ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.08.2019

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Extrem de nemulțumit

încărcat de pe telefon!

Oribil!!!

La recomandaarea celor de la agentie am ales sa ne petrecem concediu la acest hotel. Desi initial optasem pentru un alt hotel in aceeasi statiune, doamna de la agentie ne a recomandat Sentido Turan pe motiv ca si ea a fost anul trecut si s a simtit ff bine.

Ca sa fim siguri ca la destinatie vom primi pentru ce am platit in Romania (1900 euro) am solicitat celor de la agentie o poza cu camera (o sa atasez poza cu ce trebuia sa primim si ce am primit).

Am avut o intatziere de 2,5 de zbor, la aeroport am fost preluati de la. acei de la agentie. Transferul de la aeroport pana la hotel a durat o ora cu acele 10 min de pauza pentru a avea ocazia sa mai incaseze ceva de pe urma noastra.

Astfel am ajuns la hotel in jur de 22:30, check in ul a descurs rapid si am mera in camera si acolo... stupoare... in locul camerei standart cu pat matrimonial si unul single am primit o camera cu 2 paturi single si unul improvizat, iar marimea camerei a fost atat cat sa incapa paturile. Patul din mijloc a fost pozitionat chiar sub veioza, asa ca trebuia sa fim ff atenti, avand partea de jos ascutita ne puteam rani daca ne ridicam din pat fara sa ne asiguram.

Am mers la receptie ca sa ne schimbe camera, i am zis la baiatul de la receptie ca nu e camera pt care platisem, el ne a zis ca nu are alta sa ne dea. I am zis sa l cheme pe director, dar ne a zis ca nu e nimeni acolo si o sa putem vb cu el abia maine. Eram atat de furioasa incat i am zis ca nu ma misc de la receptie pana nu vine cineva cu care sa pot vb si mi a zis ca nu am decat sa stau acolo ca nu are pe cn sa cheme. Cand a vazut ca nu mai plecam a chemat pe cineva care parea a fi seful celor de la receptie si ne a acomodat in biroul lui. Am stat aproape 2 ore la tratative, noi obositi dupa drum cu un copil de 6 ani, ne a zis ca nu au alta camera, ca el incearca sa ne ajute (sa ne ajute pe banii nostri) ca nu e vina lor ca nu ne place camera si daca nu ne convine nu avem decat sa dormim pe hol ca el nu are ce face. Cand a vazut ca nu ne mai intelegem l a chemat pe duty manager (se pare ca dintr o data avem cu cine vb desi initial ne au spus ca nu mai era nimeni la. hote) acesta ne a zis ca nu e vina lor, ca sa sunam agentia ca astfel de probleme trebuie rezolvate de agentie, dar era ora 00:00 si cei de la agentie nu mai raspundeau la telefon. Din pacate am fost nevoiti sa acceptam camera cu conditia ca a doua zi la. ora 9 ne vor schimba camera. Nu va zic ca pana sa ne dea camera pt care efectiv am platit au incercat sa ne bage pe gat alta mai mica si fara balcon. Pana la ne am cazat la ora 14:00 cu valizele si copilul dupa noi.

Curatenia in camera: 1 zi nu s a facut, a doua zi a intrat peste noi in timp ce dormeam si avea semnul sa nu deranjeze. A intrat in baie fara sa si ceara scuze desi i am zis sa plece si sa vina maine cand n o sa fim in camera. 3 zi a facut curat si cand a vazut ca intram. in camera a venit la. noi sane zica ca a facut curat, cel mai probabil sa le respectam traditia si sa i dam bacsis, desi am zis ca nu mai vreau sa le dau nimic, i am dat 3 euro, dar a foat ff nemultumita, asa ca in ziua 4 si 5 nu ne a mai facut curat. In ziua 5 seara am mers la. receptie si le am zis ca avem nevoie de prosoape curate si gel de dus (nu m am gandit k la. hotel de 5* o sa duc lipsa de gel de dus asa ca nu am cumparat) asa ca in zilele care au urmat ni s a facut o curatenie ff superficiala in camera.

Bautura: inafara de apa, totul e de ff proasta calitate. Sucurile gen pepsi pe plaja sunt calde, nu cunosc motivul pt care nu le tin la frigider.

Mancare: la restaurantul principal era ceva peste care arata ff dubios si n am mancat, fructe de mare deloc. Carne nu prea gasesti daca nu e cumva pierduta intr o tocanita ff dubioasa. Mancare e fff multa dar e de proasta calitate, ff mult fast food, cartofi prajiti si oua in toate formele posibile. In incita hotelului sunt 3 restaurante cu specific de peste, italian si turcesc. Am luat masa de 2 ori in cel cu specific pescaresc si am constata cu dezamagire ca in fiecare zi au acelasi meniu, asa ca din pacate nu ai alternativa, mi ar fi placut sa mananc peste daca tot am venit la mare.

Plaja: ok, barul de pe plaja deschide la ora 10, gasesti apa, bere de proasta calitate, sucuri de proasta calitate si ceva iaurt ff acru. Nu avem deloc inghetata pe plaja, iar daca vroiam inghetata trebuia sa mergem inapoi la resort. La ultra all inclusiv aveai acces la inghetata pana la ora 18:00 si doar intr un singur bar. Plaja ok, nu se curatau sezlongurile iar pielea de pe saltele se infierbanta ff tare. Apa ff curata si intrarea ff lina.

Piscina: la ora 9 nu mai gaseai niciun sezlong liber, nu stiu daca cei de la piscina erau pe combinatie cu clientii si in schimbul unui bacsis iti tinea loc la piscina, ideea era ca la ora 9 nu era nimeni la piscina dar toate sezlonguriel. erau pline (atasez poze). Asa ca intr o zi am mers si noi la 7:30 sa ne ocupam 2 sezlonguri, dupa micul dejun pe la 10:30 cand am mers la piscina, prosoapele. noastre nu mai erau, dintre care unul era personal, deci clar erau puse de clienti. Am mers la receptie sa intrebam de prosoape la care ni s a spus ca politica hotelului e sa adune toate prosoapele de pe sezlonguri daca nu e nimeni pe sezlong, dar nu prea am inteles ideea, eram convinsa ca nu doar noi am foat plecati la masa la ora 10 cu prosoapele pe sezlonguri. Asa ca daca mergeti la acest hotel si sunteti la. piscina la ora 10 sa trimite ti un reprezentant din familie la sezlonguri sa pazeasca prosoapele. Topoganele au program dimineata cateva ore ai dupa masa de la 14:00-18:00.

Atitudinea: tot sejurul am avut impresia ca daca nu le dai ceva nu vor sa si faca treaba, cumva mi s a parut ca au un tratament preferential fata de nemti. Chiar mi s a parut un personal fff nepoliticos. Nici cu cele mai simple solicitari nu incercau sa te ajute, cum ar fi sa ne schimbe niste bani.

Concluzie: nu as mai merge niciodata in turcia si nu as mai apela la. agentii. Pacat e ca asteptam un an pentru un concediu si acolo fiind abia asteti sa vii acasa.

Trimis de NadiaGM in 24.08.19 12:23:08
Validat / Publicat: 24.08.19 15:51:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Istanbul

VIZUALIZĂRI: 12154 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (NadiaGM); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[24.08.19 15:50:45]

@NadiaGM: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

calatorul
    [25.08.19 23:21:20]

@NadiaGM: Multumim pentru informatiile oferinte si impresiile impartasite, cu parere de rau pentru neplacerile intampinate.

Am fost in Turcia numai de doua ori si am avut doar experiente placute, ce/i drept am si consultat inainte de a pleca relatarile de pe AFA ale unor turisti experimentati, mai precis ale unei doamne marcata consul onorific Turcia, pe care vi le recomand.

Dupa aventura dvs. din Turcia va propun o excursie in Grecia, unde nu veti gasi mari lanturi hoteliere si nici UAI, ci pensiuni micute si taverne primitoare cu mancaruri variate, si niste plaje incantatoare.

Alegeri inspirate si vacante frumoase pe mai departe!

NadiaGMAUTOR REVIEW
    [25.08.19 23:59:31]

@calatorul: va multumesc, am fost si in Grecia si in UAI. In Grecia m as intoarce cu drag.

nitul
    [27.08.19 16:26:14]

@NadiaGM: Plaja si marea notată cu 50 la sută?

în 29.06-8.07 am petrecut și noi concediul la acest hotel. Este oll inclusiv, nu ultra, are 2 tipuri de camere: fără balcon (maxim 15mp) și hotel room cu balcon (26mp).

Înghețată la cofetărie de la ora 12 la 18.

La restaurantul principal întotdeauna era carnita fripta în fața clienților, tot felul de mâncare gatita, garnituri, salate, prăjituri.

Imi pare rău că nu va plăcut, eu când am ajuns pe plajă am crezut că sunt la Mamaia prin anii 2000.

NadiaGMAUTOR REVIEW
    [27.08.19 17:03:42]

@nitul: poate la voi a fost oll inclusiv la noi a fost ultra all inclusiv.

Da plaja e notata cu 50% pt ca nu mi se pare ok sa servesti suc cald cu 3 cuburi de gheata crezand ca astfel se raceste bautura, saltelele din piele se infierbantau ff mult sub soare si nu aveai niico sansa sa te bronzezi dp sezlong, sezlongurile erau murdare cand ajungeam, nu intotdeaunea nenea de pe plaja avea chef sa le curete si sistemul care tine umbra pe plaja mi se pare ff prost gandit, e mult mai comod cu umbrele care le muti cum. iti place tie fara sa fii nevoit sa te apropii ff mult de vecin sa i asculti maneaua arabeasca...

[27.08.19 17:51:03]

@nitul:

Înghețată la cofetărie de la ora 12 la 18.

calatorul, NadiaGM, nitul
    Alte impresii din această RUBRICĂTuran Prince Hotel (ex Sentido) :