ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.09.2019
ÎNSCRIS: 18.05.15
SEP-2019

încărcat de pe telefon!

Aș reveni cu plăcere

Pe data de 1 septembrie am aniversat "majoratul" căsătoriei și soțul din dotare a vrut să sărbătorim evenimentul așa cum se cuvine, inițial a vrut să rezerve la mare dar aglomerație mare "mon cher" și așa ne-am hotărât pentru Sinaia. Tot vroiam să vizităm cele două castele și ocazia a fost mai mult decât perfectă :))

Deci pune-te @gabipuf și caută cazare. Amândurora ne-a făcut cu ochiul și am decis în unanimitate de voturi Vila Arizto mai ales că este o afacere de familie ce datează încă de la ridicarea construcției :)

Cam multișor 368,67/noapte cu MD dar vorba aceea:"obrazul subțire, cu cheltuială se ține" =))

Se ajunge foarte ușor cu GPS-ul din centru nu sunt mai mult de 900-950 m. Adresa exactă Theodor Amann nr. 3.

Primisem cu o seară înainte email cu rugămintea de a spune cam pe la ce ora estimăm că ajungem pentru a fi pregătită camera.

Nu am respectat ora ;) noi ajungând mai devreme cu o oră dar n-a fost nici o problemă, am lăsat bagajele, ne-a invitat să bem o cafea și un fresh de mere pe repede înainte deoarece noi ne grăbeam să vizităm palatele Peleș și Pelișor pentru a nu prinde foarte aglomerat.

Camera nr. 3 a fost a noastră, chiar lângă recepție, cu vedere la șosea dar și la munte, foarte frumoasă. Un hol la intrare, baia in față utilată cu de toate, nu are rost să le enumăr se vor vedea în poze, totuși trebuie să menționez prosoapele albe, imaculate frumos mirositoare foarte bune calitativ ; în stânga un dulap cu oglindă exterioară care făcea ca holul să pară mult mai mare iar în dreapta camera :).

Un pat foarte mare, comod și frumos cu cearceafuri impecabile albe și parfumate cu o pilotă cu puf de gâscă care foșnea plăcut la atingere :), noptiere , aplice , telefon, televizor cu led dar cine a avut timp de el ;)? Apoi din cameră intrai intr-un fel de camera-balcon cu geamuri pe celelalte 3 laturi ale ei, o măsuță cu două fotolii, minifrigiderul dotat cu de toate și o lampă cu picior care lumina romantic încăperea.

Camera era la stradă dar atât de bine antifonată că nu se auzea nimic dacă închideai geamurile. Acolo am stat seara și am ciocnit un pahar de șampanie în cinstea aniversării noastre :)).

Dimineața am stat afară la terasă și am savurat micul dejun dar numai mic nu pot spune că era. Nu a fost stil bufet dar ceea ce ne-a pus pe masă efectiv a umplut-o, cred că mâncau lejer 4 persoane;) ouă cum le-a vrut fiecare, eu ochiuri, Gabi omletă, cașcaval, brânză Brie, telemea, tzatiki, ghiudem, mușchi afumat, roșii, castraveți, măsline verzi și negre, unt, dulcețuri, chec, iaurt, cereale, lapte, cafea filtru/expresso, fresh de mere proaspăt (nu râdeți dar eu am mai întâlnit freshuri facute cu două zile înainte de numai fresh nu mai era =)) ) sper să nu fi uitat ceva :)). Pe hol la intrare ai la discreție cafea, ceai și mere.

Recomand cu mare drag această pensiune, poziționată strategic la 900 m față de centru și 1700 m de castelul Peleș, proprietarii foarte amabili, dornici să te ajute cu explicații referitor la orice :)

Mulțumesc pentru lectură și vă doresc vacanțe cât mai frumoase:*

Trimis de diana2015 in 03.09.19 14:12:18
Validat / Publicat: 03.09.19 15:31:38
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SINAIA.

VIZUALIZĂRI: 1367 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (diana2015); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Din camera-balcon
  • sait oficial al acestei destinații:

[03.09.19 18:57:15]

@diana2015:

Să multiplicați " majoratul" acesta de câte ori vreți voi ???? și sănătoși să fiți!

Pică bine recomandarea ta dacă în octombrie găsesc locuri că iar am " uitat" de vouchere și ar fi păcat să nu le consumăm. Ne-am gândit la Sinaia că ar fi la o aruncătură de roată așa că... mulțumesc.

Plimbări multe și frumoase să aveți!

[03.09.19 19:34:09]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

[03.09.19 20:24:33]

@elviramvio: mulțumim mult să dea Dumnezeu să ajungem la nunta de aur

Vila este foarte bine poziționată, este liniște, seara am plecat pe jos în centru nu faci mai mult de 15 minute la pas domol și sincer ne-am felicitat că nu am ales hotelul (nu cred că am voie să-i dau numele) care ar fi fost următorul pe lista preferințelor noastre. La Peleș și Pelișor tot pe jos am fost, nu cu mașina, plimbarea în aer curat ne-a prins tare bine așa că eu recomand cu toată dragostea.

Multumesc de lectură și vot pup

[03.09.19 20:27:02]

@diana2015:

Rezolvat deja ????, ai PM.

[03.09.19 20:27:58]

@webmaster: mulțumesc frumos

[07.11.19 18:09:47]

@diana2015:

M-am tot luat cu diverse și am amânat să-ți spun că am avut trei zile minunate în Sinaia, la Vila Arizto, camera nr. 3 Foarte drăguți proprietarii, foarte amabili, am ajuns cu 2 ore mai devreme și în 5 minute au fost la vilă și ne-au cazat. Și tot per pedes și noi prin oraș ????, n-am mișcat mașina din fața vilei.

A fost cam plină vilișoara deși era în cursul săptămânii; doar două cupluri de români am fost, restul străini. O recomand și eu cu mare drag.

O seară bună!

[07.11.19 18:17:28]

@elviramvio:

că am avut trei zile minunate în Sinaia, la Vila Arizto, camera nr. 3

[08.11.19 16:41:01]

@elviramvio: mă bucur că v-ați simțit bine aici și într-adevăr, este ocupată in special de străini vila poate și din cauza prețului care nu este foarte mic dar totodată și datorită condițiilor de cazare, MD, și a amabilității proprietarului. Chiar vroiam să te sun să te întreb dar am constatat că nu mai am nr. tău de telefon

Pup și să ne revedem cu bine când s-o putea

[08.11.19 16:55:02]

@diana2015:

Și eu Diana te pup și încă o dată îți mulțumesc mult. Ne auzim curând.

diana2015, elviramvio, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂVila Arizto (ex Vila Sinaia 1929):