ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.08.2019
ÎNSCRIS: 29.12.11
AUG-2019

Egipt, mi amore

După o jumătate de an foarte greu, plin de încercări de tot felul, depășite cu bine din fericire. se simțea imperios nevoia unui concediu de relaxare, în care să nu faci absolut nimic, doar să stai cu burta la soare.

Așa că am hotărât să plecăm o săptămână la mare undeva la maxim 2-3 ore de mers cu mașina ori avionul. Cum Mamaia a devent o destinație exorbitantă mi-am îndreptat atenția spre țările apropiate Bulgaria, Grecia și Turcia. Dar ca un făcut a câștigat iar Egiptul, destinația mea favorită din „apropierea” țării noastre.

Egiptul este oțară musulmană foarte ofertantă din punct de vedere turistic. Dacă ești pasionat de istorie poți vizita Pramidele din Giza, Valea Regilor din Luxor sau poate Abu Simbel templul lui Ramses al II-lea împodobit la exterior cu o colosală galerie de statui și la interior cu o serie de picturi murale.

Dacă ești pasionat de aventură poti alege un safari în deșert cu observarea modului de trai al beduinilor, cu dormit în cort și mâncat alături de ei. Traseul prin deșert e parcurs cu Jeep-uri, iar la destinație poți face sand boarding, poți merge cu ATV-urile sau eventual cu deosebitele cămile.

Deasemenea o croazieră pe Nil este un lucru deosebit. Nu am făcut-o încă, dar o am în plan, pe lista lungă de dorințe turistice.

Dar noi nu pentru toate astea am ales Egiptul, ci pentru incredibila Mare Roșie cu ai ei corali si pești multicolori. Suntem pasionați toți trei de snorkeling și considerăm că viața sub acvatică este mirifică.

Așa că în momentul când mi-a apărut o ofertă de la o agenție turistică foarte cunoscută de toți cei de aici de pe acest site, se știe nu am voie să-i dau numele, n-am stat prea mult pe gânduri si am achizitionat sejurul.

Am fost de cinci ori în Egipt si in Sharm El Sheikh și în Hurgada, ultima oară prin 2012 dupa revoluția ce l-a dat jos pe Mubarak! Cum am găsit Egiptul după atâția ani?

Ei bine se sție că după atentatul din 2015 când un avion plin de turisti ruși, mai exact 224, s-a prăbusit în Marea Roșie, turismul a avut extrem de mult de suferit. În primul rând rușii, principalii clienți s-au retras de tot din Egipt și după spusele ghizilor nici acum nu s-au întors. Turiști vorbitori de rusă sunt în mare parte din Ucraina sau Bielorusia. Se pare că din anul 2017, mii de asiatici (japonezi, sud-coreeni, chinezi, malaezieni) au început să ia locul rușilor. Deasemenea sunt foarte multi nemți și italieni. La noi la hotel erau marea majoritate polonezi sau conaționali. Am mai observat si turiști din țările nordice, dar si alți est europeni (sârbi, unguri, chiar și bosniaci). Pot preciza că niciodată nu am văzut atâția români în Egipt, ca acum!!! Se pare ca probabil în special turiștii de Turcia, amatori de all inclusive se gândesc să-și deschidă orizonturile. Spun asta pentru că majoritatea erau mai mult interesați de sistemul all inclusive, decât de Marea Roșie și erau foarte critici. Știu asta de pe diverse grupuri ale hotelului. Poate o sa detailez un pic în articolul referitor la hotel.

Dar să revenim. Dacă acum șapte ani era poliție la greu si treceam printr-o mulțime de filtre, acum parcă s-au relaxat un pic. Hurghada mi s-a părut o stațiune foarte animată semn că s-au întors mulți turiști. Străzile parcă sunt un pic mai curate, iar comercianții nu mai sunt atât de agresivi. Evident că orașul arată ca si atunci într-o eterna reconstructie. Din loc în loc sunt șantiere, dar si case părăsite și grămezi de moloz. Asta-i parte lor mai puțin placută.

Noi am stat la un resort de cinci stele nou construit, anul acesta în aprilie. Au fost conditii destul de bune, dar despre acest lucru o să detailez în articolul despre hotel. Am stat la soare, ne-am bronzat, am făcut snorkeling, dar din păcate apa de la plaja din fața hotelului se retrăgea foarte mult după amiaza și efectiv nu mai puteai înota.

Din Hurghada se fac o multime de excursii. Poți merge la Piramide, la Luxor, dar și în Iordania ori Israel. Dacă mergi cu autocarul este ieftin (30-40 USD/persoană) dar foarte obositor, dacă alegi varianta cu avionul este destul de scump (200-300 USD/pers). Ei bine cum noi aveam o vacanță de relaxare am ales doar o incursiune pe Insula Paradisului, cu două sesiuni de snorkeling incluse și o seară petrecută în oraș la spectacolul 1001 de nopți. Ceva exotic, oriental! ;)

Vremea. Mulți se sperie de temperatură când văd 39-40 de grade în luna august ziua si o minimă de 29 de grade. Țin să precizez ca este o temperatură uscată, mult mai usor de suportat decât 30 de grade de la noi cu umiditate ridicată. Evident că trebuie să te hidratezi bine, dar asta nu-i o problemă pentru noi, bere să fie! ;)

Apa mării este extrem de caldă. Nu te răcorești deloc. Ba chiar câteodată când ieși din apă ți se pare frig afară, la 40 de grade. Un paradox, nu? Apa de la piscină e un pic mai rece, dar din șapte zile petrecute în Egipt doar în ultima am stat la piscină!

Concluzii. Egiptul este fascinant si oricum aș da-o pentru mine si pentru familia mea este destinația preferată din apropierea României!

Trimis de robert in 16.08.19 09:41:12
Validat / Publicat: 16.08.19 10:27:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EGIPT.

VIZUALIZĂRI: 1427 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P09 umanitate la malul mării

[16.08.19 10:04:55]

rog video: https://www.youtube.com/watch?v=FFuDqelEbRw

[16.08.19 10:27:38]

nrs †
[16.08.19 10:35:02]

eu cred ca poti spune numele agentiei! la aceasta e voie

[16.08.19 10:44:34]

@nrs: nu risc nimic!

krisstinna
[16.08.19 10:52:21]

@robert: Of, cine îl poate convinge pe domnul C. Sa mergem și noi acolo? Măcar un pic, doar 7 zile

Mă uit și eu la voi, cei care nu aveți frici, vă admir și vă felicit!

“Frumoasă splendoare”!

Foarte bun și prețul, aștept impresiile despre hotel. Din curiozitate, nu din alt motiv, “acolo sunt teroriști și nu mergem”

Yolanda
[16.08.19 10:55:59]

@robert: apusul e soare prins în cadre si momente diferite e superb!

Se vede ca a fost o vacanta reusita si P20 e o încântare pentru barbati...

[16.08.19 10:59:41]

@krisstinna: gândește-te că și eu mi-am pus această problemă, dacă nu pentru noi măcar pentru fata noastră. Eu cred că dacă e să te ia draq-ul, te ia oriunde și pe sosele patriei de exemplu.

Normal că mă informez temeinic și io și nu risc inutil. Doar așa un risc puțintel calculat.

Muțumesc frumos pentru vizită și pentru comentariu și multe vacanțe frumoase vă doresc!

[16.08.19 11:03:15]

@Yolanda: mersi frumos!

doinafil
[16.08.19 12:16:01]

@robert:

Măi, Robert, sunt atât de frumoase pozele tale, că mai, mai, să mă hotărăsc să merg și eu acolo! . Mihai „trage” de mine de mult timp să mergem în Egipt, eu nu mă las deloc! .

Citind ce-ai scris și văzând pozele, mă mai gândesc dacă să mai refuz, sau nu!

Aș merge să văd și eu minunile de piramide din Giseh, dar pe din afară, în interior n-aș vrea, am eu o temere care nu știu dacă este justificată sau nu! (nu vreau să mă influențeze - negativ - „spiritele” anticilor regi egipteni, și nu numai!)

Felicitări pentru tot!

[16.08.19 14:07:58]

@doinafil: Mulțumesc frumos pentru vizită si comentariu!

Apropo, voi ati fost in Israel si in Iordania asa ca sunteți învățați oarecum cu zona. Luati-vă inima in dinți si pe cai. Dacă stai numai la resort si pleci in excursii doar cu agenția, scad riscurile să patesti ceva. Merită măcar o dată în viață! Parerea mea!

Vacanțe frumoase in continuare vă doresc si multă sănătate!

ANILU
[16.08.19 14:44:23]

@robert: Frumos... frumos și relaxare totală.

Important este că v-ați simțit bine și va-ți încărcat bateriile... aveați nevoie.

Frumoase poze. " Splendoarea" superbă... dar aia cu " umanitate" este de...

Interesant aspectul mării la reflux...

Anul ăsta au fost multe oferte pe Egipt și poate așa se explică numărul mare de conaționali sau poate că au dorit să mai schimbe peisajul!!!

Aștept și impresiile despre hotel.

Toate cele bune.

diana2015
[16.08.19 14:54:10]

@robert: hihihi SB-ul fu din partea mea

Super frumos dacă este relaxare și vreme frumoasă rezultă concediu minunat

Când ne luăm "inima în dinți"(adică eu) să plecăm cu avionul cred că nu ratăm Hurgada , am mai auzit de la o cunoștință din Austria cât este de frumos și relaxant . Votat cu drag

Aștept continuarea

[16.08.19 17:09:41]

@ANILU: multumesc frumos de vizita si comentariu! Da, ne-am relaxat si ne-am încărcat bateriile, unii prea mult, adică prea multe kilograme în plus! De-asta nu mai vreau all inclusive si tot acolo ajung!!!

[16.08.19 17:12:07]

@diana2015: auch ți-e frică să zbori? Dacă așa e îți recomand să începi cu o altă destinație, un pic mai apropiată!

Mersi pt vizită și comentariu!

mprofeanu
[17.08.19 11:50:56]

@robert: Felicitări pentru sejur, chiar dacă în Egipt ați fost pentru a 6 oară!

Oare când voi ajunge și eu acolo!? Nu la plajă, ci pentru a-i vedea frumoasele comori!? Până atunci citesc cu plăcere și mai ales văd prin poze această frumoasă destinație!...

iulian68
[18.08.19 04:04:33]

@krisstinna: Vorbesc eu cu domnul C. Vei vedea ca il voi convinge! ????

iulian68
[18.08.19 04:06:45]

Robert, luna viitoare mergem acolo. Daca nu cer prea mult, am sa iau legatura in " privat" sa ma mai inveti una-alta...

krisstinna
[18.08.19 07:10:19]

@iulian68:

[18.08.19 16:59:58]

@mprofeanu: Mulțumesc frumos! Doar a cincea oară!

[18.08.19 17:02:16]

@iulian68: salutare! Mersi frumos! Cu drag, da-mi PM!

ANILU, diana2015, doinafil, iulian68, mprofeanu, robert, Yolanda
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Hurghada: