ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.08.2019
ÎNSCRIS: 09.05.11
AUG-2019
2 AD. + 1 COPII -- v: 9 ani

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Terasa din zona Bâlea Lac (Transfăgărășan) - așa și-așa!

Săptămâna trecută am ajuns din nou pe Transfăgărășan. Superbul drum care ne poartă către zona înaltă a Munților Făgăraș ne-a atras în fiecare vară, iar acum s-a ivit ocazia să rămânem câteva zile pe munte, întrucât am găsit cazare pentru două nopți în vecinătatea Lacului Vidraru (voi reveni cu prezentarea locației). Am ales să mergem pe Transfăgărășan în timpul săptămânii pentru că într-o astfel de perioadă DN 7C nu este prea aglomerat. În toate cele trei zile am urcat la Bâlea Lac, fie pentru drumeție, fie doar pentru a admira împrejurimile.

Și pentru că în zona Bâlea Lac există posibilitatea de a mânca, am scăpat de această grijă la prânz și am mers în două zile la terasa amenajată lângă vânzătorii de suveniruri, la popasul turistic aflat pe partea dreaptă a drumului, înainte de intrarea în tunel (dinspre Cârțișoara). Nu am aflat cum se numește terasa (nu este afișată vreo denumire anume), dar este ușor de recunoscut după prelata de culoare crem pe care scrie: ”Costiță. Pui la rotisor. Mici. Păstrăv”. În fața terasei, pe marginea drumului, sunt vreo două plite pe care se rumenește bulzul sau unde sfârâie friptura ori niscaiva legume, așa că mirosul apetisant este asigurat.

La această terasă era mereu aglomerație, dar am găsit de fiecare dată câte o masă liberă, chiar dacă a doua zi am împărțit-o cu alți turiști. Din start trebuie subliniat că nu este o locație pentru pretențioși, nu vă așteptați la prea mare curățenie (că nu e!) sau la servicii grozave. Printre mese mai sunt peturi sau șervețele căzute/aruncate, iar masa am șters-o noi de fiecare dată cu șervețele umede; ar fi indicat ca o persoană de la terasă să se ocupe de asta. Cu toate acestea, mâncarea caldă în vârf de munte a fost bună.

Lângă intrare, în dreapta, este casa de marcat, adică locul unde faci comanda și plata, după ce te-ai hotărât ce vrei să mănânci. Noi am studiat oferta, apoi soția a ocupat locuri la masă, iar eu am stat la coadă pentru plată și mâncare. După ce achiți la casă, mergi cu bonul în mână pe la plitele sau grătarele din jur și primești produsele plătite. Am comandat bulzuri (în amândouă zilele - 10 lei bulzul), cartofi tărănești (8 lei), cartofi prăjiți (8 lei), cârnați tărănești (8 lei), precum și o porție de mititei cu muștar (5 lei bucata). Am mai luat apă plată (500 ml. - 6 lei) și sucuri Fanta (500 ml. - 8 lei).

Așa cum spuneam mai devreme, mâncarea a fost bună și nu am cumpărat mai multe lucruri pentru că am mai luat după aceea șorici, cașcaval afumat, dulceață de nuci verzi și alte bunătăți de la comercianții ambulanți din jur.

Revenind la popasul turistic unde am mâncat, voi prezenta alte câteva prețuri de la această terasă (oricum am fotografiat lista cu meniul și voi afișa poza pentru o informare cât mai exactă): ceafă de porc (12 lei porția); scăricică afumată (8 lei/100 de grame); pui la rotisor întreg (36 de lei/kg.); shaorma (15 lei); sarmale (15 lei); varză călită (7 lei); clătite cu gem (10 lei); ceai cald (7 lei paharul); limonadă (12 lei) sau bere Bergenbier la doză (7 lei).

Ei, și pentru că noi am mai mâncat produse gustoase cumpărate de la comercianții ambulanți din zona Bâlea Lac, voi aminti cu această ocazie câteva prețuri: dulceață de nuci verzi (15 lei); șorici pârlit (60 de lei/kg.) / șorici alb (80 de lei/kg.); cașcaval afumat (45 de lei/kg.); caș afumat (40 de lei/kg.); cozonac secuiesc (10 lei, diverse sortimente); tobă (45 de lei/kg.); cârnați de porc/vită/oaie (50 de lei/kg.); slănină (35 de lei/kg.); pastramă de mistreț/cerb (80 de lei/kg.); sirop de fructe de pădure (10 lei sticluța).

Tot pentru informarea celor care ajung la Bâlea Lac, mai trebuie spus că o cameră cu două locuri la Cabana Paltinu costa 270 de lei/noapte, dar când am întrebat noi nu aveau nicio cameră liberă.

Acestea fiind spuse, vă recomand să mergeți pe Transfăgărășan (în special în timpul săptămânii, pentru că nu este atât de aglomerat drumul). Totodată, cu plusurile și cu minusurile menționate mai sus, recomandăm mâncarea de la popasul turistic (terasa cu prelata de culoare crem) din zona Bâlea Lac (nota 9 pentru mâncare; nota 5 cu indulgență pentru servicii)!

Toate cele bune!

Trimis de Floryn81 in 15.08.19 17:25:21
Validat / Publicat: 15.08.19 18:23:34
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TRANSFĂGĂRAȘAN.

VIZUALIZĂRI: 2198 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P08 La masă, la terasa din zona Bâlea Lac.

Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm pe Transfăgărașan? :