ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.09.2019
ÎNSCRIS: 22.04.12
SEP-2019
2 AD. + 2 COPII -- v: 15: 8

Pensiunea Norbert

Am cautat o cazare in Sighisoara care sa accepte tichete de vacanta. Apoi sa imi placa impresiile citite despre ea. Asa am ales Pensiunea Norbert din Sighisoara.

Situare si acces

Adresa este Strada Viilor 85, Sighișoara 545400, judetul Mures. Cum veniti pe DN13 si ajungeti la intersectia semaforizata principala de la pod, traversati Tarnava Mare, treceti de un Lidl, faceti dreapta la prima intersectie, urmati cursul soselei care traverseaza pe un pod calea ferata, intra in zona de case si depozite si fabrici a orasului Sighisoara, si waze-ul va conduce la adresa corecta. Oricum in strada se gaseste si un mic indicator cu pensiunea Norbert, caci din strada pe care ati venit, care se numeste Viilor, trebuie de fapt sa cotiti in dreptul acestuia la stanga pe o strada ingusta si neasfaltata, in panta, pentru circa 100 metri, strada Stejarului. Veti recunoaste silueta pensiunii, si puteti parca masina in curtea pavata cu patra cubica in care incap 5 turisme.

Primirea si gazdele

La ora cand am ajuns, 12:00, nu era gata camera 5 care ne era alocata noua si doamna s-a scuzat ca mai trebuie sa asteptam sau sa revenim in circa 90 minute. Oricum check-in-ul este afisat ca fiind la 14:30, check-out-ul la 12:00.

Noua ne-au placut gazdele, ca oameni, o familie de maghiari cu doi copii. Primitori, amabili, si intotdeauna cand oameni te fac sa te simti bine prin prezenta lor, de la mine primesc un mic plus, care le mai urca “nota” de apreciere.

Curtea si dotarile

In curte sunt doua fantani arteziene de o parte si alta a intrarii in pensiune dar care nu functionau. Arata insa fain. Intr-un sopron acoperit cu acoperis din tigla se poate servi masa in aer liber pe banci si la o masa lunga si lata din lemn. Mai in lateral exista un gratar, cam neingrijit, e drept. Un tobogan improvizat din tabla nu inspira incredere. In spatele pensiunii am descoperit insa un loc foarte frumos Aici este gazon pe o suprafata dreapta usor inaltata unde te conduce o alee amenajata. Este un loc de relaxare cu mese si scaune, felinare aprinse seara, un leagan si un ciubar. Ciubarul nu era pregatit, am inteles ca dureaza 4-5 ore sa asigure apa calda si ca cel mai placut este sa intri in ciubar iarna. Noi am gresit ca ne-am bagat in ciubar fara sa anuntam, e drept temperatura apei era foarte buna, se incalzise peste zi de la soare.

Pensiunea si camera

Pensiunea are un etaj si masarda. Am urcat pe scara din lemn destul de abrupta la etajul 1 la camera 5.

5 este un apartament potrivit pentru familii cu copii. In camera o scara din lemn cu trepte si mai inguste si abrupte, urca la mansarda unde este a doua camera a apartamentului si baia. Bucuria celor mici sa se instaleze sus. Atat jos cat si sus este un pat dublu, de fapt cel de jos este o canapea extensibila. De jos se iese pe un balcon tare fain cu vedere in curte si catre rasaritul soarelui si casele din zona care ne-au placut. O masa din paie si doua scaune au creat aici un loc unde mi-a placut sa stau sa joc o carte cu copiii sau sa beau cafeaua cu nevasta (m-am dat si eu la cafea din cand in cand!). In camera de jos aveam frigider, in cea de sus un ventilator si veioze.

Denisa a udat cu stropitoare primita de la gazda cele 2 jardiniere cu muscate din balconul nostru.

Atat jos cat si sus era un TV. Mai aveam un dulap si o masa in camera, iar la mansarda, in camera si in baie era un geam de plafon (tip velux). Pe jos parchet. Baia cu gresie si faianta chiar daca nu in culori placute mie, cada de baie, si dus, oglinda, sapun, prosoape, cele minime. Nu s-au schimbat prosoapele, nu s-a facut curat pe parcursul sederii noastre de 3 nopti.

La parter era un living larg si luminos, cu canapea, fotolii, jocuri, TV, unde am stat intr-o seara pana tarziu in noapte. Intr-un alt colt mai multe mese unde puteai servi masa in regim de autogospodarire. Pregatirea individuala se puatea face in spatiul organizat foarte bine al bucatariei, open space. La bucatarie gaseai dotarile necesare. Doamna lasa dimineata o cafetiera plina de unde puteai servi cafea gratuit.

Wi-fi ok. Am primit si recomandari unde sa mancam si ce sa vizitam. Curatenia este cea care lasa de dorit, atat in camera cat si curte si dezordinea de la tot pasul. Pe mine personal nu m-ai deranjat, dar fata de alte locuri, care prezinta grija pentru aceste aspect, am considerat fair sa punctez. Mai ales ca pretul de 250 RON pentru apartamentul mansardat, fara mic dejun sau alte mese, este mare, chiar daca este dictat poate de pretul zonei, Sighisoara, ramanand in opinia mea o optiunea de cazare in general scumpa.

Numai de bine!

Trimis de Dan&Ema in 03.09.19 19:48:54
Validat / Publicat: 03.09.19 20:54:33

VIZUALIZĂRI: 530 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P02 Balconul apartamentului nostru
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 18.00 EUR pe cameră

webmaster45 [03.09.19 20:53:40] »

Dan&Ema [03.09.19 21:04:57] »

@webmaster45: pozitionarea e corecta

Zoazore [04.09.19 12:44:54] »

@Dan&Ema: Cand am vazut camera mansardata, m-am crispat! Sunteti trei uriasi dragi mie pentru care tremur cand vad camere mansardate: tu, Radu Safta si Dragos! Apoi am citit si m-am linistit: au stat manjii la etaj! Previzibil!

Harnica Denisa si de ajutor! A udat ea florile...

Frumos loc pensiunea asta a voastra!

Dan&Ema [04.09.19 13:14:36] »

@Zoazore:

Manjii... Emi e cat mine asa ca zdrang cu capul in tavan, iar pentru ca baia era la mansarda si eu am mers aplecat de nevoie.

Dar mie imi plac mansardele...

Ajutorul de gradinar n-a durat decat 1 zi la Denisa, stai fara grija. ????

Per total este o pensiune cu vreo 5-6 camere, un businessmic cum am vrut si eu sa fac.

Pensiunea a fost plina, turisti veneau si plecau.

Curatenia insa era inlocuita de dezordine la tot pasul, mopul state in usa, aspiratorul in capul scarilor, prin curte sub sopron un adevarat depozit

Numai de bine

Dan&Ema, Zoazore