ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.08.2019
JUL-2018
2 AD. + 1 COPII

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Foarte nemulțumit

Amigo holiday — Spune-mi cu cine te-mprietenesti... ca sa-ti spun ce 'holiday' esti :(

Vacante, prieteni, povesti... Lucrurile nu au inceput bine: domnul care trebuia sa ne predea cheile a intarziat mai bine de jumatate de ora, desi sunasem de pe drum, cu suficient timp inainte pentru a ne anunta sosirea. Destul de obositi si infometati dupa drumul pe care il parcursesem din Viena pana in nordul Ungariei, am rontait niste covrigi si niste biscuit pe marginea drumului, in timp ce asteptam.

Lenjeriile nu erau schimbate, a trebuit sa asteptam pana domnul care a venit cu cheile le-a schimbat.

Pretul nu a mai fost cel de pe net; desi rezervasem o camera dubla cu pat suplimentar pentru 2 adulti si un copil, la fata locului ni s-au solicitat inca 25 eur pentru camera cu 3 paturi. Insa cand am anuntat ca nu acceptam pretul suplimentar si ca vom reclama la rezervare, anularea fiind inca posibila pe booking, au acceptat sa ramanem la pretul din rezervare de 50 euro pe noapte; era oricum prea mult; insa deja usor enervati, obositi de pe drum si fara nici un chef sa plecam iar si sa cautam altceva, am accepat …. Voiam sa ne odihnim.

Si in plus eram nerabdatori sa vedem minunea de bai din pesteri (care s-a dovedit o mare dezamagire - despre care am scris aici: vezi impresii).

Partea buna a fost ca ni s-au pus lenjerii curate. Si cam atat.

In rest numai parti “nebune” Praf pe mobilier, pe parchetul nespalat cel mai probabil din toamna, baia tot plina de praf, panze de paianjen pe la toate colturile… Voi posta si cateva poze, care vor vorbi de la sine.

O problemă care a fost destul de neplăcută pentru noi a fost faptul că baia nu aveau ușă propriu-zisă, ci doar un grilaj rabatabil din plastic.

O persoană cu o greutate mai mare ar fi trebuit să se chinuie să intre prin acel grilaj cu deschizătura destul de îngustă. Pentru noi problema a fost faptul că nu izola in nici un fel, nici fonic, nici olfactiv.

Pentru toaletă a trebuit să folosim baia din camera vecină din mai multe motive: dacă aveai nevoie la toaletă peste noapte, să deschizi ușa aceea rabatabilă însemna un zgomot care trezea oricum pe toată lumea; apoi și să tragi apa însemna un nou zgomot deranjant pe timpul nopții, auzindu-se din dormitor. Asta fără să mai expun și celelalte inconveniente :D

Bucătăria avea un mobilier destul de vechi; probabil locația fusese o casă de vacanță a unei familii numeroase, folosită pentru nenumărate petreceri în trecut, având în vedere cat de uzat era totul; in plus, mai toate cele din dotare erau departe de a fi curate. Am folosit strachinile noastre de plastic din bagaj.

Noi nu am gătit, am făcut doar cafea și pe aceea în ibricul nostru de acasă și am fiert niște ouă într-o dimineață. În rest am mâncat o ceea ce am cumpărat de la Auchan.

Nu am mâncat în bucătărie din cauza mirosului închis, ci am stat afară pe terasă unde era o măsuță de exterior joasă, o bancă de lemn și două șezlonguri. Nu a fost foarte comod, dar măcar era afară.

Nici acestea nu semanau cu pozele de pe site…. Se degradasera intre timp. Macar de aceasta zona ne-am putut bucura, avand in vedere ca eram singuri in curte. Familia cazata la etaj (din Polonia dupa numarul masinii), pleca dimineata devreme si venea seara tarziu. Poti sa ii condamni avand in vedere ca nu aveai ce face nici la vila, nici in localitate?

În rest în curte nu exista nicio zonă în care să poți sta. Partea cea mai întinsa era zona cu locuri de parcare, pavată in totalitate. Pe marginea curții erau niște corcoduși din care cădeau evident corcodușe fix în iarba necosită de dedesubt, ceea ce făcea imposibil să stai pe păturică oriunde în curte. In pozele de pe site e multa verdeata si lilieci infloriti…...

Conditiile de cazare si relaxare, igiena precara, lipsa de interes nu justifica in nici un caz pretul platit. Nu recomand locatia.

Din pacate toate dezamagirile traite nu ne-au permis sa ne bucuram de liniste si de aerul curat…. :(

Trimis de Adina - addcont in 25.08.19 22:46:31
Validat / Publicat: 26.08.19 08:37:28
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA.

VIZUALIZĂRI: 407 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Adina - addcont); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Terasa
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 40.00 EUR pe cameră

[26.08.19 08:35:00]

Mutat în rubrica "Amigo Holiday guesthouse [Miskolctapolca], MISKOLC" (nou-creată pe sait)

[26.08.19 08:49:13]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

Zoazore
    [26.08.19 08:51:40]

@addcont: Off, mai @addcont! Numai ghinioane peste tot! Si la pesteri, dar si la cazare

E cam mare pretul pentru ce ofera, intr-adevar! Dar daca e invers? Cu cat e mai murdar si vechi, e mai scump? Cine stie?

Poate vacanta viitoare va fi mai OK!

Dan&Ema
    [26.08.19 09:26:00]

@addcont:

Pacat ca ati fost inselati si dezamagiti. Este de apreciat ca ati prezentat aici pe AFA sa fie pusi in tema cei ce cauta aceasta cazare.

Bafta data viitoare si vacante reusite!

Numai de bine! ????

RoxanaGRS
    [26.08.19 15:22:36]

Noi am stat de două ori la ei și ne-a plăcut. Ne-am înțeles bine cu Josef, gazda noastră.

În primul an am avut o problemă cu poarta și l-am chemat din nou, a venit fără probleme. L-a ajutat și soțul meu s-o repare și drept mulțumire ne-a adus o sticlă de vin din partea casei.

Noi am stat sus la camera din față cu balcon. A fost ok, mie nu mi s-a părut murdar, dar om fi noi mai nepretențioși .

Prețurile sunt cam mari în Ungaria peste tot. Anul acesta n-am mai găsit la ei și am stat la Eger cu 35 de euro/noapte, dar condiții mai proaste ca aici.

Uși de genul acela cum era la baie am observat că se poartă pe la unguri. Am întâlnit și la Siofok și la Eger ceva asemănător. Probabil le folosesc pentru că băile sunt de regulă mici. Nici pe mine nu m-au încântat în mod deosebit, dar nu m-au enervat nici pe departe ca robineții cu țevi separate de apă caldă și rece din Anglia. Aia da chestie aiurea rău de tot.

[26.08.19 15:31:28]

@RoxanaGRS: Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Adina - addcontAUTOR REVIEW
    [26.08.19 22:10:02]

@webmasterX: Da, locatia pare corecta. Multumesc.

@RoxanaGRS Ma bucur ca ati avut mai mult noroc decat noi in ce priveste curatenia. Noi am stat la parter, nu stiu daca la etaj era altfel in perioada cand am fost noi.

Tot Joseph ne-a deschis si noua; in afara de incercarea de suplimentare de pret a fost amabil si OK, insa legatura telefonica am avut-o cu o doamna al carei nume nu l-am retinut. Joseph chiar a facut eforturi sa schimbe lenjeriile cat mai repede, era destul de ravasit si de transpirat cand a plecat. A fost si singura interactiune pe care am avut-o.

Atunci ne-am gandit si noi ca poate suntem primii clienti pentru anul acela, praful de pe parchet parea nesters din toamna; dar nu mai era tocmai inceput de sezon in iulie. In afara de asta, rezervarea o facusem de prin mai, deci nu au fost luati prin surprindere; faptul ca nici macar lenjeriile nu le-au schimbat inainte de sosirea noastra e din punctul meu de vedere un semn de dezinteres.

In Anglia inca nu am ajuns, dar o sa ma lovesc de robinetii lor in noiembrie, sper sa ma acomodez. La Milano am avut probleme cu asa ceva.

Pentru Ungaria nu prea avem termen de comparatie, nu ne-am mai cazat altundeva decat in Budapesta; e adevarat ca nici acolo nu prea era sters praful, nici camera nu era chiar ca in poze, dar pretul a ramas fix, iar lenjeriile si vesela fusesera curatate inainte de sosirea noastra. Dar acolo, la aproximativ 1 km de centrul Budapestei si cu loc de parcare subteran inclus, nu am platit mult peste 50 de euro pe noapte pentru o garsoniera mai mare decat camera de la Amigo.

Sincer, la 100 euro pentru doua nopti, as vrea un parchet finisat pe la margini si in mod categoric mi-as cam dori ca gazda sa dea cu matura si mopul... Evident ca de-a lungul timpului am stat si in conditii mai bune, si in conditii mai proaste, dar pentru noi, in acest moment al vietii, in aceasta locatie, lucrurile negative au fost mult mai multe decat cele placute si de aceea am plecat total nemultumiti.

Pozele cu paienjenii, praful de pe jos si parchetul umflat sunt 100% reale din locatia respectiva, facute de mine cu telefonul; daca doamna de la curatenie a lipsit fix in perioada in care am fost noi, atunci am fost urmariti de ghinion, parol!

@Dan&Ema Tocmai in acest sens am scris acest review, pentru ca eu personal as fi ales sa nu merg in aceasta locatie daca as fi detinut mai multe detalii la obiect in perioada de planificare. Distanta fata de Bucuresti fiind mare si timpul limitat, cu siguranta acum as alege sa mai stau in Budapesta sau Viena cele 2 zile.

Evident, fiecare are propriile preferinte si asteptari; poate pentru cei care vin mai de aproape merita dumul, insa pentru noi efortul (de timp, de drum, de resurse) a fost cam mare si nejustificat. Categoric noua nu ni s-a potrivit zona.

Asadar am ales sa scriu mai intai despre ceea ce noua nu ni s-a potrivit pentru ca eu cand am cautat cazare nu am gasit prea multe informatii si am considerat ca pretul de 50 de euro pe noapte intr-o localitate mai mica ne va garanta un anumit standard.

Multumesc pentru urari. Asemenea! Sper sa revin numai cu impresii pozitive din calatoria urmatoare.

Si in sfarsit, dar nu in cele din urma @zoazore: Apreciez empatia si parerile de rau. Dar sa nu va para chiar asa de rau; am scris mai intai despre aceste bai si aceasta cazare, din considerentele expuse mai sus @Dan&Ema; eu mi-as fi dorit sa am mai multe informatii anterior calatoriei.

Insa pentru noi vacanta din perioada 28 iunie - 5 iulie 2018 a fost per total OK, cu aceasta singura exceptie de doua zile ne-am simtit bine, am petrecut doua zile frumoase in Oradea unde ne-a placut foarte mult, apoi ne-am delectat la Budapesta si Viena si dupa bai am poposit o zi la Alba Iulia.

In plus am fost impreuna, ne-am rupt piciorusele in timp ce ne bucuram ochii cu tot felul de arhitecturi si minunatii. Nu pot fi chiar toate roz, dar "coloritul" a fost OK pana la urma pentru noi.

Pastrez ce-i mai bun pentru " desert" (nu stiu cand va fi acela, nu prea curand) Voi incerca printre facut bagaje, cumparaturi si finalizat planificariel pentru proxima plecare sa reusesc sa postez macar un review fericit )

Una peste alta, mai in gluma, mai in serios, ma duc sa impachetez costumele de baie ale tututor in secret. Urmeaza sa plecam intr-un nou voiaj, ocazie cu care vom poposi o noapte in Szeged, care are un aqua parc care mi-a aprins beculetele ) E clar ca am o problema cu baile! Daca e rost de balaceala, eu sunt prima la buluceala

Va dati seama ca dupa experienta de anul trecut, care a fost un dezastru pentru toti, nu imi permit sa mai deschid nici un subiect pe tema bailor unguresti; ca eu am fost aia care a vrut la pestera! Anul asta merg pe burta: in cazul in care o sa trecem prin fata aquaparcului (ceea ce este destul de probabil, cazarea am rezervat-o eu destul de aproape ) si o sa li se para tentant, abia atunci ma voi declara eroina si le voi marturisi ca i-am salvat aducandu-le costumele de baie.

Pana atunci, baile unguresti sunt un subiect extrem de delicat la noi in familie )

Adina - addcont, Dan&Ema, RoxanaGRS, Zoazore