ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.08.2019
JAN-2019
2 AD. + 3 COPII

încărcat de pe telefon!

Dubai in Ianuarie Si de Paște

Trebuie povestite împreună cele 2 vacanțe.

Înainte de a lua bilete in Ianuarie am platit avans in Dubai pentru Paște, o super oferta 430 euro de adult iar copii 230 euro, 8 zile cazare la Hotel Mercure si avion incluse in aceasta oferta. Am vrut sa mergem ca deobicei de Paște la Bulgari, dar se pare ca aceștia s-au prins ca ne place de sarbatori la ei si au crescut foarte mult prețurile. Nu-i nimic plecam in Dubai de data asta.

Bun, stau eu intr-o noapte si pe la 11.30 m-am gandit sa vad cam cat costa biletele in Dubai de ziua mea, ca e in ianuarie si tot timpul e frig, si ma gandesc de mult cum ar fi sa imi petrec ziua undeva in căldură. Ok, cand ma uit 150 euro bilete dus intors in Dubai, incep si urlu prin casa dupa sotul meu: hai sa luaaaam bilete. Am luat ????, si a doua zi prietenii nostri cand au auzit hop si ei ca ziua prietenului nostru e cu o zi înaintea mea. Din tot Dubaiul am luat cazare peste drum de hotelul de Paste.

Acum am luat la Two Seasons Hotel 4 stele, cu demipensiune, (fostul Gloria), superb hotelul, n-am vazut asa apartamente. Deci am avut un living imens cu canapea, cu birou de scris, cu masa mare ca de sufragerie, o bucătărie la fel de mare, 2 băi, 2 dormitoare mari, un hol ce facea legatura intre toate astea, si o camera pentru trolere, da pentru trolere, la etajul 34. Prietenii noștri au avut la etajul 36 si nu puteam sa luam liftul intre noi pentru ca accesul in lift se facea cu un card care mergea numai la etajul tău si la cele comune (restaurant, piscina, parcare). Si o priveliste superba catre Palm Dubai, iar prietenii nostri norocosii către Burj Al Arab.

Micul dejun era la etajul 1, iar o parte din hotel avea celelalte mese la etajul 40 de unde vedeai un peisaj si cu Palm Dubai si cu Burj Al Arab.

Despre mâncare nimic rau de comentat, ca noi nu mancam: aia, aia, aia, aia. Am avut peste la abur, legume si fructe proaspete, carne de miel si vita fata prajeli, salatele lor tradiționale, orez fiert cu mirodenii, bufet.

De data asta am luat copii cu noi ca stiam cum e in Dubai si ne doream mult sa vada si ei. De data asta am descoperit Dubai Eye - nu funcționează inca roata si zona cred ca se numește Bluewater Island, inca se mai construiește pe ea. Aici apa este mult mai liniștită si copii pot sta fără sa stăm cu ochii incontinuu pe ei.

Avand doar 5 zile de stat acum in ianuarie si la noi fiind zapada ce puteam face cel mai mult? Plajă!!! Am venit in fiecare zi in prima jumatate a zilei la plaja aici la Dubai Eye. Seara la fântâni, ceva cumpărături, si multe plimbări.

Si daca tot eram peste drum de hotelul de la Paște am zis hai sa-l vedem macar sa stim unde ne intoarcem. Nu stiu ce ghinion am avut ca receptionerul ne-a arătat o camera jalnică, iar cand am vazut-o, cum am ajuns acasa am sunat la agentie si am schimbat hotelul de Paste cu cel la care am stat in ianuarie. Ce coincidență ca din toate hotelurile din Dubai in ianuarie am nimerit peste drum de cel de Paște.

A venit aprilie ne-am urcat in avion 2 familii si go Dubai. Si aveam 8 nopți dar s-a aglomerat avionul si a trebuit sa mai stam 3 nopți. 11 nopți in Dubai. Si hotelul Mercure foarte ok, prietenii noștri nu au schimbat hotelul si apartamentul era nou renovat, deci nu stiu ce ne-a arătat ăla in Ianuarie.

Am prins si inceputul Ramadanului 2 zile. Am dus de data asta si copii la Marea Moschee. Am povestit de ea la Dubai must see, in octombrie. Am fost cu toții la Muzeul Luvru (poze). Am iar iar la Outlet Village.

De data asta am vrut sa facem un fel de tur sa vedem si cealalta coastă. Am intrat la Al Ain la Zoo. Frumos dar prea cald, era si un safari dar ar fi trebuit sa asteptam cam o oră iar cu caldura aia am preferat sa vizitam si sa plecăm. Prietenii nostri au facut safari in desert si au spus ca a fost foarte frumos.

Am plecat la Fujairah, alt peisaj cu multa piatră. Cand am trecut pe langa granita cu Oman a fost cam... ciudat. foarte mult gard si foarte multe avertismente. Am ajuns si in Fujairaj, am vazut un singur mall inalt si atât. Am vrut sa vedem plaja dar nu era, erau amenajate undeva sus pe stanca niste băncuțe cu umbrele de soare de unde se vedea marea. Dar nu ne-am simțit ca in Dubai si n-am avut curaj sa coborâm din mașină, asa ca ne-am intors la hotel.

Am fost si in Sharjah, foarte aglomerat si plin de localnici. Practic am traversat din Dubai spre Al Ain si de aici in Fujairah si de aici in Sharjah. Pe acest drum am vazut camile salbatice singure pe drum, nu va pot explica senzatia cand le vezi asa libere, dar stiu ca ne-am bucurat si zâmbeam toti in mașină iar copii erau uluiți.

O zi am petrecut-o prin piata de aur si mirodenii, adevarul e ca am venit cu ceva mirodenii acasă.

Programul era dimineața plajă, si in partea a doua a zilei plimbări si seara la fântâni. Cred ca am atins ce e important, si daca ma credeți mi s-a facut dor de Dubai, chiar o sa caut oferta acum.

Trimis de Aniram in 22.08.19 17:57:57
Validat / Publicat: 22.08.19 20:28:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ORIENTUL MIJLOCIU.

VIZUALIZĂRI: 4016 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Aniram); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P35 Plimbarea de seara

Ramo78 [26.08.19 16:13:56] »

Buna. In ce perioada ai achizitionat biletele de avion (vacanta) pentru Paste?

Multumesc!

Aniram [26.08.19 16:20:45] »

@Ramo78: 28 aprilie- 8 mai

Aniram [26.08.19 16:22:45] »

@Ramo78: scuze, am cumparat in luna octombrie 2018 pt 2019

Ramo78 [27.08.19 09:28:24] »

@Marinaa: Multumesc frumos! Si noi vrem sa petrecem Pastele anul acesta si urmaresc de doua luni bilete. Zborul a fost cu Fly sau cu Wizz?

Aniram [27.08.19 09:43:52] »

@Ramo78: cu fly. Dar noi atunci am luat oferta cu tot cu cazare. Sfatul meu (nu trebuie sa il asculti), hotelul sa fie înalt, sa nu se deschida geamurile.

Ramo78 [27.08.19 11:11:50] »

@Marinaa: O ultima intrebare... anul asta (va fi a patra vacanta in Dubai) vom prinde ultima zi de Ramadan. Este de ocolit aceasta perioada? Intreb pentru ca voi ati prins 2 zile si voiam parerea ta. Multumesc inca o data!

Aniram [27.08.19 16:52:13] »

@Ramo78: Eu am nimerit (am scris) numai de Ramadan odată. Depinde de voi, nouă ne-a plăcut. Trebuie sa va interesati ce program au locurile pe care doriți sa le vizitați.

Cu mancarea sunt locuri amenajate unde puteti manca si ziua.

Cazarea ar trebui sa fie mai ieftină, si s-ar putea sa prindeti anumite reduceri.

Prima data cand am fost acolo am nimerit toata perioada de Ramadan si nu știam, chiar mi-a plăcut. Diferenta e ca beți apa din punga ????, sa nu se vadă, dar câteodată uitam si nimeni nu ne-a zis nimic.

Iar de copii nu se ia nimeni.

radumalica [09.09.19 09:50:48] »

Dubai Eye nici nu o sa mearga prea curand, au testat motorul fara ca roata sa fie balansata, si s-a ars. Cam greu sa il schimbe acum. Firma care facea cabinele a dat faliment, trebuie gasita alta.

La Al Ain Zoo, cea mai tare atractie ESTE safari-ul, pacat ca n-ati stat. Am fost de 2 ori acolo si de fiecare data au mai imbunatatit ceva, ambele dati am fost in safari.

Dubai Frame e de vizitat

Ca sfat pe viitor, dupa Aprilie nu mai e de venit in Dubai, se incalzeste destul de mult. Perioada cea mai buna e Noiembrie-Decembrie si Februarie Martie. In Ianuarie, chiar si sf lui Dec, apa e rece si ziua desi e temperatura de stat pe plaja, e cam innorat.

Ramadanul nu e asa sperietoare, doar sa nu nimeriti prin locuri frecventate de localnici si sa fumati/beti apa/etc. E vorba de respect. In locurile unde-s expati si turisti nu sunt probleme (JBR/Marina/Palm/JLT).

Aniram [09.09.19 09:58:04] »

@radumalica: Multumim, va contrazic cu apa pentru ca am fost in ianuarie si nu e absolut deloc rece, pentru mine a fost perfecta.

Cei din Dubai daca vor gasesc rezolvare si la roata ????, mie mi-au dat impresia ca daca vor sa realizeze ceva gasesc o solutie la orice.

radumalica [09.09.19 10:45:39] »

@Marinaa: Daca in RO erau -10 grade e de inteles...

O solutie vor gasi, dar va fi foarte scumpa, pentru ca aici nimic nu va functiona din prima, inclusiv serviciul cu clientii.

Aniram, radumalica, Ramo78
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Dubai: