ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.06.2010
MAY-2010
team-building
2 AD. + 2 COPII

'Pretul corect'

Nu este o reluare a celebrei emisiuni, ci doar o citare a denumirii ei, pentru ca asa asa as rezuma vacanta la acest hotel, in doar doua cuvinte.

Pentru 401 euro, 2 adulti + doi copii (13 & 6) am beneficiat de 7 nopti de cazare buna, mancare excelenta, piscina fabuloasa si antren din partea gazdelor. Am mentionat -- din nou :-) -- team-building deoarece am fost 5 familii, colegi de serviciu, asadar, putem sa o numim foarte bine astfel...

Parcarea: in fata hotelului, la strada principala ce duce spre Kusadasi.

Cazarea: rapida, in 10 minute am fost cu bagajele in camera; cu ele s-a luptat un angajat de-al lor, care si-a meritat bacsisul ; )

Camera: imensa, cu un pat matrimonial, un pat single si o canapea extensibila; balcon in dreptul terenului de basket/tenis/volei, fara priveliste spre piscina, dar fara galagia aferenta :). Dotari: telefon, AC, televizor, frigider.

Baia: imensa, cu cada, apa calda incalzita cu panouri solare (seara, tarziu, riscai sa faci baie cu apa „rece”). Dotari: sampon, hartie, prosoape, uscator de par. Apa este total nerecomandata consumului, chiar si pentru spalat pe dinti preferam sa folosim apa plata cumparata de acasa.

Curatenia: In camera noastra s-a intrat zilnic (cos gunoi, hartie igienica) dat cu mopul la doua zile, iar lenjeria & prosoapele le-au schimbat de doua ori. Totusi, in grupul nostru am avut camere in care nu s-a intrat decat in a patra zi. (De ce nu au reclamat la receptie, nu stiu - cand m-am dus eu sa anunt aceste camere, dupa o jumatate de ora problema a fost rezolvata...)

Piscina: fabuloasa, apa foarte curata, bine intretinuta, calda. Adancime de la ~60 cm pana la 170 cm. In zona cu apa mica, se afla un topogan de plastic, de ~ 10 m lungime, ce da farmec balacelii: pornit la orele 11.00 si 16.00, cate o ora, aduna de la pitici la adulti deopotriva. Alaturi de topogan, se afla si un bazin pentru picii cei mai pici. Sezlonguri, la discretie, aranjate in jurul piscinei, unele cu umbrela, altele nu.

Barul: langa piscina, iar terasa acoperita unde se puteau servi cele luate de acolo se intinde de-a lungul piscinei. Fiind regim all-inclusive, bauturile autohtone erau gratuite, cele de import erau contra cost. Erau disponibile sucuri acidulate (cola, fanta, sprite) sau neacidulate (piersici & cirese), bere Tuborg draft (la pahare de 200ml), yeni raki, vodka, coniac, vin rosu/alb, ceai, cafea, apa minerala. Un mare punct negativ – reciclau paharele de plastic -- o clatire rapida si reintroduse in circuit :)

Mancarea: pe „malul” piscinei, la doi pasi, restaurantul: masa se putea servi fie in interior, fie pe terasa acoperita. Mancarea: buna, suficienta, diversificata, de calitate. In afara micului dejun (7. 30-10), al pranzului (12. 30-14) si cinei (18-21) mai erau si un „late breakfast” (10-11) si un „midnight soup” (23-24), la care se adauga si „pool bar” – la ora 17 se serveau hamburgeri & cartofi prajiti.

Vremea: 24.05 - 01.06, SUPERBA! Cald, foarte cald, la amiaza ne ascundeam ca sobolanii, fie la umbra, fie in piscina, fie la bar :). Nu stiu ce fac turistii in iulie/august in Turcia, daca in mai a fost asa de cald :)... Intr-o singura noapte a fost o ploaie torentiala, dar a doua zi totul era uscat iar soarele ardea... din nou!

Distractie: Piscina, la greu. Copii au stat si cate 4 ore in apa, cu pauze doar de suc.

O mare bila alba celor 4 membri ai „Animation team” (trei baieti si o fata); efortul lor a fost apreciat! Zilnic, de la 10, pe tot parcursul zilei, isi desfasurau programul: invitau oamenii de la piscina la aerobic, darts, polo, concursuri haioase, etc. Isi dadeau silinta si chiar reuseau ceea ce doreau – sa creeze o atmosfera placuta. Seara, de la ora 21, organizau o mini-disco, pentru copii aflati pe terasa: dansau cu ei, cantau, se jucau. De la 21.45, organizau diverse activitati: de la concursuri de „cine stie castiga”, la jocuri, dansuri, spectacole cu invitati (dansatori profesionisti), etc. De la ora 24.00, se putea continua cu discoteca pentru cei doritori... Jos palaria pentru eforturile lor, ne-am simtit bine alaturi de ei!

De vizitat: Efesus, Casa fecioarei Maria, Pamukkale, Kusadasi, Parcul acvatic Adaland...

Mare & plaja: Dupa cum vedeti, plaja & marea nu le-am mentionat - nu merita: la momentul sosirii noastre (24 mai) inca se "amenaja" "plaja". O fasie de 15 metri, plina pe pietris, neamenajata, fara sezlonguri si umbrelute (inca). Apa – calda, plina de pietre, pline de arici de mare – atentie, purtati papuci speciali pentru inot, altfel puteti sa va alegeti cu intepaturi dureroase...

Per total: pentru 400 lei de persoana, am avut timp de 7 nopti / 8 zile cazare buna, mancare excelenta, distractie la greu.

Concluzie: pretul a fost mai mult decat corect...

Trimis de ctc in 18.06.10 18:45:21
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 4606 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ctc); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera dubla - pat matrimonial, pat single + canapea extensibila

Admin [18.06.10 19:10:18] »

mi-a placut mult review-ul - complet, succint, eficient - si echilibrul tonic cu care a fost "gustata" vacanta. Felicitari, ctc.

ctc [18.06.10 19:42:20] »

Thanks, I appreciate it

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [18.06.10 21:55:58] »

Sunt total de acord cu webmasterul .

Se poate sa ai o vacanta reusita si la 3* daca mergi cu asteptari realiste.

Felicitari atat pentru review cat si pentru atitudinea corecta si super realista.

sbacau [19.06.10 11:16:16] »

din ce stiu eu, hotelul e pe plaja proprie...acu vad ca de fapt e cam mult spus. Si aici mereu am avut senzatia ca voi pica din picioare, datorita inclinarii aleilor din hotel. :-) Felicitari pt rw.

ctc [19.06.10 11:56:18] »

Multumiri pentru aprecieri @Andox & @Sbacau!

O mica mentiune privind plaja: Pentru a ajunge la "plaja" apartinand resortului Pigale, trebuie facuta o scurta deplasare de 5 minute inspre Kustur Resort. Se trece de plaja Kustur si Vera, urmatoarea fiind cea destinata Pigale hotel.

La momentul vizitei noastre, un sigur cuvant descria situatia vazuta acolo: dezolant. Sunt convins insa ca in cateva zile/saptamani se vor schimba lucrurile, vor aparea umbrelutele, sezlongurile, pietrisul aranjat, etc... Cu toate acestea, apa era calda, placuta, dar mult mai sarata decat a Marii Negre...

mbrandusa [24.06.11 10:25:31] »

Din cei care au fost acolo anul acesta (2011) imi poate spune cineva daca hotelul are internet? Si mai ales care camere sunt mai bune cele cu vederea spre piscina sau cele spre gradina. Muktumesc mult!

Cris [24.06.11 19:30:02] »

@mbrandusa, hotelul are internet wireless, insa doar in lobby.

mbrandusa [24.06.11 22:14:16] »

Multumesc pt. raspuns. despre camere ce poti sa-mi spui?

Cris [24.06.11 22:36:53] »

Camera pe care am vazut-o eu, cu vedere la piscina, este ok pentru 3 stele, arata bine.

Are cam 18 mp, pe jos este gresie, mobilierul este in stare buna, sunt doua paturi twin, care se pot uni.

Singurul incovenient este ca baia nu avea cadita, era doar gresie pe jos.

mbrandusa [24.06.11 22:59:20] »

Multumesc pt promptitudinea cu care mi-ai raspuns. Sa inteleg ca ai fost anul acesta? Ce altceva mai poti sa-mi spui despre hotel? Eu merg in iulie si sunt curioasa daca am ales bine.

Cris [24.06.11 23:54:17] »

@mbrandusa, am fost anul acesta, insa nu am fost cazata acolo.

Mie sincer hotelul mi s-a parut ok, are o piscina maricica, frumoasa, cu tobogane, pe marginea piscinei este barul cu o terasa mare.

De la piscina trebuie sa urci niste scari pentru a ajunge la hotel.

Din pacate nu este pe plaja, dar nu faci chiar asa de mult pana la aceasta.

Acuma trebuie sa faci si raportul calitate pret, este totusi un hotel de trei stele si probabil pretul este acceptabil.

Dar repet, mie mi-a placut atat cat am vazut.

Sper ca atunci cand te intorci sa ne dai tu mai multe detalii, eu despre masa si servicii nu pot spune nimic.

Iti doresc un concediu cat mai placut, sunt convinsa ca va veti distra si va veti simti bine.

bose [26.01.12 00:51:59] »

Fotografiile arată că hotelul este foarte bine întreţinut. La greci un astfel de hotel ar fi avut mai multe stele. Chiar şi ca facilităţi stă bine.

Am un prieten foarte bun care a fost acolo având o familie cu 2 copii mici şi a fost foarte mulţumit atât de masă, cazare dar şi de programul de distracţie condus de acei animatori de care pomeneşte toată lumea. Şi vă spun sigur că omul e destul de pretenţios...

Sunt puţin surprins că marea a fost atât de caldă. Voi aţi avut noroc. Am fost şi eu în mai în Turcia şi se putea face baie în mare dar apa nu era chiar caldă - strângea puţin....

De preţ chiar nu mai e nimic de spus...... excelent în condiţiile date!

bose, ctc, mbrandusa, sbacau
Alte impresii din această RUBRICĂPigale Beach Club Hotel: