ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.08.2019
DIN: Piteşti
ÎNSCRIS: 10.08.18
JUL-2019

Vacanță în Tunisia (2)

Excursii: Prima “excursie” pe care am ales să o facem a fost spre centrul orașului Monastir, unde am văzut câteva atracții turistice foarte interesante. Am mers până la destinație cu un taxi pe care l-am plătit cu 15 TND la dus (pe o distanță de ~15 km.) și tot același preț pentru întoarcere.

Primul punct de pe lista noastră a fost Hanafi Mosque of Bourguiba, o moschee foarte frumoasă care datează de mulți ani în centrul Monastirului. Intrarea a fost gratuită și vă recomand cu drag să o vizitați, pentru că, prin ea veți cunoaște oglinda spirituală a arabilor, pentru mine, fiind un lăcaș de cult magnific.

Următoarea atracție, a fost fortificația Ribat care se află față-n-față cu mosceea, dar pe partea cealaltă a străzii. Cetatea este cunoscută drept cel mai vechi ribat construit de către cuceritorii arabi în timpul cuceririi musulmane a Magrebului. Este, de asemenea, cel mai proeminent monument al orașului Monastir.

Prețul intrării a fost de 8 TND/pers. Fortificația este destul de mare. În interior ascunde multe camere care te pot induce în eroare. Culoarele lungi și numărul mare de încăperi ne-au indus într-un labirint pe care am reușit să-l deslușim ca să ajungem în turnul din care se vedea fluturând steagul Tunisiei. Deasemenea, din cetate, se putea vedea foarte frumos marea cu valurile sale străvezii. ????

La final, am mers într-un bazar aflat foarte aproape de moschee și de Ribat. Vânzătorii trăgeau de noi să le cumpărăm marfa și cu greu puteai scăpa de ei. Mirosul de pe stradă era ca și în Egipt, “divin”, fiecare colț de stradă fiind acoperit de gunoaie????.

După ce am vizitat tot ceea ce se afla în planul nostru, am mers în fața fortificației, unde erau foarte mulți palmieri ????și oameni întinși pe iarbă care priveau panorama superbă a orașului. După ce am mai făcut câteva fotografii, am mers spre locul în care erau adunate taxiurile ????.

Această mică “excursie” mi-a plăcut, pentru că am putut descoperi stațiunea în care se spunea, de fapt, că este amplasat hotelul nostru.

Tunis, Cartagina, Sidi Bou Saïd (20€/pers-transportul către Tunis, Cartagina, Sidi Bou Saïd)

Această excursie am achiziționat-o de la un agent local din hotel. Ne-a spus că putem fi duși cu o mașină în toate punctele în care ne dorim, iar prețul/ mașină este 100€, așa că pentru a plăti cât mai puțin trebuie să fiți cât mai multe persoane.

Am plecat la ora 7:30 a. m. de la hotel, apoi am mers două ore până în Tunis, în partea veche a orașului, Medina, unde am făcut un popas de o oră. Am făcut câteva poze în mijlocul orașului, apoi am mers în bazar. Acesta era foarte mare, mulți vânzători încercau să ne atragă în magazinele lor. Deasemenea, erau foarte multe produse contra-făcute.

Un vânzător de la un magazin de parfumuri ne-a condus într-un loc cu scaune colorate din care se putea vedea tot orașul. Panorama era numai bună pentru poze.

La întoarcere, cu greu am mai găsit drumul pe care trebuia să mergem ????. Am explorat tot bazarul, am ajuns într-o piață de pește, iar marfa era expusă pe tarabe și mirosea oribil. După ce am ieșit din bazar, am constatat că nu suntem pe o stradă cunoscută. Până la urmă ne-am descurcat și am ajuns la mașină.

Următoarea oprire, a fost la Cartagina, unde prețul intrării este 12 TND/pers. Acolo am văzut ceea ce a mai rămas din construcția feniciană, precum și Termele lui Antonin. Nu am stat foarte mult, pentru că în afară de a te plimba printre construcții și a face poze, nu prea ai altceva de făcut. ????

Ultimul popas înainte de întoarcere a fost mirificul oraș Sidi Bou Saïd, numit după un bătrân vindecător de boli care și-a găsit locul de veci în acest oraș. Numele adevărat al bărbatului era Sayyd Abu Saïd Khalaf Ben Yahia Tamimi El Beji, iar Sidi. Bou Saïd era o prescurtare.

Clădirile sunt colorate în alb și albastru, florile copacilor sunt de un roz frumos, marea strălucește de departe, toate acestea făcând parte, mai mult, dintr-un peisaj adecvat Greciei.

După ce am vizitat orașul, am fost să bem un suc la o terasă de la marginea acestuia, dar am fost surprinsă că ei nu aveau un meniu cu băuturile, iar prețurile erau spuse direct de către chelneri.

Am plecat la ora 2 p. m din oraș și la ora 4 p. m. eram la hotel.

Concluzie: Excursia a fost frumoasă, dar nu m-a impresionat foarte tare. Prin urmare, vă recomand să o faceți, dar nu cu agențiile din România, pentru că nu se merită să dai 47€/ pers, doar pentru că ai un ghid care îți explică ce semnifică acele construcții, deoarece poți afla și de pe internet, plus intrarea de la Cartagina inclusă. Probabil există și costuri ascunse care nu sunt precizate de la început, iar cu totul aceasta este mult mai scumpă.

Sahara-2 zile (93€/ pers-intrare la amfiteatrul El Djem; dejun (ziua 1) -fără băuturi; vizita unui sat de troglodiți; cazare pentru o noapte la un hotel de 4* din lanțul El Mouradi, în Douz cu cină și mic dejun; vizita unui lac de sare; dejun (ziua 2) -fără băuturi)

Excursii opționale în cadrul acestei excursii:

- Plimbare cu ATV-45 min. (15€, o singură persoană pe ATV; 25€, 2 persoane pe ATV)

- Plimbare cu cămilă-1h (20€/pers) ????

- Jeep-safari-4h (vizita unei oaze montane și a două decoruri de film, printre care și cel din Star Wars; plimbare pe dune) ????

Spre supărarea noastră, a trebuit să achiziționăm această excursie de la [***], pentru că agenții locali nu vindeau astfel de excursii. Un lucru foarte deranajant pentru mine și pentru familia mea, a fost faptul că pe fișa primită la aeroport nu scriau costurile suplimentare pe care le-am precizat mai devreme. Nu scria nici măcar că la hotelul la care ne vom caza, trebuie plătită taxa de stațiune. Am aflat de toate acestea, de-abia în momentul în care am cumpărat această excursie.

Plecarea a fost la ora 6 a. m. Noi am fost primul hotel la care autocarul a sosit și am putut să ne alegem cele mai bune locuri, însă dezavantajul a fost că a trebuit să-i așteptăm pe toți să vină, iar la un hotel am stat mai mult de 20 min.

Pe drumul către prima oprire, am discutat cu ghidul despre situația din Tunisia. Despre timpurile în care a fost sub domnia Franței, momentele în care cultura țării a fost revuluționată, astfel încât au fost încălacate legi stabilite de către religia mulsulmană. Ne-a vorbit despre Primăvara Arabă, începută în anul 2011, când un tânăr și-a dat foc, fiindcă autoritățile i-au confiscat marfa și despre atacurile teroriste desfășurate în Tunisia, cel de la muzeu și cel de pe plajă în care au murit 47 de oameni în mai puțin de 15 min. Ne-a spus că situația după terminarea revoluției nu este mai bună, prețurile au crescut, iar salariul lor minim este de 150€. Oamenii nu mai au încredere în partid, președinte, în justiție, însă de anul trecut au început să își revină.

Prima oprire a fost la amfiteatrul El Djem, care se află pe locul 3 în lume ca și mărime, cel care domină topul fiind cel din Roma. Am făcut câteva poze pe fiecare etaj al amfiteatrului ???? și am vizitat subsoalele.

Masa pe care am luat-o a fost la un hotel de 1*. A fost foarte gustoasă. Am avut o specialitate tunisiană pe care am mâncat-o și la restaurantul “À la carte”. Felul al doilea a fost carne de pui cu garnitură de cus-cus. La final, am primit un desert specific. Băuturile au fost extra-cost.

Următoarea destinație, a fost un sat de troglodiți. Acolo am admirat casele lor de pământ și am mâncat pită cu miere și ulei. Am cântat, am dansat și ne-am distrat pentru câteva clipe în satul de beduini ????????.

Apoi, am fost lăsați 10 minute pe un deal, unde se vedea o panoramă frumoasă a munților ???? pe unul dintre ei scria Matmata (numele orașului în care ne aflam).

După câteva ore de mers, am ajuns la poarta deșertului, numită Douz. La hotel, am plătit taxa de stațiune, apoi am fost repartizați în camere. După ce am dus bagajele, am mers să închiriem costume pentru plimbarea pe cămilă cu 2 TND/ costum. De altfel, am ales să facem excursia pe cămilă și cea cu Jeep-safari. Costul acestor excursii ar trebui să fie în total 35€/ pers, dar se face o reducere, iar plata este de 30€/pers.

Ne-am îmbrăcat cu costumele și am mers în fața hotelului să facem poze. Când am intrat la recepție, am fost de nerecunoscut. După, am mers la piscină în care ne-am răcorit puțin. La ora 6 p. m, după ce excursia cu ATV-ul a fost încheiată, autocarul a venit să ne ia din fața hotelului pentru a ne duce în locul din care trebuia să luăm cămilele.

Pentru început, am făcut o poză de grup lângă cea mai frumoasă cămilă dintre toate câte erau. După ce am terminat cu ședința foto, ne-am urcat pe cămile și am mers timp de o oră prin deșert. Când ne-am oprit, soarele aproape că se ascunsese în liniile rozalii ale amurgului ????. Era un peisaj incredibil de frumos!

La ora 8 p. m, ne-am întors la hotel pentru a lua cina. Deși hotelul face parte din același lanț de hoteluri cu cel la care eram noi cazați, totul era diferit, condițiile erau mai bune, mâncarea fiind foarte gustoasă, dar ca în toate locurile în care am fost să mâncăm băuturile necesitau bani în plus, inclusiv apa. În funcție de oră și de locul din care cumpărai, fie barul sau recepția, apa costa 3 TND sau 3,50 TND. După terminarea mesei, am mers la piscină.

Ziua următoare, a început devreme pentru noi, la 3 a. m., când telefonul din cameră a sunat ceasul trezirii ????. Am mers la micul dejun, apoi am plecat spre lacul Chott El Jerid, cel mai mare lac sărat din Africa de nord, cu o suprafață de 7000 km. pătrați, însă este solidificat și se văd mici cratere cu apă care în lumina soarele aceasta pare roz, exact ca cea din lacul Hiller, situat în Australia.

În cele din urmă, am mers către excursia de patru ore cu Jeep-ul. Prima oprire a fost o oază montană în care am ajuns printr-un drum aflat într-un canion. Priveliștea era frumoasă, dar nu spectaculoasă ????. Ghidul ne-a spus că acolo s-a filmat “Iisus din Nazareth”. În cele din urmă, am mers la un alt decor de film al cărui nume este anonim. Următorul moment din program, mersul pe dunele de nisip cu mașina 4x4, m-a dezamăgit, pentru că am urcat doar pe două dune. În final, am fost pe platoul de filmări Star Wars care nu este întocmai cum am văzut în poze. Elementele de decor nu sunt întreținute și acestea s-au deteriorat foarte mult.

După ce am terminat excursia, am mers să mâncăm și ca deobicei, toate băuturile erau contra-cost. Mâncarea a fost gustoasă, poate chiar cea mai gustoasă din acea săptămână.

La finalul programului, am fost într-un magazin, unde am avut parte de o prezentare de covoare. Această parte a excursiei mi-a adus aminte de momentul în care, în timpul excursiei opționale la Cairo, am fost duși la o parfumerie, astfel încât am pierdut mult timp în care puteam sta la piramide????.

La plecare, am fost repartizați într-un autocar cu ruși, deoarece toți românii mergeau în Sousse, iar noi și rușii în Monastir.

Concluzie: Această excursie a fost interesantă, dar nu atât de încântâtoare pe cât mă așteptam. În plus, am fost păcăliți cu prețurile și abia mai târziu ni s-a vorbit de costurile suplimentare. ????

Vă recomand să mergeți cu parașuta deasupra mării. Veți găsi pe plajă oameni care vând astfel de excursii. Noi am dat 100 TND pentru două persoane.

Tunisia este o țară care mi-a plăcut, dar nu m-a satisfăcut îndeajuns de mult, încât să mai vreau să vin încă odată. Unul dintre factorii care m-au întristat, a fost cazarea și apoi păcăleala pe care ne-au făcut-o cei de la agenție în legătură cu prețurile. Atracțiile turistice nu sunt deosebite, mai ales că în Tunisia arhitectura clădirilor este una familiară Europenilor, fiindcă aceștia sunt occidentalizați. Față de Egipt, această țară nu se ridică la aceleași standarde, dar nu este nici la un nivel foarte scăzut.

Trimis de Sclemby in 14.08.19 20:58:16
Validat / Publicat: 14.08.19 21:58:40
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TUNISIA

VIZUALIZĂRI: 2818 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Sclemby); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P23 Priveliște din Ribat

• Alte impresii din această RUBRICĂ'Opționale' din Skanes: