ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.08.2019
STATUS: APOLLO
MAY-2019
2 AD. + - COPII

Pe Coasta de Azur, la Hôtel Azuréa din Nisa

Cei mai mulţi dintre prieteni, inclusiv câţiva de aici de pe AFA, ne întrebau mai în glumă, mai în serios, când o vom lua şi spre vestul Europei, că în est tot mai fuseserăm. Răspundeam mereu invariabil: când o veni vremea vestului nu ştim exact, când o fi, să fie!

Ei, se pare că uneori nu este nevoie de mai mult de un declic, după ce ai primit o propunere irezistibilă. Cam aşa s-a întâmplat cu mine când am primit un e-mail de la wizzair prin care mi se ofereau bilete ieftine de avion spre/dinspre Nisa într-un decurs de patru zile, dintre care două în week-end, nefiind deci nevoie decât de două zile de concediu. Era cu puţină vreme înainte de a pleca în Iordania şi în mod normal nu mai aveam nevoie de altă cheltuială, dar am fost atât de vrăjită de magia Coastei de Azur, că n-am rezistat şi „m-am băgat în seamă” către soţ:„Ce zici, ai vrea să mergem la Nisa? ”, până să răspundă, temându-mă de vreun refuz, îi dau înainte: „Doar trei nopţi, de sâmbătă, până marţi! ” Şi răspunsul a venit fără tăgadă însoțit de un zâmbet complice: „Super, mergem! Prima dată în Franţa, cum să ratăm?! ” Soţul meu cel plimbăreţ nu rezistase nici el ispitei. De fapt, aceasta a fost cea mai intempestivă minivacanță a noastră, dacă cineva mi-ar fi spus prin ianuarie că anul acesta vom ajunge și în Franța, după ce toate destinațiile pentru 2019 fuseseră conturate deja, i-aș fi spus că nu știe ce vorbește, iar eu aș fi picat de fazan.

Gata, am rezolvat biletele de avion, hai să ne ocupăm de cazare! La prima privire, cazarea scumpă foc, camere mici şi foarte mici, mic-dejun din acela cu croissant şi cafea. Cum nu mă împăcam cu ce găseam, aprofundam căutările, doar-doar să dau de ceva mai convenabil, să se plieze pe gustul nostru. Bine, am început cu harta orașului, studiul principalelor obiective al acestuia și al poziției aeroportului față de oraș, tot tacâmul. Până la urmă, mi-am dat seama că zona gării (Gare de Nice-Ville) n-ar fi tocmai rea și tooot cercetând și analizând, m-am oprit la Hôtel Azuréa, un hotel de trei stele care părea să fie optim pentru noi în condițiile Nisei.

Despre Hôtel Azuréa

Adresă: 31 rue Paganini, 06000 Nice, Côte D'Azur

Website: https://www.hotel-azurea.com/en/

E-mail: contact@hotelazurea.com

Hôtel Azuréa se află situat cam la 500 m de centru și portul din Nisa şi la o aruncătură de băț de gară. Distanţa până la artera principală a oraşului, bulevardul Jean Médecin, este de 100 m, iar de acolo, pe jos sau cu tramvaiul T1 se ajunge uşor şi în linie dreaptă spre Place Masséna, primărie şi, în fine, celebra Promenade des Anglais.

Este genul de hotel vechi, cu arhitectură de la începutul secolului trecut, dar renovat și la fațadă și la interior. Zona este locuită cu prepoderenţă de magrebieni, dar oameni în banca lor, care au mici magazine de cartier, cu preţuri bune, de la care am cumpărat şi noi diverse chestii. În cele patru zile cât ne-am aflat prin preajmă, nu am văzut niciun aspect negativ, nu am auzit vreun episod gălăgios, cu toate că am citit că n-ar fi excluse.

Are 68 camere dispuse pe cinci etaje, parterul fiind ocupat de recepţie, sala de luat masa, camera de bagaje, spaţii de socializare, automat de cafea, vitrine de unde cumperi apă, sucuri, un stand cu broşuri, hărţi, materiale informative despre Nisa şi Coasta de Azur, etc. Inclusiv, recepţionerii păreau a fi magrebieni, dar au fost foarte amabili şi ospitalieri, ne-au răspuns la toate întrebările şi ne-au ghidat destul de bine în ceea ce le ceruserăm. De asemenea, buni vorbitori, atât de franceză, cât şi de engleză, dispuşi să comunice în limba pe care turistul simţea că o stăpâneşte mai bine. Recepţia este deschisă non-stop.

Camerele sunt de toate tipurile: single, duble sau twin, triple şi cvadruple, toate având baie proprie.

Cum am ajuns de la aeroport la hotel

Hotelul se află la 6 km faţă de Aeroportul Nice Côte D'Azur, iar transferul a fost unul dintre cele mai simple şi necostisitoare din câte am întâlnit noi. Zborurile noastre s-au petrecut la terminalul 2 al aeroportului, aici fiind programate, în general, cele ale companiilor lowcost, aşa cum era şi cazul nostru. De la terminalul 2 (T2), la terminalul 1 (T1), transferul se face gratuit cu un tramvai sau un shutle-bus în 2-3 minute. La T1 există mai multe staţii de unde se pot lua autobuze către oraş sau mai multe destinaţii de pe Coastă, dar şi un birou info unde ne-am dus întinşi. Acolo am aflat că pentru a ajunge la hotelul nostru, de la T1, există un autobuz expres, cu numărul 99, la 6 € biletul pe care l-am fi putut lua chiar de la T2, dar şi unul normal, numărul 23, la 1,5 €/bilet care ne lasă în apropierea gării. Biletele se pot lua de la şofer şi într-un caz, şi-n celălalt, iar diferenţa ar fi că cel expres are staţii mult mai puţine şi locuri speciale de bagaje, pe când cel cu numărul 23, nu. În cele normale, dacă ai bagaj mai mare, şoferul te poate taxa suplimentar. Cum n-am avut decât câte un rucsac mediu de fiecare, ne-am „băgat” la autobuzul mai ieftin. Autobuzul 23 nu ne-a lăsat fix unde aveam hotelul, am mai mers vreo 150 m pe jos, am dat de Gare de Nice Ville, ne-am oprit la biroul de informații turistice din fața sa, am intrat, ne-am aprovizionat cu hărți și alte materiale informative și apoi am dat destul de ușor de Azuréa.

La plecare, am avut parte de un eveniment mai puţin plăcut care ne-a făcut să ne felicităm că am ajuns la aeroport cu două ore şi jumătate înainte de ora zborului. Văzuserăm şi auziserăm la tv în seara dinaintea plecării o ştire conform căreia că, în curând, în Franţa vor fi concediaţi mai mulţi salariaţi din aeroporturi, dar nu ne-am gândit că noi înşine vom găsi în ziua următoare grevă la aeroportul din Nisa, când să plecăm. Odată ce-am ajuns la aeroport, la T1, aflăm că nu funcţionează transferul între T1 şi T2, din cauza unei greve, fiind nevoie să parcurgem pe jos distanţa dintre terminale. Pentru noi, cu bagaj micuţ, n-a fost o problemă, dar am văzut oameni în vârstă, neputincioşi, cu bagaje mari, care au intrat în panică, făcându-li-se rău la propriu, având nevoie de îngrijiri medicale, nemaipunând la socoteală riscul de a pierde zborul.

Cazarea noastră

Am rezervat printr-un alt site mare online, agoda.com, care părea că vinde ceva mai ieftin decât booking.com, cu precizarea că aveam posibilitatea să anulez rezervarea cu până la două zile înainte de check-in, iar în cazul în care n-o făceam, cu o zi înainte mi se trăgeau banii din cont. Zis și făcut, achitat cei 201€ pentru cele trei nopți de cazare. Pe booking găsisem cu 230 € acelaşi tip de cameră, doar că pe aceia îi achitam direct la hotel, la check-in, cam aceasta era diferenţa.

Am sosit pe la orele 15,00 la recepţie şi formalităţile de check-in au decurs rapid, am primit o cameră dublă la etajul al doilea până la care am urcat cu liftul, apoi, per-pedes mai mereu. Aveam vedere spre strada principală şi un mic balcon de la care ne plăcea să privim dimineaţa până să se anime prea tare strada.

Am înțeles că mărimea camerelor lasă de dorit, am înțeles că pe Coasta de Azur nimic nu este ieftin și nu trebuie să mă aștept la condiții minunate, dar aveam două pretenții de la care nu am făcut rabat: să avem frigider/răcitor în cameră, foarte necesar în luna mai și să avem micul-dejun ceva mai consistent, nu numai cafea și croissant. Pe prima am considerat-o de îndată îndeplinită, căci aveam un răcitor care şi-a făcut bine treaba cu micile cumpărături făcute pe parcursul celor trei zile: apă, bere, sucuri, mille feuilles.

Am primit exact ceea ce plătisem, o cameră dublă matrimonială, care arăta aproximativ ca pe internet. Dar, camera m-a impresionat destul de tare prin micimea ei, nu avea decât 11 mp, şi deşi ştiam acest aspect, la faţa locului impactul a fost mai puternic.

Mobilierul este compus dintr-un pat matrimonial încadrat la capete de veioze printr-o tăblie înaltă, un cuier cu spaţii de depozitare în partea de jos, inclusiv masă de bagaje, un corp putând îndeplini chiar rol de birou sub care se afla răcitorul şi un scaun la birou. Deasupra, era suspendat TV LCD cu diagonală convenabilă, cu programe numai în franceză. Aparatul de aer condiţionat şi-a arătat utilitatea, fiindcă noaptea era răcoare şi-l mai porneam seara să schimbăm temperatura de ambient. Telefonul fix se afla pe una dintre noptiere. Mai aveam şi o oglindă pe peretele cu tv, care s-a dovedit destul de utilă. Altfel, era curăţel totul, nu mă pot plânge, dar se resimţea vârsta hotelului, chiar dacă acesta trecuse prin renovări şi modernizări. Lenjeria curată şi mirosind frumos, pilota la fel, patul foarte confortabil. Curăţenie s-a făcut zilnic, prosoapele au fost schimbate zilnic.

Din păcate, nu am găsit niciun pahar sau ceaşcă în cameră, am fost nevoiţi să cumpărăm pahare de unică folosinţă de la un magazin din apropiere.

De cum intram într-un hol micuţ, în dreapta era uşa de la baie, pe stânga un dulap îngust de haine, în faţă, camera propriu-zisă.

Baia a fost ok ca suprafaţă, sincer, la cât de mică era camera mă aşteptam ca baia să fie minusculă, dar proporţiile erau pe dos. Aveam cabină de duş, bine etanşeizată, chiuvetă cu poliţe în prelungirea acesteia pentru depozitat diverse, uscător de păr. Obiectele sanitare erau uzate, dar curate şi instalaţiile perfect funcţionale. Am găsit şi consumabile, săpunele tip turist, gel de duş la pliculeţe, hârtie igienică.

Wi-fi-ul era neparolat şi a funcţionat excelent, iar prize am avut doar două în cameră, dar suficiente pentru a ne folosi de acestea pentru încărcat telefoane, baterii externe.

Micul-dejun se putea lua între orele 07,00-10,00, în stil bufet suedez, într-o sală destul de generoasă, la parter. În decizia de a rezerva la acest hotel a cântărit faptul că micul-dejun era ceva mai bogat, faţă de clasicul franţuzesc, celebru, cu croissant şi cafea. Însă, cu câteva tipuri de alimente în plus, masa de dimineaţă a fost săţioasă şi gustoasă, că ni se mai făcea foame abia după orele 15,00.

Astfel, pe lângă bagheta delicioasă de care mă îndrăgostisem de-a binelea, aveam un tip de şuncă, un tip de caşcaval, dar de calitate, ouă pe care ni le puneam la fiert singuri într-un fierbător special. Apoi, o panoplie de cutiuţe de unt, dulceaţă şi gem, iar produsele de patiserie, separat, cu cerere foarte mare din partea turiştilor italieni, din ce am văzut, care nu se puteau lipsi în nicio dimineaţă de croissante. Mai erau şi ceva plăcinte rotunde, mari, pretăiate, delicioase, iaurturi şi cereale. Băuturi precum ceai, lapte, suc de fructe, cafea de diverse tipuri, au fost de bună calitate şi la discreţie.

Pentru cine nu avea inclus în cazare micul-dejun, acesta se putea achita loco, la preţul de 6 €/persoană/zi.

Despre parcare, deşi pentru noi nu a fost cazul, pot să vă spun că se poate face în apropiere, contra cost, într-un spaţiu special amenajat, şi destul de scump:23 €/zi. Altfel, hotelul nu deține parcare.

Concluzie

Pentru un oraş precum Nisa, şi pentru o zonă precum Coasta de Azur, am înţeles că preţurile cazărilor sunt destul de mari, după cum am văzut chiar prin oraş afişe publicitare care spuneau că acesta ar începe „de la 65 euro/noapte” pentru acea perioadă de mijloc de mai. Îmi imaginez cum ar fi în vârf de sezon. Însă, pentru o minivacanţă de numai trei nopţi şi atunci când eşti prima dată în Franţa, nu este un capăt de ţară, am acceptat imediat cei 67euro/noapte. Făcând cât de cât o analiză a mai multor locuri de cazare din Nisa, cu oferta şi costurile fiecăruia, am ajuns la concluzia că la Azuréa n-a fost rău deloc şi, per total, am fost mulţumiţi. Nu pot să nu-l recomand, dar desigur că întotdeauna există loc de şi mai bine atâta vreme cât turistul este dispus să plătească mai mult.

Vă rog, ataşaţi următorul videoclip:

Trimis de irinad in 23.08.19 19:56:34
Validat / Publicat: 24.08.19 09:37:27
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA.

VIZUALIZĂRI: 2097 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Hôtel Azuréa din Nisa
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 36.00 EUR pe cameră

[24.08.19 09:36:44]

Bună recomandarea

Mutat în rubrica "Azurea Hotel, NISA [NICE]" (nou-creată pe sait)

[24.08.19 09:42:30]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

[24.08.19 10:13:59]

@webmasterX: Da, exact acolo este! Mulţumesc pentru ataşarea videoclipului!

[24.08.19 10:19:03]

@webmaster: Mulţumesc!

[24.08.19 13:20:15]

@irinad: Foarte bună cazare ai ales, deloc scumpă. Și MD îndestulător și un mic balconaș frantuzesc, mie mi-a plăcut ce-am citit și ce-am văzut in poze.

Nici eu nu am fost in Franța încă, nu mi-am dorit. Dar, spre deosebire de Anglia pe care nu vreau sa o văd, Franța are oarecum șanse, cândva

Aștept plimbarelile, cred ca sunt interesante

[24.08.19 14:07:47]

@krisstinna: Mulţumesc, da, ai dreptate pentru Coasta de Azur n-a fost prea scumpă cazarea, dar era mijlocul lunii mai abia. În rest, am avut grijă să putem avea un mic-dejun mai consistent, un balconaş, minifrigider, chestii normale de altfel. Nu pot să spun că nu-mi doream să merg în Franţa, însă nu am făcut un scop în sine din asta şi nici nu m-am dat peste cap pentru asta. Mă gândeam că într-o bună zi se va întâmpla, şi aşa a fost. Ceea ce am reuşit să vedem într-un răstimp aşa de scurt a fost minunat, frumos este puţin spus. Voi povesti.

Mă bucur că ai trecut pe la mine!

[24.08.19 14:19:07]

@irinad: Auzi, cred ca și 100 euro era bine ca preț pentru zona aia și pentru Franța, in general. Și eu sunt zgârcită de fel și tot consider ca e o cazare bună, la un preț bun

Copilul meu a dat la Paris și 400/euro/noapte, pe Coasta “lui Azur” cred ca era și mai scump

Cum sa nu trec pe la tine?

doinafil
    [24.08.19 16:48:14]

Uite că „trec” și eu pe la tine, și-ți aduc chiar un superbonus!

Camera voastră a fost mai bună ca a noastră, în 2011, când am fost cu prietena mea la Paris! Este cunoscută zgârcenia spațiilor de cazare în unele hoteluri franceze. Am mers printr-o agenție cu reducere pentru pensionari („50+” - sigur ai auzit de această oportunitate!).

Și pe mine m-a șocat micimea camerei, dar, mai ales, îngustimea patului: doar 60 cm/pat. Între cele două paturi abia, abia, dacă aveai loc să cobori ca să mergi la baie. Aceasta, în schimb, era chiar generoasă ca suprafață!

Camera nu avea dulap de pus hainele, era o improvizație de cuiere montate pe o bară, fără perdea. Avea, în schimb, o cană-fierbător electric, pliculețe de cafea/ceai și zahăr, însoțite de câte un biscuit, preambalat!

Pe vremea aceea nu eram membru AFA. Dacă eram, aș fi scris despre hotel, dar acum nici nu-mi mai aduc aminte numele lui!

Despre prețul plătit de tine pe Coasta de Azur pot să spun că este rezonabil, având în vedere că la Mamaia noastră, pe litoral, prețurile sar de 67 de euro/noapte!

Merită să-ți faci o programare de excursie și la Paris! Sunt atâtea minuni de văzut și acolo!

Felicitări pentru rapiditatea cu care te-ai decis în alegerea acestui sejur!

[24.08.19 17:27:16]

@doinafil: Mulţumesc şi vă aştept oricând pe la mine! Da, nu mă surprinde cu nimic ceea ce-mi spuneţi despre cazările în Paris, am mai citit, mi s-a mai povestit. E posibil ca lăţimea patului să fi fost gândită după dimensiunile franţuzoaicelor, glumesc desigur!

Nu mă aşteptam să nu găsesc nişte pahare în cameră, dar am rezolvat repede cumpărând unele de carton de unică folosinţă din preajmă. De fierbător şi pliculeţe de ceai sau cafea solubilă, nici vorbă, dar ştiam că nu există.

De regulă, în organizarea vacanţelor stăm şi ne gândim ceva până hotărâm ce şi cum, de data aceasta a fost destul de neaşteptat totul, dar am reacţionat amândoi destul de rapid, semn că în fiecare dintre noi exista dorinţa latentă de a ajunge acolo.

Am reţinut ideea cu Parisul, o voi avea în vedere când mi se va mai ivi vreo oportunitate.

Mulţumesc încă o dată pentru ecou, vot şi vorbe frumoase!

maryka
    [24.08.19 19:35:45]

Sunt de acord cu tot ce ai spus despre hotel. Atât cât am văzut în poze și am citit, mi se pare absolut rezonabil, la preţ și ofertă. Ai ales din nou foarte bine. Știu ce spun pentru că am avut în plan pentru septembrie, puteam lua bilete de avion la un preț super decent, dar nu s-a " pupat" nicicum cu cazarea, așa că am amânat deocamdată.

Vorba ta, când îi vine rândul...

Abia aștept impresiile despre celebra Coastă de Azur!

O seară frumoasă, te pup!

[24.08.19 19:57:59]

@maryka: Mă bucur că eşti în asentimentul meu! Ştii, nu-ţi vine să arunci cu banii pe cazare când ai de gând să nu prea stai prin cameră în afara orelor de odihnă. Micul-dejun este o masă importantă şi când timpul este scurt, este bine să intre în preţul cazării, nu să mai alergi după ceva de-ale gurii. Cam acestea sunt principiile după care ne ghidăm în minivacanţele de durată scurtă.

Stai liniştită, se va ivi ocazia din nou de zbor ieftin, vei găsi cazare bună până la urmă, toate se aranjează cumva, cândva!

Voi mai scrie, nu am prea multe de povestit, dat fiind timpul deloc generos, nu am vizitat multe destinaţii, tocmai din dorinţa de a nu le face talmeş-balmeş, mai bine mai puţin şi mai profund, decât multe şi făcute superficial. Şi poate ne mai întoarcem vreodată şi vom mai vedea şi altele.

O seară liniştită şi ţie!

[25.08.19 07:45:13]

@doinafil: De doua zile caut o cazare in Mamaia Nord, pentru copilul meu, pentru doua nopți. Am avut un șoc: un apartament 145 euro, fără MD

Intra pe Booking din curiozitate, sa vezi prețuri de prețuri.

Și ce oferă stațiunea? Silicoane, acid hialuronic, figuri “de stil” și cluburi

Ca sa nu mai zic de Phoenicia care are un preț de 250 euro/noapte!

M-a luat capul, zău că habar nu am avut.

crismis
    [25.08.19 17:30:15]

@irinad: Bun hotel!

Am fost la Nisa acum mai bine de 10 ani, la un congres, nu prea am avut timp de vizitat. De aceea ne-am gândit la o vacanță mai aprofundată pe Coasta de Azur plus Provence (precum am povestit de curând, chiar era proiectată pentru vara asta, dar n-a fost să fie). Nisa mi se pare un bun punct de plecare și întoarcere (tot un circuit aș vrea), deoarece are legături bune cu Bucureștiul. Nu ne rămâne decât să nu ratăm ofertele pentru începutul verii viitoare!

Mă bucur că vei povesti și despre plimbăreli, îmi netezești calea???? (și nu-i prima dată!).

Spor la scris!

[25.08.19 17:55:37]

@crismis: Mă bucur, ca-ntotdeauna de altfel, dacă îţi sunt sau ţi-am fost de folos cu vreo idee. Şi eu mă inspir din experienţele colegilor de sait, le adaptez preferinţelor noastre şi apoi acţionez în consecinţă.

Minivacanţa noastră s-a desfăşurat într-un interval prea scurt, dar suficient de mare încât să ne facă să ne dorim să mai vedem şi alte faţete ale acelei zone fabuloase. Am o colegă de serviciu care, anul trecut, şi-a petrecut tot concediul acolo, şi mi-a dat lecţii serioase şi preţioase.

Cu siguranţă vei găsi zboruri convenabile şi ştiu încă de pe acum că vei proiecta o vacanţă pe cinste.

" Plimbărerile" noastre n-au fost multe, dar ce-am văzut ne-a lăsat mască şi nu pot să " tac" în privinţa lor.

Mulţumesc pentru vizită, ecou, aprecieri!

doinafil
    [25.08.19 18:17:25]

@krisstinna:

Da, este NESIMȚIT de mare prețul de care pomenești!

De ce vrea copilu' Mamaia?! Pentru că e tânăr și i se pare că acolo merge „lumea bună”, probabil, sau poate că are prieteni care vor acolo!

Pentru mine Mamaia este, cum bine spui, o stațiune de „fitze”, aglomerată, zgomotoasă și cu prețuri nejustificat de mari! De-acolo pleci mai stresat de cum ai venit.

„Phoenicia” nu știam că s-a construit și la Mamaia, cred că este mai nou. Îl știu doar pe cel din București, de prin 2005, construit în Băneasa. Îl vedeam în drum spre servici și știam că este al unor arabi - parcă

Deci, în comparație cu ce este la Mamaia, prețul plătit de Nadine, de 67 euro/noapte a fost „parfum”!

Mulțumesc pentru ecou și

[25.08.19 23:46:59]

@doinafil: Pentru cluburi

Sâmbăta trecută a fost la nu știu ce concert, ceva cu muzica electronica, intr-un club

Și ca sa vezi, marea era murdara, i-a fost scârbă sa între in apa

Și da, asta-i spuneam Irineid, a făcut o alegere foarte bună!

crismis, doinafil, irinad, maryka
    Alte impresii din această RUBRICĂAzurea Hotel: