ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.09.2019
ÎNSCRIS: 23.07.12
SEP-2019

Drumul cu masina catre Lefkada

Sunteti in pana de idei si nu stiti cum sa va organizati un concediu?

Va explic eu in 3 pasi foarte simpli cum sa ajungeti, unde sa va cazati si ce sa faceti intr o saptamana in Lefkada.

Drumul este batatorit de mii de romani in fiecare an catre si dinspre Lefkada asa ca oricine ar avea o oarecare frica de a se inhama la cei 1000 si un pic de kilometri ar trebui sa lase frica la o parte si sa purceada cat inca mai e vreme calda pentru a faca o baie in apa aia cristalina de zici ca e proaspat scoasa dintr sticla de Borsec.

Noi am purces in miez de noapte, obisnuiti cu traficul lejer din Bulgaria si cu faptul ca orele diminetii ne gasesc pe plaiurile elene numai bine sa admiram muntii prin care au taiat autostrada si sa ne miram de cei mai bine de 50 kilometri pe care ii vom parcurge prin tuneluri puse cap la cap.

Am luat regulamentar vigneta pentru Bulgaria dupa ce in prealabil ne am instalat aplicatia Bgtoll pe telefon. Daca nu aveti spatiu pe telefon puteti intra direct pe pagina lor bgtoll. bg si cumpara de acolo. Daca nu aveti nici telefon veti gasi in vama automate de plata. 1 saptamana va scapa de 15 leva, 1 luna de 30 leva sau un weekend de 10 leva. Daca va simtiti in bani si vreti sa i mai vizitati pe castravetata puteti lua pe 3 luni contra sumei de 54 leva sau, aroganta suprema, luati direct pe un an cu 97 leva.

Dupa ce v ati facut datoria intrati vertiginos la noi in vama (apropo de cazatura aia pe care ei o numesc vama - s-a deschis breteaua ce va scoate la sensul giratoriu de langa Petrom si care va salveaza masina de uzura prematura a capetelor de bara si bielete) unde aruncati cu 14 lei pentru trecerea podului.

Ar fi bine ca la greci, printre gyros si Mythos sa va puneti deoparte in masina o moneda de 2 euro pe care o veti folosi la intoarcere ca sa platiti podul in partea bulgara. Lucrul acesta va va salva de cateva cautari prin fundul buzunarelor si poate de niste claxoane din partea conationalilor ce se grabesc sa prinda "Insula Iubirii".

Odata trecuti de vama noastra aratati, dupa posibilitati, buletinele sau pasapoartele bulgarilor, insotite de actele masinii pe care aveti de gand sa o distrugeti pe drumurile lor si va vedeti de drum catre insorita Grecie.

Pentru auto nu va trebuie procura, chiar daca nu sunteti proprietar, insa daca aveti copii minori sau animale in dotare aveti grija ca trebuie sa i pregatiti si pe ei cu pasaport.

Drumul catre Sofia nu se remarca decat prin asfalt grunturos, foarte zgomotos, cu ceva denivelari care fac ca orice masina sa dezvolte zgomote specifice pe care automobilistii le numesc generic "greieri". In apropiere de Sofia se intra pe o autostrada pe care as fi prea bun daca as numi o practicabila. Pe langa portiunile in care traficul este deviat de pe un sens pe altul sunt unele portiuni un care denivelarile sunt asa de mari incat te simti ca o bila intr un joc de pinball. In apropiere de Sofia veti fi directionati prin semne foarte vizibile catre centura de nord, trecerea de la A2 la A3 fiind foarte simpla.

Mai departe veti alterna portiuni de autostrada noua cu portiuni de DN, un pic mai aglomerate deoarece trec prin orase sau printr un defileu foarte frumos asa cum veti intalni intre Sandanski si Blagoevograd.

Cu ochii dupa caprioare nici nu va veti da seama cand pe partea drapta vor aparea un Lukoil si un OMV unde toata lumea va va sfatui sa faceti plinul deoarece benzina si motorina sunt mai ieftine la catravetata ca la greci. Odata adapata herghelia de cai de sub capota veti iesi din benzinarie si in aproximativ 1 kilometru veti avea sansa sa le aratati grecilor aceleasi buletine sau pasapoarte pe care le ati aratat si bulgarilor ca sa va lase sa intrati la ei in tara. De lasat va lasa dar nu pe gratis ca dupa 1 kilometru trebuie sa scoateti deja primii 2.4 euro ca sa intrati pe autostrada lor. Pana in Lefkada veti plati fix 15.45 euro, aici fiind inclus si tunelul de la Prevezza (daca nu vreti sa l platiti sa mi spuneti si va invat cum sa o faceti). Suma este pentru 2019 ca in 2020 cred ca se vor mai deschide minim 2 tolluri, erau deja pregatite.

Si acum vine partea poetica a drumului. Dupa ce mai treceti un test pe langa Salonic unde simtul de conservare si orientare va va fi pus la incercare, continuati pe Egnatia Odos unde nu veti mai spune decat Oau, UuU si alte onomatopee de fiecare data cand veti trece prin vreun tunel sau veti vedea cum a fost sapata autostrada in munte.

Dupa inca 3-4 ore veti parasi autostrada si veti continua pe un DN destul de liber inca cativa zeci de kilometri pana la destinatia multi visata. Odata trecuti pe sub tunelul subacvatic tarifat cu 3 euro (nu, nu se vad apa si pestii cand treceti tunelul) veti ajunge la podul mobil de la intrarea in insula, care sta ridicat cate 10 minute la fiecare ora fixa si sunteti fix in capitala insulei, Lefkada!

Cine are cazare in Lygia, Nikiana, Nidri sau Vasiliki o ia spre sud iar cine vrea sa ajunga in Tsoukalades sau Agios Nikitas merge catre nord-vest.

Pentru statiscieni numarul de kilometri ramane neschimbat pana in Lefkada insa consumul unei masini cu motor de 2l a fost de aproximativ 6l / 100 km iar viteza medie fix 100km / h pe traseul dus. Dupa drumurile facute pe insula si traseul de intors am ajuns in fata casei cu un consum mediu pe toata distanta de 6.4 l / 100km si o viteza medie de 79km/h.

Urmeaza partea a doua: cazarea.

Trimis de gotty in 08.09.19 20:44:05
Validat / Publicat: 08.09.19 21:22:11

VIZUALIZĂRI: 8800 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gotty); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20000 PMA (din 21 voturi)

iulianic
[09.09.19 14:43:28]

@gotty: Da, recunosc în descrierea drumului tău drumul pe care l-am făcut și noi, cu mașina, până la Vasiliki, în Lefkada.

Din București, noi n-am plecat chiar în miez de noapte, ci puțin după ora 19.00. Motivul principal pentru care am ales traseul de noapte nu a fost traficul lejer din Bulgaria (aspect de altfel de loc de neglijat), ci faptul că aveam cu noi un copil de numai trei ani și jumătate care suferea de rău de mașină. Părinții lui descoperiseră că dacă doarme, copilul nu se simte rău, așa încât am străbătut cei aproape 1400 km mai mult pe timp de noapte. La volan a fost nepotul meu. Dacă ar fi să facem din nou acest drum, eu și soțul meu am opta pentru o cazare intermediară, undeva la jumătatea drumului. Ar fi mai puțin solicitant pentru șofer.

Bine descris drumul tău și folositor pentru cei ce încă nu l-au străbătut!

Călătorii frumoase oriunde și oricând!

DUDU
[10.09.19 11:49:02]

Ai fost cam dura in ceea ce priveste calitatea drumurilor prin Bulgaria... Noi mergem de 12 ani catre Grecia prin Bulgaria si am constatat cu placere (de moment) ca au drumuri mai bune ca noi... In ceea ce priveste autostrada nu ar fi rau sa se construiasca si la noi asa ca la ei... De varianta Sofiei ce samai zic... (cand o sa aiba si Bucuresti asa ceva??

gottyAUTOR REVIEW
[10.09.19 12:27:19]

@DUDU: Departe de mine ideea de a intra intr o polemica dar si bulgarii ca si romanii sunt departe de normalitate, cu singura exceptie ca ei se straduiesc mai mult se pare. Ca parti negative as trece partea de autostrada pana in Sofia mai denivelata ca un drum judetean, unele portiuni intre Byala si Pleven. Ca parti pozitive trebuie laudata centura de nord a Sofiei si partile de autostrada de dupa Sofia dar mai e departe pana la primavara multvisata de noi.

Parerile astea nu vin dupa un drum de Lefkada ci dupa vreo 20 drumuri insirate din 2008 incoace, spre Grecia, spre litoralul bulgaresc, spre muntele lor.

DUDU, gotty, iulianic
Alte impresii din această RUBRICĂDrumul cu mașina spre Lefkada: