ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.09.2019
DE GCC
DIN: Drobeta-Turnu Severin
ÎNSCRIS: 08.08.17
AUG-2019

Lefkada - dragoste la prima vedere

De multi ani imi doream sa ajung in Lefkada, am mers altundeva, am vizitat altele, dar anul acesta a venit si randul ei. Fiind in Sarande/ Albania, avand inca o saptamana de concediu si fiind doar 200 km distanta, sotul mi-a facut hatarul si m-a adus pe insula de care m-am indragostit.

Am platit 3,5 e tunelul, am trecut podul si asa am ajuns sa iubesc si mai mult Grecia.

Am fost cazati in Vasiliki, intr-un apartament cu vedere la mare, cu vita de vie pe balcon, mobila retro, dar reconditionata, la 2 minute de port si de centru si 1 minut de o plaja micuta si cu apa calda si claaaara. Ce-si mai poate dori o fata? Pai, sa vada toate plajele de pe insula in 7 zile, sa faca shopping, sa viziteze absolut tooot ce se poate, toate astea insotita de un sot rabdator care si-ar dori sa bea o bere rece, dar nu poate domne ca-i sofer.

Prima plaja vizitata a fost Agiofilli Beach, superba, cu apa turcoaz, cu pietre albe rotunjite si cu stancile care o strajuiesc. Superba, ne-a placut maxim. Am ajuns cu taxi boat din portul din Vasiliki -7 e / pers dus-intors. Primul pleca la ora 10 si apoi din ora in ora, pt intoarcere 10:30, iar ultimul pleca de la plaja spre Vasiliki la 19:30. Pret 2 sezlonguri+umbrela -15 e. Este o taraba pe plaja cu suc si alte bauturi, insa noi am luat tot ce trebuie de baut si mancat la traista pt o zi intreaga.

A doua plaja a fost Kathisma Beach, se ajunge cu masina, drumul este ok. Am parcat in parcarea de pe plaja-7 e pt toata ziua. Aici am gasit o plaja de nisip cu ceva pietre marunte, mareeee si lata cat cuprinde si cele mai mari valuri din viata mea. Nu puteai inota, dar te puteai juca in valuri de 2 metri. Superb, ceva nou si distractiv, ne-am jucat in valuri pana seara.

A treia plaja este Megali Petra, gasita intamplator, nu am putea spune drumul pana acolo nici sub tortura, am plecat undeva si am ajuns aici, am vazut pe altii mergand intr-acolo, am mers si noi. Superba, cu stanci mari iesind din valuri, cu plaja aproape goala, salbatica si un loc unde sa stai si sa savurezi o liniste totala, tu cu natura.

Porto Katsiki... apa de culoare turcoaz, plaja mare cu nisip si ceva pietricele, incadrata de stanci albe ce coboara in apa, cum sa nu te indragostesti? Intrare lina in mare, se adanceste in 10 m si apa calda. Am petrecut aici o zi intreaga pt care am platit 10 e parcare, am mancat si baut din

traista, alternativa fiind sa urcam scarile pana la terase pe o caldura infernala... no way. Am observat persoane care aduceau la comanda racoritoare si mancare de la terasele de sus, direct pe plaja.

Plaja din Vasiliki, mare, intinsa si lata, cu nisip fin, intrare in apa foarte lina, mergi mult pana sa se adanceasca. Aici vezi si spectacolul dat de windsurferi, sunt cu zecile.

Atatea plaje am reusit sa vedem, o mica parte zic eu, suficient zice soferul nehidratat cu bere.

Intr-o zi am vizitat Lefkada Town, cu stradutele inguste, flori peste tot si taverne care mai de care. Merita alocata o zi.

Am achizitionat o croaziera pt a vizita Porto Katsiki, Egremi si Kefalonia- 20 e / pers. Nu am ajuns la Egremi, spre marele meu regret, si nici nu am vazut Porto Katsiki de pe mare, din cauza valurilor si marii agitate. Am vizitat in schimb Fiskardo -Kefalonia, un orasel plin de farmec, cu o multitudine de flori si cu stradute pline de taverne. Ca si premiu de consolare, fiindca nu am ajuns la plaje, am fost dusi la o plaja mica, cu nisip fin, sa ne balacim un pic. Croaziera merita, iar Kefalonia merita un concediu intreg, destinatie adaugata in wishlist.

Serile au fost petrecute pe malul marii, la vreo taverna unde am degustat preparatele traditionale sau pur si simplu plimbandu-ne pe stradute.

Lefkada imbina muntele cu marea, padurile de pini cu leandrii si florile roz (preferatele mele), sate pitoresti de munte cu sate pescaresti, albastrul marii cu verdele padurii, totul de o frumusete aparte, incat nu ai cum sa nu vrei sa o revezi.

A fost cel mai frumos concediu, am simtit ca sunt acolo unde trebuie sa fiu si a fost pt prima oara cand m-am simtit conectata cu locul.

Atat despre partea romantica si placuta a excursiei, sa trecem la aspectele practice.

Preturi Lefkada 2019:

- bere - 1,20 e /doza mica, 5,40 e/ 4 doze mari, 6,90 e/ 8 doze mici. Asta la market, la restaurant 4 e/ berea

- suc- 1 e / doza, 4,30 e/ 4 sticle la 0,50 l, 3,50 e/ 4 doze la market. La restaurant 2 e/ sticla

- vin- 2 e/ pahar

- gyros la farfurie - 10,5 e

- pizza lefkadiana- 13,5 e, dar buna rau

- branza coapta cu legume - 8 e

- salata greceasca- 7 e

- apa- 2,80 e / bax de 9 sticle 0,50 l

- lamai - 1,60 e / kg

- smochine- 8 e/ kg

- ulei de masline- intre 30 e - 40 e / 5 l, dar am gasit la 20 e/ 5l de la producatorii locali, insa cumparasem deja din market.

- masline- de la producatorii locali, care stau pe marginea drumului peste tot pe insula, in afara statiunilor - 10 e/ borcan 1 kg. Fac o paranteza si vreau sa va spun ca- s cele mai gustoase masline mancate vreodata. Am avut retineri in a cumpara de pe marginea drumului, insa sunt net superioare celor din market, alt gust, alta combinatie.

- tot de pe marginea drumului am luat un borcan de miere - 6e

- si o crema cu ulei de masline si miere, zicea doamna de ne- a vandut- o ca ar fi buna pt buze parlite si arsuri, alea care le faci cand gatesti fast and furios ca mine- 3e / borcanel. Zic, hai sa iau ca o trebui la iarna pt buze sa fie hidratate, ca de arsuri nu- i cazul. Vin acasa, gatesc, sare puiul din tigaie si ce sa vezi, chiar e exceptionala crema pt arsuri.

- branza locala- 13 e / kg in market. Suuuuper buna, ceva combinatie intre parmezan si cascaval, alta textura

- salam lefkadian - 3,50 e / o bara mica. Gustos.

Toate produsele locale au fost aduse acasa si testate de rude si au fost votate pozitiv.

- inghetata- 1,50e - 2 e / cupa mare

- bratara cu scoica - 2 e

- umbrela de soare, ca pe a noastra am uitat- o acasa- intre 8 e - 25 e

- tablouas cu lefkada - 10 e

- panza pictata cu peisaj lefkada - 12 e- 25 e

Cam atat din periplul nostru prin Grecia, va dorim calatorii placute!

Trimis de GCC in 05.09.19 20:00:15
Validat / Publicat: 05.09.19 20:52:42
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 5079 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (GCC); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Kathisma Beach

[05.09.19 20:10:09]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 73&ridAnt=96489

[05.09.19 20:14:19]

@GCC:

Am fost cazati in Vasiliki, intr-un apartament cu vedere la mare,

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă).

NB: linkul poate fi găsit şi în pagina 1 a saitului - „SCRIE REVIEW”

[05.09.19 21:38:52]

@webmaster26: Promit sa scriu si despre cazare intr-una din zilele astea.

mondo_76
[05.09.19 21:38:53]

Lefkada e intr-adevar superba. Te recheama la ea... Doar in Kefalonia si partial in Zakynthos mai gasesti culori ca in Lefkada.

Ai facut o greseala... Tunelul nu costa 15 euro.

[05.09.19 21:53:56]

@mondo_76: Ai dreptate, pretul tunelului este 3,50 e, nu stiu unde mi-a fost mintea. Probabil la taxele de autostrada. Webmaster, se poate modifica, te rog?

gotty
[06.09.19 17:46:43]

@GCC: Nici de data asta nu ai nimerit o. Tunelul este 3 euro.

[06.09.19 17:51:36]

@gotty: of, am zis sa fac o fapta buna, dar se pare ca mai rau dezinformez . Totusi noi chiar tinem minte 3,50E.

Data viitoare nu mai trec costuri autostrada/ tunel caci m-au bulversat.

Totusi celelalte preturi sunt 100 % ok, pe alea le- am notat .

GCC, gotty, mondo_76
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Lefkada: