ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.06.2010
ÎNSCRIS: 11.08.09
APR-2009

Un loc minunat, creat si ingrijit de tineri

Ne doream de mult timp sa mergem in zona Bucovinei, nu fusesem niciodata.

Ne-am propus deci pentru vacanta de primavara sa ajungem la aceasta destinatie. Fiind vorba si de zilele de Paste, plus citeva zile dupa, am gasit destul de greu niste preturi rezonabile; toata lumea ne baga pe git pachetul de Paste, care era la niste preturi ametitoare.

In momentul in care am sunat la aceasta pensiune si am spus ca vrem sa ne petrecem o vacanta de 8-9 zile la ei, mi-au facut o oferta cu preturile normale din timpul anului; am avut un fel de demipensiune. , pentru ca noi plecam dimineata si veneam seara; s-a intimplat doar in vreo 2 zile sa ne nimerim prin zona si sa mincam la ei si de prinz.

Odata ajunsi in fata pensiunii, am usor dezamagiti, pentru ca am dat de o casa de la strada... dupa ce intri in curte insa, vezi cum aceasta se lateste, cobori niste trepte si ti se deschide in fata ochilor intregul domeniu, pe care nu l-ai fi banuit atit de intins.

Pensiunea:

-echipa care administreaza pensiunea e formata din 3 oameni care robotesc de dimineata pina seara: un cuplu tinar, de 22, respectiv 24 ani si mama lui (a tipului), care se ocupa de bucatarie.

-Sunt niste oameni extrem de placuti: mereu cu zimbetul pe buze, serviabili, fac orice ca sa te simti bine

-Tot ce cistiga, investesc in pensiune; tot timpul acolo este ceva de facut: mai face o baie, mai schimba o piesa de mobila, mai repara o scara, etc.

Curtea:

-este un domeniu de citeva hectare; cind am ajuns noi, totul era verde crud, iar copacii stateau sa infloreasca;

-au 2 iazuri populate cu puiet, insa ti-e mila sa dai la peste, ca se prinde imediat; proprietarii iti permit lucrul acesta dar doar in sistem “catch & release”

-exista un parias peste care este construit un podet

- zeci de pomi fructiferi, de toate felurile, si brazde de legume

Cazarea:

-cuprinde 3 corpuri: corpul Clasic cu 3 camere cu toate facilitatile (noi am avut camera cea mai mare), baie proprie, tv in camera, sus la etaj sala de mese

-casa batrineasca, pastrata in forma de acum 100 de ani, decorata cu costume populare, lazi de zestre etc

-casa de linga iazuri, care se potriveste de minune pentru un grup de prieteni dornici de distractie; este situata chiar linga iazuri

- toate corpurile de case au bai si tv, toate conditiile adica;

-linga iazuri exista si “tuicaria”, un soi de crama unde se afla cazanul de tuica si afumatoarea acolo se afla o masa luuunga cu banci... o sala de chiolhanuri, mai pe scurt :)

Mincare:

- nu spectaculoasa, dar foarte buna, indestulatoare si proaspata

- dimineata aveam doar mincare eco: brinzeturi, ceai, cafea, lapte, salate, legume, gemuri, oua sub diverse forme etc

- intotdeauna aveam pe masa, la discretie: apa, suc, tuica si vin

- desert la fiecare masa, intotdeauna altul si proaspat

Obiective:

-ai ce vedea in zona; noi am stat 9 zile si nu am vazut tot

-plecam dimineata la 10. 00 si veneam seara pe la 19. 00;

-in fiecare zi ne stabileam traseul pentru a 2-a zi

-am vazut majoritatea manastirilor din zona, orasul Suceava, salina si catedrala din Cacica (sat saracacios si cam mort dealtfel), obiective turistice in Falticeni si Radauti, pastravarii, Gura Humorului, Cimpulung etc

O recomand cu caldura, oamenii sunt deosebiti.

site-ul e extrem de complex si va asigur ca respecta intocmai realitatea: click aici

Trimis de Chloe in 18.06.10 11:56:08

VIZUALIZĂRI: 3349 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Podetul de peste paraias

dannek
[18.06.10 12:30:29]

Frumoasa descriere.

Am fost prin zona de Florii pe la Salina Cacica , dar nu am vazut vreun indicator cu pensiunea cu toate ca citisem despre ea daca poti sa imi spui mai exact cum se ajunge la pensiune, eu venind atunci dinspre Voronet.

Iazurile erau sarate sau cu pastrav, daca ati gustat acel patrav in cetina ca eu nu am putut gasi in nici o zi.

Multumesc!

ChloeAUTOR REVIEW
[18.06.10 13:13:24]

Pensiunea nu este semnalizata, nici din strada si nici pe cladire nu are nici o firma.

Si noi am cam bajbait, insa am recunoscut cladirea galbena a corpului Clasic (o stiam de pe site)

Dupa ce intri in Cacica, drumul face o usoara curba la stinga, unde e un indicator cu "Cacica 1km"...

Dupa ce faci curba, mai mergi putin si pensiunea e pe partea stinga, intr-o usoara curba.

Pastravul nu era din iaz, era cumparat

Si nu era in cetina, era doar afumat si "imbracat" in sare ...cica o retete proprie

Chloe, dannek
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Iazurile Bucovinei: