ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.09.2019
ÎNSCRIS: 12.09.19
SEP-2019

Un hotel decent cu loc de mai bine

Când am decis sa rezervăm o cameră la hotelul Carmen, aveam deja un sejur rezervat pentru 7 nopți la Mera Onix, dar am zis că anul ăsta vrem sa ne săturam de mare si "ce ar fi sa mai luăm trei zile undeva? Păi hai, ceva cu mic dejun, ceva de trei stele si să fie in Venus, ca n-am mai fost de când eram copii". Așa ca m-am pus pe căutat și am descoperit hotelurile Carmen si Carmen Azzuro, ambele de trei stele, ambele renovate in 2019, aproape de plajă și arătând foarte bine în poze, cu mic dejun tip bufet, câteva review-uri de vara asta bune. Azzuro puțin mai scump, am dedus eu că doar pentru că era fix pe malul mării, în rest având aceleași dotări, dar și celalalt era peste stradă, așa că am ales Carmen si am făcut rezervarea pe site-ul lor. Am plătit avans si am primit confirmarea pe mail.

Aici am avut prima dezamăgire, pentru că in confirmarea primită se menționa doar cazarea, nimic despre mic dejun, deși clar îl adăugasem. Având niște experiențe turistice din care am învățat că ce e scris "negru pe alb" e bun pentru aducere aminte în anumite conflicte cu proprietarii/recepția... am preferat să le scriu legat de asta, ca să primesc o confirmare că avem si mic dejun inclus. Am dat așadar un mail si am așteptat... si așteptat. După vreo 4 zile am revenit. Nimic. Le-am scris si pe Facebook, am insistat, mi-au dat, vorba aia, cu seen și de răspuns nimic.

Văzând că am epuizat canalele de răspunsuri scrise, am decis să sun, nu de alta, dar treaba deja mi se părea cam cu semnul întrebării cel puțin. La un număr de pe site mi-a răspuns o doamnă, care era "la o terasă și va sun eu când ajung la recepție" Ok... doar că nu m-a sunat. A doua zi am revenit, aceeași doamnă, da da, știa ca am mai sunat și de data asta o sa revină în trei minuțele cineva de la recepție. În sfârșit am ajuns să vorbesc cu cineva de acolo, nu-mi găsea rezervarea, sigur am? Sigur nu am la Azzuro? În final a gasit-o și m-a asigurat că avem si mic dejun. Deci la capitolul comunicare, un mare si meritat așa nu!

Am pornit la drum în ziua de cazare și am ajuns la hotelul Carmen pe la ora 12. La recepție ni s-a spus râzând ca avem rezervare la Carmen Azzuro, peste drum. Eu nu, sigur la Carmen, mă pregăteam să scot confirmarea, dar doamna m-a oprit spunandu-mi că au cuplat toate rezervările la Azzuro, neavând suficienți turiști cât sa le mai țină deschise pe ambele. Ok, am zis, nu ne cramponăm de asta, oricum celălalt era mai scump și am fost reasigurați că sunt aceleași condiții.

Am mers așadar la Carmen Azzuro, am găsit și loc in parcare și cazarea s-a făcut imediat. Camera micuță, balconul la fel, dar avea parțial vedere la mare și asta ne-a bucurat. Curățenia așa si așa, mobila nouă, culori plăcute, tv mare. Baia cel puțin, nu mi-a dat impresia de curat, iar renovarea părea ca s-a facut pe repede înainte, să fie. Ori s-au mai folosit materiale din vechile băi, ori nu știu ce s-a facut, dar bateriile alea nu păreau de doar un sezon, nici chiar dacă nu ar fi fost curățate deloc. Și nu e vorba doar de aspect, robinetul de la chiuvetă mergea greu si se poticnea în doar două poziții: un firicel de apă sau un adevărat aspersor, care îți făcea un duș ție și întregii băi.

Baia e foarte mică, suportul de prosoape pus chiar lângă wc, deloc igienic. Am avut permanent un miros urât în baie, de canalizare, ajungea și în cameră chiar și cu ușa închisă.

În cele trei zile s-a făcut curățenie bine, prosoape si lenjerie schimbate in fiecare zi- o bilă albă. La fel in spatiile comune, era curat.

Micul dejun ne-a surprins plăcut, sală de mese curată, cu vedere superbă la mare și puteai mânca și pe terasă, locuri suficiente. Mâncare bună, produse de calitate și variate, totul proaspăt și in cantitate suficientă.

Hotelul nu are plajă, in dreptul lui nu se poate intra în apă pentru că sunt bolovani. Ne-au dat însă de la recepție niște tichete de reducere la șezlonguri pentru plaja Bali (15 lei). Nu am descoperit-o în drumurile noastre la plajă, dar nici nu am vrut neapărat, noi voiam în zona de cearșafuri și am gasit coborând pe lângă hotel Safir, spre Cap Aurora, o plajă destul de ok doar că mai erau pietre în apă.

Stațiunea era destul de animată pentru septembrie, cu de toate, dar neîngrijită. Trotuarele de exemplu pline de spărturi și denivelări, numai bune de împiedicat.

Noi am mâncat o dată la autoservirea Foișoare pentru că citisem de bine despre ea, dar nu ne-au dat pe spate nici mâncarea, nici curățenia, așa ca am mers apoi la terasa-restaurant a hotelului Sunquest și am continuat să mâncăm acolo și restul meselor din cele trei zile. Mâncare foarte gustoasă si prețuri bune, meniu pentru copii, curățenie, servire rapidă deși era mereu aglomerat.

În concluzie, raportul calitate-preț pentru hotelul Carmen Azzuro e ok, cu aspecte pe care sper să le îmbunătățească în viitor, pentru că ambele hoteluri au potențial și o poziționare bună în stațiune.

Trimis de Green???? in 13.09.19 15:31:06
Validat / Publicat: 13.09.19 17:20:50
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VENUS.

VIZUALIZĂRI: 2966 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Green????); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

MioritikPHONE
[16.08.21 16:35:30]

Carmen îmi amintește de opera aia celebră... numa' muzici am în cap...

"micul dejun m-a surprins plăcut"

Scrie "sală de mese curată", eu citesc:

salată de mere curată...

???

Mă minunez. Felul ăsta de mâncare nu l-am încercat încă... Cum o fi?

Îi drept că am încercat o bere înainte. Și mai am una pe masă... Dar orișicât...

Se poate cu desene la nume?

Wow! Nu știam. Ia să pun și eu o oaie după mine! Chiar și am văzut o turmă micuță azi...

Fi' ncă ele ne dau nouă

Lapte, carne, brânză, ouă ????

Green????PHONEAUTOR REVIEW
[16.08.21 17:00:51]

@Mioritica: Se poate și cu desene, animale, păsărele (sau după caz, ce stoluri mai are fiecare prin cap ????) ba chiar după oaia simpatică, iată ????, merge si înșiruirea ????????????????

MioritikPHONE
[16.08.21 17:58:08]

@Green????: facem!

După ce ies din piscină...

Green????, Mioritik
Alte impresii din această RUBRICĂCarmen Azzuro Hotel (ex Lidia) :