ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.06.2010
  • GR. VÂRSTĂ: 40-50 ani
    ÎNSCRIS: 24.03.08
    JUN-2010

Hotel Etap

Cand am fost in Germania in Regensburg care este “ un oras de Petrimoniu Universal “ mi-as fi dorit sa stau cele trei zile la un hotel vechi, undeva in centrul vechi al orasului, sa simt si mai bine atmosfera medievala. Dar prietenii cu care am fost si s-au ocupat de toata aceasta mini vacanta, au gasit doar la un singur hotel doua camere libere si acelea teribil de scumpe dupa cum mi-au spus. Asa ca au ales o varianta ieftina, caci stiau ca nici eu nu sunt dispusa sa cheltui prea multi bani pe cazare.

Asa ca iata-ma, undeva la marginea orasului la micutul hotel Etap. Ne stiind ce reactie voi avea cand voi vedea un hotel de doua stele, prietenii m-au pregatit psihic inca de pe drum; cu intrebari de genul; “ tu cand erai mica iti dorei sa dormi intr-un patut supraetajat? ” sau …. ”de cand nu ai mai fost intr-o tabara pentru copii “?

Caci asa arata hotelul, parca este facut pentru a caza copii. Are un aer copilaresc. Este micut, are doua etaje si de micute ce sunt camerele, paturile sunt suprapuse. In camera pe langa cele doua paturi, mai exista intr-un colt o chiuveta si o oglinda pe doi pereti (asa pe colt, sa se poata privi doamnele din doua unghiuri odata) iar pe alt colt al camerei o masuta (tot pe colt) iar deasupra ei un tv, micut (si ceva mai vechi, cu tub) suspendat pe perete. In camera nu exista un dulap pentru haine, dar acest inconvenient este oarecum acoperit de existenta la pat, a unei bare cu umerase. Eu personal nu mi-am pus hainele acolo, caci mi-a fost teama ca noaptea, sa nu ma sperii de niste rochii agatate chiar langa patul meu (uitand in somn, cateva momente, , , unde sunt si ce e cu acele haine agatate langa mine). Ce este amuzant, sau cel putin eu am facut haz de asta; este culoarea mobilierului. Patul si caunelul sunt din teava de aluminiu si sunt vopsite mov. Asta asa, sa mai inveseleasca un pic atmosfera foarte modesta dealtfel. Ca bonus; curatenia exemplara; lenjeria de pat curata, fara pete si noua (nu scamosata, nu cu gaurele de atata spalat si nici prosoape cu fire scoase).

De departe cel mai ciudat lucru a fost baia. Practic este o cabina din plastic, mata, ceva mai mare cadact o cabina de dus obisnuita, in care este turnat si wc-ul. Spun turnat, caci toata “ baia este turnata din plastic”. Desigur nici vorba de geam la baie, dar trebuie sa recunosc ca si ventilatia si sifonul de scurgere au functionat cu viteza luminii (aprinse). Dupa mai putin de cinci minute dupa ce faceam dus, baita era perfect uscata si aerisita. Problema era ca plasticul din care era facuta, avea o rezonanta neplacuta. Totusi, cumva, ceva …era totusi bine antifonat, caci nu am auzit niciodata un zgomot specific bailor, de la camerele alaturate.

Camera a fost mochetata dar perdea nu avea, avea doar o jaluzea mata la ferestra. In schimb, intrarea in camera se facea accesand un cod, la usa. Daca uitai codul… dura ceva pana doama de la receptie il identifica si il comunica. Din fericire, am pastat biletelul pe care l-am notat si nu am avut incidente de acest fel.

La parter, langa receptia micuta, (cred ca nici nu trebuie sa repet de fiecare data “ micuta” …. caci acolo, totul era micut), exista un loc cu cateva masute si scaune, unde se serveste micul dejun. Oarecum in centrul acestu spatiu, pe o consola, sunt asezate dimineta; un termos cu cafea si altul cu apa fiarta pentru ceai, un cos cu paine, cateva cubulete cu branza topita, sau unt sau miere, doua-trei borcane cu gem si cateva oua fierte. Nici vorba de un mic dejun bogat cu mezeluri, cornuri, omleta, rosii, castraveti, fructe si pateuri si alte lucruri de acest fel. Simplu si putin, ca doar nu mergem sa stam in hotel si sa mancam… Tot in hol, in fata receptiei, erau doua automate cu bere, sucuri si dulciuri (napolitane, ciocolata) si altul cu cafea sau capucino.

Am sesizat ca doamna de la receprie, punea ce trebuia pentru micul dejun, tot ea strangea vasele murdare si chiar le spala intr-un oficiu langa receptie, . Practic din cate am vazut eu, in fiecare zi erau la seviciu trei oameni; receptionera, care servea si micul dejun si doua menajere, cate una la fiecare etaj. Chiar daca erau atata de putini oameni la lucru, practic nu pot reprosa nimic; curat era, gunoiul a fost luat, patul refacut, iar la receptie doamna se descurca cu toata lumea. Caci desi eram singurii starini in hotel, chiar si nemtii (care mie imi era clar ca sunt din alte orase) puneau tot felul de intrebari, ca si mine, legate de zona turistica.

In ziua cand am vizitat “Catedrala St. Emmeram si Domul St. Peter “ receptionera mi-a dat un pliant turistic cu harta orasului, mi-a explicat cum este mai usor sa imi stabilesc traseul, si mi-a chemat un taxi care m-a dus in centrul vechi. Ca a venit un microbus si ca am fost singurul turis in el, asta e alta poveste. Tot taxi a fost. A…si sa stiti ca nici nemtii “ nu mai sunt ce au fost odata “…. ma refer la corectitudinea aia … de multe ori de neinteles de noi. In aceeasi zi, dupa ce am vizitat, colindat, facut toate poftele pe la terase si restaurante si nu in ultimul rand am lasat ultimii bani la shoping, mi-am dat seama ca mai am doar 10 Eur. in portofel, in situatia in care la venire in oras taxiul costase 18 Eur. Nu va inchipuiti ca m-am pierdut cu firea; am oprit un taxi si i-am spus soferului unde vreau sa ajung si ca ii dau doar 10 Eur. Caci atat mai am. Omul s-a uitat lung la pungile mele cu cumparaturi, a orit aparatul de taxat si m-a dus. Deci se poate negocia si la ei.

Noi am folosit hotelul strict pentru odihna din timpul noptii si desigur spalatul zilnic. Dar de cate ori veneam si plecam de la hotel, erau vecini care stateau la una din mesele din fata hotelului (la terasa), cu un pahar cu bere sau o cafea in fata si pierdeau vremea pe acolo.

Un plus al hotelului sunt cele doua parcari (una in fata, celalata in spate) gratuite care din cate am vazut eu acopera nevoile turistilor.

Pentru cine sta putin in oras sau este doar in tranzit este un hotel pe care nu imi este rusine sa il recomand. Este foarte curat si linistit.

Trimis de Diaura* in 19.06.10 10:45:49
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GERMANIA.

VIZUALIZĂRI: 3217 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Regensburg - Hotel Etap , in spatele usii gri este baia

pepsi70ro
    [19.06.10 12:12:58]

Interesant hotelul mai ales ca pretul afisat pe site-ul lor nu este deloc mare. De retinut.

[19.06.10 12:14:01]

mutat la rubrica hotelului (nou-creata pe site)

[19.06.10 12:27:22]

Super fain Diaura, felicitări pentru alegere. În fond asta înseamnă un B&B în marile oraşe, un loc unde să dormi, să te speli, să ciuguleşti ceva dimineaţa, după care la drum toată ziua.

Chiar nu-i un hotel de ocolit.

Pe de altă parte, ca un fan al Accor Hotels ce sunt (pentru la vară mi-am rezervat şi eu un Mercure la Budapesta), ştiu că, Etap-urile sunt la 2*, aşa cum ai scris şi tu în review, însă webmasterul când a creat rubrica nouă pe sait l-a urcat la 3. Ar trebui modificat.

+ 400 PMA de la mine.

Diaura*AUTOR REVIEW
    [19.06.10 12:55:09]

@creivean Eu am gresit, spunand ca hotelul are doua stele .

[19.06.10 13:22:56]

Se prea poate, dar eu ştiam că Etap-urile sunt la 2 stele.

Cel puţin cele din România (primele vor fi la Timişoara şi Braşov) vor fi clasificate la 2, vezi şi aici

Maria Smeu
    [21.06.10 17:35:44]

Inedit hotel! Modul de aranjare a mobilierului si accesoriilor strict necesare este foarte bine gandit.

Ti-ar putea oferi un model de "casuta de vacanta", in cazul in care nu dispui de prea mult teren, iar genul de cabina de baie descrisa, nici nu stiam ca exista asa ceva!

Foarte tare!

[21.06.10 19:32:11]

Mie, sincer îmi aduce, a vagon de dormit, ceea ce nici nu-i chiar aşa de rău, pentru un B&B suficient.

Diaura*AUTOR REVIEW
    [21.06.10 21:15:10]

Sigur, poti sa il compari cu ce vrei; important este ca este foarte curat, apa fierbinte non stop, cabina de dus se usuca repede dupa folosire, si daca nu vrea nimeni sa doarma in patul de sus, doua persoane nu foarte dolofane, incap in patul de jos.

creivean, Diaura*, Maria Smeu