ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.09.2019
DIN: Târgu Jiu
ÎNSCRIS: 01.09.10
AUG-2019

Un dus rece și unul cald

Ma hotarasem sa nu mai scriu si anul acesta despre acest hotel Paraiso Beach dar, datorita incidentului patit pe propria piele, mi-am schimbat radical parerea despre acesta si conducerea acestui hotel.

Daca in cei 2 ani precedenti il laudasem si chiar il recomandam cu tarie (vezi impresii, vezi impresii), mai ales dupa primirile pe care ni le- au facut, de data aceasta noua conducere mi-a lasat un gust amar la inceput, dupa care pe parcurs s-a mai indulcit un pic.

Asadar ne-am prezentat la receptie pe la ora 11.30 dupa 8-9 ore de mers cu masina pe traseul deja cunoscut Tg-jiu - Bcuresti - Giurgiu - Varna – Obzor, (traseu foarte lejer mai ales pe partea bulgara, vineta bulgareasca am platit-o de data aceasta online - un lucru foarte util, cu aceasta ocazie s-a redus si bisnita cu aceasta in vama de la Ruse, o alta noutate este ca s-a schimbat intrarea in Bulgaria la vama se intra in dreapta pe sub pod si se iese la sensul giratoriu acela mare).

Receptionera, tot cea veche, s-a uitat un pic mirata la noi mai ales cand i-am dat voucherele, le-a studiat pe toate partile, parca nu mai vazuse asa ceva (si de data aceasta am achzitionat 2 camere tot de la aceeasi agentie si cu acelasi touroperator) dupa aceia ne-a explicat ca o sa ne puna bratarile lucru si facut, si sa mergem la masa si sa revenim pe la 14 sa ne dea cheile.

Nu ne-am dus la masa ca inca nu gasisem loc de parcare (nu stiu ce s-a intamplat ca erau locurile de parcare toate ocupate si cate 2 masini pe rand, eu ma asteptam sa gasesc liber, fiind sfarsit de August) asa ca am mai asteptat la Receptie poate mai pleaca cineva si bine am facut ca s-a eliberat un loc si am tinut masina acolo pana la plecare.

De aici a inceput toata tarasenia, si-a facut aparitia un tinerel slabut (eu am crezut ca facea parte din personalul de la receptie) si l-am intrebat daca este ok unde am parcat si mi-a raspuns ca am parcat-o acolo degeaba ca nu se stie daca ramanem la acest hotel cazati, ca ii pare rau dar nu stiu ce s-a intamplat cu rezervarile noastre facute din Ianuarie si nu stiu ce inundatie au avut ei si nu mai pot sa ne cazeze la acest hotel si inca cauta o alta locatie de cazare.

M-am inverzit tot la aceste vesti, i-am cerut sa vorbesc cu patronul din anii trecuti si a zis ca el este acum patron si o tinea una si buna ca ii pare rau si nu are ce sa faca, degeaba i-am spus eu ca venim de 3 ani la ei si nu se poate sa ne faca asa o surpriza (teapa), l-am amenintat ca o sa scriu de el numai lucruri negative a fost de neinduplecat pana am sunat la Agentie in tara, si dupa ce au luat legatura cu ei si cu Touroperatorul au venit cu 2 variante,

- sa ne dea toti banii platiti si sa ne gasim noi altceva (in asa timp scurt nu cred ca mai gaseam ceva de aceea nu am ales acesta varianta),

- a doua varianta pe care am si ales-o, sa dormim 2 nopti gratis la Hotelul Saint George (o sa scriu imediat un reviev - vezi impresii) care se afla la 200 metrii distanta de Paraiso toate mesele sa le luam la Paraiso, - masina de transfer pentru mese, plaje la orice ora de care nu am abuzat am folosit-o doar la transportul bagajelor, - masina noastra sa ramana parcata acolo la ei - si cireasa de pe tort restituirea contravalorii a celor 2 nopti de cazare (250 eur) nepetrecute la ei.

Restul de 5 nopti le-am petrecut acolo unde platisem, la Paraiso, si ca sa isi mai spele din pacate am primit camere cu vedere la mare, camere de care am fost foarte incantat (nu am mai beneficiat niciodata in Bulgaria de camere cu o asemenea priveliste).

Ce este nou fata de anul trecut pe langa schimbarea conducerii

– schimbarea mobilerului de la Restaurant,

-sezlonguri si umbrele noi cu masute speciale pentru pahare (peste 120 totul gratuit),

-bucatarul.

De data aceasta Salvamarii nu au mai fost foarte zelosi cu fluieratul ne-au lasat in pace, chiar si la steagul rosu am facut baie in mare (de fapt dupa data de 1 Septembrie nu au mai aparut pe plaje se pare ca sa terminat contractul)

Curatenia in camera s-a facut zilnic.

Mancarea anul acesta a cam lasat de dorit cred ca cea mai proasta de cand merg in Bulgaria de 12 ani, chiar ma gandeam de fiecare data ce sa mai combin (de fel nu sunt pretentios dar acum prea de tot). De vina cred ca este bucatarul, (in ultima zi la pranz a fost si un incident neplacut au preparat la gratar pulpe dezosate care daca le desfaceai aveau un miros de imputit, au sesizat conducerii mai multi conationali, nu mai stiu ce au rezolvat dar am vazut ca atunci cand am plecat a doua zi au venit niste domni si au ridicat niste caserole de carne de la hotel, probabil pentru analize).

In principiu una peste alta a fost bine, exceptand inceputul, dar nu cred ca o sa mai calc pe aici curand si nici nu o sa mai recomand la cineva, poate daca isi ia masuri de precautie dinainte (rezervare la o agentie de marca, discutat cu hotelul cu 1 saptamana inainte de inceperea sejurului).

Trimis de costyy † in 08.09.19 20:47:41
Validat / Publicat: 08.09.19 21:19:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 1937 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (costyy †); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P15 ULTIMUL RASARIT LA PLECARE

doinagherasim*
[09.09.19 10:11:16]

Pana la urma... " tot raul spre bine" , cu toate ca din cauza incidentelor (si nu datorita), atzi avut de suportat unele necazuri, dar sper ca pana la urma, atzi avut o vacantza cat de cat multzumitoare.

Vacantze fara probleme (mari!) pt anii viitori, cred ca tot pe la bulgari, ca la noi... !

costyy †AUTOR REVIEW
[09.09.19 11:25:50]

@doinagherasim: Da a fost bine pana la urma, referitor la urmatoarele vacante o sa incerc si alte destinatii exclus litoralu Romanesc, m-am plictisit de Bulgaria am fost 12 ani la rand la ei. Sa aveti si Dvs vacante minunate fara probleme.

alinafulg
[09.09.19 12:36:51]

@costyy: Imi pare rau de incidentul neplacut, noua conducere a hotelului este cam neserioasa. Privelistea insa, din camerele primite, face toti banii. Vacante frumoase si sa ne revedem cu bine!

alinafulg, costyy, doinagherasim*
Alte impresii din această RUBRICĂParaiso Beach / Paraiso Teopolis Hotel: