ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.09.2019
AUG-2019

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 4 MIN

Excursie de o zi în Verona și Sirmione

Aceasta a fost singura excursie organizată pe care am cumpărat-o în timpul vacanței din Lido di Jesolo (vezi impresii). Am hotărât că e mai ușor să o achiziționăm de la reprezentantul operatorului cu care am călătorit. Așa că două zile și 130 de euro mai târziu ne aflam în autocar spre Verona. Nu aveam așteptări prea mari după dezamăgirea creată de vizitarea Veneției dar am fost sincer surprins plăcut.

Drumul din Lido di Jesolo către Verona este destul de plictisitor și durează în jur de o oră și trei sferturi. Autocarul ne lasă lângă Cimitero Monumentale de unde pornim la pas peste râul Adige și pe lângă zidurile vechi ale orașului spre Piața Bra, punctul de întâlnire cu doamna ce ne va fi ghid în Verona. În această piață se găsește și Arena di Verona, o arenă similară cu Coloseumul din Roma, foarte bine conservată, care în prezent găzduiește tot felul de spectacole. Nu am vizitat-o pentru că nu îmi place această combinație de antic cu tot felul de elemente moderne care nu își au locul, piața fiind plină de recuzită pentru următorul spectacol.

Ne îndreptăm apoi pe Via Guglielmo Oberdan spre centrul istoric. Toată această zonă pietonală este plină de magazine ale celor mai renumiți designeri de modă. Ne oprim la Porta Borsari una dintre vechile porți de intrare în oraș. În fiecare dintre punctele de interes ghidul ne-a oferit informații amănunțite într-o engleză excelentă, mult mai profesională decât doamna care ne-a însoțit în autocar. Mai departe ajungem în Piazza delle Erbe, cunoscută pentru casa Mazzanti cu fresce surprinzător de bine păstrate. Piața este plină de terase și standuri cu diverse produse. Tot aici se găsește fântâna Madonna Verona.

Trecem printr-un gang și ajungem în spatele casei Mazzanti, unde vedem că această clădire este într-o stare de degradare ridicată, ghidul ne-a și recunoscut că pentru că nu este la vedere, interesul pentru restaurarea acestei laturi este zero, hmm...

Ajungem imediat în Piazza de Signori, dominată în centru de statuia lui Dante, în stânga ridicându-se turnul Lamberti. Aici sincer nu am stat să ascult detaliile ghidului, încercând să fac câteva fotografii. Traversăm piața și facem dreapta trecând pe lângă casa lui Romeo. Explicațiile ghidului au fost că turiștii tot ziceau "Bine, bine există casa Julietei, dar unde e a lui Romeo? ", cum în Verona se pune foarte mare accent pe această poveste de dragoste și mai ales pe Shakespeare (deși nu există dovezi că ar fi fost vreodată pe acolo), s-a creat acest obiectiv turistic.

Turul s-a terminat în apropierea casei Julietei, din punctul meu de vedere, un loc în care nu aș pune piciorul vreodată. Și nu din cauză că era o coadă incredibilă sau că pereții gangului erau acoperiți cu gume de mestecat cu numele celor ce au trecut pe acolo, absolut dezgustător, ci pentru că este ceva artificial. Mi se pare absurdă această experiență, stai la coadă Dumnezeu știe cât, ca să urci în casă, să ieși pe balconul care inițial nici nu a existat, cobori, te duci la statuie, pui mâna pe țâță faci poză și gata. În condițiile în care aceste personaje sunt fictive. Mă rog fiecare cu plăcerea lui, sunt sigur că există și din aceia care cred ca Romeo și Julieta au fost reali. În mod cert Verona nu ar avea parte de atâția turiști dacă nu ar exploata această operă.

Am dat un mic bacșiș ghidului, ne-am răcorit la o terasă și am pornit spre autocar pentru a doua parte a excursiei.

La Sirmione am ajuns cu greu, este un singur drum de acces cu o singură bandă pe sens. Peninsula fiind foarte îngustă traficul mi s-a părut îngrozitor, dar cică acum nu ar fi fost deloc aglomerat. Nu aș fi vrut sa văd cum ar fi când este aglomerat. Sirmione nu m-a dat pe spate, este destul de mic și nu e genul de loc unde aș petrece mai mult de două ore. Am renunțat și la vizitarea castelului Scaligero pentru că ni se făcuse foame și mă alesesem și cu o insolație de toată frumusețea după două zile de umblat prin soare. Nu mă simțeam în stare să mai urc trepte nici pentru cea mai frumoasă panoramă din lume. Am făcut câteva fotografii și am petrecut timpul rămas până la plecare pe malul Lacului Garda hrănind rațele. Pentru doritori există și opțiunea de a face un înconjur al peninsulei într-o barcă cu motor, prețul era în jur de 10 euro.

Per total a fost o zi interesantă, poate mai mult timp în Verona ar fi fost de preferat în locul excursiei la Sirmione, se pierde destul de mult timp pe drum. Prețurile sunt destul de mari dar sincer nici nu am căutat alternative mai ieftine.

Trimis de alxmst in 22.09.19 16:39:16
    Validat / Publicat: 22.09.19 18:40:50
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 1188 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alxmst); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P06 Piazza dei Signori
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19900 PMA (din 18 voturi)

[22.09.19 18:39:55]

Mutat în rubrica "'Opționale' din Lido di Jesolo, LIDO DI JESOLO" (nou-creată pe sait)

[22.09.19 19:33:47]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;