ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.09.2019
ÎNSCRIS: 10.08.09
AUG-2019

Decent, frumos, relaxant

Bună ziua,

Anul acesta am ajuns și eu în Bulgaria, după ani buni de zile în care am evitat-o, din cauza unor idei preconcepute.

Precizez, încă de la început, faptul că această vacanță a fost un premiu câștigat în cadrul unui concurs, motiv pentru care nu am avut alte alegeri de făcut. Prețul este cel care apărea pe factură și care a fost plătit de agenția respectivă.

Am plecat în această vacanță cu sufletul la gât, nu atât pentru mine, ci mai ales pentru însoțitorul meu, deoarece voiam ca această vacanță să ne aducă liniștea și relaxarea mult dorite.

Autocarul a plecat din Piața Constituției la ora 07,00 și am ajuns la hotel la ora 12,00. Camerele nu erau gata încă, dar ni s-au pus brățările la mâini și ni s-a spus că putem servi masa de prânz care începea la ora 12,30. Am mers la masă, după care am preluat camera care s-a dovedit a fi un apartament. Am rugat doamnele de la recepție să ni se dea o cameră la etajul 1 sau 2, lucru care s-a și materializat, apartamentul fiind situat la etajul 2, cu vedere spre spatele hotelului, într-o liniște deplină, perdeaua de copaci reușind să facă față zgomotelor mașinilor care mai treceau pe acea stradă.

Apartamentul era extrem de spațios, camera de zi fiind mobilată cu o canapea și măsuță, includea o zonă de servit masa sau de gătit ceva, cu încă o masă mare cu scaune, o mică bucătărie cu chiuvetă, plită și frigider (neutilată cu alte obiecte uzuale în bucătărie). Noi nu am folosit decât frigiderul și chiuveta pentru a spăla câte un fruct.

Dormitorul era și el foarte spațios, balconul fiind oarecum comun și anume din camera de zi puteai intra în balcon printr-o ușă laterală.

Singura schimbare pe care am făcut-o a fost să schimbăm televizorul cu tub din dormitor la care nu se vedea prea bine cu LCD-ul din camera de zi unde puteam vedea două posturi românești.

Baia era și ea spațioasă, cu cadă, dotată cu gelde duș și șampon.

Curățenie s-a făcut zilnic, cu schimbarea lenjeriei la 3 zile.

Drumul până la plajă a fost cronometrat de mine, pentru că citisem anterior că nu e tocmai la îndemâna oricui. E adevărat, dura 16-17 minute până ajungeam la plajă, mai greu era drumul de întoarcere, acesta fiind oarecum la deal, dar și din cauza soarelui care era destul de arzător la ora la care ne întorceam la hotel.

Despre masă vă pot spune că am fost și în alte locuri în care erau zeci de feluri gătite, dar fără gust. Aici am găsit mâncare gătită cu gust, proaspătă, nu foarte multe feluri, dar puteai savura liniștit orice aveai poftă: două feluri de ciorbă la prânz și unul seara, salate de foarte multe feluri, carne preparată sub diverse forme, cartofi, ouă umplute, darmale de post, garnituri diferite. Dulciurile nu erau extrem de variate, dar puteai să te îndulcești cu ceva după masă sau cu înghețată din care puteai mânca oricât în timpul prânzului și cinei. De la barul din recepție și de la cel de la piscină am băut bere, băuturi răcoritoare, diverse coktailuri. Nu am mers acolo să umplem paharele cu băutură și să stăm cu ele pe masă inclusiv după de ce închidea barul, nici să lăsăm farfurii pline ochi cu mâncare pe mese, dar am văzut și astfel de situații.

La piscină, până la ora mesei de prânz, îți ăuteai potoli foamea cu fructe, fursecuri sau pizza sau sandwich-uri. O să postez poze cu mâncarea, mai mult pentru a se vedea aspectul, dar confirm încă o dată faptul că gustul mâncării a fost de nota 20. Nu mai rețin exact cum se numeau felurile de mâncare, motiv pentru care nici nu o să scriu la descrierea lor ceva.

Singurul lucru care nu mi-a plăcut la masă a fost cafeaua care era de la dozator, dar era de fapt cafea instant. Puteai găsi cafea adevărată la barul de la piscină, contra sumei de 1,5 Leva.

Internet aveam doarîn recepție, motiv pentru care acolo era cam mereu aglomerat. În hotel puteai avea acces la internet contra unei sume de bani. Nu știu cât era, pentru cănu m-a interesat, știam de dinainte acest aspect, motiv pentru care m-am înarmat de acasă cu cărți.

În concluzie, am avut un sejur extrem de plăcut și relaxant, spre surprinderea mea, gândindu-mă că un hotel de 3 stele nu îți poate oferi prea multe. S-a dovedit faptul că ideile preconcepute nu sunt întotdeauna și cele mai corecte.

Aspectele mai puțin plăcute le-am enumerat și aș mai adăuga, fără să se supere nimeni, că unii părinți ar trebui să-și supravegheze copiii în restaurant, în acest fel s-ar putea evita multe incidente de genul celor legate de împrăștiatul cartofilor pai pe jos (nu o să înțeleg niciodată munții de cartofi pai din farfurii, nu neapărat opera minorilor), cozile de la vitrina cu înghețată, vărsatul ciobei pe jos.

În rest, recomand acest hotel, însă e de luat în calcul mersul pe jos până la plajă.

Voi reveni în Bulgaria, cu siguranță!

Trimis de Clotilde in 17.09.19 15:29:49
Validat / Publicat: 17.09.19 18:54:06
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 1427 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Clotilde); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 31.00 EUR pe cameră

Alex_Macedo
    [17.09.19 19:21:58]

Stimată doamnă... acest deziderat... este iluzoriu şi... poate se va întâmpla cândva... pe Marte!

Când părintele este nesimţit, ca fire şi nepăsător, nu vă aşteptaţi ca, copii să fie altfel...

Copiii doar fac copy-paste la ceea ce văd că fac parinţii lor...

ClotildeAUTOR REVIEW
    [17.09.19 20:07:24]

@Alex_Macedo: Adevărat!

Am vrut să nu supăr pe nimeni cu copii! Însă am văzut acolo și opusul. Copii care așteptau cuminți la masă, până când li se aducea mâncarea.

Am văzut și părinții celorlalți copii... impasibil este un cuvânt prea elegant ca să-i caracterizeze.

Dar nu poposeam prea mult în restaurant, așa că acest aspect nu a reușit să-mi strice vacanța.

În rest... numai de bine!

Alex_Macedo, Clotilde
    Alte impresii din această RUBRICĂAparthotel Paradise Green Park: