ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.08.2019
DIN: Reșița
ÎNSCRIS: 16.04.12
AUG-2019

2019 vs. 2018

Doar ce-am ajuns din Turcia, mai precis de la Lonicera Resort & Spa si fiind al doilea an consecutiv petrecut la acest hotel – impresii 2018 vezi impresii - voi incerca sa descriu doar plusurile si minusurile fata de anul trecut (in opiniea mea si a familiei mele), practic ce s-a shimbat de acum un an.

1. Desi din 2019 s-a trecut la regiun UAI in afara de whiski J&B care se gasea la Loby Bar si la TV Bar nu este nici o diferenta. Deci AI 2018= UAI 2019. Daca nu ceri JB si ceri whiski primesti whiski autohton, asa ca la loby bar si la tv bar trebuia specificat JB daca vrei JB.

2. S-a schimbat programul barurilor, majoritatea si-au extins probramul de functionare... TV Bar, locul unde se serveste cafeaua turceasca anul acesta s-a deschis la ora 10:00, fata de ora 16:00 anul trecut iar Pool Bar-ul este deschis pana la ora 02:30.

3. Berea Efes, desi si anul trecut a fost tot Efes ceva s-a schimbat, anul acesta a fost mult mai ok... lucru confirmat de marea majoritate a romanilor cu care am stat de vorba, spuneau ca, efesul de la lonicera era mai tare decat cel din celelalt resorturi vizitate in anii anteriori

4. S-a schimbat sistemul de acordare a prosoapelor, anul trecut erau prosoapele de plaja in camera si le schimbai cu altele in fiecare seara, de anul acesta au introdus cartelele de prosoape, practic cu, cartela luai prosopul, predai prosopu primeai cartela.

5. Si acum, sa trecem si la partea cu "-" s-a schimbat radical accesul/iesirea in/din restaurantul principat, daca anul trecut aveai 3-4 cai de acces la sala de mese anul acesta era doar una, din hotel de la -1, asa ca daca doreai sa pleci pe pleja trebuia sa urci la 0 sa strabati intregul coridor pana la Loby Bar si dupa aceea sa cobori afara... practic pierdeai 3-5 min. prin hotel la fiecare masa.

6. Un mare "-" fata de 2018 este modul cum se comportau cei 2 salvamari de la piscina de la Beach Bar (aici stiu ca aici am observat treaba asta) de copiii mici, practic daca erai sub o anumita inaltine nu aveai voie sa intri in piscina fara aripioare – zilnic erau certuri intre parinti si salvamari pe tema asta. Pe de o parte au dreptate salvamarii dar pe de alta parte nu poti obliga un parinte cu copil de 5 anial carui copil inoata perfect sa-i puna aripioare sau sa-i spui unui parinte ca, copilul sau de 2 ani n-are voie in bratele lor in piscina fara aripoare... si sa mearga in piscina celor mici.

Referitor la Enteocorita/intoxicatii/cum vreti voi sa le spuneti... nu s-a auzit nimic prin resort, resortul plin de familii cu copii.

Referitor la acest hotel s-a scris foarte mult iar impresiile scrise inaintea mea pot confirma acest lucru, asa ca nu ma mai repet, cititi impresiile anterioare.

Daca va pot ajuta cu ceva, va stau la dispozitie.

Trimis de resita2009 in 19.08.19 20:06:34
Validat / Publicat: 19.08.19 20:48:51
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 1708 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (resita2009); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [19.08.19 20:48:43] »

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 11&ridAnt=95905

tm67bru CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [19.08.19 20:56:27] »

eu nu înțeleg de ce

- dacă există o regulă referitoare la accesul în piscină a copiilor sub o anumită înălțime - de ce trebuie să fie „nenumărate discuții” referitoare la aplicarea ei?

- de ce impunerea acestei reguli este trecută la minusuri? (și încă „mare minus”...)

Românisme.

resita2009 [19.08.19 21:02:30] »

@tm67bru: pai tocmai de aici a plecat problema, si nu romanii ce comentau, nu era afisat niciunde acest lucru, adica ca, sub o anumita inaltime sa nu poti inota in piscina. Faza naspa era ca cei doi salvamari fluierau si gesticulau la greu la copiii din piscina, erau enervanti rau si prin agitatia lor se creea o agitatie in jurul piscinei. Efectiv un rus nu a vreut sa-si scoata copilul din piscina si la final n-au avut ce sa-i faca, din ce-am inteles le-a solititat sa ii arate unde scrie ca, n-au voie copiii fara aripioare si nu a vrut sa-si scoata plozii din pisina

Pe mine nu m-a deranjat cu nimic era doar o costatare, anul trecut se facea baie " la liber" iar acum erau ingraditi "juniorii"

Yoda [19.08.19 21:53:41] »

@resita2009: Internetul cum era? Slabut?

Mai exista a doua plaja, aia din golf? Daca da, cum era?

Multumesc.

resita2009 [19.08.19 22:05:30] »

@Yoda: Internetul ca si anul trecut, ok in zona barurilor iar in camera..., de ex. anul acesta am fost la 7217 si era aproape de loby, deci am prins net cat de cat, comparativ cu anul trecut.

Referitor la plaja din golf, nici n-am fost sa o vizitez macar, (anul trecut nu ne-a placut) asa ca nu stiu ce sa-ti spun desprea ea

steldav [20.08.19 18:18:16] »

@Yoda: A doua plaja nu mai exista. Adica exista fizic dar nu este amenajata. Acolo va fi amenajata plaja pentru viitorul hotel Lonicera Premium, construcție ridicata dar nefinisata

Yoda [20.08.19 18:20:42] »

@steldav: Multumesc pentru lamuriri. Deci se va face un Lonicera si mai grozav?

LE: Dap, am dat o cautare pe net si se pare a asa va fi.

resita2009 [20.08.19 22:18:50] »

@Yoda: in resort se vorbea de LONICERA PREMIUM...

tm67bru CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [20.08.19 22:22:36] »

Lonciera Premium este visavi, peste drum de intrarea principală Lonicera Resort & Spa; e preconizat fi deschis în mai 2020 și va fi adult Only (18+)

Câteva poze - mă rog, multe sunt doar simulari pe computer - mai jos

tripadvisor.com/Hotel_Rev ... nean_Coast.html

Yoda [21.08.19 10:02:00] »

@tm67bru: Da, multumesc, l-am vazut. Apare si pe Google Maps si pe o gramada de filmulte de prezentare.

Se dezvolta hotelul asta, ceva de speriat!

Cred ca vor avea o problema: plaja de la golful ala pare micuta si mai e si impartita cu alte hoteluri. Cele doua Lonicere existente sunt deja destul de mari, iar Lonicera Premium nu pare nici el chiar micut, deci vor fi multi turisti pe metrul patrat.

Dar parcarea mai exista? Cred ca era cam pe locul unde s-a construit Lonicera Premium.

alinafulg [25.08.19 03:50:10] »

@resita2009: Unde pot schimba banii in lire turcesti? Este la hotel casa de schimb? In descrierea hotelului se arata ca exista serviciu de schimb valutar.

alinafulg, resita2009, steldav, Yoda
    Alte impresii din această RUBRICĂLonicera Resort & Spa [Avasalar]: