ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.09.2019
DIN: Bistriţa
ÎNSCRIS: 15.04.18
SEP-2019

încărcat de pe telefon!

Fascinanta lume egipteana, Cairo si frumoasele piramide

Faimosul Egipt! Încep prin a va spune ca am ajuns pentru prima data in Egipt la sfârșitul lunii august 2019, cu sotul si un băiețel de 3 ani jumătate, + prietenii si baietelul lor de 1 an cu gandul sa face excursia la Cairo + piramide. Asa cum inca ne interesasem din România stiam ca dureaza undeva la 24 de ore, grea pentru un copil, ca este foarte cald si ca este mai ieftina la agentiile locale decat la tour operator.

Dar sa va povestesc ce am făcut noi: ne -am rezervat excursia inca din România fara o plata prealabila, la o agentie locala urmand sa scrie-mi doar camera hotelului la ajungerea in Egipt. Am trimis si numerele camerelor, cu mentiunea ca prietena mea nu o sa vina cu băiețelul ei fiind prea mic, nu au avut nimic de obiectat.

A fost stabilita data de sambata pentru excursie pentru grupul nostru si ora intalnirii la 1.30am in receptia hotelului, noi avand cazarea la Hotel Titanic Royal, fiind printre primi luați si ultimi lasati la întoarcere, asta a fost un dezavantaj.

Ora intalnirii a fost respectata, dupa care am trecut si pe la celelalte hoteluri pentru a se imbarca si ceilalti excursionisti, am fost 2 grupuri, romani si rusii, fiecare avand ghid separat vorbitor de limba maternă a celor 2 tari.

Au urmat cei 500km pana la Cairo, cu 2 opriri pe parcursul drumului, 1 la iesirea din Hourgada pentru stabilirea convoiului oficial pentru toate autocarele cu excursii la Cairo si imbarcarea unui politist in fiecare autocar pentru siguranta turiștilor. Aici am stat aproximativ jumătate de ora, timp in care am putut bea cafea, fuma, merge la baie, cumpara apa suc, coziile la baie pe parcursul excursiei au fost lungi peste tot si nu am inteles de ce egiptieni nu fac nimic in privința asta, avand sute de mii de turiști zilnic care viziteaza piramidele si cel mai mare muzeu din lume ce se afla la Cairo.

Cea de a 2 oprire a fost la jumătatea, la The Palace Zafarana House, la aproximativ ora 6 dimineata, față de prima la 3. In jurul orei 9.00am am intrat in Cairo, de unde au urcat si ghidele noastre, exact cum era stabilit in programul nostru, m ai ales ca baietelul nostru a dormit liniștit tot drumul. YESs (chiar aveam emoții).

De aici a inceput partea care mi-e imi place cel mai mult si anume informatiile cele mai importante ale Egiptului. Tara are 100milioane de locuitori din care ~22milioane locuiesc la Cairo, au 10 milioane de masini in capitala, vechi de 50-70 ani, asigurarea nu este obligatorie. Religia bineînțeles majoritate musulmana, plus câțiva crestini ortodoxi, aici este prezenta poligamia, barbatii putand avea pana la 4 sotii oficiale, 30%din barbati sunt poligami si asta se intampla in sud, deoarece acolo femeile sunt mai conservatoare, nu au dreptul sa conduca mașini, nu merg la scoala, sunt dependente de sotii lor si accepta poligamia. In nord in schimb ele merg la scoala, conduc masini, sunt inteligente si independente si nu accepta poligamia, doar in cazulin care nu pot face copii. Referitor la asta egiptienii iubesc copii, dar prefera fii in defavoarea fiicelor, in nord (Cairo) fac de la 2 la 5 copii, in sud de la 5 la 10copii. Scoala nu este obligatorie in Egipt, cei din sud nu merg la scoala mai deloc, in timp ce in nord au atat scoli publice cat si scoli private, in cele publice fetele sunt separate de băieți in timp cein cele private studiaza impreuna. Cairo este cel mai mare oras din Africa si in top 10 cele mai mari orase din lume in ceea ce privește numărul de locuitori si singurul din Africa, ce are metrou, cu compartimente separate de barbati si femei.

Cairo se afla pe malul Nilului si cel mai lung fluviu din lume, pe care am facut o minicroaziera, in schimbul a 8euro/persoana. Viata la Cairo este grea, salariul minim este ~40euro/luna, exista scoli publice de fete si baieti separate, sau scoli private unde copii invata împreună.

Dupa toate informatiile acestea am ajuns la cel mai mare muzeu din lume. Foarte impresionant, toate informațiile despre faraoni, piramide, mumii si toate cele. Mi-a plăcut foarte mult ca majoritatea statuilor puteau fii atinse. Este securitate la intrarea si iesirea muzeu, fiecare persoana trecand printrun filtru de securitate, pentru poze se plătește extra. Nu am inteles de ce nu este aer conditionat înăuntru, de ce au asa putine bai raportat la numărul de vizitatori zilnici plus practica agresiva de la baie pentru bacșiș, desi este afisat mesajul fara bacșiș.

Am petrecut acolo in jur de 2 ore dupa care a urmat excursia pe Nil, pe urma pranzul unde bauturile erau extra, 2 euro apa: 3 euro cola sau bere fara alcool,

. De acolo am plecat spre piramide, drumul fiind de ~10minute. Am ajuns acolo, am trecut prin alt filtru de securitate. Am petrecut acolo in jur de 2 ore, sa aveti grijă acolo se practica un turism agresiv, daca incepi sa vorbesti cu un vanzator nu m-ai scapi o ora de el, asa ca grija mare. Ne am plimbat cu sareta, alti cu camila, am făcut poze. Nu am intrat înăuntru datorita faptului ca eram cu un baietel de 3 ani si era foarte cald inauntru, plus coadă foarte mare la rand! Foarte mult ne-a placut, a meritat tot efortul, cu drumul, cu caldura!

De aici, am coborât si la Sfinx, unde am m ai stat în jur de 10 minute, toata lumea fiind obosită si epuizata. De acolo a urmat vizita la o parfumerie, unde am fost serviți cu un ceai din partea casei si ni s-a explicat tot procedeul de obtinere a uleiului de parfum. Mi s-a parut foarte interesant. Acolo afara era plin de cersetori si vânzători ambulanți.

Dupa toate acestea a urmat drumul inapoi in Hourghada, care a durat la fel ~7 ore si pe care am dormit foarte bine, am facut o singura oprire la jumatatea drumului.

Acestea fiind spuse, noua ne-a placut, desi a fost foarte obositor, dar a meritat tot efortul, asa ca daca mergeti in Egipt, vizitați Piramidele!

Trimis de Florinasimi in 13.09.19 22:03:37
Validat / Publicat: 13.09.19 23:15:22
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 1132 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Florinasimi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Bloc din orasul Cairo

webmasterX [13.09.19 23:14:34] »

noi avand cazarea la Hotel Titanic Royal

- Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

• Alte impresii din această RUBRICĂOpționale cu plecare din regiunea Hurghada: