ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.09.2019
ÎNSCRIS: 20.04.12
AUG-2019

Grand Resort - hotel super

Hotel Grand Resort

Stiu, poate nu va vine sa credeti ca dupa experienta de anul trecut din Taba, voi mai merge curand in Egipt, dar am facut-o iarasi!

Nu ma intrebati, cum, de ce si cand, ca nu am un raspuns concret si plauzibil. Baietii mei sunt lesinati dupa Egipt, si atata au insitat si “ s-au tiganit” cu mine sa mergem, ca pana la urma nu ma vedeam mergand singura in alta parte si ei sa cheltuiasca fara mine in Egipt. 

Biletul l-am achizionat la o agentie din Constanta si m-a costat 1900 euro - 14 zile din 17.08 pana pe 31.08 pentru 3 persoane (2 adulti + 1 copil de 10 ani), la hotel Grand resort cu all inclusive, transfer de la aeroport la hotel si invers, inclus si asistenta in limba romana. Excursiile au fost optionale (nu au fost incluse in acest prêt) si le-am achizitionat atat de la tour operatorul din Romania cat si de la agentiile locale. Despre excursii voi revini cu review separat!

Inca de la aeroport din interior, am zarit multi ghizi (agenti) cu placute ce indicau diverse agentii mari, international, dar care au si punct de lucru in Romania si fiecare agentie avea randul ei un ghiseu arondat unde trebuia sa te asezi pentru a obtine viza. Desi citisem pe AFA cand am plecat ca unii au platit viza de intrare in Egipt 28 dolari sau 28 euro, desi pe toate site urile de informatii este foarte clar ca viza este 25 dolari. Cu toate ca aveam pregatiti banii fix 75 dolari ptr 3 persoane, ajunsi in fata ofiterului de la ghiseul cu viza, mi s-au cerut 84 euro. Ca sa evit circul de acolo si sa nu astepte si ceilalti turisti veniti si ei cu acelasi tour operator, am platit asa cum a cerut, cu gandul sa imi clarific treaba asta cu ghidul. Insa a mers repede, ne-au lipit imediat viza pe pasapoarte si ne-au inmanat formularele care se completeaza inainte de a trece pe la control pasapoarte. Va sfatuiesc sa va luati pix de acasa, ca nu au pixuri disponibile si astfel, riscati sa asteptati dupa alti turisti pana termina ei de scris. Sa va pastrati pixul, deoarece va trebuie si la intoarcere. Pe formular pentru cine nu stie se completeaza numele, prenumele, cetatenia, data nasterii, nr de pe pasaport si hotelul unde aveti cazare. Toti turistii erau la fel de nedumeriti ca si mine, in privinta costului vizei, toti vociferau, insa ca sa nu mai asteptam, toti au procedat la fel ca mine. E o stare ciudata, cumva asa te simti jecmanit, ca nu ti se ofera un afis unde scrie clar pretul, ca nu ti se explica de unde este aceasta diferenta si ca mergi cu “ turma”. Dar dupa intalnirea cu ghidul roman care ne-a asteptat la hotel in receptie, mi s-a luat valul de pe ochi cu costul vizei. Mi s-a explicat ca este comisionul agentiei ca sa plateasca si ei la randul lor ptr ghiseele multe de la viza, sa nu asteptam mult, sa mearga repede. E drept ca ghiseul propriu zis stiu ca este mult mai departe de locul in care ne-am oprit noi si daca ar sta toti turistii la aceeasi coada, probabil s-ar iesi din aeroport dupa o ora sau doua ore. Ca sa scurteze durata, au inventat ei gaselnita asta. Daca puteti sa va procurati online viza dinainte, scutiti acest inconvenient.

Pentru cei care nu stiu, in Egipt o sa fiti controlati de mai multe ori la pasapoarte, nu doar la ghiseul de control oficial, asa ca nu bagati pasapoartele in borsete, fiindca le mai scoateti de cateva ori. La intoarcere chiar va si descalta, aleatoriu, pentru a face si test anti drog. Pastrati-va biletele si in format hartie si electronic. La intoarcere vi se cere sa le aratati, sa vada ca aveti bilet si va indruma ei pe unde sa mergeti. Deci pregatiti-va si inarmati-va cu rabdare… e spre siguranta tuturor.

Inainte de iesirea din aeroport este cate un reprezentant (mereu altul) al agentiei care te ghideaza. Astfel ca ne-a zis ca afara ne asteapta alt coleg, la autobuzul X. In aeroport temperatura era ok, fiindca au AC, dar in momentul cand am iesit din aeroport, valul de caldura care m-a izbit, nu l-am incasat usor. Instinctual m-a facut sa fac cale intoarsa in incinta aeroportului. Ma tot uitam dupa un alt reprezentant al agentiei cu care am venit, dupa autocar. Erau multe si cam toate seamanau intre ele, ori autocare mari, ori microbuze Toyota. Intr-un tarziu l-am gasit, si acolo un egiptean déjà ne-a preluat bagajele, care spre surprinderea noastra, le-a bagat inauntru pe geamul de la spate. Doamne, ce soc am avut… si mai astepta si bacsis! 

S-au urcat toti turistii, si cu noi odata un alt reprezentant, Karim care vorbea limba romana destul de bine. Ne-a inmanat un pliant cu harta Hurghadei, cu numele si nr de tel al ghidului roman pe perioada sederii noastre si ne-a informat cum vor fi opririle la hoteluri. Hotelul nostru a fost imediat dupa hotelul Siva, foarte aproape de aeroport - 5 km. In receptie ne-a intampinat ghida care déjà ne astepta, probabil stia ora la care ajungem. A stat cu noi pana am obtinut camera, eu am completat formularul de check in, sotul a luat cardul de acces in camera,

i-am zis ca nu duc bagajele in camera pana nu imi confirma el ca e camera ok. Stiam din experientele trecute ca in prima faza nu iti dau o camera buna, tocmai ca sa le dai bacsis! Dar parca mi-a fost jena sa dau bacsis de fata cu ghida, si atat m-a complimentat tipul de la receptie si atat s-a laudat ca mi-a dat “ a special room”, incat nu l-am crezut. Asa sunt ei… totul e la superlativ: “ excellent room, special food, impressive services

amaizing, bla bla uri din astea care pe noi romanii ne cam lasa rece! Mai ales cand mi-a mai si spus ca e o camera cu balcon frumos, fiindca lui ii plac romancele… déjà am stiut ca ii miroase a bacsis!

S-a intors sotul meu, a zis ca e camera ok, dar l-am intrebat: ai verificat daca functioneaza apa calda, daca toaleta merge bine, daca patul e tare, daca, daca… a zis scurt Nu si a zis ca o sa imi placa! Am mai zabovit putin cu ghida sa intreb de excursii, in ce zile anume sunt, cat costa, ce includ fiecare. Pana am notat, pana a intrebat fiecare familie ce dorea, s-a mai scurs o ora!

Cand am urcat in camera, am ramas perplexa ce bine arata. Si fara bacsis! 

Doamneee, camera grand suite avea peste 52 m camera cu tot cu balcon, cam cat tot apartamentul meu de acasa! Va atasez poze, fiindca cuvintele mele sunt sarace si nu pot descrie privelistea ce o aveam din balcon, in fata piscinelor, cu palmieri, la etajul 4, penultimul etaj, se vedea intr-un colt mic si marea desi hotelul nu este in prima linie la mare.

Déjà se intunecase si erau atatea lumini in jurul piscinelor si pe langa caile de acces, arhitectura hotelului unica, stil oriental vechi, muzica orientala ce rasuna de la restaurantele din jurul piscinelor, totul iti dadea senzatia ca esti parte din peisajul celor 1001 de nopti. In camera, trona un pat imens 2.20 / 2.20, canapea, 2 fotolii, tv plat, veioze pe noptiere, 2 masute mici, niste aplice incastrate in lemn in colturile camerei, covoare traditionale pe pereti si deasupra patului o imitatie de baldachin. Sifonierul mare, frigider micut dar sufficient, plin cu racoritoare si o punga de chips, seif, baia mareee, cu bideu, uscator de par, telefon (nu stiu pe nimeni sa vorbeasca la telefon fix in baie ), o cada cu perdea, oglinda mare si loc destul in lateralele lavoarului, sa iti ajunga sa pui toate acareturile. Pe balconul imens cu acoperis, 2 fotolii, o masuta cu scrumiera, era atat loc ca parca imi venea sa imi intind salteaua de apa si sa dorm acolo, sa ascult muzica live si sa imi clatesc ochii in luminile alea.

Dupa un dus rapid toti, ne-am schimbat, apoi la masa si in explorarea hotelului si a imprejurimilor.

Masa/ restaurantul: desi la check in ni s-a inmanat o harta a hotelului, cu legenda cu tot , cu toate cladirile, restaurantele, mi s-a parut complicata pentru a o studia asa pe repede inainte. Dar in holul receptiei, ne-am ghidat si noi dupa miros 

All Inclusive (include cele trei mese principale in regim bufet, consumatia de bauturi alcoolice si nealcoolice locale), snackuri intre mese. Programul de all inclusive detaliat este scris pe acea harta (pe care o sa o postez, ca sa scurtez detaliile aici) dar este si program detaliat despre serviciile all inclusive, programul barurilor și restaurantelor, respectiv alte eventuale costuri suplimentare personalul hotelului ofera informații detaliate si actuale la fața locului. In restaurante tinuta corespunzatoare este obligatorie, dar turistii nu prea respectau. uneori chiar ma scarbeau unii despuiati care stateau la rand in fata mea si care se plimbau cu farfuriile in mana prin tot restaurantul. Este obligatorie purtarea bratarii de all inclusive, eu am mereu pe maini bratari multe, astfel incat uneori era acoperita cea de all inclusive, dar la intrarea in restaurant era un angajat care se uita la fiecare persoana. Odata m-a oprit si mi-a zis ca nu am bratara, dar i-am aratat-o dedesubtul celorlalte... La anumite restaurante se recomanda rezervarea meselor cum ar fi la Nigma. Noi am vrut sa rezervam in saptamana a doua de sedere, dar in prima saptamana, prin holul receptiei umblau agenti care intrebau daca nu vrei rezervare la Nigma si daca acceptai trebuia sa spui cu o zi inainte ce meniu preferi, astfel incat atunci sa fie gata. Unele specialitati se servesc contra cost. Am rezervat in prima saptamana o masa. A fost extrem de cald in acea seara, desi masa era fix pe marginea piscinei, aerul era complet uscat. Dar meniul a fost delicios, a costat in aperitiv, cu 4 mici portii de vinete, zacusca picanta, fasole batuta si inca ceva care nu am gustat, cu mici bucatele de lipie. Felul urmator a fost supa crema de linte cu crutoane, absolut senzationala! Si ultimul fel pe care l-am stabilit fiecare dinainte, mix de carne. Aranjament frumos in farfurii, bauturi la discretie, desert inghetata, si ceva gen kataif, si gris cu, lapte cu ceva esente deosebite, in afara de scortisoara si vanilie, nu m-am prins ce altceva mai avea, dar era teribil de bun desertul. Pentru show a fost o taxa, mica, nu imi amintesc exact, dar a meritat din plin toti banii; vreo 7 momente au fost in total, 2 serii de belly dance, 1 de Tanoura, un ansamblu folkloric cu niste mosneguti ce au cantat la niste instrumente necunoscute mie, (in afara de darabana si fluiere nu am mai recunoscut altceva) au trecut pe la toate mesele in speranta unui bacsis, apoi o trupa mica de dans traditional, apoi 2 baieti simpatici au dansat ceva gen calusarii de la noi, aveau in maini niste bastoane, apoi acelasi 2 tipe de la belly dance, dar altfel costumate si aceeasi 2 baieti frumosi, au format cupluri si au dansat in cuplu. Desi mai vazusem acum 9 ani dans Tanoura in campusul din safari, acesta a fost wow wow. Spectoculos din cale –afara, tipul grozav, aproape ca m-a electrizat privirea lui. Dupa fiecare moment, invitau turistii sa incerce: pe fete le invitau sa incerce cateva miscari de belly dance, pe baieti i-au invitat la tanoura, apoi au invitat cam toti mesenii sa danseze. Unul din ospatari chiar tot timpul batea din palme, invita lumea la distractie, facea tuturor poze, era antrenant.

Cu stupoare aveam sa constat ca agentul care umbla prin lobby sa faca rezervarile, nu era altul decat managerul restaurantului, un tip delicat, finut, crestin, ca a tinut sa imi precizeze asta, si care pe toata durata sederii noastre ne-a intrebat de vreo 3 ori daca ne place, daca suntem multumiti, daca este asa cum ne-a descries el etc. Pacat insa de caldura sufocanta, ca in rest totul a fost la superlativ. In alte resutrante in afara de Mahara si de Nigma nu am mancat. Barurile, doar 3 de la piscine le-am abordat, dar slabut, pentru ca daca te duceai sa stai la rand, asteptai destul de mult, fiindca intai serveau ospatarii care aveau déjà comenzi la sezlonguri sau in lobby, plus ca nemtii, comandau din start cate 4-5 beri de persoana. Si numai gandul sa stau la randul ala, ma cam lipseam, preferam sa intru in lobbyunde era si AC si sa ma serveasca un ospatar. Déjà ma stiau si ei pe mine dupa ce l-am dat 1 dolar sau 1 euro, vin singuri si aduc din prima dublu fata de cat ceri, fiindca e déjà stiut ca nu se opreste nimeni la o singura bere sau un pepsi. La fel procedam si cand eram la piscine pe sezlong.

La restaurantul Mahara pot sa spun ca desi am citit recenzii negative de la alti turisti, nu este nici pe departe asa. Numai daca esti vreun fitos, mofturos si carcotas nu gasesti ceva pe gustul tau. Erau colturi separate cu mancare: ptr dieta, doar fiert, pentru copii, cu masute, scaunele mici ca la gradinita, cu meniu pentru copii si tv cu desene aminate ft aproape de masute, arata grozav coltul copiilor, ca am mancat si eu de acolo intr-o seara, sosuri multeee de nu stiai la ce se folosesc, branzeturi multe, preparate, paste, pireuri de cartofi, de broccoli, de spanac, fasii din piept de pui, oua fierte, cereale; dar trebuie sa specific ca nu semanau la gust cu cele de la noi din cauza condimentelor si a carnii (nu erau din porc), paine, de vreo 8-10 feluri de la lipii, pana la paine integrala, pana la cea mai pufoasa, chifle, cornuri, crutoane. In 2 seri diferite au fost platouri mari de shushi, supe crème, supa de rosii cu taietei. Felul doi, aveau paste, orez, cartofi obsnuiti si cartofi dulci, fasole, paste, varza, ardei umpluti, pui la rotisor, peste prajit multe dati au avut, fructe de mare, pastai, mazare, salate orientale, salate de vinete, vinete rondele, pireu de spanac mai tot timpul, ciulama, nici nu mai imi amintesc ce am vazut pe acolo.

Dimineata, omlete, oua ochiuri, carnati prajitide dimeniuni mari si mici, am fost surprinsa sa vad si la micul dejun fasole si lumea consuma de parca era mijlocul zilei, dar ulterior am aflat ca la ei se consuma multe protein inca de dimineata. Mai aveau cereale de vreo 4-5 feluri, ceaiuri dementiale, eu am consumat ceai de anis pe care vi-l recomand cu toata caldura. O sa ma pomeniti daca vreodata o sa beti asa ceva. Aveau lapte, cafea, sucuri la dozator dar reci si concentrate, nu apa colorata, unt, diverse cutiute cu gemuri, miere de albine, toaster unde puteai praji painea, gris cu lapte si cu zahar brun sau cu scortisoara, paste cu lapte, fel de fel de croasante, clatite micute pe care le poti umple cu tot felul de branzeturi tartinabile feta, edam, mici snitele, masline doar verzi am vazut. Multa vita se consuma, bucati mari din care bucatarii taiau cate o feliuta si puneau fiecaruia in farfurie. tot feluri de sosuri calde de pus peste orez, peste paste, dar si dressinguri reci. Eu nu am incercat orice, fiindca sunt destul de sensibila cu stomacul, dar ma uitam ca lumea consuma mult, semn ca erau bune! Nu mai povestesc nimic despre deserturi, fiindca parca se intreceau in fiecare seara cu alte culori si gusturi. Las pozele sa vorbeasca despre dulciuri si torturi! 

Ce mi-a placut cel mai mult in restaurant, ca undeva in fuldal, dincolo de zgmotul capacelor scapate pe jos a, tacamurile si a vocilor, se auzeu naiul lui Gheorghe Zamfir. Muzica care de altfel am auzit-o si in Carrefour care este in partea dreapta cum iesiti din hotel la vreo 500 de m. ideal este sa mergeti la masa in prima ora si jumatate de la deschidere daca vrei sa gasiti de toate, chiar daca este putin mai aglomerat. Cand m-am intors de la Luxor, am mers rapid la restaurant sa ridic “ dinner late” pachetul rece cu mancare care ne astepta. Vorbisem cu o zi inainte la receptie, m-au intrebat nr camerei sau parca am aratat chitanta ca plec in excursie si atunci dimeata am primti 3 sacosele cu micul dejun la 5 mineata si la intoarcere, oricat de tarziu ne-am fi intors ne astepta cina tarzie tot ceva rece. Dar noi am ajuns cam 22.15, iar restaurantul se inchidea la 22. Au fost draguti cei de la restaurant ca ne-au lasat sa mancam ceva cald in timp ce ei debarasau si strangeau pe acolo.

Da, a doua zi, dupa odihna si la lumina zilei, poti observa ca prosoapele de la baie sunt cam uzate (dar eu mereu plec de acasa fara prosoape si imi cumpar de acolo, fiindca au calitate ft buna in magazine), in camera gasiti o sacosa de panza cu prosoape pentru plaja, portocalii, care sunt bune grosute si mai bune decat cele de la baie. Peretii hotelului au nevoie de varuiala, dar obiectele din camera sunt noi, wc-ul, bideul, lavoarul, oglinda, pana la urma asta e standardul de 5 * in Egipt, un fel de 4 * la noi. Si apoi, cati dintre dvs varuiti la fiecare 10 ani? Cati dintre dvs schimbati zilnic sau la 2-3 zile asternuturile pe paturi? Cati dintre dvs schimbati atatea feluri de mancare si faceti mofturile pe care le-am auzit la unii? Trebuie sa va ganditi ca este un hotel de 828 camere, cu multe corpuri, ca tot timpul anului este ocupat, full, si ce investitie ar insemna. In Egipt de la atata soare, sigur peretii se scorojesc foarte repede! Curatenie se facea zilnic in camera, noi am lasat zilnic cate un dolar, dar chiar daca nu lasam, tot se facea. Noua ne lasa si mai multa apa imbuteliata, care o puneam de cu seara la frigiderul din camera si dimineata de prindea foarte bine cand plecam in excursii. curatenie insemnand nu doar pat facut ca la armata de sarea moneda de pe el, ci cu spalat pe jos, strans haine de pe fotolii, aranjate frumos, la baie aranjate la dunga toate acareturile mele gen gablonturi, cosmetice. uneori daca dupa amiaza se facea check out late la vreo camera de pe etajul nostru, mai ciocanea la usa sa ne intrebe daca ne-a placut, daca este totul in ordine. Noi nu ne intalneam dimineata cu el, lasam banul pe noptiera si plecam.

Hotelul Grand resort in opinia mea, este in forma de 8, unde piscinele sunt in interiorul cercurilor si forma literei reprezinta camerele, in prima faza mi-a fost cam greu cu orientarea, ca daca alegi alta cale de iesire de la lift, dar direct la piscine fara sa mai treci prin lobby, sau poti ajunge in partea celalata a hotelului. trebuie sa va luati puncte de reper, ca sa nu va simtiti ca intr-un labirint. Au lifturi, care sunt spatioase, merg bine, doar ca mereu e lume multa care se fataie la lift desi hotetul nu are decat 5 etaje, unii luau liftul si ptr un etaj! Si nu vorbesc despre persoane in varsta! 

In lobby au bancomat unde poti schimba cu usurinta euro sau dolari in banii lor, lire egiptene, daca nu va descurcati, va ajuta imediat cineva de la barul care este fix langa bancomat. In apropiere este Orange club, seara este disco acolo, tot asa cum se obisnuieste, circula un angajat si striga in lobby: disco, disco! Tot in lobby este o masuta cu serviciul de taxi, agreat de hotel, dar desi au preturi fixe, tot iti spune alt prêt daca nu ceri lista. Sau daca vezi lista, incearca sa negociezi mai putin. Mie mi-a mers de mai multe ori, am cerut discount la discount, fiindca déjà il luasem de 3-4 ori.  in final, cu tot discountul la discount, am inteles ca tot era mult, fata de cum era normal. Asa ca daca plecati cu ideea ca ati facut o afacere, sigur o sa realizati in 2-3 zile ca v-ati pacalit. Si azi 3 euro, maine la fel… se aduna! Oricum, sa nu plecati cu idea ca nu aveti nevoie de taxi, fiindca distantele sunt mari si in zapuseala aia iti blestemi si laptele pe care l-ai supt de mama. Poate doar daca sunteti antrenati sa umblati multi km pe jos in soare! Pentru cine vrea sa isi faca un buget de acasa cu taxiul, sa imi dea mesaj in privat si las lista cu preturile la taxi. Holul este imens, cu masute de cate 3 fotolii, cu canapele sau chiar fotolii mai mari. Dar cu cat te departezi de receptia propriu zisa, scade calitatea conexiunii la internet. Uneori e zgmot mare in hol. Un zumzait continuu, o fantana cu niste tasnitori care acopera doar ft putin vocile turistilor, dar daca esti concentrat sa ai internet, nu bagi in seama zgomotul! 

Internet nu aveti decat in hol, dar cand sunt multi oameni, aveti sanse doar 15% – 20 % sa va puteti conecta. Noaptea era cel mai liber si atunci era ok. Tot pe langa receptie este desk information si un perete unde fiecare agentie afiseaza informatii despre excursii, despre ora de plecare, in fiecare limba. La receptie am aflat ca este transport gratuit cu shuttle bus de la ora 11 am pana la 14 pana in centrul vechi al staiunii. Te ia de la hotel si la intoarcere tot de la capatul centrului vechi. De asemenea transport gratuit pana la centrul de scufundare (care sincer, nu stiu cat de departe era). Era un mic cabinet de masaj tot langa club, fantani arteziene, sala de conferinte, pe care am vazut-o ocupata de vreo 4-5 ori.

Afara sunt 3 piscine mari si 2 pentru copii, cu apa incalzita, care sincer nu stiu daca este nevoie, se incalzeste imediat de la soare. La barul Pergola, in vreo 2-3 seri a fost muzica live, se auzea si din camera, era un balsam pentru suflet sa ascult din balcon si acorduri clasice si de rock si ceva vechi. Dimineata angajatii, curatau piscinele, strangeau frunzele cazute, unii chiar era catarati in palmieri atat de sus, aproape ajungeau pana la etajul nostrum si taiau frunzele uscate, scuturau si alti copacei, era activitate mare dimineata, desi putini oameni erau matinali.

Lucruri care ma deranjau: cardul de acces se demagnetiza destul de des, astfel ca atunci cand ajungeai la camera, riscai sa nu mai poti intra si atunci trebuia sa mergi iar la receptie sa spui numarul camerei si ori o schimbau, ori o reparau. Noi, ne-am invatat si inainte de a urca la camera, treceam pe la receptie sa o verifice!  Alt lucru enervant era la piscine: ca unii turisti ieseau dimineata pe la ora 7 – 8 cand mergeau la masa, isi aruncau la propriu prosoapele pe sezlonguri si veneau la ora 11. Astfel ca tu daca veneai la ora 9 nu mai gaseai loc liber, dar nici altcineva nu se mai folosea de sezlong pana la ora 11. Pentru asta am stat doar in prima saptamana la piscine doar 2 ore dimineata. Apoi din a doua saptamana am stat doar la mare.

Pentru accesul la mare, doar ieseam din hotel, treceam prin gradinile frumoase si ingrijite din fata, traversam strada, totul cam 150 m si paseai in Hotel Grand care este de 4 *. Acolo un portar se uita discret daca ai bratara de la Grand resort si iti zambeste de fiecare data si te salute! Holul la Grand mult mai mic decat in Grand resort dar mai elegant, cu un pian ce troneaza in mijlocul holului si care este utilizabil, doar intr-o seara am prins un “concert” live, sustinut de o doamna. Dar ce acustica buna, ce acorduri, nu-ti vine sa mai parasesti holul. Nu stiu pentru altii cum este, dar pe mine pianul ma linisteste, plus ca si repertoriul era unul odihnitor. Tot in acest hol aveau un mic separeu cu masa de billiard care era contra cost (parca 30 min 5 euro) si acolo aveai internet la viteza mai buna fiindca erau legati la alt router. Iesirea din hol, da spre o singura piscine mare, se merge de-a lungul piscinei si dai direct pe plaja. Inspre stanga la plaja era un bar unde puteai obtine bauturi gratis daca erai de la hotelul Grand resort. Sezlongurile multe, evident cele din prima linie ocupate mai mereu, dar sunt asa multe, incat nu exista riscul sa nu ai loc. Si daca nu vezi locurile, un baiat de acolo, cauta el, te anunta unde si tot el iti si aseaza prosoapele. De fiecare data am vazut animatie pe plaja, ba se juca volei, ba se facea gimnastica in 2 serii, odata dimneata si odata spre apus. Fata de alti ani, doar 2 agenti au trecut pe la sezlonguri, cu oferte, dar nu erau insistenti, unul cu masaj / spa si unul cu excursia catre Orange bay. Peisajul la mare superb, plin de vase, doar ca in acest golfulet nu erau corali la mal si nici ft multi pesti, culori din cele mai neobisnuite si liniste! Noi am avut de acasa masca cu tub, si sotul meu statea la mal si cauta viata marina, insa nu era ca la celalat hotel unde am stat acum 9 ani. Dar pentru snorkeling aveti excursii déjà consacrate si locuri dementiale de explorat. La plaja, veniti pentru soare, balaceala si odihna.

La tv in camera erau destule posturi si ptr copii si sport, stiri, filme, dar la noi a mers doar pe sport si pe un canal unde aveau reclama la hotelurile din concernul Red Sea Hotels, care parca zic eu sunt vreo 11. Eu dimineata, ma trezeam ft devreme, desi acasa nu sunt asa matinala, insa acolo soarele rasare mai devreme si se facea lumina repede, dimineata vedeam reclama cu aceste hoteluri. Mi-a prins foarte bine, fiindca macar acum am alta viziune asupra lor ca si locatie, servicii si nu ma ma mai ghidez dupa cateva poze la agentii!

Ca si pozitie, hotelul, desi este aproape de aeroport, nu se aude zgomot deloc, au promenade sau cum o numesc ei El- Mamshacare in total are 5 km, este luminata mult, lata, strada care din fata hotelului Grand Resort este de 2 km lungime la dreapta si 3 km la stanga. Sunt peste 300 de magazine, agentii locale de turism, restaurante cu specific Italian, libanez, thailandez, (romanesc inca nu am vazut) , cafenele, terase in mijlocul promenadei, pe alocuri apar la orizont si alte hoteluri, parfumerii multe, magazine de suveniruri, haine, genti, incaltaminte, chioscuri de tatuaje, cluburi, 2 cluburi mi-au atras atentia: Hard rock caffe care este la 200 m de hotel la dreapta si Little Budha, care parea mult mai mare si mai animat, putin mai departe, am vazut in total 3 sau 4 mall-uri, am intrat doar in mall Esplanade, discoteci (Papas club este aproape de Grand resort, cum iesi in partea dreapta, mergi pe promenada cam 400 m si apoi imediat la dreapta, langa Carrefour, apare clubul, club in care desi nu credeam ca este ca la noi, totusi am vazut ca se poate si mai rau decat la noi. La vreo 1000 m in partea stanga de la hotel este bazarul Cleopatra cu preturi fixe. Am mai vazut un bazaar cu preturi fixe: Nile pharaoh in partea opusa de la hotel, bazar in care ne-am oprit cu grupul cu ocazia excursiei de tur Hurghada! Mergeti intai acolo, nu neaparat ca sa cumparati doar pentru ca au preturi fixe ci ca sa stiti barem de la ce preturi plecati cu negocierea la magazinele fara preturi. Tarziu, am inteles ca in Bazar Cleopatra sau Nile Pharaoh unele preturi sunt mari!  EL-MAMSHA este considerată atracția principală cu zonă de mers pe jos și străzi comerciale din Hurghada.

Ca si sfat la check out: sa aveti la dvs un cantar de mana ptr bagaje, se gaseste de cumparat si este ieftin, altfel va costa cantarirea la hotel langa receptie, cam 2 euro de bagaj, plus ca agentia cu care am venit ne-a spus ca putem infolia geamantanele la hotel la intrare contra cost, mai mic insa decat cel din aeroport. La hotel costa 2 euro de bagaj, la aeroport 4 eur sau 5 dolari. La hotel vi le infoliaza cu plastic din acela folosit in bucatarie doar ca mai lat, insa nu este deloc sigur si autorizat pentru aeroport. Ba mai mult agentia noastra ne-a zis ca putem merge noi in carefour sa cumparam 3 role din astea si sa le infoliem singuri. Nu am cumparat din carefur dar, am infoliat la hotel, insa au fost bani irositi de pomana, deoarece cand am plecat spre aeroport bagajele iarasi s-au bagat pe geam in microbus, s-au lipit unele de altele foliile alea, si la debarcare la aeroport, erau asa de jerpelite si dezlipite incat, am stiut imediat ca voi trece si pe infolierea din aeroport. Si nu doar ale noastre, ci si a altor turisti romani culesi de la alte hoteluri. La aeroport, era o coada imensa, fiindca erau doar 2 puncte de infoliere, dar te indruma un angajat dupa ce ii spui cu ce agentie ai venit, catre care punct mergi sa infoliezi. Mentionez ca doar la intoarcere a devenit obligatorie infolierea si este chiar buna, eu am ajuns cu toate sticlele de parfum intacte si cu tot ce a fost fragil.

Daca vreti mai multe comentarii si daca aveti intrebari, sa stiti ca acest hotel are si pagina de Facebook – Grand resort Hurghada (dar posteaza foarte multi turisti germani acolo, insa daca ai intrebari, iti raspund, dai pe traducere si intelegi cat de cat. Eu am intrebat cate ceva inainte sa vin in engleza si mi-au raspuns cei care au fost acolo inaintea mea, plus ca cineva de la departamentul relatii publice de la hotel, este membru al paginii si acolo unde nu au turistii raspuns, raspund ei. Are pagina de facebook si agentia cu care am fost, pentru Romania, unde posteaza poze de grup din fiecare serie de sejur.

Pentru excuriile pe care le-am facut, o sa fie un review separat!

Ps. Daca mai prind eu vreun carcotas care comenteaza despre hotelul asta ceva naspa pe AFA, propun moderatorilor sa ii blocheze, fiindca din cauza unora ca ei, oamenii inclina sa ia alte decizii privind hotelul si restaurantul. Eu am stat mult pe ganduri daca sa rezerv aici tocmai din cauza unor recenzii negative!

PSS. Recomand sederea in Egipt, mai ales in statiunea Hurghada, cel putin 14 zile. Este cumplit de obositor 7 zile, sejur in care vrei sa faci si excursii si sa te bucuri de resort, de mare, de plaja, de snorkeling, de vizitare orase cu incarcatura istorica, orase care necesita drum lung, noaptea, sau dimineata ft devreme si se ajunge noaptea tarziu si vizitarea este pe fuga, ca sa atingi cat de cat niste obiective “must “. Diferenta de prêt intre un sejur de 7 zile si sejur de 14 zile este de 100 euro de persoana, maxim 120 euro de persoana. Luati in calcul ca din costul unui sejur de 7 zile, 75 % din cost il reprezinta biletul de avion. Si restul este doar ptr cazare, masa, transfer si asistenta in limba romana. Eu mereu consider ca decat sa vin cu regrete spre casa, mai bine fac din prima un efort si vad pe indelete, mai ales ca oferta cu excursiile a devenit atat de bogata incat practic, cel mai greu este sa iti stabilesti ce excursii sa faci. In review ul despre excursii, am sa pun lista cu oferta de preturi aproximative si o sa va sfatuiesc cum sa iesiti mai ieftin daca alegeti mai multe.

Va doresc sa va indragostiti de Egipt, de Marea Rosie, de cultura lor, sa va imprieteniti cu unii egipteni, schimbati adrese de facebook, nr de telefon (ghizi, vanzatori de excursii de prin agentii locale, oameni de prin magazine, de la hotel, fiindca prinde foarte bine la o vizita viitoare si va ajuta sa negociati correct sau sa va duca ei in zonele unde au preturi bune), chiar daca unele chestii vi se par deranjante gen bacsis oriunde sau negocierea la orice, sau mizeria de prin unele locuri, saracia care uneori o vezi stand foarte aproape de zona de lux, spiritul nefiresc de prietenos al egiptenilor fata de turisti, toate fac parte din cultura lor!

Bucurati-va de vacante asa cum am facut eu de data asta!

Trimis de adutza_ghiocel in 17.09.19 10:06:04
Validat / Publicat: 17.09.19 18:17:21
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EGIPT. A mai fost în/la: CAIRO, TABA, DAHAB, HURGHADA, LUXOR

VIZUALIZĂRI: 4815 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adutza_ghiocel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 vedere asupra camerei din usa balconului

[17.09.19 10:18:47]

[17.09.19 10:52:50]

@webmasterX: coordonatele sunt in regula!

[17.09.19 10:54:59]

@adutza_ghiocel: te rog si o melodie- doua, e cam lung review-ul si altfel se citeste cu o muzica arabeasca in fundal! multumesc

[17.09.19 15:37:15]

iulian68
[18.09.19 11:43:31]

Foarte util acest articol, imi pare rau deja ca nu am luat si noi 14 zile, acum e tarziu sa mai schimbam ceva. Abia astept sa citesc despre excursii, iar daca mai am vreo nelamurire, am sa-mi permit sa va dau un mesaj in privat. Multumesc!

angela_tudose
[18.09.19 15:01:09]

Cate informatii utile! Intr-adevar lung articolul, dar cu ceva rabdare vei fi rasplatit cu o multime de chestii interesante. N-asm stat la acest hotel, dar am niste prieteni care au stat doi ani la rand aici si a fost foarte multumiti. Chiar acum sunt acolo iar.

Mdaaa, ce sa zic despre celelalte recenzii???

Gusturile sunt diferite, oamenii sa nu mai zic... Este inutil sa mai spun ca o informare in prealabil te scapa de multe batai de cap si de acele probleme de la destinatie, (care, daca ai fi citit putin inainte si ai fi constientizat raportul calitate-pret), nu le-ai fi avut.

Si nu ma mir deloc de faptul ca multe astfel de " recenzii" vin de la oameni care nu doar ca nu s-au informat, dar pentru un pret platit au pretentii de hotel de 5* de la Saint Tropez. Really!!!

Poate ca recenzia ta poate parea " sponsorizata" pe alocuri pentru unii, iar eu stiu foarte clar ca nu-i asa. Dar apreciez oamenii pozitivi si informati. Și mai știu că dacă nu ești cârcostaș, toate merg unse. Că doar nu te duci acolo să-ți pui singur bețe-n roate, nu?

Astept cu mare interes urmatoarea postare, ca de fapt aceea prezinta mai mult interes pentru mine.

P. S. Mi-ai făcut așa un dor de Egipt și de Hurghada în special!!!

Hugs!

[18.09.19 15:10:13]

@iulian68: cu mare drag, oricand raspund!

[18.09.19 15:21:55]

@angy12: Multumesc pentru apreciere.

mda, lung articolul, pentru ca eu nu stiu sa fiu superficiala. acum recitind si eu parca pare exagerat uneori, insa nu mi-e fost asta intentia.

nu fac reclama pentru nimeni. dar chiar m-am simtit bine, incredibil de bine cu toata caldura aia. si nu am vrut sa las pe nimeni sau altceva sa imi strice buna dispozitie cu care m-am inarmat inca de acasa.

raportul calitate / pret este foarte bun. cat despre pretentiile unora atat despre hotel, mancare sau excursii, nu vreau sa comentez in public.

ma uitam la unii si in aeroport cum isi strica ei vcantele singuri:

despre sejur vorbeau doar: mizerie, jecmaneala, bacsis, mirosuri.

ovipas
[22.10.19 21:21:29]

@adutza_ghiocel: mi-a placut mult articolul d-vs.

Foarte util; Cel legat de excursii ati reusit sa-l publicati? Nu -l gasesc.

[23.10.19 14:56:01]

@ovipas: ahhh, nu am reusit nici sa il scriu, de fapt am scris vreo 5 pagini si cand mi-am dat seama ca doar despre 2 excursii am scris, m-am oprit brusc. Incercam sa realizez, daca voi sfarsi detalierea, cat de cat coerenta si utila pentru cititori. dar daca aveti intrebari, scrieti-mi in privat si mai degraba raspund asa!

iulian68
[23.10.19 16:44:35]

@adutza_ghiocel: Ar fi pacat sa fi scris degeaba cele 5 pagini. Mai bine publica-le, vor fi mult mai utile! ????

adutza_ghiocel, angela_tudose, iulian68, ovipas
Alte impresii din această RUBRICĂGrand Resort: