ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.08.2019
ÎNSCRIS: 16.08.19
AUG-2019

Foarte nemulțumit

încărcat de pe telefon!

Un loc minunat, cu mari deficiente de administrare

Ca sa nu fiu suspectata de rea intentie, sau de subiectivism, o sa incep prin a spune ca locul in care se afla pensiunea Elis este minunat, iar amenajarea exterioara este facuta cu mult gust si atentie la detalii.

Minusurile, din punctul meu de vedere, tin de modul de administrare, de restaurantul pensiunii, de amenajarea interioara si de curatenia din camere.

Pe scurt, iata experienta mea: in urma cu doi ani am gasit, din intamplare, aceasta pensiune. Am stat patru nopti si ne-am simtit foarte bine. Am apreciat amplasarea, piscina, faptul ca exista un restaurant unde poti servi micul dejun, sau o alta masa, fara mari pretentii. Am trecut cu vedere confortul interior, suprafata redusa a camerei (triple) si anumite aspecte legate de curatenie.

Anul acesta am dorit sa revedem acele locuri si am facut o rezervare inca din luna aprilie. La acel moment am fost asigurata ca ni se rezerva o camera si ni s-a comunicat si un pret. Am intrebat inclusiv daca este nevoie sa trimit avans pentru rezervare, dar mi s-a raspuns ca nu trebuie, ca sunt intotdeauna camere libere, singura conditie fiind sa sun cu cateva zile inaintea sejurului pentru confirmare.

Zis si facut, timpul a trecut si pe 23 iulie sun la pensiune, pe telefonul de pe site, ca un om corect si cu ceva experienta, conform intelegerii anterioare.

Imi raspunde o doamna, alta fata de cea cu care vorbisem in aprile. Foarte amabila, doamna imi cere din nou toate datele, imi confirma pretul stiut si ma asigura ca totul este in regula si ca suntem asteptati pe 10 august. Intreb, din nou, daca trebuie sa trimit vreun avans si, din nou, mi se spune ca nu e nevoie.

Cu mari asteptari, ajungem pe 10 august, dupa un drum lung si greu, de vreo 7-8 ore. Si de aici incepe nebunia: o doamna de la bucatarie ne spune ca nu au nicio camera tripla, noi fiind o familie cu un copil mare si ca ar putea sa ne dea o camera dubla si, eventual, sa puna o saltea pe jos pentru a treia persoana. Trebuie sa precizez ca suprafata unei camere duble este de aproximativ 10 metri patrati, incluzand si baia. Practic, in camera exista un pat dublu, un dulap minuscul, spatiul de trecere fiind de maxim 40 cm de jur-imprejurul patului.

O alta "oferta" a fost aceea de a ramane fiica noastra la pensiunea Elis, iar noi, parintii, sa mergem pentru o noapte la alta pensiune. Evident ca am refuzat.

Suparati si obositi, am cerut explicatii si asa am aflat ca telefonul "doamnei", pe care se fac rezervarile, sta la bucatarie, asa incat toate angajatele raspund si fac rezervari de care nimeni nu mai stie nimic dupa incheierea convorbirii.

Bonus, am aflat si ca pretul camerei este cu 50 ron mai mare fata de cel confirmat cu doua saptamani in urma.

In aceste conditii, am hotarat sa plecam, nu inainte de a spune ca vom face publice toate cele expuse mai sus.

Brusc, doamna de la bucatarie a devenit mult mai cooperanta si dispusa sa gaseasca o solutie. A sunat proprietarul, despre care cu cateva minute inainte ne spusese ca nu este in pensiune si ca nu raspunde la telefon. Bineinteles ca acesta a raspuns imediat, a fost de acord cu pretul discutat initial si a decis sa ne dea doua camere duble pentru prima noapte, urmand ca de a doua zi sa primim camera rezervata.

Camerele duble, asa cum deja am povestit, sunt minuscule, putin mai mari decat bucataria unui apartament. Si nu asta ar fi fost cea mai mare problema, ci faptul ca in camera nu erau cateva lucruri absolut necesare, cum ar fi: un scaun, pahare, umerase, suporturi pentru uscat prosoape, un minibar...

Adica, odata intrat in camera, nu aveai alta varianta decat fie sa stai in picioare, fie sa stai pe pat. Iar spatiul de trecere disponibil a fost imediat ocupat cu doua trolere de marime medie.

Despre curatenie, nu mai spun decat ca lasa mult de dorit...

A doua zi am primit camera rezervata, dar deja cheful de vacanta ne cam trecuse.

Conditiile in cladirea noua sunt ceva mai bune, camerele mai spatioase, dar nici aici nu exista scaune, pahare, umerase, suporturi pentru uscarea prosoapelor, iar aerul conditionat, de tip centralizat, nu face fata in conditii de canicula, asa cum am prins noi.

O alta surpriza neplacuta a fost aglomeratia, la piscina avand acces oricine, nu doar cei cazati in pensiune. Si nu ar fi o problema, daca s-ar respecta cateva reguli de bun simt, cum ar fi sa faci orice (legal), fara sa-i deranjezi pe cei din jur. Din pacate, educatia nu este punctul forte al unora dintre semenii nostri...

Despre restaurant, numai de bine. Dupa 2 ore de asteptare si un gratar cu consistenta de "talpa", am hotarat sa mancam in Moldova Veche, chiar daca asta a presupus sa facem zilnic doua drumuri de aproximativ 15 km fiecare.

Din pacate, am plecat cu alte sentimente fata de acum doi ani si cu siguranta nu vom reveni prea curand in acest loc.

Trimis de Manu Burciu in 16.08.19 10:46:12
Validat / Publicat: 16.08.19 11:31:26
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MOLDOVA NOUĂ/VECHE.

VIZUALIZĂRI: 2247 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Manu Burciu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[16.08.19 10:57:55]

@Manu Burciu: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 67&ridAnt=95777

ux129267
[08.06.23 06:50:22]

Un loc minunat pentru a te relaxa și condiții foarte buna!

Drumul este foarte frumos, cu o priveliște minunata la Dunăre. Este loc de parcare cât și pentru un tir, ba chiar si un ATV de închiriat. Liniste și voie buna!

Manu Burciu
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Elis [Coronini]: