ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.06.2010
    ÎNSCRIS: 17.06.10
    JUN-2010
    2 AD. + 1 COPII

Un hotel excelent

am fost anul acesta in iunie. hotelul este excelent la raportul pret calitate. am platit 660 euro pt 9 nopti trei persoane cu all inclusive. 5 stele, curat, personal f. amabil, asezare superba si ce e mai important, putini romani.

imi vine sa rid cind citesc prostiile gen ,,e fosta inchisoare", stiu ca ghizii care ii aduc de la aeroportul din bodrum pe cei care vin cu avionul de acolo au grija sa le spuna asta turistilor. mai bine si-ar vedea de treaba si nu ar mai stringe bani pt ciubucuri la soferi sau sa se apuce sa puna manele in autocar. eu sint un fericit. ma duc in concedii cu masina persionala dar lucrurile astea ni le-au spus o fm. de romani care au venit cu av.

recomand cu caldura hotelul, apa excelenta, sauna, masaj, hamam, club, disco, multe restaurante si pentru cei cu foamea in git, mincare gratis, multa si buna. daca va duceti exclusiv sa crapati, asta e un loc excelent, va trebuie doua burti, nu una. asta adora romanii. lasind gluma, totul e chiar de 5 stele.

atentie, in apa sint arici de mare, intrati numai cu sandale, multi se intepau si acele lor nu prea pot fi scoase. dar asta e un lucru specific intregii coaste egeene.

nu ratati cetatea efes si casa fecioarei maria. pofta buna, romani!

Trimis de sageata* in 17.06.10 08:31:00
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: bodrum

VIZUALIZĂRI: 3210 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sageata*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

sbacau
    [17.06.10 10:09:26]

daca ai lasa prescurtarile astea ciudate, neagreate de limba romana si glumele de santier, rw tau ar fi fost super, cel putin pentru mine. Oricum, puncte de la mine pentru informatiile aduse.

Pretul platit a fost cu early- booking? Ca e bun, de aceea te intreb

valimi
    [17.06.10 14:38:45]

Nu cred ca romanii practica turismul gastronomic in Turcia, dar daca turcii pun pe masa mancare si bautura, sunt sigur ca nici tu nu refuzi, nu?

[17.06.10 14:54:33]

ai dreptate, hotelul este bun pentru cei care nu au mai fost plecati in viata lor undeva sau sunt pentru prima data in Turcia. mancarea este groaznica. romanii din hotel sunt sub orice critica de tarani: m-am urcat in liftul de la plaja si nestiind ca sunt romanca, o femeie in toata firea mi-a spus: hai pa fa! ; nu mi se pare ca lumea educata vine acolo. camerele sunt sub orice critica de oribile. in schimb au avantajul ca sunt curate. singurele plusuri care le are hotelul sunt animatia si SPA-ul (recomand masajul Bali).

merg de 7ani in turcia vara de vara, am fost in nenumarate hoteluri. anul trecut am fost de 4 ori, printre care si la hotel ephesia beach, insa a fost mult mai bine.

webmasterXY*
    [17.06.10 15:55:05]

@AngelinaJ te invit sa nu mai faci generalizari care pot fi jignitoare pentru cei care au fost acolo.

Faptul ca ai intalnit 1-2-5 romani care erau nepoliticosi si necivilizati nu inseamna ca toti erau la fel.

Pana la urma si tu ai fost acolo si nu cred ca ti-ar place sa te includem in categoriile mentionate de tine.

[17.06.10 17:54:28]

nu este vorba doar de 4-5 ci este in general. si am fost pentru ca hotelul din auzite era unul bun. dupa cum am postat si pe site am fost in nenumarate locuri atat in Europa, Asia cat si Africa. adakule este unul din hotelurile din kusadasi la care nu am fost cazata si a meritat o incercare. dar degeaba!

[18.06.10 20:48:11]

da, pretul a fost cu early booking.

romanii nu practica turismul gastronomic dar mesele lor pe unde te duci le recunosti din 1000. sint ca la nunta. de aia ziceam ca le trebuie doua burti)

dar stati linistiti, englezii si turcii ne intrec.

am fost in multe locuri de pe glob, angelina, chiar e un hotel bun. ai dreptate in privinta alor nostri. peste tot ii gasesti pe cei din mediul rural. la cannakale stateau noaptea pe culoar si beau bere, eram frinti de oboseala si nu puteam dormi din cauza lor. asta in conditiile in care esplanada are aproape un km si e plina de terase si iti trec vapoare mari cit blocul prin fata ochilor. dar ei beau bere pe hol la etajul 2 la 11 noaptea. asta in alt hotel, buyuk truva, ma rog, eram in escala.

[18.06.10 21:50:29]

deci chiar am dreptate! la raportul calitate-pret e ok cat ai dat tu.

iti recomand hotelul Admiral Crystal Resort din Antalya! sau daca mai ai de gand sa pleci undeva astept o intrebare si iti raspund!

si la SeaLight e ok la kusadasi!

manuta_1969
    [23.06.10 11:26:40]

Buna ziua, vreau si eu niste detali despre drum daca ai fost cu masina personala, cat costa benzina sau motorina cati km sunt din bucuresti si ce taxe mai sunt. Eu plec pe 2 iulie 2010 la un hotel de langa RICHMOND. Daca se circula pe autostrada sau nu prin turcia, si cat ai facut.

ITI MULTUMESC.

[23.06.10 16:27:17]

taxa de la noi cand pleci vreo 25Ron si din cate imi aduc aminte si cand te intorci platesti la bulgari 6euro. si cand treci la bulgari ai grija sa cumperi rovinieta daca nu e de vanzare la granita, opreste la prima benzinarie si cumpara deoarece te poate opri politia doar pentru a te controla. pleaca cu rezervorul full din tara (este o benzinarie exact langa granita) si mai poti pune si in bulgaria deoarece sunt si omv-uri. benzina este mai ieftina decat la noi. in Bulgaria drumul nu este extraordinar si destul de greu, insa in Turcia este extrem de usor si nu platesti decat autostrada dintre izmir si kusadasi (4lire=2euro). alte intrebari??? si sunt 1200km.

manuta_1969
    [23.06.10 16:46:54]

am intrebat cat costa benzina in turcia sau motorina ,si daca poti cumpara carburant pe euro sau dolari din Turcia sau Bulgaria. multumesc ptr raspuns.

[03.07.10 22:54:07]

de cumparat poti cumpara dar e mai bine de schimbat pentru ca te pot pacali. nu stiu sigur sa iti dau un pret dar este mai ieftina ca la noi. imi pare rau ca raspund abia acum dar deja am plecat la alt hotel in Turcia in Lara si e super-super bine aici. Hotel Sera Club.

Mirela-Miruna*
    [05.07.10 19:10:15]

Daca acolo se duc niste oameni (nu vorbim neaparat de romani) needucati, nu inseamna ca hotelul nu este bun.

Consider si eu, ca si altii, ca raportat la pret, hotelul este excelent.

Camerele nicidecum oribile. Vorbesc de cele din Anexa. Foarte mari, mobila de bun-gust, curate. Mini-frigiderele lasau de dorit, dar... la ce-ti trebuiau? Aveai in restaurante si baruri tot ce vroiai, la ce temperaturi vroiai.

Iar daca mergeti acolo, nu ratati oferta de masaj. Cu 30 de euro, te simti rege/regina timp de aproape 2 ore (peeling, masaj cu spuma in baie turceasca, masca pe fata cu argila si masaj cu ulei). Merita toti banii, credeti-ma. Oamenii aia chiar se pricep. Si intrebati de Memo, e cel mai bun; )

A, si inca ceva: majoritatea angajatilor aveau notiuni minime de limba engleza. Ceea ce mi se pare destul de ok. E adevarat ca erau cam putini si nu faceau fata. Dar munceau de dimineata pana noaptea tarziu. Ti se si facea mila de ei. Majoritatea foarte amabili.

Mirela-Miruna*
    [05.07.10 19:14:44]

Motorina este mai scumpa la turci decat la noi si bulgari. Alimentati inainte de intrarea in Turcia, este o benzinarie chiar inainte de Vama. De pacalit nu prea te pacalesc, sunt corecti la schimb. 1 euro = 1,8 - 1,9 lire

[05.07.10 22:41:27]

Spa-ul il recomand si eu, insa climele din camera nu faceau fata temperaturii si era exagerat de cald.

pentru cei care merg prima data sau locul preferat este kusadasi si merg cu masina este ok.

sincera sa fiu, Turcia s-a schimbat din acest an. acum sunt la hotel Sera din Antalya si serviciile nu se ridica la standardul UAL.

la prima vedere da, camerele spatioase si extraordinar de frumos iti iau ochi, insa mancarea este aproape cum era la Adakule.

si pretul de 4ori mai mare.

[07.08.10 11:30:45]

angelina, prin natura meseriei mele am vizitat toate hotelurile de 5 si 4 stele de pe coasta de sud a turciei. in lara nu erau prea stralucite, intr-adevar. iti recomand un hotel de 4 stele, care 10 ani la rind a fost hotelul de 4 stele nr. 1 in lume: joy kiris. stai macar o noapte acolo si mai vorbim.

p.s. pretul motorinei in turcia este foarte ridicat sint tara pe locul 2 in europa cu cel mai scump combustibil. 1litru de motorina este in jur de 3,10 lire. alimentati cit puteti in ro. sau in bg. desi astora nu merita sa le lasi o centima pe teritoriul lor. (pt. cei care merg cu masina)

[08.08.10 00:51:48]

e frumos hotelul? ca vreau sa fac o mica escapada in septembrie.

[09.08.10 12:33:54]

e chiar frunos. la ag. de turism din ro nu prea l-am vazut in lista. dar e mai bine, mai putini romani. click aici

p. s. e si cam scump. toate cele bune!

[09.08.10 12:40:46]

cauta si pe tripadvisor.com. il gasesti si acolo. dar ce ma mira e ca apare de 5*.

[10.08.10 09:34:40]

ok.mersi frumos.chiar ma voi interesa si probabil voi pleca aici.

AngelinaJ.*, manuta_1969, Mirela-Miruna*, sageata*, sbacau, valimi
    Alte impresii din această RUBRICĂLadonia Adakule Hotel (ex Alkoclar) [Bayraklidede]: