ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.09.2019
ÎNSCRIS: 24.05.11
STATUS: APOLLO
AUG-2019

Biserica Sf. Împărați Constantin și Elena - Hârșova

Minivacanța în deltă și incursiunile care au urmat în orașele dunărene dobrogene ne-au prilejuit - pe lângă altele - cunoașterea unuia dintre cele mai frumoase lăcașuri de cult pe care le-am văzut în ultima vreme.

Spuneam în articolul precedent - Popas la Hârșova - că mocanilor ardeleni li se datorează așezarea modernă de astăzi. Veniți în această parte a țării prin transhumanţă, stabilindu-se definitiv aici, aceștia au simțit nevoia să aibă un lăcaș al lor pentru rugăciune. În 1772 diplomatul polonez Orlik spunea: "Creştinii din oraşul Hârşova m-au rugat să stăruiesc la Constantinopol să li se permită să clădească o biserică."

Celor 16 familii de creştini ortodocşi care existau la Hârșova în 1854 li se alătură în următorii trei ani încă 35 de familii de ortodocși transilvăneni. Zona în care s-au stabilit, rămasă în memoria colectivă cu numele de "Varoş", era locuită numai de români. Nicolae Ţârca, și el ardelean la origine, venit în Hârşova în 1856, a sprijinit comunitatea românească de aici pentru ridicarea în Varoş a unei biserici. La îndemnul şi cu stăruinţa acestuia, în anul 1857 s-a ridicat - din chirpici, cu acoperiș din stuf - prima biserică românească din Hârșova. Lăcașul - al cărui hram era "Sfântul Nicolae" - a fost înzestrat de preotul slujitor Ioan Verzea - și el tot ardelean - cu icoane, cu cărţi de cult şi cu veştminte preoteşti aduse tot din Ardeal.

Cu trecerea timpului, în special după cucerirea independenței și alipirea Dobrogei la patria mamă, numărul românilor din Hârșova a crescut, așa încât, la sărbătorile mari, bisericuța din chirpici acoperită cu stuf se dovedea neîncăpătoare. Din donațiile credincioșilor, dar și cu sprijinul Prefecturii Constanța și al Casei Regale, în perioada 1904-1909 (după alte surse 1893-1904) s-a înălțat la Hârșova o nouă biserică. Cu o suprafață de 478 m², construcţia a fost executată după proiectele întocmite de o echipă de specialiști condusă de arhitectul Grigore Nicolau, iar realizarea construcției a fost încredințată inginerului D. Bănescu.

Biserica în stil bizantin, în formă de cruce, are temelie din piatră, pereți din cărămidă, pardoseală placată cu gresie și acoperiş de tablă. Lăcașul este unul dintre puținele din România înzestrat cu 7 turle. Acestea sunt dispuse astfel: una centrală - așezată pe naos, două principale - așezate simetric pe pronaos și patru mai mici care înconjoară turla centrală, toate prevăzute cu ferestre. Împrejmuirea executată de meșteri locali (fraţii Drumea) este din piatră şi fier.

Noul lăcaș, cu hramul "Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena" a fost sfinţit la 8 septembrie 1909. Profanată în timpul primului război mondial (fiind transformată în adăpost pentru cai) biserica a fost resfințită în 1919.

Așa cum reiese din marea pisanie amplasată în pridvor, biserica a beneficiat în timp de mai multe reparații și îmbunătățiri, precum și de restaurarea picturii interioare.

În vârful dealului, în Str. Independenței, am oprit în marea parcare din fața Bisericii "Sfinții Împărați Constantin și Elena", aproape liberă atunci, noi ajungând acolo într-o zi obișnuită, din mijlocul săptămânii. Intrarea flancată de chipurile Sfinților Petru și Pavel, are deasupra icoana hramului - Sfinții Împărați Constantin și Eleana, iar în partea superioară pisania.

Pridvorul dreptunghiular, deschis și susținut de șase coloane, întâmpină cu fragmente biblice pline de învățătură: "Și când stați de vă rugați, iertați tot ce aveți asupra cuiva, ca și Tatăl vostru cel din ceruri să vă ierte vouă greșalele voastre" sau "Intra-voi în casa Ta sfântă Doamne, povățuiește și îndreptează calea mea".

Când am intrat, nu era nimeni în interior, așa încât am putut admira în tihnă frumoasa pictură interioară și cele câteva vitralii. Zâmbind, pe ușa altarului și-a făcut apariția cineva care ne-a întâmpinat cordial și ne-a povestit câte ceva despre lăcaș, înmânându-ne în cele din urmă un scurt istoric tipărit al bisericii. Ajutată de acest scurt istoric, în special pentru datele tehnice, precum și de fotografiile pe care - cu permisiune - le-am făcut în biserică, încerc să prezint interiorul.

Sfântul lăcaș este iluminat natural - prin cele 26 de ferestre împodobite cu vitralii și artificial - de un candelabru cu nu mai puțin de 72 de becuri.

Pictura - terminată în 1908 - a fost executată de pictorul ploieştean Toma Vintilescu. Pictorului italian Cantini i se datorează lucrarea "Lăsaţi pruncii să vină la mine" care se găseşte în pronaosul bisericii, pe partea stângă.

Pronaosul dreptunghiular, de mari dimensiuni (27,30 x 17,10 m) susţinut de 6 stâlpi masivi cu capiteluri ornate, are strane de o parte și de alta. În partea dreaptă identificăm câteva scene biblice: "Visul lui Iacob", "Sfânta Cuvioasă Marina", "Martira Ecaterina", "Convorbirea lui Iisus cu samariteanca la puţul lui Iacob" și "Rugăciunea din grădina Ghetsimani". Peretele sudic este iluminat de 3 ferestre, pe cea din mijloc fiind ilustrată "Sfânta Maria cu Iisus". Deasupra ferestrelor este reprezentată "Înălţarea Domnului nostru Iisus Hristos".

În partea stângă identificăm scenele: "Sfântul prooroc Ilie în pustietate", "Cuvioasa Paraschiva", "Sfânta martiră Elisaveta", "Mironosiţele la mormântul Domnului" și "Sfinții Cuvioşi Roman şi Ioan Damaschin". Tot pe această parte se găseşte şi amvonul. Iluminarea peretelui nordic se face tot prin 3 ferestre, pe cea din mijloc fiind înfățișată "Maica Domnului". Deasupra ferestrelor este picatată "Intrarea Domnului Iisus Hristos în Ierusalim".

De o parte şi de alta a pronaosului se găsesc icoane laterale, pe partea dreaptă "Iisus Hristos", iar pe partea stângă "Maica Domnului".

Naosul este despărţit de pronaos printr-o deschidere largă. Are mai multe strane, dintre care două arhiereşti și este iluminat prin 6 ferestre. Pe partea dreaptă, fereastra din mijloc ilustrează pe "Sfântul Ioan Botezătorul", deasupra ferestrelor fiind pictată "Naşterea Domnului", iar pe partea stângă fereastra din mijloc înfățișează pe "Sfântul Ierarh Vasile", deasupra ferestrelor fiind pictată "Învierea Domnului". Dacă pronaosul este impodobit cu scene biblice, naosul este decorat cu tablouri înfățișând sfinți: "Sf. Doctor Cosma şi Sf. Doctor Pantelimon", "Sf. Martir Gheorghe şi Sf. Martir Teodor Tiron", "Sf. Martir Nichita Romanul şi Sf. Martir Dimitrie", "Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena". Deasupra naosului se află turla centrală, reprezentând Pantocratorul - scenă cu Dumnezeu Tatăl binecuvântând. La baza acestei turle se află cei patru evanghelişti - Ioan, Luca, Marcu şi Matei, precum și cei patru profeţi - Ilie, Naum, Elisei şi Iona.

Altarul de formă semicilindrică, acoperit de o calotă semisferică, este dominat de chipul Maicii Domnului. Catapeteasma montată în 1908 este din lemn de stejar și a fost sculptată de meșterul Babic din București.

Culorile bine armonizate, bogăţia detaliilor, diversitatea fizionomiei personajelor, conferă tuturor picturilor din Biserica "Sfinții Împărați Constantin și Elena" - Hârșova o mare valoare artistică.

Trebuie să menționez că în biserică, undeva lângă peretele nordic, m-am oprit studiind câteva tablouri înfățișând preoți slujitori la Biserica "Sfinții Împărați Constantin și Elena" - Hârșova, arestați și condamnați în timpul comunismului.

De asemenea, mai trebuie menționat că în 1998 au început ample lucrări de reparații. Noua pisanie menționează toate aceste lucrări, precum și persoanele sau instituțiile implicate. De reținut că în 2010-2011 când au fost finalizate lucrările de reparații exterioare, cele șapte turle au fost acoperite cu tablă aurită adusă din Ucraina. 6 mai 2012 este data resfințirii Bisericii "Sfinții Împărați Constantin și Elena" - Hârșova.

Dacă ajungeți la Hârșova, merită să faceți un popas la lăcașul din deal, un lăcaș cu adevărat frumos. Îl veți găsi cu ușurință pentru că zidurile sale albe și turlele aurii, strălucind în soare, sunt vizibile de departe.

Trimis de iulianic in 12.09.19 21:18:02
Validat / Publicat: 13.09.19 07:01:47
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în #EXCURSII şi CĂLĂTORII.

VIZUALIZĂRI: 1015 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Hârșova - Biserica Sf. Împărați Constantin și Elena. Fațada vestică.

iulianicAUTOR REVIEW
[12.09.19 21:49:51]

@All: Dedic acest articol colegei noastre @mihaelavoicu și în special cumnatei sale, o persoană care își trage rădăcinile din Hârșova și căreia - chiar și după 50 ani de la plecarea sa din oraș - veștile de la Hârșova îi trezesc nostalgice amintiri.

Stimată doamnă! Chiar dacă în urmă cu mulți ani ați cunoscut Biserica "Sfinții Împărați Constantin și Elena", aflați că astăzi lăcașul este cu totul altul. Este frumos, atrăgător, iar dacă veți ajunge cândva la Hârșova, merită să-l vizitați.

[13.09.19 07:00:34]

Mutat în rubrica "O zi în Hârșova, #EXCURSII şi CĂLĂTORII" (nou-creată pe sait)

Avem aici un caz aparte

- am creat rubrică nouă dedicată orașului Hârșova, odată cu apariția unuial doilea review de aici

- primul review, al aceleiași autoare, a fost publicat în rubrica generică ”hai hui prin Dobrogea”, unde mai aveam ”articole recente” - astfel că nu sa calificat pentru statutul IE+.

- odată cu apariția rubricii de față, va fi mutat aici

- rev de mai sus nu s-ar califica nici el în criteriile IE+, din pdv tehnic - pt că există deja celălalt articol, recent, în aceeași rubrică

Nu e, evident, corect, așa că până la potențiala clarificare tehnică a acestui set de reguli, rev de mai sus va fi selectat ca IE+ prin excepție de la regulă

[13.09.19 07:01:21]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

mariana.olaru CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[13.09.19 17:29:36]

@iulianic:

Dedicația cred că mi se potrivește și mie , pentru că m-am născut în Hârșova și am trăit acolo până am terminat clasa a IV-a. Așa încât, la peste 55 de ani de la plecarea din oraș și pentru mine veștile de la Hârșova trezesc nostalgice amintiri. Viața a vrut să nu mă mai întorc acolo decât ca trecătoare, rareori, în drum spre litoral, pentru că orașul este legat de cea mai nefericită întâmplare din viața mea: moartea tatălui meu, pe când aveam doar șapte ani. Dar îmi face plăcere să mai aflu vești despre acest oraș în care mi-am trăit copilăria timpurie și despre care am amintiri frumoase.

Biserica este foarte frumoasă și dacă pașii mă vor mai purta vreodată pe DE 2A (mai greu acum, când mergând spre Constanța, preferăm cu toții autostrada!), sigur voi face un popas la sfântul locaș. Mulțumesc pentru invitație și recomandare!

iulianicAUTOR REVIEW
[14.09.19 13:47:38]

@mariana. olaru: Ooo! Iată că fără să-mi dau seama, am mai făcut o dedicație. Îmi face plăcere să știu că sunt persoane care se bucură atunci când se scrie despre locurile în care și-au petrecut o bună parte din viață. Și eu tresar atunci când - pe AFA - apare câte un articol despre Neamț, " Ținutul meu de vis" cum l-am numit cândva, locul copilăriei mele.

Regret că - în cazul tău - articolul meu ți-a readus în memorie și amintiri triste. Pentru că, ce poate fi mai trist decât să-și pierzi părintele la o vârstă atât de fragedă?

iulianic, mariana.olaru
Alte impresii din această RUBRICĂO zi în Hârșova: