ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.08.2019
ÎNSCRIS: 07.04.10
AUG-2019

Eleganta Viena, la pas, in doar 4 zile!

Inca de cand eram copil mi-am dorit sa merg in Viena. Nu am ratat niciodata vizionarea concertului de Anul Nou de la Viena, si intotdeauna ma imaginam plimbandu-ma prin targul de Craciun, atat de cunoscut si fascinant! Nu o sa va plictisesc cu visele mele, ci o sa trec direct la subiect :D

Am plecat in Viena pe data de 15 August cu avionul de la ora 15:25. Am zburat cu Laudamotion si am rezervat prin Esky.ro. Cu Esky am intampinat o situatie la care nu ma asteptam si pe care nu o cunosteam: in biletul meu de clasa economica aveam doar un bagaj de mana de marime 35x20x20cm ceea ce nu mi s-a parut ok. Este practic o gentuta si atat. A trebuit sa cumpar suplimentar un al doilea bagaj de mana (odata cu Priority Passul) pentru a lua la bord, ca bagaj de mana si un rucsac de 55x20x40 sau ceva pe aici. Eu nu am mai zburat de ceva vreme, dar tin minte perfect ca atunci cand zburam la clasa economica aveam totusi voie la bord cu un bagaj de mana (troller mic) si geanta. A trebuit sa platesc 29 de euro in plus pentru acest lucru.

Daca sunati la call centerul Esky veti da de urmatoarea reteta: va raspunde un robot, va tine vreo 20 de minute in asteptare pe motiv ca toate liniile sunt ocupate, dupa care raspunde un operator foarte de treaba (am vorbit cu vreo 3, toti de treaba). De aceste 20 de minute de astepare eu nu am scapat in cele 3 dati in care am sunat.

Am ajuns in Viena si am mers la cazare. Aici nu am ce sa va povestesc, deoarece am stat la prietenul meu, asa ca sa trecem si mai departe :D

Mi-am tras sufletul putin si pe la ora 8 am luat-o la pas prin Viena. Am facut un tur "rapid" (de vreo 4 ore) pe jos si am mers aproximativ 12 km. Am aruncat un ochi rapid prin centru, pe la catedrala Stephan, pe la primarie si magazine.

Acum, sa descoasem fiecare loc pe care l-am vizitat in urmatoarele zile:

1. St. Stephen's Cathedral

Aceastra catedrala este localizata in Stephansplatz si este o constructie gotica si romana. Se afla pe ruinele a doua biserici anterioare, prima fiind o biserică parohială sfințită în 1147.

Pur si simplu mi-a taiat rasuflarea. Eu nu am citit niciun review inainte sa ajung in Viena, special sa o pot descoperi singurica si sa ii dau voie sa ma lase fara suflare, si fix asa a fost. Aceasta catedrala catolica absolut superba mi-a taiat rasuflarea. Este atat de inalta si de frumoasa incat nu iti poti lua ochii de la ea. Inauntru, ce sa mai spun, o capodopera! Detaliile sunt incredibile si ce mi s-a parut foarte interesant si atractiv a fost faptul ca inauntru erau pliante si reclame (nu multe, nu era deranjant si nici sufocant) de la McDonald's si alte locuri. Mie mi s-a parut un loc foarte primitor care nu m-a sufocat din punct de vedere religios sa zic asa. Pur si simplu o atmosfera calda, primitoare, ca o bucatica de Rai. De orga ce sa mai zic, m-am holbat la ea pana m-a luat durerea de gat. Este extraordinara! In afara catedralei este si o macheta a acesteia, foarte dragalasa! Cu siguranta merita vazuta si, stati linistiti, nu aveti nicio sansa sa o ratati!

2. Cafe Central

Este o cafenea bogata din punct de vedere istoric. Este locul in care revolutionarul Trotsky, Sigmund Freud si multi alti poeti, arhitecti si artisti veneau sa isi serveasca cafeaua si sa isi ia portia de inspiratie si relaxare. Sa stai la masa, sa asculti muzica live de pian intr-un mediu elegant si clasic este pur si simplu fascinant. M-a uns pe suflet si am ramas cu niste amintiri greu de batut. Veti gasi in pozele atasate si meniul, am avut grija sa va informez cat se poate de bine :D

3. Haus des Meeres Zoo

Este un aquarium situat in Esterhazy Park, Mariahilf si este foarte aproape de celebra si aglomerata Mariahilfer Straße. Aici puteti vedea pesti, reptile, maimutici, pasari si multe creaturi ale marii. Este un loc f frumos in care sa mergi cu copiii, dar si cu persoana draga daca va plac animalele si astfel de activitati. Pe noi ne-a distrat foarte tare, desi a fost cam aglomerat. Am platit 17 euro biletul de adult si ne-a tinut ocupati vreo 2 ore.

4. Zoo Vienna Schönbrunn

Aceasta gradina zoologica este localizata pe teritoriul palatului Schönbrunn si este foarte mare. Este impartita foarte frumos asa ca este f intuitiv sa va descurcati. Mi s-a parut insa ca sunt putine animale, cate 2-3 din fiecare, si pareau putin apatice. Unora le era foarte cald si stateau intinsi la umbra, ascunsi, in timp ce pe altele nu le-am vazut deloc prin spatiile lor. Ursii polari nu i-am vazut deloc, nici tigrii si nici lei. La ursii polari cred ca era temperatura de vina, pentru ca era foarte cald. Mi s-a parut ca au predominat pasarile aici, desi eu ma asteptam la putin altceva. Si aici puteti gasi un aquarium unde puteti vedea aproximativ aceleasi specii ca si la aquarium. Aceeasi poveste si cu pasarile si reptilele. Am platit 20 de euro pe intrare si sincer nu v-as recomanda sa mergeti pentru ca nu mi s-a parut ceva chiar atat de wow. In loc sa stati aici 3-4 ore, mai bine vizitati alte locuri ceva mai culturale sau va relaxati prin parcuri si terase.

5. Adelheid Luxury Biscuits Confectionery

Localizata in Spiegelgasse, aceasta extrem de mica cafenea (nu stiu daca e corect sa o numesc cafenea) este un loc artizanal plin de dragoste! Doamna pe care o veti vedea in imaginea atasata este un inger ce pregateste cu mare drag doar cateva preparate facute cu manutele ei in mica ei patiserie la care a visat mult timp. Nu vorbeste engleza bine insa te intelegi cu ea din priviri si emana o caldura rar inalnita. Pasiunea pentru ceea ce face se simte de la departare si desi este putin piperat ca si pret, va recomand cu mare drag sa ii faceti o vizita si sa va bucurati de farmecul locului! Veti sta la o masuta micuta inconjurata de verdeata, pe o straduta ingusta tare. Un culoar mai bine zis. Si pentru acest loc am facut poza la afis, meniu si doamnei :)

6. Schönbrunn Palace

Pur si simplu WOA! Gradinile, labirintul, totul este pur si simplu uimitor. Totul este aranjat la linie, ingrijit si colorat. Atmosfera este una de vis, pe care va recomand sa o traiti daca ajungeti in Viena! Veti simti ca faceti parte din alta epoca, din alta lume. Nu am intrat in palat, insa voua v-as recomanda sa o faceti daca aveti ocazia!

In aceasta locatia gasiti si gradina zoologica (asa cum am mentionat mai sus), palatul, gradini, un labirint la care se plateste intrarea (nu am fost) si o cafenea Gloriette absolut delicioasa despre care va voi vorbi imediat. Nu va costa nimic sa va plimbati pe aici, asa ca pregatiti-va adidasii comfortabili si la drum cu voi!

7. Gloriette

Asa cum am precizat mai devreme, este vorba despre o cafenea la inaltime (pe un deal) de la care puteti vedea palatul Schönbrunn, gradinile si totul! Luati micul dejun aici, deoarece are un farmec aparte!

8. Vienna Opera

Pe aceasta am vazut-o de afara si este la fel de fascinanta precum aproape toate locurile din Viena. Poate aveti ocazia sa mergeti la un concert de opera aici, cred ca ar fi intradevar o experienta unica!

9. Rathaus - Viena City Hall

Aici este primaria! Este localizata in Rathausplatz, Innere Stadt si este monumentala. Ce mi s-a parut superb a fost ca au montat un ecran unde cam in fiecare seara (mai ales in weekenduri) pun tot felul de concerte, muzica clasica si evenimente pentru ca oamenii sa poata petrece un timp frumos afara. Sunt bancute muulte pe care te poti aseza si bucura de atmosfera. Oamenii cantau, dansau si se bucurau asa cum nu am mai vazut! De jur imprejur erau amplasate si tot felul de food truckuri cu clatite, gofre si mancare. Foarte frumos, curat si civilizat!

10. Albertina Museum

Nici aici nu am intrat deoarece timpul a fost foarte scurt, insa va pot spune ca este un loc minunat de vizitat chiar si pe afara! Veti vedea in poza atasata despre ce vorbesc. Este un muzeu de arta in care veti gasi muuuulte opere superbe si celebre! Asa ca pasionatilor de arta, aici veti fi in largul vostru!

11. Hofburg

Hofburg este fostul palat imperial al dinastiei Habsburg si astazi serveste drept resedinta oficiala a presedintelui Austriei. Sa tot fii presedinte in Austria! Este localizat in centrul Vienei si a fost construit in secolul 13. Ulterior, a tot fost extins pana la ce este astazi, adica o constructie absolut minunata, o opera de arta!

12. Mariahilfer Straße

Celebra strada in Viena este plina de magazine unde puteti merge la cumparaturi, cafenele, terase si este considerabil de mare. Nu pot spune ca m-a fascinat pentru ca magazinele nu sunt tocmai preferatele mele, insa cu siguranta merita vazuta!

13. Das Loft Restaurant & Lounge

Localizat pe Praterstraße 1, acest restaurant a primit o stea Michelin! Se situeaza la etajul 18 si este foarte exclusivist, fin si piperat la pret (normal). Va atasez poza cu meniul ca sa va faceti singuri o parere. Este un loc superb, tavanul are un design ce imbina arta cu modernismul si se poate vedea toata Viena, catedrala Stephan si tot asa. Aici am baut un vin, am mancat un cheesecake delicios si ne-am bucurat de o atmosfera eleganta!

Cam atat cu obiectivele turistice, atat am reusit sa vad in 2 zile pline si o seara (Joi). De joi pana duminica dimineata am mers pe jos in total 47 de km, ceea ce a dus la o glezna inflamata, un genunchi indurerat si un tendon tensionat. Noroc cu fasele astea elastice ca ne mai salveaza :) Efectiv nu am putut sta locului, asa ca nu m-au mai interesat durerile.

Per total, Viena m-a fascinat complet. Ma declar indragostita, de abia astept sa mai ajung. De la oameni, civilizatie, statii de tren, metrou, tramvai si autobuz si pana la muzee, cafenele si monumente, am ramas profund impresionata.

Sper ca v-am facut cel putin curiosi, daca nu chiar dornici sa mergeti! Va imbratisez, dragilor!

Trimis de Anduise in 19.08.19 22:50:37
Validat / Publicat: 20.08.19 06:24:17
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AUSTRIA

VIZUALIZĂRI: 5741 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Anduise); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Prajitura de la locatia artizanala Adelheid Luxury Biscuits Confectionery - Pandispan cu coacaze

Dana2008
[20.08.19 07:45:18]

@Anduise: Felicitari pentru excursie si articol!

Ma bucur pentru bucuria ta. Daca ai prietenul acolo, imseamna ca vei vizita amanuntit capitala Austriei.

Eu am fost cu sotul meu 4 zile in Viena in excursie organizata, am vizitat multe castele, dar am fost dusi cu autocarul pana la poarta tuturor obiectivelor, nu ne-au durut picioarele. A fost acum 16 ani.

Ai dreptate, aminitea senzatiei de trecere in timp, mi s-a intiparit foarte bine in memorie.

Mi-a placut foarte mult Biserica Ciumei si statuia dedicata despre care nu ai spus nimic.

La fel de impresionati ca tine am ajuns acasa cu dorinta de a ne reintoarce ca sa mai descoperim sau doar ca sa ne transpunem in alt secol. Tot amanam o minivacanta in Viena si uite ca intre timp a aparut inca un membru, asteptam sa creasca si revederea Vienei o vom face cu juniorul.

Calatorii placute! Te pup!

[20.08.19 08:59:04]

@Dana2008: felicitaaari pentru cel mic! Da, Viena nu are cum sa nu te cucereasca. Data viitoare cand merg o sa vizitez si ce am ratat acum. Timpul a fost mult prea scurt de data astate pup Dana!

RoxanaGRS
[20.08.19 09:16:08]

Felicitări pentru excursia frumoasă și pentru articol. Cred că i-am mai spus cuiva pe acest site: ai grijă că orașul acesta dă dependență. Chiar citeam undeva un îndemn care mi-a plăcut: la Viena nu mergi pentru obiective, la Viena mergi pentru că te cheamă sufletul. Cam așa este. Am fost de vreo 4 ori, prima dată am stat o săptămână întreagă și am mers de mi s-au rupt papucii la propriu. Și mâine m-aș mai duce iar, deși am abia 2 luni de când m-am întors de acolo.

O observație: vezi că la pozele 3 și 4 ai scris la explicație Schönbrunn, dar de fapt e catedrala Sf. Ștefan.

[20.08.19 09:56:44]

@RoxanaGRS: Multumesc! Foarte potrivita expresia despre Viena, chiar asa este. Multumesc pentru observatie, eu am pus la fiecare poza alt text dar vad ca din nu stiu ce motiv nu a salvat asa cum am pus. Am mai gasit o poza care avea un text gresit. O sa incerc sa remediez Pupici!

[20.08.19 17:27:11]

[22.03.20 11:58:01]

@Anduise: Viena dragostea mea, asa as incepe articolul despre Viena. Am descoperit-o destul de tarziu, dar ma bucur de fiecare ocazie pe care o am sa ajung acolo. Avand in vedere ca ai prietenul acolo, in mod sigur vei mai descoperi multe, asa cum spunea si @Dana2008

de fapt Biserica Sf Petru, care este minunata in interior si care este foarte aproape de zona pe unde te-ai plimbat.

Am vizitat locurile prezentate de tine aici si ti-as mai recomanda sa vezi printre altele Muzeul Tehnologiei (aproape de Schonbrunn), Hundertwasser Hause, Turnul de la Dunare unde sa savurezi o cafea si eventual un cocktail si Casa Muzicii (e in centru).

Am retinut ca recomandare Adelheid Luxury Biscuits Confectionery, cu prima ocazie (nu se stie cand) am sa ajung pe acolo.

Felicitari, votat cu mare drag.

[22.03.20 12:57:53]

@mishu: Multumesc tare de sugestii! Cu siguranta data viitoare cand ajung, merg sa le vad. Am vazut monumentul dar si Biserica Sf. Petru insa am omis sa le includ, se pare Chiar asa, foarte frumoase si spectaculoase! Imbratisari!

Anduise, mishu, RoxanaGRS
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Viena: