ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.09.2019
DIN: PLOIESTI
ÎNSCRIS: 11.08.13
SEP-2019

Pierdut printre rusi

Am venit acum trei zile de la hotelul Delfino Beach din Hammamet si m-am gandit sa scriu impresiile "la cald", cat timp le am proaspete in minte.

Sa incepem cu inceputul. Zbor dimineata la ora 7 cu Blue Air, ajuns in Tunisia la ora 7,30 - diferenta de fus orar de 2 ore - preluat de autocar, ajuns la hotel la ora 10. M-am prezentat la receptie, am introdus in pasaport o bancnota de 20 euro - ca sa fie bine sa nu fie rau - dar surpriza, receptionera o scoate si mi-o da inapoi, eu insist, ea nimic, nu accepta. Imi ia pasapoartele si imi spune sa astept la bar. Zic "m-am ars sa vezi peste cate ore ma cazeaza". Imi iau o bautura si astept. A doua surpriza - peste 20 min sunt chemat la receptie unde mi se inmaneaza pasapoartele si cardul camerei. Un baiat imi ia bagajul si ma conduce la camera. Tin sa precizez ca la acest hotel sunt 2 tipuri de camera - cele din corpul central si bungalowuri. Eu am avut cazare la bungalow. Ajungem in camera, o alta surpriza placuta - Camera mare cu 3 paturi, 2 lipite, televizor, aer conditionat individual, frigider. Din camera se iesea pe o terasa unde aveam o mica gradina privata - era inconjurata cu un gard verde, nu putea patrunde altcineva, avea 2 palmieri si niste flori, nu stiu ce specii - oricum foarte frumos. Camera principala dadea intr-o alta camera, la randul ei si ea cu doua paturi, cu aer conditionat individual, doua dulapuri imense, seif. Din a doua camera se intra in baie, mare si ea. Instalatiile sanitare in stare perfecta, aproape noi, cada mare. Peste tot pe jos gresie. Apartamentul avea cam 60 - 70 m2. In privinta cazarii nu am avut nimic de comentat. Curatenia se facea zilnic. Acuma, sa nu uit, sa spun si cateva cuvinte despre personal. In primul rand ti se adresa in rusa, asa cum am spus si in titlu peste 80% din turisti erau rusi, noi eram singurii romani acolo - dar daca le raspundeai in engleza imediat comutau, stiau engleza la nivel conversational toti angajatii, inclusiv femeia de serviciu (nu mi s-a mai intamplat la alte hoteluri ca sa ma inteleg in engleza cu personalul de la curatenie) - spun asta deoarece ia doua zi a venit la curatenie la ora 15, i-am spus ca nu e bine, deoarece fetita doarme, m-a intrebat la ce ora poate sa faca curat, i-am raspuns ca intre 8 - 12 si de atunci nu am m-ai vazut-o dar cand veneam in camera de pe plaja era curat, i-am lasat o singura data 2 euro. Chelnerii si barmanii, amabili chiar daca le dadeai sau nu bacsis. Eu i-am lasat barmanului de la barul din lobby 2 euro si ma servea prompt. La chelneri din restaurant nu am lasat nimic, dar cand ma asezam la masa vedeau repede si ma intreba ce vreau sa beau

Dupa ce am lasat bagajele, am plecat sa explorez hotelul. Acesta este situat pe malul marii, are un corp principal cu 2 etaje si bungalowuri, are mult spatiu verde, are un teren de minigolf, 2 piscine (una de relaxare, doar pentru adulti si una pe 2 niveluri pentru toata lumea), un centru de fitness, cu aparate, un teren de volei, oricum suprafata este mare. Ca si pozitionare, este situat in afara Hammametului, nu ai unde sa te plimbi daca iesi din hotel, nu ai magazine prin preajma, trebuie sa iei taxiul pana in oras - nu recomand acest lucru - Ferentariul nostru este "parfum" pe langa Hammamet, mizerie cat cuprinde, eu nu am iesit din hotel.

Masa

Hotelul are un restaurant principal si unul langa piscina - pentru masa de pranz. Masa de dimineata slabuta. In 7 zile nu au schimbat nimic- 4 sortimente de salam, 3 de branza, salate, gemuri, unt, carnati ceva mancare gatita, fructe (pepene galben rosu, mere, prune, curmale - eu numai astea am mancat, ca si fructe, foarte bune), ceva produse de patiserie. Era un baiat care facea clatite si un altul care facea omleta cu de toate. Bauturile de la dozator, diluate, cafeaua tot de la dozator, proasta - o cafea cat de cat acceptabila se putea bea de la barul din lobby. Concluzionand, masa de dimineata slabuta, slabuta rau.

La pranz nu am mancat decat la restaurantul de langa bar. Acolo faceau niste fripturi pe jar grozave. Era carne de pui, vita, oaie, peste. Cate doua feluri in fiecare zi. Faceau si pizza la cuptor, din aluat facut de ei, buna. Mai aveau acolo legume facute pe gratar, cartofi prajiti, paste, un fel de mancare gatita, salate, prajituri, dar vedeta era gratarul, cum am spus excelent.

Masa de seara era vedeta. Erau 6,7 bucatari care preparau in fata ta diferite feluri de mancare, gratare, erau si 5,6 feluri de mancare gatita, 7,8 feluri de prajituri, torturi, inghetata, salate. Au fost si 3 seri tematice - tunisiana, sud-americana, magie. In seara de magie au facut cam 10 feluri de aperitive, deosebite, foarte gustoase. Trebuie sa remarc ca toata mancarea era foarte bine gatita, cam condimentata, dar asa e mancarea lor, nu am avut probleme stomacale, nici adultii nici fetita. Restaurantul era foarte mare, cu o terasa la fel de mare, gaseai mese libere fara probleme.

Intre mese era deschis un snack bar, cu 2,3 feluri de mancare

Bauturile

Erau 3 baruri - lobby, cel de la piscina si cel de pe plaja. Ca bauturi alcoolice se serveau in conceptul de all doar cele locale, cele straine erau cu plata. Bauturile nu erau prea grozave, am baut odata vodta, whisky, proaste. Dupa aceea m-am axat pe coctailuri - erau 7 alcoolice si 6 nealcoolice bunicele. Berea era rece, altfel... Erau 2 feluri de vin - alb si rosu demiseci, bunicele. Sucurile din gama cola, fanta, sprite nu le-am incercat dar fetita a spus ca fanta era chiar buna. Apa plata si minerala era imbuteliata la peturi

Plaja si marea

Aici este punctul forte - de fapt pentru plaja si apa am ales Tunisia. Nisipul extrem de fin, apa calda, fara valuri (desi intr-o zi a batut vantul destul de puternic nu au existat valuri - vantul batea dinspre uscat, poate de aceea, nu stiu). Apa se adancea lin, copii putea face baie fara probleme. Pe plaja, la piscina si pe spatiul verde existau sezlonguri cu saltele si umbrelute, prosoapele se luau pe baza de card daca lasai o garantie - eu le-am avute pe ale mele. La plaje sezlongurile nu erau foarte multe, dar gaseai loc - noi nu am avut probleme de acest gen. Datorita diferentei de fus orar, la ora 5 care era de fapt 7 in Romania eram treji, la 5,30 eram pe plaja sa vedem rasaritul - noi dadeam deschiderea la plaja.

A, sa nu uit sa spun ceva si despre WI-FI. EXCELENT. Pe intreg resortul. Vreau sa spun ca pe plaja am intrat de curiozitate pe youtube sa vad un film - mergea brici fara intreruperi. Asa calitate a semnalului nu am avut-o nici la resorturile din Turcia.

Distractie

Ei, aici era jale. Dimineata se mai agitau 4,5 animatori pe la piscina, mai veneau pe plaja pentru aquagym, erau concursuri de volei. Seara de la 9,30 era un amfiteatru mic, in interior, cu o scena minuscula unde tot acesti animatori incercau sa incropesca ceva. Nu tu spectacole, nu trupe straine, nimic. Am mers odata si dupa o jumatate de ora am plecat. A mai fost discoteca in exterior, langa piscina o seara. Oricum partea de enterteiment era la pamant.

Excursii optionale

Nu am fost decat o jumatate de zi la gradina zoologica de la Friguia. Ne-a costat 70 euro, 2 adulti si un copil. Foarte frumos, fetitei i-a placut mult. Am avut si un spectacol cu un leu de mare, am hranit animalele - 3 euro hranitul, am calarit camila. Merita facuta excursia.

In concluzie, un hotel acceptabil, spre bun. Daca doriti o vacanta linistita, doar pt plaja si apa, nu sunteti foarte fitosi la mancare, merita incercat.

Daca aveti intrebari punctuale, fara raspund cu placere.

Trimis de adrianradu in 13.09.19 11:57:41
Validat / Publicat: 13.09.19 16:53:20
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TUNISIA.

VIZUALIZĂRI: 5325 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adrianradu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 Rasaritul

[13.09.19 16:52:49]

Mutat în rubrica "SunConnect Delfino Beach Resort & Spa [Mrezga], HAMMAMET" (nou-creată pe sait)

[13.09.19 18:54:05]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

[13.09.19 19:02:53]

@adrianradu:

Nu am înțeles de ce nu recomanzi ieșirea cu taxiul și vizitarea Hammamet-ului.

La periferie este multă mizerie și mare sărăcie, dar zona Medinei este foarte ok, chiar cocheta, terasele și restaurantele din centru sunt atractive.

Taxiul este destul de ieftin, iar prețurile sunt negociabile.

M-am plimbat prin Hammamet cu plăcere și absolut in siguranța, am făcut și cumpărături.

Comparația cu Ferentariul mi se pare forțată.

Nu am fost nicăieri și sa nu ies din hotel

Alex_Macedo
[14.09.19 11:14:56]

Într-un fel... e bine că ai scris " al caldo" ... poate ai fi omis lucruri de interes general, altfel.

Mie mi-a plăcut!

Bravo!

Sigur... aia cu 20 oiro... poate merge în unele locuri...

Eu am dat 10 $ şi am primit o cameră obişnuită...

Mă rog... chestie de gândire, la faţa locului...

[16.11.19 17:59:01]

Bună ziua.

Aș dori să vă întreb cate ceva despre Tunisia.

Noi suntem o familie cu o fetita de 12 ani si anula acesta am fost in Egipt (foarte frumos si bine), acum un an in Antalya... iar foarte bine si ne gândeam la Tunisia pentru apa, mare soare. Cam suntem fani Grecia cu 4 insule vzitate si unde stateam cate 10 nopti doar pe insula.

Asadar stim ce inseamna sistemul all inclusiv, gen turci sau Egipt...

Deci, dimineata ce inseamna slabut? Iaurturi exista? Lapte sau legume? Croissant sau produse de patiserie? Acest lucru am dorim sa stim.

In camera minibarul se alimenta zilnic cu apa, sucuri?

Ca excursii optionale, ce variante vi s-au propus de la agentie... ca sa avem o idee?

[16.11.19 19:43:05]

@Paulisha75:

Principalele excursii propuse şi recomandate de către toate agenţiile sunt excursia la Tunis, cu vizitarea ruinelor Cartaginei şi Sidi Bou Said, precum şi excursia de două zile în Sahara.

Ambele merită toţi banii.

=

Eu nu aş risca alegând un hotel de patru stele.

[17.11.19 10:08:59]

@nicole33:

Mulțumesc frumos!

Ce hotel recomandați, atunci? Si noi vrem unul de 5 * că să fim siguri că nimeri 3*.

O altă întrebare ar fi dacă minibarul din cameră era alimentat zilnic cu apă, sucuri?

Presupun că este același tip de căldură uscată că în Egipt și care este suportabilă. Noua Egiptul ne-a plăcut foarte mult desi eram fani Grecia si Turcia.

adrianraduAUTOR REVIEW
[18.11.19 21:55:43]

Buna seara

Da, la micul dejun existau iaurturi, lapte, fructe legume, produse de patiserie si ce am mai mentionat, dar erau aceleasi in fiecare zi, nu se schimba nimic.

In frigider nu se completa nimic, trebuia sa iei tu. Erau la fiecare bar sticle de apa plata si minerala de 0,5 la discretie, noi la duceam in frigider pt noapte. Sucurile erau de la dozator, doar fanta si cola erau mai bune, restul slabute, asa mi-a spus fetita, eu nu am baut.

In privinta hotelurilor, nu este mare diferenta intre 4 si 5 stele. La intoarcere am vorbit in autocar si avion si cu alti turisti care au fost la 5 stele si din ce povesteau ei nu mi s-a parut diferenta la mancare si bautura fata de hotelul nostru, ba chiar unii la 5 se plangeau de conditii mai proaste. In Tunisia cred ca nr de stele se da cam dupa ureche, cum ai norocul sa nimeresti. Oricum exclus 2 sau 3 stele.

In privinta caldurii in septembrie este ok, se poate sta la plaja la orice ora. Aerul conditionat il porneam cand eram plecati, cand eram in camera il opream si nu se incalzea excesiv

[18.11.19 22:07:46]

@adrianradu:

Mulțumesc frumos! Cunosc sistemul de all inclusiv deoarece am fost si in Antalya si Egipt. Da. Nu se fac variații la mic dejun, în principiu există aceleași lucruri la micul dejun. Singurii care variază la mic dejun sunt turcii. Mă îngrijora faptul că nu ar exista fructe sau iaurturi, lapte la mic dejun.

Acum... numărul de stele se acordă după sistemul turistic al fiecărei țări. De aceea ziceam că aici neapărat trebuie 5 stele că nu se știe cât sunt efectiv.

Dar sunt informații foarte importante ce mi-ati oferit.

Vom cerceta si vom vedea ce hotăran in final.

[19.11.19 06:56:12]

@adrianradu:

Nu cred că este deloc aşa, nici în Tunisia şi nici în altă ţară.

În cele două excursii pe care le-am făcut în această vacanţă, am avut ocazia de a intra în multe hoteluri din vreo trei staţiuni cu ocazia preluării turiştilor şi am văzut cu ochii mei destule diferenţe. Într-adevăr, am văzut şi hoteluri de cinci stele care nu mi-au plăcut, dar hotelurile de patru stele arătau chiar mai rău.

Şi poate că aspectul hotelului, al cazării ar fi mai puţin important pentru mulţi, însă nivelul serviciilor oferite face cu adevărat diferenţa.

Comentariile şi impresiile turiştilor au gradul lor de subiectivitate. Unii consideră că este de " bon ton" să strâmbe din nas la orice, chipurile având experienţe anterioare la un nivel superior. Alţii n-ar recunoaşte nici picaţi cu ceară faptul că au făcut o alegere ieftină şi neinspirată şi vor ridica în slăvi hoteluri mediocre.

Însă PREŢUL unui hotel este cel mai bun indicator cu privire la nivelul hotelului şi al condiţiilor şi serviciilor oferite, mai relevant decât numărul de stele afişate. Indiferent de ţară.

[19.11.19 07:03:14]

@Paulisha75:

Nu pot să-ţi recomand decât hotelul la care am fost eu cazată în sejurul de două săptămâni din iunie anul acesta. Este vorba de hotelul Steigenberger Marhaba Thalasso 5* din Hammamet, un hotel scump, dar foarte bun.

Minibarul era completat zilnic cu apă, Fanta, Coca Cola şi Sprite.

Băuturile în restaurant erau DOAR îmbuteliate la sticlă. Orice suc din gama Coca Cola comandai, îl primeai la sticlă, NU la dozator. Berea era servită la sticlă de sticlă. Cereai un pahar de vin şi primeai întreaga sticlă, care îţi era lăsată apoi în frapieră lângă masă sau pe masă în suporţi speciali.

[19.11.19 09:03:51]

@nicole33:

Mulțumesc frumos!

[23.11.19 09:11:38]

@adrianradu:

Ati putea sa imi spuneti la ce distanta de aeroport este hotelul? Este foarte important acest lucru pentru ca la transfer pana sunt lasati toti turistii la hoteluri se mai pierde ceva timp.

Multumesc!

adrianraduAUTOR REVIEW
[24.11.19 11:52:50]

@Paulisha75: De la aeroport pana la hotel se face cam o ora jumătate cu autocarul. La noi s-a mai întârziat o ora pana am plecat - ghida a dat drumul prima data altor autocare - al nostru a plecat ultimul. Ne-a precizat ca fiind distanta cea mai scurta fata de alte rute, asa se procedează. Noi am fost debarcați ultimii - era ultimul hotel. de pe traseu.

[24.11.19 12:40:02]

Multumesc!