ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.09.2019
DIN: Clinceni
ÎNSCRIS: 19.07.17
SEP-2019

Pe lângă Brașov

În 05 si 06 septembrie am avut o deplasare la Brașov pentru ,,chestiuni de serviciu”. Gândind un pic pragmatic problema am descoperit ca pot să unesc aceste zile cu zilele de weekend si iese o mică vacanță.

Am încercat repede să găsesc o pensiune cu restaurant în zona Zărneștiului (de obicei caut [...]). Găsit în cele din urma pensiunea Tohanița pensiuneatohanita.ro unde am facut rezervarea online. Am primit acceptul, cu plata unui avans ceea ce mi se pare corect. Imediat am fost sunat de o doamnă să imi spună că ei au acolo o tabără cu copii și dacă doresc să vin în asemenea condiții. Nu mă deranja ideea pentru că știu că în tabără copii au tot timpul ocupat și mai au și supraveghetori cu ei.

Pensiunea este așezată pe drumul dintre Bran și Zărnești DJ112H, cu o panoramă deosebită asupra Văii Zărneștiului.

Pot să spun că am fost placut impresionat din primul moment cănd am pășit în pensiune. Totul este făcut cu bun gust, materiale de calitate în toată clădirea. Doamna Steluța gătește extraordinar, de la micul dejun până la cină este o feerie de arome și gusturi.

Timpul liber am încercat să il umplem la maxim. Am fost uimit să descopăr Cheile Zărneștiului sau Prăpastiile Zărneștiului. Natura într-o frumusețe covârșitoare. Este un traseu ușor care poate fi făcut și cu copii mici. Desigur pentru cei pasionați de munte, pentru cei care îl adoră și îl respectă. Pentru că din nefericire întălnim personaje care nu au treabă cu natura, vin să facă foto artistice pentru facebook, în pantofi, sandale, cu haine cu paiete, etc... că mă apucă spumele.

Pentru că era târziu când am ajuns la locul faptei, nu am reușit să mergem decât un sfert din traseul spre Cabana Curmătura. Am facut cale întoarsă cu promisiunea de a reveni și a aloca destul timp pentru tot traseul. Am mers cu masina până la Fântăna lui Botorog, apoi pe jos. Deși pe panou scrie românește și explicit Interzis autovehiculelor neautorizate, nu vreți să stiți câte neamuri proaste merg cu mașina până la barieră. Și pun pariu că dacă nu era bariera mârlanii mergeau cu mașina prin chei. Campionii... bucureștenii...

Ca o paranteză - vin niște exemplare din ăștia din „Bucale” la pensiune și întreabă ce trasee pentru bucureșteni li se recomandă. Wtf?

Am mers apoi cu mașina până la Plaiul Foii …... asta da traseu pentru bucureșteni… să vedem ce s-a mai schimbat prin zonă. Peisajul este superb, doar că este pângărit de prea multe construcții fără gust, fără rost. Eu unul nu m-aș caza în zona asta. Păcat de zonă.

Pentru că nu ajunsesem încă la Cetatea Rupea, am găsit de cuviință că acum este momentul să o facem. Pregătesc traseul numai pe drumuri lăturalnice pentru că atunci când ma plimb prefer drumurile pe care se merge mai încet, mai poți admira cîte ceva, mai vezi că există viață și dincolo de București. So: 112H, 73A până la Șinca Veche apoi 104A ies în E68 până aproape de Șercaia. De aici 1S până la E 60 si mai departe spre Rupea prin 131A Homorod. Cu excepția unei porțiuni de drum între Poiana Mărului și Șinca Nouă toate drumurile pe care le-am pomenit sunt bune și foarte bune. Mai ales 1S... Este de vis. Apropo: evitați drumul dintre Râșnov și Bran. Nu va fi gata nici in 2020.

Cetatea este foarte frumoasă, restaurată. Desigur, există pe net descrierea și toate cele despre ea. Există parcare lângă poarta cetății, fără plată... cel puțin la momentul cănd am fost noi acolo. Bilete de intrare și apoi am umblat prin fiecare colțisor încercând să ne imaginăm cum trăiau oamenii în acele vremuri. Apoi eu și copilul ne-am maimuțărit îmbrăcăndu-ne cu veșminte și armuri de luptători din evul mediu. Este în cetate lângă fântână un domn cu diferite arme, veștminte și obiecte din vremuri demult apuse pe care în urma unei sume modice de bani fiecare le poate încerca-îmbrăca.

În încheiere... VIZITAȚI ROMÂNIA!!!

Trimis de Ffrom in 09.09.19 14:45:55
Validat / Publicat: 09.09.19 15:19:34
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BRAN. A mai fost în/la: Ardeal, Maramures, Transilvania

VIZUALIZĂRI: 691 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ffrom); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 Cheile Zarnestiului

webmasterX [09.09.19 14:56:05] »

@Ffrom, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Pensiunea Tohăniţa [Predeluț], BRAN" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Descoperă împrejurimile Brașovului]

Încărcând inițial impresiile la o rubrică de călătorie, rubrica de CAZARE (CAMERE) a fost nedisponibilă pentru notare. Te-aș ruga să indici o notă și pentru acest capitol - cazarea / camera - folosind linkul EDIT IMPRESII, afișat cu roșu mai sus și disponibil permanent la publicare (şi timp de 30 minute după aceasta).

• Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Tohăniţa [Predeluț]: