ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.09.2019
DIN: Sibiu
ÎNSCRIS: 16.04.08
SEP-2019
2 AD. + 1 COPII

Un concediu placut la un pret de last minute

Cititind impresii de pe mai multe site-uri (cu o medie generala de "satisfacator"), am ales totusi acest hotel pentru locatia foarte aproape de plaja si mai ales pentru pret.

Pe noi in general ne intereseaza ca hotelul si mai ales camera sa fie curata.

Am ajuns in jur de ora 15.30, receptionerul ne-a luat actele si in 10 minute ne-au dat cartela intr-un plic cartonat cu nr. camerei 708. Camera deluxe ptr. 3 adulti cu parkview situata la etajul 7. Camera curata cu pat dublu si sofa extensibila cu o saltea mica si tare (am solicitat si s-a adus ulterior o salteluta suplimentara-toper ptr sofa si a fost mai ok).

Baia curata si incapatoare cu cabina de dus foarte ok, feon, un aspect pozitiv - am avut apa calda non-stop cu presiune.

Se facea curatenie si aranjat pat zilnic, cand lasam prosoapele in hol se schimbau fara probleme. In camera era aer conditionat care a mers mai putin deoarece nu a fost nevoie, fierbator electric, frigider si televizor LCD care avea ceva programe dar nu l-am folosit decat putin. Pentru noi camera a fost foarte OK.

Semnalul wi-fi a fost bun, am putut sa citim mesaje, sa trimitem poze si filmulete fara mari probleme.

Primul aspect neplacut a fost timpul mare de asteptare la lift, deoarece ereau numai 2 lifturi si doar unul urca pana la 7!! Lifturile neingrijite si vechi sau slab intretinute - scartaiau!

Al doilea aspect neplacut curatenia din toaleta aflata in holul hotelului, probabil ca multi oaspeti o foloseau deoarece era singura care deservea atat restaurantul cat si barurile din holul hotelului precum si proasta functionare a lifturilor!

In schimb restaurantul a fost ok, mancarea foarte buna, bauturile si ele au fost destul de ok. Totusi punctul forte este terasa care iti ofera o panorama foarte frumoasa, ca atare noi n-am servit nici o masa inauntru.

Piscina mare se afla pe acelasi nivel cu marea, iar noi cum am stat numai pe plaja am folosit doar barul de la pisicina (aproxim 50 -150m) ceea ce a fost super-ok.

Noi ne-am simtit foarte bine mai ales ca timpul a fost foarte bun si marea calda.

Am avut si cateva zile cu valuri foarte mari si ne-am balacit doar la mal din cauza, stiti voi cui - salvamari! Tot respectul pentru ei.

Majoritatea oaspetilor au fost francezi, germani si olandezi, 90 % fiind de varsta 3-a. Probabil e mai iefin sa stea o luna la mare in Bulgaria decat la ei acasa!?!?!? Mai ales in aceasta perioada.

Si noi ne-am luat bilete doar cu o saptamana inainte de plecare, un fel de last minute.

Un alt aspect doresc sa evidentiez - statiunea era plina de turisti si majoritatea ereau straini binenteles de varsta 3-a.

Cand am plecat am trecut prin Eforie Nord unde multe magazine si terase ereau inchise, cu toate ca pe strazi am vazut ceva turisti.

Vorbind cu cineva care a activat o perioada in turism mi-a spus ca afluxul de turisti din Nisipurile de Aur se datoreaza managemantului occidental care se pare ca coordoneaza serviciile turistice de pe litoralul bulgaresc.

Trimis de vbuti in 23.09.19 13:09:21
Validat / Publicat: 23.09.19 13:45:30

VIZUALIZĂRI: 2206 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vbuti); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[23.09.19 13:44:46]

Bun, echilibrat review

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 41&ridAnt=96898

dsmures
[14.11.19 13:16:00]

@vbuti: Intrarea in mare cum e? Lina sau mai putin? Plaja? Șezlonguri?

vbutiAUTOR REVIEW
[15.11.19 10:02:35]

@dsmures: Intrarea in dreptul hotelului e mai abrupta cam ca la Eforie Nord - zona Belona sau Neptun - zona Steaguri, nu e lina ca la Mamaia. Am fost in 2008 in Albena tot la hotel Kaliakra (nu stiu daca fac parte din acelasi grup) si plaja era mai intinsa si intrarea in apa mai lina ceva asemanator Mamaiei.

vbutiAUTOR REVIEW
[15.11.19 10:12:00]

@dsmures:Scuze ca n-am citi cu atentie si continui spunand ca plaja este cu nisip fin, un pic cam mizerabila (de vina sunt oamenii), in legatura cu sezlongurile in perioada in care am fost (9-13 sep) gaseam chiar si in prima linie libere la ora 8-9. Intr-adevar foarte putine familii cu copii.

In schimb hotelul era plin de turisit francezi, nemti, olandezi majoritatea de varsta a 3-a, care nu prea ii vedeam la plaja, mai mult mergeau in excursii sau la piscina. Am impresia ca unii stau cate o luna, poate doua, banuiesc ca e mai ieftin decat acasa la ei!?!?

dsmures, vbuti
Alte impresii din această RUBRICĂKaliakra Palace LTI Hotel: