ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.09.2019
SEP-2019

Foarte nemulțumit
Foarte nemulțumit
Către satisfăcător

Egipt - Sunny Days El Palacio - perioada 12.09-19.09.2019 - nu recomand acest resort

Buna ziua,

Am decis sa cumparam excursia in iarna de la o agentie foarte mare in ideea ca era la un pret bun si doream noi sa vedem piramidele si valea regilor, sa nu mai zic de corali si Marea Rosie. Zis si facut. Ne-am adunat un grup de 8, am verificat oferta agentiei pt resorturi si am decis ca vrem sa stam in Hurghada cat mai aproape de oras, ca sa ne cumparam excuriile optionale de la agentiile locale (am citit tot aici ca e mult mai avantajos si asa a fost).

O data ajunsi seara in resort (daca pot sa ii spun asa) am pus si noi toti 8 pasapoartele impreuna cu niste tips (ca e la mare cautare tipsul) cu rugamintea sa ne caute camere apropiate.

Am primit 2 intr-un capat de palier si 2 in celalat, cu explicatia ca sunt pe acelasi etaj. Aia e... am zis, e totusi ceva.

In camere doar un singur cuplu (eram 4 cupluri) avea pat matrimonial, restul eram cu 2 paturi, pe care ulterior le-am lipit.

Prima impresie despre camera, nu a fost prea pozitiva, mobilier vechi, usa care masca mini-frigiderul nu ne inchidea bine, nu aveam nici o sticla de apa in camera (si cea de la robinet nu e sub nici o forma potabila) cearceafuri un pic rupte si prosoape cu niste pete.

Baia era destul de mare, cu cada, rezonabila. Am avut apa calda din belsug.

Plus in prima seara, din cauza vantului usile de la balcon nu stateau inchise ok si troncaneau foarte tare, a trebuit sa le baricadez cu masuta si niste scaune sa stea, iar ulterior am renuntat si am dormit cu ea deschisa.

De-a lungul sejurului trebuia sa avem grija sa lasam tips (1,2, 5 dolari) daca doream sa avem parte de sticle de apa in camera, un fel de curatenie sau prosoape curate. Cand nu aveam marunt pentru tips, nici apa sau prosoape curate nu primeam. S-a mai intamplat si asa sa uite sa ne lasa apa, dar am mai cerut si noi de la receptie sau cand prindeam cameristii pe hol.

Cand am lasat mai mult 2 sau 5 (cum au lasat prietenii nostri) am avut parte si de o lebada din prosoape.

Am trecut peste, nefiind noi prea mofturosi si stiind deja sa nu avem asteptari prea mari ca nr de stele nu e neaparat relevant.

Legat de mancare mentionez ca e prima daca pentru noi cand mergem pe varianta all inclusive si din tara ni sa zis ca Egipt nu e la nivelul Turciei (noi nestiind nici nivelul Turciei), dar am zis ca fiiind pe baza de bufet sigur o sa ne gasim si noi ceva de mancare.

Majoritatea grupului nostru nu era mofturoasa la mancare si am zis ca o sa ne descurcam sa ne gasim cate ceva.

Aici am fost profund dezamagiti toti, si cei mofurosi si cei nemofturosi din grupul nostru, pentru ca in unele zile si la unele mese, chiar nu am reusit sa ne gasim mancare cu un pic de gust.

Eu personal zic ca nu sunt mofturoasa la mancare si reusesc sa manac aproape orice. Aici am avut totusi niste probleme cu mancatul. Am incercat aproape din toate, doar doar o sa gasesc si eu ceva delicios sau macar cu un pic de gust.

Garniturile nu era mereu gatite corespunzator: mai prindeam cate un orez nefiert, cartofi copti cruzi la mijloc, legume negatite, pastele au fost toate fara gust (cel putin pentru noi, ca am auzit si pareri pozitive despre). Noroc cu un prieten de-al nostru care a facut el o combinatie buna din branzeturile prezente si am avut si noi un fel de quatro formaggi.

Daca aveam noroc in unele zile prindeam niste pui sau rata prajita mai bine, in alte zile nu era chiar asa de bine gatita.

La micul dejun totusi faceau omlete bune si niste mini clatite ok. Aici am reusit si noi sa mancam, cand eram in resort.

Nu ma consider deloc multumita de calitatea mancarii desi era destul de diversificata era fara gust, nici macar minim de sare si piper, si nu tot timpul erau disponibile bolurile cu condimente pentru a putea asezona singur si daca erau, nu erau deloc notate ca sa stii ce si cum poti folosi. Consider ca se facea o mare risipa, si ca daca se aloca un minim de efort ar fi putut scoate o mancare cu un pic de gust.

Mentionez ca am incerca si tocanitele specifice si nici alea nu erau ok.

O parte din prietenii mei au ajuns sa manace paine cu unt si branza cu castraveti.

Plus am incercat si noi restaurnatul Orca, dupa ce am fost acostati in prima seara si fiind obositi am si cumparat un bilet de 15 dolari/persona pentru o seara la ei, cu promisiunea ca va fi mare carnaval mare, cu bautura si mancare deosebita. Cand am ajuns acolo se pare ca de fapt nu era ceea ce ne asteptam si ni se indicase, ci de fapt am primit niste platouri cu peste sau carne, niste vin local si marele carnaval erau niste reprezentatii ale animatorilor, pe care le vazusem deja in seara precenda la spectacolul principal din resort. Mancare nu a fost grozava, desi platorul de peste a fost relativ ok pt mine, cel cu frigarui si alte combinatii de carne nu a placut.

In urma experientei cu restaurantul principal si cu Orca am decis ca nu are rost sa ne rezervam si in alta parte (avem posibilitatea sa rezervam cate o seara in restaurantele resortului) ca sa nu fim si mai dezamagiti si ca sansele sunt mai mari sa mancam cate ceva de la bufetul suedez.

Nu ne-a placut mini paharelele din plastic in care ne luam bautura pe terasele resortului, indiferent ca era apa, suc sau bere. Nu aveau pahare decente, macar ca si marime, si eram nevoiti fie sa folosim sticele de apa, daca doreau la bar sa ni le umple pe alea cu ce ceream, sau sa folosim mini paharele acelea mici din plastic.

In ziua plecarii, trebuia sa vina autobusul dupa noi dupa 16h30 si check-out era obligatoriu la 12h, cand ti se taie si bratara primesti un voucher de mancare (cel putin noi asta am primit) valabil pana la ora 15h. Mai ai dreptul doar la apa sau suc, in care nu e inclus si Cola sau cafea, astea se platesc separat.

Sugerez ca inainte de taierea bratarii sa va faceti stoc de apa, cola, cafea ca sa nu fiti nevoiti sa platiti extra.

Unii dintre prietenii nostri au putut pastra bratara si dupa check-out (au mimerit ei la receptie un tip mai de treaba) si o perioada ne-au facut rost de bautura, ca mai apoi sa fie avertizati de alti chelneri ca e musai sa taie bratara.

Nu mi se pare ca e un comportament demn de all inclusive, tinand cont ca noi am ajuns in prima seara tarziu.

Aici ar fi si o indicatie pt tour operator sa planifice mai bine orele de sosire si plecare pentru evitarea inconvenientelor de genul.

Nu recomand cumpararea de excursii de la tour operator fiind mult mai scumpe si oricum mai bine pastrati banii pentru tipsuri si alte cumparaturi de acolo.

Aici noi am urmat sfaturile altor persone de pe acest site si am mers cu Amir Geny de la Shahin Tours si in privinta asta am fost multumiti.

Revin cu un review separat legat de excursiile noastre.

Concluzia mea legat de excursie e ca a meritat sa o facem pentru piramide, valea regilor, excursia de pe mare si Giftsun, minunata apa de un albastru, verde, turcoaz nemaipomenit.

Dazamagita de restul.

Sper sa va ajute informatiile mele si o vacanta minunata va doresc!

Trimis de mitzuinanda in 25.09.19 14:48:44
Validat / Publicat: 25.09.19 16:28:50
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 3442 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mitzuinanda); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 poza laguna cu vedere spre mare

[25.09.19 16:27:48]

@mitzuinanda: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 36&ridAnt=96939

[25.09.19 17:06:12]

[25.09.19 17:30:32]

@mitzuinanda:

Care a fost prețul sejurului?

fra
[25.09.19 22:24:01]

@nicole33: unul relativ mic. Mai mult de 1100 euro pentru 2 persoane nu a fost nicăieri de anul trecut încoace. Anticipez că vrei să faci corelarea cu prețul dat, dar nu are sens. Eu am fost la resort, am scris și review (vezi impresii) și am spus și eu și au spus și alții că mâncarea e punctul cel mai slab al hotelului. Eu mă mir că au avut rață... și că au gustat din orice doar doar să găsească ceva ok. Eu nu am încercat nici jumătate de teamă să nu fac vreo toxiinfecție ceva.

O precizare fac: resortul e de 4 stele, deci cu atât mai puțin poți să ai pretenții.

Legat de treaba cu brățările, anul trecut au comasat ultimele zboruri din sezon pentru Timișoara și București pe un singur avion și cei de la Timișoara au pierdut și prima zi ajungând seara, și ultima zi, plecând noaptea pe la 12.00-01.00... deci absolut niciun interes să realizeze un program convenabil pentru turist...

fra
[25.09.19 22:55:09]

Am recitit ce am scris anul trecut și îmi aminteam bine că am prezentat clar situația cu mâncarea. Acum îmi reproșez că nu am fost poate mai dură.

Vacanța noastră a fost frumoasă doar pentru că m-am raportat mereu la prețul plătit și pentru că am căutat variante pentru situația în care mă aflam.

Poate dacă te uiți la notele acordate și nu citești detaliile zici că nu am fost la același hotel.

Am detaliat și cu masa la restaurantele a la carte, în contextul în care erau o variantă la restaurantul principal. Dar ori s-au mai schimbat lucrurile, ori și-au făcut unii impresii aiurea, ori s-au schimbat oamenii pe acolo, ori fiecare cum se descurcă... Sau poate mai multe din variantele de mai sus.

Noi am lăsat pentru curățenie bacșiș doar când am plecat. Și nu am dus lipsă de apă. E drept că și dacă vedeam căruțul pe hol al celui care făcea alimentarea, luam sau ceream.

La restaurant la fel ne-am făcut că nu înțelegem sau nu am băgat în seamă aluziile cu bacșișul, pentru că știam că așteaptă sau vor la orice nimic... Și am scăpat mai ieftin.

La repartizarea camerelor ne-a cerut clar 10 dolari și noi am dat cât am avut în lire rotund... Și tot așa...

mitzuinandaAUTOR REVIEW
[25.09.19 23:11:59]

@nicole33: @fra are dreptate și ii mulțumesc de completare, prețul e de 1015 euro pentru 2 persoane, și da am plecat de acasă fără așteptări.

Am decis sa las un review pt ca eu am luat în considerare acest resort bazându-mă pe reviews pozitive și negative lăsate aici.

Am lăsat și eu impresiile grupului meu și ale mele personale.

Am și menționat, mi se pare, ca unii erau chiar mulțumiți de mâncare și condiții.

Pentru noi nu a fost asa.

nrs †
[26.09.19 06:12:42]

intotdeauna trebuie sa raportezi serviciile primite si la pretul platit, nu degeaba intr-un loc costa 100 ia in alt loc costa dublu

[26.09.19 06:43:32]

@fra:

Nu întâmplător am pus întrebarea legată de preţ, eu oricum nefiind personal interesată de acest hotel.

Ai anticipat corect, dar nu pentru că nu ar avea sens, ci tocmai dimpotrivă .

Preţul este un indicator extrem de important, aşteptările şi pretenţiile trebuind să fie mereu în concordanţă cu preţul plătit. Doar aşa, plecând cu aşteptări realiste, reduci riscul de a avea dezamăgiri.

Eu nu am încercat nici jumătate de teamă să nu fac vreo toxiinfecție ceva.

Nici eu nu aş fi riscat să gust din chestiile care mi s-ar fi părut dubioase.

[26.09.19 06:53:10]

@fra:

Recunosc că şi eu i-am mai ignorat la capitolul bacşiş, deşi ştiam deja că pentru ei este aproape un mod de viaţă. Însă nu înţeleg să plusez non stop pentru servicii pentru care am plătit deja. Şi nu puţin. Dar nici nu mi s-au părut exagerat de insistenţi şi nici nu mi s-a întâmplat să nu fiu servită corespunzător.

Cameristului i-am lăsat bani în fiecare zi şi nu am niciun reproş la capitolul curăţenie. Anul acesta alegând un resort scump, m-am văzut nevoită să dublez suma oferită zilnic.

În plus, hotelul era plin de germani destul de generoşi, cu care nu puteam şi nici nu doream să concurez, conştientă că nu am aceeaşi putere financiară .

Arya
[27.09.19 09:18:32]

@fra:

O fi mâncarea punct cel mai slab al raportului, dar din cele citite minusurile mi se par destul de numeroase și importante. Practic, nemultumiri mari au fost la toate capitolele.

Notele acordate de autoare diferă mult de cele acordate de tine, inclusiv recomandarea.

Chestia cu taiatul bratarilor la check out mi se pare cea mai penibila.

De orarul de zbor extrem de dezavantajos nu este vinovat hotelul, ci turoperatorul care a închiriat avionul.

mitzuinandaAUTOR REVIEW
[27.09.19 13:22:42]

Bună ziua,

Am menționat și în review ca informațiile furnizate sunt din perspectiva mea și a grupului cu care am călătorit și noi nu ne-am considerat mulțumiți de ce am primit.

Pentru orarul de zbor, da am spus ca tine de tour operator și ca ar trebui regândit, dar o vina pentru situația creata o poarta și politica hotelului, pentru ca felul acesta de a te purta cu oaspeții, chiar și la plecare, nu e o buna politica de marketing. Pe mine nu ma face sa vreau sa revin în acest resort.

Am ales sa dau note mici și pentru a marca nemulțumirea noastră generala, considerând ca nu e suficient sa le menționez în text și apoi sa trec cu vederea punctajul.

E o alegere personala și subiectiva.

Mulțumesc ca a-ți citit și comentat pe lângă cu impresiile voastre.

O zi frumoasa va doresc!

fra, mitzuinanda
Alte impresii din această RUBRICĂSunny Days El Palacio Resort: