ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.09.2019
DIN: Reșița
ÎNSCRIS: 25.10.14
APR-2019

Locul unde mașinile trec pe sub tine

Vacanța din Italia a luat sfârșit și vrând-nevrând a trebuit să purcedem spre casă. Dar cine are chef să se întoarcă acasă după ce a vizitat frumusețile Italiei? Nu noi. Așa că am ales să mai facem niște popasuri în drumul spre casă.

Primul popas l-am făcut chiar în țara vecină Italiei, în Slovenia. Ca să fim totuși aproape de autostradă pentru a ne continua a doua zi drumul, am ales să stăm pentru o noapte în Ljubljana.

Căutând cazare pentru aici am găsit un loc care ni se părea foarte interesant și în același timp aproape de toate obiectivele din oraș, Adora Hotel.

Hotelul Adora, care apare pe sit-urile de rezervări ca și Adora Apartments and Rooms, are următoarea adresă: Rožna ulica 7,1000 Ljubljana, Slovenia.

La adresa aceasta găsiți recepția, o sală pentru mic dejun și o grădină superbă cu câteva mese. Tot aici cred că au la etaj și câteva camere. Spun cred pentru că, camera pe care am rezervat-o noi și alte camere ale acestui hotel sunt situate la câteva clădiri mai departe și intrarea la ele se află la altă adresă. Mai exact pe str. Karlovska, nr. 1.

Noi am rezervat aici studioul de la etajul 1.

Imediat după ce am finalizat rezervarea am primit un e-mail de la locație prin care am fost anunțați că atunci când ajungem să luăm legătura cu cineva de la recepție pentru a putea intra pe strada unde se află hotelul. Așa am și făcut. Când am ajuns la intrarea pe stradă am observat că aceasta este închisă cu barieră și este nevoie de cartelă pentru a intra. Am lăsat mașina lângă barieră și am mers la recepție pentru a primii cartela sau pentru a veni cineva să o deschidă. La noi nu a mai fost nevoie deoarece camerele din clădirea unde am stat noi au parcare și un garaj cu trei locuri în apropiere și nu mai este nevoie să treci de barieră.

Am fost întrebat, atunci când am făcut actele pentru cazare, dacă doresc loc gratuit de parcare în garaj și acceptând am primit și telecomanda de la ușa garajului. Băiatul de la recepție a venit cu mine și mi-a arătat unde este garajul și pe unde se ajunge în cameră.

Camera pe care am ales-o noi este situată, după cum spuneam, la etajul 1 al acestei clădiri interesante. Construcția este de fapt o arcadă peste șosea. Nu știu sigur dacă de la început a fost gândită ca și spațiu de locuit dar este destul de interesant să stai aici.

Camera de la etajul 1 nu este în totalitate așezată deasupra șoselei, dar cea de la etajul 2, care figurează ca și apartament duplex, se află în totalitate suspendată peste șosea.

Studioul nostru avea un hol pătrat la intrare din care se ajungea în cameră și în baie. Tot aici se afla un șifonier încastrat în perete și un cuier. Fereastra dădea spre stradă și spre parcarea cu garaj.

Baia era suficient de mare pentru a te simți confortabil. Avea cabină de duș mare, o chiuvetă pătrată destul de mare, vas de toaletă și uscător de păr. Nu avea poliță la oglindă dar construcția care ascundea bazinul încastrat de la toaletă avea lăsată o margine unde erau așezate două pahare și plicuri cu șampon și gel de duș. Apă caldă și căldură au fost tot timpul.

Am lăsat la urmă camera pentru că am fost fascinați de ea de când am intrat. Era ceva ce nu am mai întâlnit până acum. Partea din dreapta a camerei ținea loc de bucătărie și de loc pentru luat masa. Pe un perete era montat un mobilier de bucătărie, unde am găsit, la nivelul blatului o plită cu inducție, o cană pentru fiert apă, un cuptor cu microunde și chiuveta. Tot aici erau recipiente din sticlă cu cafea, cacao, zahăr și ceaiuri. În dulăpioarele suspendate deasupra blatului găseai absolut tot ce aveai nevoie ca să mănânci acolo sau să bei ceva. Plus că erau niște boluri cu cereale și unele mai mici cu tot felul de condimente. Toate bolurile erau din sticlă și aveau agățate etichete cu ce se afla în ele.

Tot în acest mobilier era încastrat și frigiderul. Acesta avea în ele multe produse din care puteai să îți încropești un mic dejun destul de consistent. Erau 6 ouă, o cutie cu lapte, două cutii cu suc natural, 2 iaurt-uri normale și 2 cu fructe, pâine feliată, gem, unt, miere, pateu. Știind că nu am optat pentru mic dejun, pentru care trebuia să plătești încă 7 euro de persoană, am mers să îl întreb pe băiatul de la recepție ce este cu mâncarea din frigider. Acesta a spus că este pentru noi, așa că a doua zi înainte de plecare ne-am bucurat de un mic dejun foarte bun. În partea opusă mobilierului de bucătărie era o masă cu patru scaune pe care era un bol cu două lămâi și două kiwi.

În partea stângă a camerei era partea care ne-a lăsat muți. Patul matrimonial era amplasat în mijlocul camerei și era încadrat de două noptiere cu câte o veioză pe fiecare. O comodă separa cumva camera de bucătărie. Camera se continua spre stânga cu trei trepte de aproximativ 80 cm înălțime și 100 cm lățime care ajungeau aproape până la tavan. Pe primele două dintre ele era amenajat câte un pat de o persoană cu saltele încastrate. Era ceva așa interesant că ne-am și gândit ce tare ar fi pentru cei care vin aici cu copiii. M-am tolănit și eu prin paturile astea dat îmi cam rămânea mult din picioare pe afară. Deasupra celei de a treia scări era o ușiță cam ca de pod care nu știu unde dădea pentru că era încuiată. Haioasă și interesantă partea asta de cameră.

Televizorul plat cu diagonală mare era prins pe peretele de lângă scări iar aparatul de AC era deasupra mobilei de bucătărie. Trei ferestre și o ferestruică ale camerei dădeau spre Tg. Lepstikov și Biserica Szent Jakab iar ce-a de a patra fereastră era pe peretele opus și avea vedere înspre strada Karlovska. În cameră erau trei calorifere și în hol încă unul care atunci au fost foarte utile pentru că afară a fost o temperatură maximă de 9 grade.

Cazarea este foarte utilă pentru vizitarea orașului pentru că de aici începe aleea pietonală a centrului și tot de aici se poate urca foarte repede la castel.

Noi am fost foarte încântați de cazare și chiar dacă mașinile circulă pe sub cameră nu am fost deloc deranjați de zgomotul acestora.

Călătorii frumoase!

Trimis de ungureanica in 18.09.19 13:48:57
Validat / Publicat: 18.09.19 17:40:34
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SLOVENIA

VIZUALIZĂRI: 1368 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Adora Hotel, Ljubljana.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 69.00 EUR pe cameră

webmasterX [18.09.19 17:12:29] »

Mutat în rubrica "Adora Hotel, LJUBLJANA" (nou-creată pe sait)

ungureanica [18.09.19 17:53:35] »

@webmasterX: Da, este în regulă.

webmaster [18.09.19 18:03:43] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

webmaster [18.09.19 18:05:20] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

alinafulg [18.09.19 18:05:27] »

@ungureanica: Interesant hotel. Va salutam cu drag!

ungureanica [18.09.19 19:10:49] »

@alinafulg: Mulțumim. O seara faină!

alinafulg, ungureanica