ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.09.2019
ÎNSCRIS: 24.06.10
SEP-2019

Sub orice critică
Sub orice critică

Piscina cu apa sulfuroasa, o mare dezamagire

Prea mult m-a dezamagit aceasta poveste despre piscina cu apa sulfuroasa din Baile Olanesti ca sa nu scriu ceva. Prea mult drum am "batut" pana acolo, sperand ca ea exista si ca voi face cateva bai de sulf.

Am vazut pe youtube aici promisiunile unui primar. Am crezut in aceste promisiuni. Din pacate, promisiuni desarte.

Am venit in Baile Olanesti special pentru aceasta piscina, facuta cu fonduri europene si deschisa la 1 august 2019. Din pacate, nu am reusit decat sa vad luni, 16 septembrie a. c. un afis pe usa piscinei din care rezulta ca e inchis luni, pentru curatenie. Marti am gasit alt afis din care rezulta ca piscina trebuie umpluta cu apa si ca va fi inchisa marti si miercuri. Miercuri un alt afis, care spunea ca va fi inchisa in continuare inca doua zile, adica joi si vineri, fara sa motiveze si de ce. Joi nu mai era niciun afis, doar programul, adica 9-19. Vineri, acelasi program pe usa... Nu am putut lua nicio relatie de la cineva pentru ca, pe aceeasi usa, tronau doua lacate.

Cine raspunde de piscina?! Pai... e in administrarea Primariei... Oare nu aveau personal care sa vanda bilete la usa? Si apa din bazin pentru cine a fost bagata? Oamenii care aveau nevoie de acea apa sulfuroasa si care au venit de la sute de km distanta nu au putut sa beneficieze de ea.

Onorata Primarie cui da socoteala pentru banii cheltuiti aiurea din fondurile europene? Ce raspuns da oamenilor veniti acolo, celor care au crezut in promisiunile facute si care au facut un efort din punct de vedere financiar?

Exista un site al vestitei piscine pe internet, multe poze frumoase, program de functionare, tarife. De ce nu exista si anunturi privind perioada de ne-functionare? Ca sa stie tot "prostul" ca nu e deschisa si sa nu se mai deplaseze aiurea...

Trimis de ascent in 22.09.19 17:53:32
Validat / Publicat: 22.09.19 18:50:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BĂILE OLĂNEȘTI.

VIZUALIZĂRI: 2861 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ascent); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Se poate vedea prin geamul piscinei că bazinul e plin

Adriana1983 [22.09.19 19:08:44] »

Nu știu daca e vorba de aceeași piscină, dar acum vreo 2 ani când am trecut prin Olănești, era fix în același stadiu.

Vorbesc de piscina situată lângă parcul din stațiune. Lacăt pe ușă.

Stațiunea toată mi s-a părut într-o degradare teribilă. Parcul situat vis a vis de hotelul Părâng (parcă așa se numește) semi-retrocedat, cu niște garduri împrejumuit pe jumătate, cu niscaiva gunoaie.

Au reinaugurat piscina? Adică... o fi fost deschisă vreodată?

ascent [22.09.19 19:19:54] »

@adriana1983 - da, aceea este. Localnicii o numesc " vechiul bazin" . Se afla in Parcul central din Baile Olanesti, dupa ce treci de Baza de tratament (si aceea inchisa) si parcarea etajata.

A fost renovata, cu bani europeni, data in functiune la 1 august a. c., din pacate a functionat o luna pentru ca in septembrie era inchisa...

Poti vedea clipul de pe youtube, pozele atasate.

neimportant [22.09.19 19:58:46] »

Cercuri oculte au pus ghearele pe izvorul de sulf. Licența de exploatare obținută de proprietarul instalției care îi dădea dreptul de a extrage sulf din sonda 1007bis, nu a fost valorificată în timp util, cred că din interese meschine. Licența a expirat, afacerea a fost vândută altui rechin care așteaptă " hălcile" grase. Licență de exploatare, nu știu să fi obținut... poate de aceea zace cu lacătul pe ușă.

E de ajuns să căutăm pe google termenii " foradex olănești" și poate se mai risipește " ceața" ...

ascent [22.09.19 20:49:03] »

@zapacitu - si atunci de ce s-a laudat primarul ca deschide piscina? Si ea a fost deschisa, totusi... o luna a functionat, cel putin asa am inteles din ceea ce au spus diferite persoane cu care am discutat inainte de a ajunge acolo.

Cred ca ai dreptate si totusi... speram ca aceste probleme au fost rezolvate, cumva...

Cercuri oculte, asa cum spui, au pus "ghearele" si pe izvoarele din Baile Herculane. Pana intr-atat sa fim de prosti, incat sa vindem ceea ce natura ne-a daruit? Si aceste "cercuri oculte" sa bage bani in buzunarele lor "grase" si sa ne priveasca cu dispret cum "jinduim" la ceea ce ni se cuvenea pentru ca noi aici traim?? Sa ajungem sa platim pentru apa minerala de la izvoare si pentru apa termala cu care ne-a blagoslovit Dumnezeu? E patria noastra, e ceva daruit de natura ...Pana intr-atat sa mearga setea de bani, incat sa-ti vinzi izvoarele? Cineva va trebui sa plateasca pentru asta, cel putin eu asa sper.

ascent [14.09.20 22:38:49] »

Revin cu un ecou - nici in acest an nu a functionat piscina. Au fost acolo niste prieteni, i-am intrebat si ne-au spus ca parcul era un santier, nimic nu era deschis acolo... Cat timp va trebui sa mai treaca pana va functiona acea piscina in care s-au bagat atatea fonduri europene?! Nu raspunde nimeni pentru asta?

Adriana1983, ascent, neimportant
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin Olănești și împrejurimi: