ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.08.2019
AUG-2019

Foarte nemulțumit
Foarte nemulțumit

Cazare Lisabona - o experienta neplacuta

Dupa mica vacanta in Azore, despre care am mai scris tot aici (vezi impresii), am mai stat inca 7 zile la Lisabona.

Am fost cazati la hotel Expo Astoria, Rua Brancamp 10, langa Marque de Pombal, zona buna, centrala.

Am avut tot felul de experiente neplacute, nu stiu daca altii au mai stat aici, poate au fost multumiti, noi sigur nu vom mai reveni.

Noi am apelat la o agentie care a facut rezervarea pt noi, nu pe booking, altfel as fi trimis review si acolo. Am trimis insa pe trip advisor.

Datorita locatiei bune, cred ca proprietarii au amenajat aceasta cladire veche sa fie hotel, ea nefiind foarte potrivita pentru asa ceva. Este inconjurata, mai bine zis inghesuita pe toate laturile, de alte cladiri, mai putin partea din fata care e la strada.

Toate camerele care dau la strada sunt camere mai mari pentru 4 persoane sau mai mult. Restul camerelor sunt pe partea cealalta, iar asta inseamna ca ferestrele dau in zidurile cladirii vecine. Nu ca as fi vrut cine stie ce panorama azoreeana, dar camera era intunecoasa din cauza asta.

Si ca sa fie si mai “luminoasa” s-au gandit ei sa puna si o mocheta maro inchis si mobila venghe... ca sa fie o atmosfera de haloween.

In fata patului pe perete aveam un tv, spatiul cam mic... de cate ori treceai prin fata patului te atingeai de tv si ni s-a intamplat de 2 ori sa il pornim... camera moderna, ce mai!

In camera aveam doar un scaun, ca sa nu mai spun ca era camera de 2 pers, dar noi de obicei punem valizele pe scaune... sau ai un spatiu destinat sa iti pui valiza orizontal, ca sa poti avea acces la ea oricand... aici nu era asa ceva. Totusi ne-am zis ca asta e, nu conteaza, nu stam in camera, noi am venit pt oras.

Dupa prima noapte am cerut sa schimbam camera. Ne-au mutat la etajul 6.

Tot hotelul e zgomotos, peretii sunt “de carton”, auzi tot, discutiile de la lift, dusul si wc vecinului, cati pasi face in camera si mai ales, metroul, din cand in cand se auzea ca un uruit... ca un tren, cred ca era metroul. La etajul 6 se auzea mai putin. Cand ne-au mutat am uitat samponul la baie... nu ne-a fost returnata, dar nu stiu cum a fost, au luat-o fetele care au facut curat sau a fost gasita de urmatorul locatar.

Internetul e gratis dar merge din 2 in doi, se intrerupea f des.

Cel mai neplacut la acest hotel insa au fost micul dejun si amabilitatea personalului. Sala amenajata pentru micul dejun, pt care am platit 10 euro/pers, era o incapere lunga si ingusta, cu mese pe laturi. In celalalt capat erau mesele cu oferta lor pt dimineata. Culoarul dintre mese, ingust si el, cu “sens unic” asa ca tb sa astepti mereu sa ai loc sa treci...

produsele nu erau cine stie ce, omleta, sunca, niste cremvusti mici, fasole iahnie, iaurt natur si cu fructe, in niste castroane, patiserii si prajituri, paine, fructe proaspete, branza ca un cas si niste cascaval, un aparat de sucuri si unul de cafea. Iaurtul era ok, fructele ok, casul ok, prajiturile prea dulci, dar asa sunt la ei, fff dulci, sucul nu era natural... iar cafeaua, vai, vai! Cea mai proasta cafea bauta. In Azore ne-am descurcat, nici acolo nu ne-a placut, dar cu 1,20 euro/pers, ne cumparam si gata, aveam cafea adevarata, pt un start bun de dimineata. Asa ca am cumparat si aici pt 1,80/pers, la fel de proasta! In oras am gasit cu 1,30.

Pt noi micul dejun este important si ne place sa plecam bine inviorati inainte sa plecam din hotel... din pacate la o anumita varsta esti plin de tabieturi, de ex sa bei cafeaua, relaxat pe un fotoliu si sa te joci pe tableta. Dar ne-am adaptat repede, au fost doar 7 zile.

Adevarata duda cu micul dejun, a fost cumva si din vina noastra, in sensul ca am platit pt toata perioada cazarii. Stiam ca in ultima zi nu vom beneficia de micul dejun, la ora 6.30 dim tb sa fim pe aeroport... dar niciodata, nu am avut probleme, de fiecare data am primit pachet. Si am calatorit destul, am stat si la hotel de 2 stele si 3 si 4... de fiecare data am primit pachet. Ei bine, nesimtitii astia au zis, ca asta e! Ce sa ne faca ei daca suntem fraieri. Nici bani inapoi nici pachet!!! Am vb cu managera, si ne-a spus ca la ora 5 dim nu e nimeni la bucatarie... pai sa il faca seara... nu ca nu poate... zic, ok, da-mi o sticla cu apa, o banana... ceva acolo de banii pe care i-am platit. NU! Nimic! Pai dai o sticla cu apa unui cersetor pe strada... eu am platit aproape 600 euro cazarea... eram in vizita in tara lor! Ok, data viitoare vom plati micul dejun pe loc, dar ei au dat dovada de lipsa de respect si nu mi se pare normal. Imi aduc aminte ca in Azore, chiar si-a notat ce vrem sa ne puna in pachet... ce fructe vrem...

Apoi, am apelat la ei sa ne comande un taxi. Aveau aceasta optiune, banuiesc ca toate hotelurile pot face asta. In seara dinaintea plecarii, am anuntat ca dorim un taxi pt a doua zi la ora 5, ne-a luat banii si ne-a dat o chitanta cu suma si ora ceruta. A doua zi dim, tipul de la receptie, ne-a spus ca taxiul vine la 5.30... lui asa i s-a spus... a inceput sa dea telefoane... si intr-un final a venit un VW passat, la ora 5... nu parea taxi... in hol mai erau 2 pers, niste francezi, asa ca ne-am inghesuit toti in masina si am ajuns ok la aeroport. Nu am inteles insa daca acela era si taxiul nostru? Stiau ca vom incapea toti 4 cu bagaje cu tot, sau a fost ceva adaptat pe moment? In fine, totul s-a terminat cu bine.

La Lisabona, transportul este foarte bine organizat... statii de bus si metrou peste tot... mai putin transportul la aeroport la ore mici, metroul incepe la 6.30... m-as fi asteptat sa fie ceva un bus nonstop... pentru turisti, din pacate numai taxi, dar nu e scump, pe noi ne-a costat 16 euro.

Trimis de Milka1000 in 21.08.19 11:52:01
Validat / Publicat: 21.08.19 12:23:21
  • A fost prima sa vizită/vacanță în PORTUGALIA

VIZUALIZĂRI: 538 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Milka1000); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[21.08.19 12:08:32]

Mutat în rubrica "Expo Astoria Hotel, LISABONA [oraş]" (nou-creată pe sait)

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 84&ridAnt=95965

Milka1000AUTOR REVIEW
[21.08.19 12:13:07]

@webmasterX: da, coordonatele si pozitionarea hotelului sunt corecte, acela este hotelul unde am fost cazati

[21.08.19 17:25:30]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;