ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.06.2010
ÎNSCRIS: 15.04.10
JUN-2010
2 AD. + 1 1an si 8 luni COPII

Amabilitate maxima

Am fost acolo datorita voua si acestui seit, si tin sa va multumesc pt voturile acordate la impresiile mele.

Dar, sa va povestesc pataniile mele si va rog frumos sa nu ma judecati ca nu am avut incredere in voi. Cand am fost anuntata ca pot sa-mi aleg un premiu, dupa ce s-a confirmat alegerea mea, am sunat la Pensiunea Lidana sa vad daca chiar este adevarat, daca chiar sunt reale premiile, din cauza ca la toti la care le spuneam ca am castigat radeau si-mi spuneau ca sunt naiva. La care eu le tot explicam ca sunt reale, ca au fost si la intalniri si la decernarea premiilor pe anul 2009, ca am studiat si chiar e adevarat. Repet, va rog sau il rog pe amin sa nu se supere pe mine, dar nu am crezut ca in ziua de azi mai da cineva premii asa... Ma rog, au fost ceva neintelegeri acolo la pensiune, deoarece sefa nu stia nimic si pana ce a luat legatura cu proprietara, dar am stresat-o la culme. Si pana la urma s-a rezolvat.

Asa ca, miercuri, 9 iunie parca, am pornit spre Bucovina pe o canicula ingrozitoare, sperand ca la munte va fi mai racoare. Da de unde! ? ! A fost la fel de cald.

Am uitat sa precizez ca premiul consta in cazare in week-end, cu mic dejun, iar cum sotul este mai ocupat in week-end, am rezervat camera in cursul sapt. si doar o noapte.

Dupa ce am facut o pauza in parc la Vatra Dornei, dornici sa vedem veverite si doar una a fost mai curajoasa sa coboare din brad, am ajuns la pensiune, pe care am gasit-o greu. Eu stiind ca e in Vama, nu am mai studiat deoarece am zis ca sigur gasim indicator sau ceva reclama, doar e pensiune de 4 stele. Atat ne-am invartit prin Vama si pe toti pe care i-am intrebat, tot aiurea ne-au explicat. Pana la urma ne-a zis o doamna sa mergem la iesirea din Molid, care face parte din Vama, si dupa pod sa facem dreapta.

Am ajuns, am intrat, iar doamna mi-a si recunoscut vocea.

Sefa este o doamna tanara, foarte draguta si amabila, care ne-a si oferit camera cu nr. 1. Aceasta camera e situata la etajul 1 cu vedere la cararea care urca pe munte. Camera foarte frumoasa, curata, cu pat matrimonial, tv, baie dotata cu tot ce trebuie, bideu, wc, chiuveta, cabina de dus, prosoape frumos mirositoare si un balcon imens, balcon care deserveste 2 camere, cu masa, scaune, flori.

Pensiunea e superba, langa raul Moldova, parcare mare, loc de joaca pt copii, terasa plina cu flori, de fapt oriunde te uiti, sunt numai flori, o mini cascada, terasa alpina, un podet pe sub care curge un paraias foarte frumos, curatenie, ce mai, o oaza de frumusete si de relaxare. Las pozele sa vorbeasca mai multe.

Am facut o mini pauza de cafea, apoi am plecat spre Manastirea Voronet, pe care am mai vizitat-o si in 2006 si nu mai intru in detalii. La intoarcere am comandat de mancare, timp in care am tot studiat frumusetile din jur si ne-am jucat cu copilul. Noi am stat afara pe terasa, dar si restaurantul este foarte frumos amenajat.

Mi-am comandat pastrav cu sos de smantana si usturoi, care a fost grozav de bun, iar sotul ciorba radauteana si ceafa la gratar, la fel de bune. Servirea a fost impecabila.

A doua zi ne-am trezit intr-un aer minunat, sunetul apei, a pasarelelor...

Ce mi-a placut cel mai mult a fost ca eram singurii cazati in pensiune. Chiar am simtit nevoia de a nu vedea pe nimeni in jur, poate ca daca erau mai multi nu mai imi placea asa de mult, totul era al nostru.

Am plecat cu promisiunea ca odata vom reveni in acest loc minunat si ferit de circulatie, deoarece este la cateva sute de m de sosea si loc fara poluare.

Va multumesc inca o data.

Trimis de Alina Morar in 16.06.10 21:28:24

VIZUALIZĂRI: 1603 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alina Morar); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 PARCAREA PENSIUNII
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 50.00 EUR pe cameră

[16.06.10 22:23:43]

La intoarcere spre casa, am vrut sa mergem la Rarau, dar ne-au intors din drum deoarece era foarte rau. Atunci se asfalta. Ma mir cum de!

magdalena
    [16.06.10 22:38:21]

De ce ati luat pana la urma o noapte in cursul saptamanii, nu se puteau doua?

Tu erai cazata acolo, cand am sunat eu si mi-a zis ca e o doamna din Cluj....

Deci a fost bine pana la urma!

[16.06.10 22:46:41]

Noi avem magazine alimentare si nu putem lipsi mai mult de 2 zile, trebuie marfa tot timpul. Degeaba am aproviziona mai mult, tot timpul trebuie ceva. In cursul saptamanii suntem putin mai liberi, dar in week-end e multa lume si trebuie marfa mai multa.

Si mai ales ca eu, acum cu copilul, nu prea lucrez.

biancuta
    [17.06.10 00:34:35]

Dupa descrierea ta, pare o pensiune care merita toata atentia! Pozele sunt cu adevarat frumoase, iar gradina e superba! Felicitari pentru premiu si pentru descriere, bineintels!

georgiana
    [17.06.10 06:35:22]

Deci asa Alina, te indoiai de ceea ce incercam noi demult aici, sa facem, pe AFA!?! Ma bucur ca macar acum te-ai convins si tu, cat si cei din jur, ca ai petrecut acolo cateva clipe frumoase, la aer curat si in liniste!

Pana nu ajungi la o intalnire AFA, sa ne cunosti, pe noi toti, cei multi, nu ai sa intelegi cu adevarat ce inseamna spiritul AFA!

Felicitari pentru premiu! si-un vot, foarte matinal!

Sanziana
    [17.06.10 07:05:38]

pai vezi ca e adevarat ce am scris eu? pacat ca nu ai reusit sa stai mai mult, mi-ar fi placut sa ne intalnim. Un vot si vacante placute in continuare

[17.06.10 08:17:17]

Pai asta era ideea, ca tarziu mi-am dat seama cu ce "se mananca" AFA.

Sper sa nu fiti suparati pe mine. Oricare ar fi crezut la fel.

Multumesc pt voturi.

TORA INGRID
    [17.06.10 08:49:15]

Ar trebui sa-ti schimbi nick-name-ul in ...Toma Necredinciosul ( ce-mi plac glumele mele !!).

Frumose si elocvente fotografii , multime de impresii ptr o singura zi , ceea ce inseamna ca a fost traita la maxim.

alinutzza140*
    [17.06.10 17:05:48]

Si noi am patit la fel cu Raraul nu am reusit sa ajungem. Ne-a spus cineva ca ar fi mai multe cai de a ajunge dar ne-am lasat pagubasi. Pana reusim sa vedem Raraul un vot mare tot din Moldova.

gabye
    [25.06.10 01:19:39]

Mi-a placut ft mult descriera ta .Sper ca punctele din ft.util sa-ti aduca si alte multe asemenea premii.Felicitari.

dorgo
    [03.12.10 21:32:59]

@alina... felicitari... e frumos pe-acolo... ma intereseaza pensiunea... te voi contacta pt detalii... am inclus-o in circuitul ce-l voi face anul viitor...

any*
    [03.12.10 21:46:21]

Felicitari pentru review, un vot de la Herculane...

Alina Morar, alinutzza140*, any*, biancuta, dorgo, gabye, georgiana, magdalena, TORA INGRID
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Lidana: