ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.08.2019
ÎNSCRIS: 29.08.19
AUG-2019
4 AD. + 2 COPII -- v: 1 si 13

încărcat de pe telefon!

Furturi de bani, pasaport, telefon din camerele Julia Family Apartments - Sunny Beach

Impreuna cu un cuplu de prieteni am ajuns la Julia Family Apartments din Sunny Beach in data de 20 august 2019 unde am fost cazati 6 nopti intr-un apartament cu 3 camere / 2 bai rezervat in luna iulie 2019 cost 1980 lei / apartament.

In data de 21 august am constatat disparitia a 50 euro si aprox. 250 de lei, bani aflati intr-un portofel in camera de cazare.

Am mers sa transmitem acest lucru in receptie unde o doamna de alta nationalitate chemase deja politia pentru ca i s-a furat telefonul mobil din priza lasat la incarcat cat timp a fost la plaja. A venit politia bulgara destul de rapid si afland ca suntem romani ne-a sfatuit sa mergem a doua zi incepand cu ora 9 la politia din oras explicandu-ne unde este localizata institutia si ca acolo va fi prezent un politist roman detasat pe Bulgaria.

Am ajuns a doua zi in jur de 9:45 la sediul politiei unde intr-adevar politistul roman ne-a transmis ca hotelul nu isi asuma disparitia lucrurilor din camerele de cazare si ca ne pierdem ziua ca sa dam o declaratie care apoi urmeaza sa fie tradusa de un translator care nu se stia pe unde este si cand ajunge.

Totodata ne-a asigurat ca noi suntem un caz relativ fericit pentru ca nu ni s-au furat toti banii de vacanta ci doar o parte si ca altii se afla in situatia in care au ramas fara pasapoarte, carduri, bani, acte ale masinilor.

Ne-a aratat ca inclusiv el isi tine toti banii dupa el in portofel deoarece, se fura ca in codru, sunt 7 masini furate ale romanilor in ultima perioada'' si ca un intreg palier al unui hotel aflat in raza noastra vizuala de acolo a fost praduit de catre retele intr-una dintre zile.

Am renuntat la intocmirea declaratiei si ulterior traducerea ei, am multumit politistului de bun simt si pentru timpul acordat.

Inainte sa plecam am ajutat prin achitarea sumei de 2.5 leva cu cardul meu a un roman caruia i-au fost furate din autobuz CI-ul, cardul si banii aflate in poseta sotiei, taxa necesara pentru eliberarea unui document inlocuitor pentru a putea trece granita la intoarcere in tara.

Mentionez ca din acest moment la plaja si seara in orasul Nessebar mergeam cu toate documentele, inclusiv actele masinilor, bani, asigurari, carduri, lucruri de valoare pe care le transportam intr-un compartiment din carutul copilului.

In penultima noastra zi de cazare o doamna din Napoli Italia a ramas fara pasaport si aprox. 20 de leva acuzand menajera de furt, s-a repetat povestea, a fost chemata politia care se facea ca nu cunoaste limba italiana si engleza, totodata a venit si o ambulanta deoarece menajera a intrat intr-o criza de epilepsie, am mers apoi in oras si nu stim cum s-a elucidat si acest caz.

In contradictie totusi cu aceste aspecte neplacute traite, cazarea, piscina, orasul Nessebar, plaja din Sunny Beach, mancarea din cele 2 localitati, toate au fost decente.

Trimis de Claudiu Dragostin in 29.08.19 22:21:38
Validat / Publicat: 30.08.19 08:07:47
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 366 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Claudiu Dragostin); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [30.08.19 08:06:46] »

@Claudiu Dragostin: bun-venit pe AmFostAcolo.ro.

Sesizările referitoare la dispariții, furturi au utilitatea lor, deloc măruntă - și sunt, evident, binevenite pe AmFostAcolo.

”Reviews”-urile care se limitează strict la descrierea acestor evenimente nu pot fi însă publiate CU NOTE.

nrs † [30.08.19 08:46:18] »

camera nu are seif?

Claudiu Dragostin [30.08.19 09:27:53] »

@nrs: Nu are.

doinagherasim* [30.08.19 13:47:15] »

@Claudiu Dragostin: Dar se poate inchiria seif. Daca nu... Noi purtam banii la noi, oriunde mergem, ca paza buna...

Claudiu Dragostin [30.08.19 14:00:23] »

@doinagherasim: Sincer, la noi problema seifului s-a pus abia dupa ce ne-au sustras banii, scopul review-ului meu este ca viitorii turisti sa nu comita aceleasi greseli ca si mine sau sa stie la ce riscuri se pot expune.

nrs † [30.08.19 14:07:37] »

eu intreb de seif inainte de a intra in camera, daca e gratis e ok, daca nu e gratis il inchiriez, iar daca totusi nu exista (nu mi s-a intamplat de la 3* in sus) umblu cu acte si bani la mine. nu mizez niciodata pe cinstea celor ce pot intra in camera (camerista, cei cu minibarul etc)

Claudiu Dragostin [30.08.19 14:14:31] »

@nrs: Apartamentul in care am fost cazati nu este prevazut cu seif, se discuta la un moment dat intre politie si receptie si acest aspect.

Claudiu Dragostin, doinagherasim*
    Alte impresii din această RUBRICĂJulia Family Apartments: