvinte sa exprim fumusetea insulei si a apei care se intindea cat vedeai cu ochii.

In echipajul vaporului cu noi era si un fotograf care ne-a luat si la sesiuni foto individuale, cu gandul ca le putem cumpara de la el (am si cumparat) ca deh... munca omului si sa avem si noi altfel de amintiri si poze. A facut si un video (la fel pt toti) care putea fi cumparat impreuna cu pozele si documenta toata excursia. Nu avea video cea mai buna calitate, dar merge.

Dupa un pic de plaja pe insula, balaceala si niste poze ne-am inapoiat pe vapor si am pornit sa facem snorkeling in 2 sesiuni diferite. A fost prima data cand am facut snorkeling si sper sa nu fie si ultima, deoarece a fost exraordinar. Am vazut niste minunatii de corali si pesti.

Tot pe vapor am avut asigurat si pranzul, care a fost chiar bun.

Ne-am intors la hotel seara spre ora 17h, cu regret ca nu a durat mai mult si ca nu putem sa merge in fiecare zi a vacantei pe insula paradis Giftsun.

Pentru excursia de la Cairo am pornit cu noaptea in cap la ora 03:00, fiind un drum lung pana la Cairo. Am avut 2 soferi, si fiind doar grupul nostru am plecat un pic mai tarziu decat daca plecam cu autobusul. Nu a fost o calatorie foarte comoda, dar nici nu ma asteptam sa fie.

In Cairo a urcat si ghidul nostru, care ne-a fost simpatic din prima clipa, avand o engleza foarte buna si care a stiut cum sa filtreze informatiile pentru a nu ne plicitisi.

Am vizitat muzeul din Cairo cu toate artefactele aferente, o aglomeratie mare de grupuri si ghizi vorbind toate limbile, noroc ca noi eram 8 si am tinut aproape minunandu-ne la sarcofage, masti si hieroglife.

Am vazut cum se fabrica papirusul, unde am baut cafea si ceai, tratatia fiind inclusa, si putand sa cumparam sau nu. Noi am decis sa nu cumparam, si la iesire totusi ghidul nostru (Henni, cred) ne-a daruit niste mini-papirus. Un gest foarte frumos din partea lui, am apreciat marketingul.

De asemenea din gasca noastra, tot de la ghid, au comandat niste pandantive dragute cu hieroglife, reprezentand si parti din numele lor.

Pranzul era inclus si mancat la un restaurant unde mancarea era mai buna ca cea din resortul nostru, si deci am fost multumiti.

La piramide, ghidul ne-a zis foarte clar cum sa evitam sa fim acostati (foarte util, ridicand mana cu palma in afara) si sa sa refuzam vanzatorii ambulanti care te agaseaza daca le arunci o privire. A functionat asta si faptul ca nici nu ne uitam la ei, daca nu aveam interes sa cumparam ceva.

Tot la piramide am zis ca mergem cu camila sau sareta, tot prin ghid, care avea el oamenii lui, aceasta a fost platit extra. A fost o experienta interesanta si mi-a placut.

Tot extra a fost si o plimbare pe Nil cu barca.

Am facut si mic popas la un magazin cu parfumuri de unde chiar am plecat cu cate ceva.

Una peste alta, a meritat excursia la Cairo si maretia piramidelor, desi a fost obositoare si lunga.

Excursia la Luxor a inceput cu plecarea la ora 05:00, ghidul l-am recuperat tot din oras, nu era la fel de carismatic ca si cel din Cairo, dar a fost ok.

Am fost si aici impresionati, chiar mai mult decat la piramide, de maretia templului Karnak si de mormintele din Valea Regilor. Aveam intrare in 3 morminte din Valea Regilor si a fost o experienta interesanta.

Aici ni s-a parut chiar mai cald decat la piramide, unde mai adia cate o briza, aici fiind in vale nici o pala de aer nu se simtea.

Am vizitat un atelier de sculptura in piatra si pe langa apa, cafea, ceai, am putut negocia si cumpararea unor statuete, daca doream.

Pranzul a fost cu mancare buna intr-un restaurant dintr-un cartier locuit de patura de mijloc a populatiei (dupa spusele ghidului).

Extra am achizitionat si aici o plimbare pe Nil spre o insula cu bananieri, una am vazut pentru prima data in viata bananieri si cum cresc bananele. Am avut parte si de o gustare din fructe.

Excursiile optionale au fost pentru noi cea mai buna si frumoasa parte a vacantei din Egipt si recomand tuturor sa nu se limiteze la resort, mai ales daca vin prima data.

Recomand agentiile locale, mai ales Shahin tours si pe Amir.

Distractie placuta sa aveti!

Trimis de mitzuinanda in 25.09.19 16:10:01
Validat / Publicat: 25.09.19 17:55:50
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 846 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mitzuinanda); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[25.09.19 16:28:40]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 29&ridAnt=96941

[25.09.19 17:07:24]

Dana2008
[25.09.19 18:29:05]

@mitzuinanda: Start vot!

Felicitari pentru articol, organizarea excursiei si fotografiile minunate!

Bravo!

Calatorii placute!

mitzuinandaAUTOR REVIEW
[25.09.19 23:21:48]

@Dana2008: mulțumesc de apreciere.

Am încercat sa fiu concisa, sa nu va plictisesc prea tare.

Sa fie cât mai multe călătorii!

mitzuinanda
Alte impresii din această RUBRICĂOpționale cu plecare din regiunea Hurghada: