ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.08.2019
JUL-2019
2 AD. + 2 COPII -- v: 9 si 11

Către satisfăcător

O vacanta OK, dar hotelul nu este de 5 stele

Vacanta a fost achizitionata pe ultima suta de metri, cu 2 saptamani inainte: 2 adulti + 2 copii =» 1900 euro, un prêt cam mare pt ceea ce am gasit acolo.

Zborul a fost ok, fara probleme si rapid. La aeroport (unul mic...) am fost asteptati de reprezentatii agentiei, insa pe tricoul lor scria alta denumire fata de numele celor din Romania (cred ca era touroperatorul local). Ne-au bifat pe lista si ne-au spus numarul autocarului nostru. Erau foarte multe care asteptau. Afara era foarte cald, insa in autocar a fost ok.

La plecare agentul care vorbea romana, ne-a spus ca are datoria sa ne comunice ca la bordul autocarului sunt dispo bauturi reci, contra cost si ca pe bord este o cutie in care putem lasa bacsis... ca asa este la ei obiceiul... si ca aceasta cutie o sa o intalnim peste tot!!! Un pic cam ciudat pt noi care incepem sa ne dezicem de acest bacsis, o data ce platim pt servicii. Ca urmare, nu am dat nici un bacsis tot sejurul :).

Pe drum am fost uimiti de solariile construite pe dealurile acelea pt a cultiva baby banana!! Uitandu-ne stg. dr, drumul nu ni s-a parut foarte lung. Am fost ultimiii lasati. Tot drumul agentul a vorbit si ne-a povestit cum sta treaba pe acolo, cel mai important sa lasam masinile sa treaca pt ca turcii nu prea cunosc culorile la semafor.

La hotel: Hotelul cotat 5*, nu are un aspect de 5* si asta este impresia pt tot ce tine de cladire. Este mica locatia, insa tot spatiul este bine organizat.

Am dat documentele, ni s_au dat bratarile, am fost invitati la masa... a mai durat un pic si am primit camera. Am fost dusi de catre cineva in camera... unde...

Camera: dezamagire, pe net am vazut 2 paturi matrimoniale si am primit un pat matrimonial (mare ce este drept), un pat de o pesoana (destul de mic) si un pat suplimentar, pt ca eram 4. Am intrebat de ce... si au spus ca standard room asa este, ceea ce eu am vazut este family room! Insa, asa cum am spus, nu am gasit pe nicaieri (pe net) aceasta diferenta evidentiata, dar nu este vina lor!

Camera am avut-o in cladirea A, asa cum am achizitionat cu vedere partiala la mare, ceea ce a fost ok ca si pozitionare avand in fiecare seara un apus incredibil (camera 211, et 2).

Atentie: cladirea C este peste strada!!

Mobila destul de veche, neavand luxul de 5*, mocheta in toata camera pufoasa. Baia... per ansamblu curata, insa... garnitura de la cabina de dus atarna iar cand am facut dus iesea apa pe sub ea, ceea ce m_a facut sa dau tel la receptie. S-a rezolvat, dar partial. A 2 a zi... apa calda nu se incalzea, iar tel la receptie... s-a intamplat doar o zi si cred ca au avut pb. La ei totul era cu 5 min, totul se rezolva peste 5 min din gura doar.

Seiful contra cost. Mini barul ok, dar nu schimbat de bunavoie mereu (poate pt ca nu am lasat tips).

Restaurante: Masa foarte variata, cu seri specifice. Batura alcoolica, in afara de bere nu ne-au placut. Sucurile la dozator cu si fara acid, o calitate acceptabila. Toata ziua aveai ce manca peste tot. Inghetata f buna si un fel de clatite.

Plaja: Aici dau 5* pt ca era in buza hotelului, nisip fin si mare lina si limpede. O sg pb, daca nu te trezeai dimi nu gaseai sezlonguri... era bataie la 6 dimi. Temp: destul de cald si sufocant dupa pranz la sf de iulie ceea ce a facut sa nu plecam din resort ziua.

Piscina: Ok, nu mare, fara topogane... si miroseai extrem de rau a clor dupa.

Spactacole erau in fiecare seara, insa amfiteatrul era micut.

Ospatarii draguti.

FFFFF multi rusi si nemti ceea ce facea sa se vb acolo in pricipal aceste limbi. Am intalnit si 3 fam de romani.

Bazarul, nu foarte departe, insa scump!

In rest... nu stiu ce sa mai povestesc...

Concluzia: e ok dar nu pt prêt si asteptari de 5*.

Trimis de ana/maria in 21.08.19 15:16:13
Validat / Publicat: 21.08.19 15:50:10
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 2212 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ana/maria); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 41.85 EUR pe cameră

webmasterX [21.08.19 15:31:01] »

@ana/maria: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 24&ridAnt=95972

nrs † [21.08.19 16:31:26] »

sincer nu stiu ce asteptari ai avut, dar eu cred ca au fost un pic nerealiste (vezi asteptarea ca in standard room sa ai doua paturi matrimoniale, seif gratuit). de altfel hotelul este lowcost avand in vedere cat ai platit pentru el (cam 140 euro/noapte pentru 2+2)

chestia cu bacsisul o cam baga pe gat turistilor care vin prima data in Turcia, ea nu este adevarata, dai bacsis numai daca consideri ca merita cineva ceva in plus

ana/maria [22.08.19 07:19:33] »

Am platit totusi 1900 euro si ma asteptam la ce am vazut pe site-uri, unde am zis ca nu se prezinta diferentele intre camere (fara vina hotel!). Si totusi este cotat 5*, un 5* are 5*, nu cred ca e low cost sau high cost cand il coteaza. Toata descrierea a fost pusa pt alti turisti sa stie care sunt diferentele intre camere si la ce sa se astepte sa gaseasca acolo, nu 5* si sa nu dea atatia bani ca nu merita.

Mai adaug ca in zona, nu ai ce face/vizita.

nrs † [22.08.19 08:03:47] »

ai platit 1900 euro din care peste 1000 transportul, pentru cazare si servicii au ramas maxim 900 euro. stelele privesc partea de cazare (dimensiuni camera, dotari care trebuie sa indeplineasca niste conditii minimale) pentru partea de servicii (gen bauturi incluse, meniu, facilitati la plaja etc) nu se dau stele dar cu cat platesti mai putin (iar tu ai platit chiar putin avand in vedere ca a fost varf de sezon si echipa 2+2) cu atat vei primi mai putin, de aceea am zis ca hotelul este lowcost. de fapt in Antalya majoritatea resorturilor au 5* de aceea a aparut si diferentierea intre ele in functie de pret (de fapt servicii oferite) in low, basic sau high.

resita2009 [22.08.19 11:21:59] »

Standard room este standard room... cred ca aveau dreptate cand ti-au spus ca voi trebuia sa alegeti family room.

referitor la 5* si la conceptul de AI, nici un hotel nu seamana cu altul, asa ca, la anul daca revii aici s-ar putea sa ai surpriza ca la AI sa fie alte conditii fata de ce le stiai de anul acesta.

ps. pe viitor ar trebui sa n-ai asteptari asa mari la acest pret destul de mic, sa nu uitam ca mai bine de jumatate din banii platiti de tine sunt pt. avion, asa ca la 900-1000 euro... cred ca a fost ok.

O sa vezi in anii urmatori, experienta vine odata cu concediile, pt. la anul o sa cauti altceva si o sa verifici informatia primita pe mai multe surse/saituri.

concedii placute iti doresc

ana/maria, resita2009