ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.09.2019
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 11.07.16
AUG-2019

Ceva aparte in zona Vatra Dornei: Tinovul Sarul Dornei si Tinovul Poiana Stampei

Am reusit sa ajung vara aceasta in frumoasa Bucovina, am alocat atentie zonei Vatra Dornei. Mi-am bucurat ochii cu fumoasele dealuri si varfuri ale Tarii Dornelor, am reusit sa bifam Traseul 12 Apostoli, Pietrele Doameni, Transraraul, Varful Rarau si o plimbare cu telescaunul in Vatra Dornei.

Cele descrise mai sus au fost destul de mult prezentate in aceasta comunitate asa doresc sa aduc ceva nou, ce am vizitat, mi-a placut si promovez cu drag:

—Tinovul Mic Sarul Dornei din comuna Sarul Dornei si

— Tinovul Mare din comuna Poiana Stampei

Probabil va intrebati ce este un tinov? Dupa ce m-am documentat si am si vizitat pe scurt ar fi de retinut ca tinovurile sunt turbarii sau teritorii cu aspect mlastinos in care apa este greu drenata datorita solului de tip turba. Apa ramane la suprafata dezvoltandu-se astfel o flora si o fauna specifica: foarte multi muschi, tufe de bumbacarita, merisoare, dar si conifere (molid, pin, brad). Aici isi fac cuibul diferite specii de pasari, vulpea ori porcul mistret.

Trecand de aspectele stiintifice plimbarea in tinov inseamna parcurgerea unor poduri de lemn admirand musuroaie acoperite cu muschi verde si paduri de pin si brad. Este un loc al celor care iubesc natura, un loc care te indeamna sa-l descoperi. Cuvintele nu cuprind prea multe dar pozele sunt mai convingatoare sper.

»Tinovul Mic Sarul Dornei este situat la ~9km distanta de Vatra Dornei. Urmand indicatiile gps/google maps este usor de gasit din strada principala. Acolo veti intalni un semn de bunvenit pe Poteca tematica Tinovul Sarul Dornei. Parcurgem cateva minute o pajiste si incepe podul de lemn care ne poarta intr-un peisaj verde in culoarea muschiului

Pentru unii pot parea niste obiective neatractive, poate e prea multa liniste pentru omul agitat al orasului, obisnuit cu ecrane si stimuli puternici. Dar natura are modul ei unic de a ne saluta: pasarile ne saluta, soarele de magaie obrajii, pinii emana un parfum mentolat, tufele de meriosoare contrasteaza frumos pe muschii catifelati.

Vizitarea Tinovului mic dureaza cateva zeci de minute, apreciez ca poteca este bine amenajata: podul de lemn in stare buna, panouri informative despre fauna si flora specifica turbariilor. E un loc foarte bun pentru iubitorii de poze, veti obtine cadre deosebite.

»Tinovul din Poiana Stampei este situat la ~15 distanta de Vatra Dornei. Lasand masina in mica parcare de la drumul E 58 urmarim panoul care ne indica sa traversam pajistea pe langa o casa apoi trecem o punte peste raul Dornisoara.

Aici suntem intampinati cu panouri informative despre Tinov si ce are el deosebit. Poteca tematica este amenajata cu pod de lemn asemnea primului tinov, de data acesta traseul este mai lung cam 2km dus-intors. Unele din sipcile podului sunt uzate asa ca mergem cu grija si ne bucuram de ce descoperim. Aici gasim si bancute de lemn si panouri informative unele chiar interctive de tipul unor cuburi de lemn pe care sunt imagini cu pasari si plante specifice tinovului. Asa aflam ca in zona creste o planta numita roua cerului, se pare singura planta carnivora care creste pe teritoriul Romaniei.

Din ce am citit astfel de obiective se mai gasesc si in alte locatii in Romania, cateva sunt in judetul Covasna, Dambovita etc. Pentru cine are ocazia sa le viziteze eu consider ca merita.

Acestea ar fi 2 recomandari aparte pentru a descoperi altfel de frumuseti din zona Vatra Dornei.

Voi ati vizitat vreodata un tinov?

Trimis de simplegirl in 02.09.19 16:57:43
Validat / Publicat: 02.09.19 19:52:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VATRA DORNEI.

VIZUALIZĂRI: 3065 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (simplegirl); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 Tinovul Mare Poiana Stampei

tata123 🔱
[02.09.19 22:09:59]

@simplegirl: Tinoavele sunt locuri interesante prin flora și fauna care conviețuiește pe stratul mlăștinos de turbă. Sunt locurile unde se întâlnește cu precădere planta carnivoră numită popular Roua cerului (specia Drosera care atrage insectele mici prin picăturile sclipitoare).

Am observat că în ultimele decenii mai multe tinoave din România au fost puse în valoare prin amenajarea de punți de lemn și panouri informative - Tinovul Mohoș din Harghita, Turbăria Lăptici din Bucegi, Tinovul Fântâna Brazilor din Ardeal etc.

Mulțumim pentru semnalarea acestor obiective naturale deosebite.

[21.07.21 17:50:12]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Rezervația Naturală Tinovul Mare [Poiana Stampei], VATRA DORNEI" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Descoperă Vatra Dornei și împrejurimile]

tata123 🔱
Alte impresii din această RUBRICĂRezervația Naturală Tinovul Mare [Poiana Stampei]: