ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.08.2019
DIN: Ploiesti
ÎNSCRIS: 25.04.13
JUL-2019

Concediu de vis in Afitos

Prima data in Grecia. Primul contact cu frumusetile ei.

Abia ce ne-am intors de pe meleagurile elene si deja ne gandim la urmatoarea vacanta acolo. Intr-adevar Grecia are un farmec aparte si te face sa iti doresti sa revii cat mai repede si sa descoperi alte si alte locuri. Nu credeam ca va avea acest efect insa ma declar invins.

Dupa muuulte zile de cautari si citit impresii am decis sa petrecem vacanta in Halkidiki, bratul Kasandra, statiunea Afitos si cazare la vila Poseidon Apartments

Am ales aceasta varianta atat datorita transportului cat si in urma impresiilor foarte bune de pe site-uri.

Si uite ca a venit si saptamana atat de dorita a concediului. Desi concediul nostru si implicit si cazarea incepea de Sambata ne-am hotarat sa plecam cu 1 zi mai devreme si sa vizitam cat putem si Salonic-ul. S-a dovedit a fi o alegere foarte inspirata, Salonic -ul fiind un oras frumos, plin de viata cu foarte multe terase la malul marii, zona centrala intesata de magazine (nu am scapat de shopping, atat sotia cat si fata facand “aprovizionarea” cu haine  ….) cu preturi mai mult decat accesibile (va dau cateva exemple de preturi: salopeta 15-25 euro, bluze/tricouri 10-20 euro, camasa 10-15 euro, pantaloni 15-25 euro. Binenteles acestea sunt preturile la magazinele standard ci nu la cele de firma sau “fite”).

La terase preturile difera de la o locatie la alta (Berea 0.33 2.5-5 euro, gyros 5-7 euro, cocktail 7-8 euro, portia de friptura 7-9 euro, portie fructe de mare 12-15-20 euro, apa 1.5 euro).

Drumul

Traseul ales a fost Giurgiu - Ruse - Sofia - Blagoevgrad - Kulata – Salonic – Afitos.

Desi este un drum destul de lung, aprox 12 ore, starea soselelor atat in Bulgaria cat si in Grecia este ok.

Nu o sa insist asupra traseului ci doar o sa punctez cateva amanunte: alimentarea cu carburant am facut-o in Bulgaria la OMV-ul din Blagoevgrad. Spre suprinderea mea am putut sa platim in euro la paritate de 1.92 euro -leva. Litrul de motorina costa 2.22 leva. In Grecia costa 1.6-1.8 euro. De fapt, in Bulgaria cam peste tot se poate plati in euro sau cel putin in cele 4-5 locuri unde ne-am oprit noi.

La intoarcerea in tara, in Bulgaria se achita taxa de pod doar cu leva sau euro nu si in lei (2 euro sau 4 leva)

Nu am avut surprize neplacute cu politia din Bulgaria iar in Grecia nici macar nu am vazut cum arata un politist elen.

Cazarea

Am avut, dupa cum spuneam, o noapte intermediara in Salonic unde am fost cazati la un hotel ok chiar in centru, dar despre el intr-un alt review.

In Afitos, destinatia noastra, am fost cazati la Poseidon Apartments. O locatie foarte frumoasa, cu curte mare, ingrijita, cu flori si maslini. Camera tripla mare, foarte curata, paturi confortabile, chicineta (dotata cu plita electrica, chiuveta, ustensile) baie micuta insa ok, aer conditionat, balcon mare cu masa, scaune si uscator, iar privelistea de la balcon de vis.

Personalul (patroana) foarte amabila. Mai era si o doamna Maria care se ocupa in fiecare zi de vila insa nu stia deloc engleza asa ca, nu am avut parte de prea multe indicatii de la ea decat in greaca .

Vila dispune de o curte generoasa, cu multe flori si livada de maslini in partea din fata, iar in partea dinspre mare de o mica gradina si terasa unde sunt mese, scaune, umbrele si un foisor acoperit si un gratar.

Toate camerele au vedere la mare ceea ce elimina negocierile obositoare pentru a beneficia de mult dorita priveliste.

Singurul minus, daca il pot numi asa, faptul ca nu ni s-a specificat de la inceput ca este in regim ‘self catering (care) ’, trebuind sa cumparam inclusiv articole de toaleta si gunoiul sa il ducem singuri la tomberonul situat in afara curtii. Nu ne-a deranjat lucrul acesta doar ca a trebuit sa realizam acest lucru dupa 2 zile . In schimb dupa 3 zile ni s-a schimbat toata lenjeria.

La intrarea in Afitos, GPS-ul nostru a ‘cedat nervos’ si nu a vrut sa ne conduca la vila asa ca, ne-am invartit putin pe stradutele inguste. Daca se tine drumul cu indicatorul de Blue Bay hotel se ajunge foarte usor.

De la vila pana in centrul statiunii sunt aprox 200-300 m, o plimbare agale de 10 min.

De la cazare la plaja cea mai apropiata sunt aprox 250-300m dar este un drum in panta nu tocmai placut de urcat la intoarcere, prin soare. Desi, initial, am zis ca nu vom folosi masina foarte des, am mers cu ea la plaja in fiecare zi. Am incercat si alte plaje insa cea din dreptul terasei Rementzo ni s-a parut cea mai ok.

Intrarea in mare este lina, cu zone inguste cu pietre in apa insa nu a necesitat incaltaminte speciala. Nisipul pe plaja este fin.

Apa din zona aceasta ne-a fermecat pur si simplu: culoare turcoaz superba, claritate de cristal si cu o temp de peste 28 de grade numai buna de balacit in voie., fara alge …

Plaja este destul de bine organizata cu sezlonguri, umbrele de stuf, toalete.

Pentru inchirierea sezlongului trebuie platit 6 euro in care intra si consumatie. Pentru 3 persoane plateam 18 euro si aveam cateva variante de bauturi in acest pret (de ex: 1 bere 0.33 5-6 euro; cocktail 7-9 euro; nessfrappe 7 euro; suc 3-5 euro). Pentru fiecare bautura ne aduceau cate ceva din partea lor: la fiecare bere cate o cutiuta cu chipsuri sau alune, la nesfrappe un corn si o mini napolitana. Iar la inceput ne aduceau cate 1 apa plata la 0.5. Avand in vedere acest lucru si cu toate ca preturile la bauturi nu sunt tocmai mici, compensau cu aceste mici atentii si faptul ca in pretul sezlongului si a umbrelei este inclusa o bautura la alegere.

Pe plaja din Kalitheea, aflata la mai putin de 3 km, pretul sezlongului este de 5 euro dar consumatia se plateste extra. Pe langa acest lucru este foarte aglomerata si se practica rezervarea in primul rand de la prima ora a diminetii, pe ce criteriu nu stiu.

Din cele 8 zile, 6 zile le-am petrecut pe plaja “noastra” (cum ne placea sa spunem) de la Rementzo. Exista parcare mare langa plaja, iar pe terasa se poate manca de pranz foarte bine la preturi accesibile (ex: 4-5 euro aperitive reci/calde; 7-8 euro fel principal; 10-15 portia de peste sau fructe de mare; apa plata si desertul erau din partea casei.

Statiune

Despre Afitos as putea spune ca este statiune/sat tipic grecesc, foarte pitoresc. Cu stradute inguste, case din piatra, gradini cu portocali, cu multe cafenele si taverne cu preparate tradionale si nu numai. De asemenea sunt si 2-3 fast food-uri unde preturile sunt la jumatate fata de taverne (gyros 3 euro, souvlaki 3-4 euro) si preparatele sunt foarte gustoase. Nu am mancat decat o singura data dar am vazut ca seara si la pranz era ceva aglomeratie.

Pentru cina sau pranz va trebui sa alegeti dintre tavernele atragatoare atat prin calitatea preparatelor cat si prin servicii si ospitalitate. Intr-adevar grecii stiu sa faca bani. Sunt tot timpul zambitori, iti vorbesc de parc a te cunosc de o viata. Nu este vorba de vestita “spaga, atentie, bacsis” pentru ca de obicei in nota de plata este trecut si comisionul. Dar te fac sa te simti in largul tau si sa revii.

Portiile sunt mari iar preturile comparative cu cele de pe litoralul nostru, cu deosebirea ca nu esti inselat sau cel putin noi am avut noroc. Insa tind sa cred ca nu este vorba de noroc ci despre bunul simt care, din pacate, la noi, in mare parte lipseste cu desarvarsire. Cu siguranta exista si la ei “uscaturi” dar poate mai putine.

Nu pot sa inchei fara sa va dau si cateva exemple de preturi de la terase: portia de gyros 6-7 euro, souvlaki 7-8 euro, peste spada 10 euro, dovlecei pane cu sos 5 euro, berea 4 euro, suc 2.5-4 euro, vin la pahar 3 euro, vinul casei 0.5 l -6 euro.

Ca sa nu o mai lungesc ne-am simtit foarte bine indiferent de locatia aleasa.

Pentru cei care doresc sa mai si gateasca  exista un Lidl la 1.5 km de Afitos de unde va puteti aproviziona cu de toate. Sunt si magazine/mini marketuri in statiune deschise pana seara tarziu de unde de asemenea se pot cumpara diverse. Cei care sunt fumatori nu vor gasi tigari la magazine sau in Lidl ci exista doar un chiosc, in centru, de unde puteti cumpara sau va trebui un drum pana in Kalitheea.

Ca si concluzie: Recomand atat cazarea la Poseidon cat si mica dar cocheta statiune Afitos.

Concedii cat mai placute tuturor!

Trimis de andreiploiesti in 13.08.19 14:40:25
Validat / Publicat: 13.08.19 15:20:42

VIZUALIZĂRI: 5443 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andreiploiesti); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 Poza de la balcon (in dreapta este foisorul acoperit)

webmasterX [13.08.19 15:03:02] »

Mutat în rubrica "Poseidon Apartments, AFITIS - AFITHOS [Kassandra]" (nou-creată pe sait)

@andreiploiesti, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 42&ridAnt=95677

webmaster [13.08.19 20:03:19] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

andreiploiesti [13.08.19 20:59:58] »

@webmasterX:

Adresa este corecta.

O sa tin cont de sfat. Acum cred ca m-a luat ' valul' si am vrut sa scriu cat mai multe.

Am incarcat si cateva poze.

webmasterX [13.08.19 21:03:42] »

andreiploiesti