ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.08.2019
DIN: Pitesti
ÎNSCRIS: 03.08.12
AUG-2019

Restaurant «Politica (politichie) si delicateturi» by Dinescu la Pitesti

Restaurantul e pe strada Armand Calinescu, în Gura Trivalei.

Punctul de plecare a fost articolul colegei afaiste Indiralisa26 ce ne-a stârnit curiozitatea si a fost de ajuns o scânteie ca sa punem de o noua mini-întâlnire AFA filiala Pitesti ce a luat fiinta în mod oficial cu aceasta ocazie, în data de 9 august 2019. Avem document, felicitarea primita de mine.

Ma gândeam ca vor veni putini fiind o perioada de concedii sau gândul ca « am fost la prima, nu mai vin si la a doua ». Surpriza mea a fost ca toata lumea care a promis ca vine, a venit! au respectat ora de întâlnire mai putin eu care am întârziat o juma de ora spre rusinea mea.

Au spus prezent (în fotografii apar pe stânga): Bujie cu sotia, mmierla (Madalina), Marilena Profeanu, Adriana Glogoveanu si sotii acestor doua doamne distinse; pe partea dreapta: Indiralisa26 cu sotul, sotia lui Nasshu, Artemisa, dom profesor Costi si Nasshu. Mie mi s-a pastrat locul din capul mesei si cum am ajuns am primit un frumos aranjament floral din partea colegilor AFA prezenti si un mic aranjament cu trandafiri nemuritori de la Bujie si draga lui sotie. FB-ul m-a tradat, a spus ca e ziua mea de nastere… emotii la maxim pentru mine.

Afaistii stateau pe terasa la aer desi era cald, din motiv de viciu, adica fumaritul bata-l vina… se consumau numai bauturi racoritoare adica bere artizanala la draft, tare buna, aveam eu sa constat un pic mai târziu, Aperol Spritz, apa tonica, bere la sticla, fiecare dupa preferinte. Ar fi fost nevoie pe terasa de un ventilator cu apa pentru ca atmosfera sa fie mai suportabila.

Restaurantul functioneaza într-o casa veche renovata si transformata în restaurant, spatiul nu e prea generos, terasa e gard în gard cu casa vecina, o casa ce pare a nu fi locuita si urmatoarea proprietate e biserica Sf Ioan Botezatorul. Aproape de cele sfinte…

În interior s-au îndepartat peretii dintre camere si a rezultat un spatiu mai larg gândit astfel: în stânga e un salon cu câteva mese si un tablou mare pe perete din care ne priveste lady Gâsca îmbracata într-o rochita cu funda bleu si o pelerina orange, în fata e barul interior, în dreapta sunt scarile pentru bucataria de la etaj, apoi urmeaza grupul sanitar, din pacate doar câte o cabina pentru fiecare sex! ceea ce e foarte putin, se mai sta si la coada… cred ca din lipsa de spatiu. Chiuveta e în aceeasi încapere cu toaleta si recipientul pentru sapunul lichid era gol.

Ultima parte a încaperii e un fel de separeu cu o masa mai lunga.

La un pahar de bere rece discutiile se anima, se povesteste mult despre excursiile/ vacantele abia trecute sau viitoare, se povestesc patanii din plimbarile facute, povesti de viata.

Am fost solicitati de catre chelnerita (a stat tot timpul în preajma noastra) sa dam comanda de mâncare, astfel s-a cerut:

• Crap cu mamaliguta si crema de usturoi

• Tocanita de vitel (Florin, sotul Indiralisei, a laudat acest fel)

• Piept de curcan la gratar cu cartofi prajiti

• Cârnati acordati (din carne de gâsca, capra, porc si vitel cu ierburi fine, fripti la tigaie cu varza calita si mustarul casei)

• Sarmale Nu Ma Uita (carne de gâsca, porc si vitel fierte în vin Sauvignon Blanc) cu mamaliguta si ardei iute

• Porc de frontiera cu piure (cu zeama de portocale si vin)

• Saramura de pescari vechi (crap de Dunare cu ardei copt, rosii coapte)

• Pulpa de rata muta fiarta în portocala si varza calita.

Fotografiile cu paginile din meniu ce însotesc acest articol va vor lamuri mai bine în ce constau preparatele cu denumiri pitoresti si ce e mai important, preturile acestor bucate.

Pâna sa soseasca preparatele s-au adus din partea casei doua platouri pe care se aflau câte un bol cu salata de boef si cosulete comestibile cu branza de capra frecata cu marar. Gustoase!

Meniul e alcatuit din ceea ce se serveste la restaurantul « Lacrimi si Sfinti » din Bucuresti plus unele chestii mai noi, specific sunt sarmalele din carne de gâsca fierte în vin, din care se vând la restaurantul din Bucuresti aprox 8000 de bucati, trebuie neaparat sa le gust si eu data viitoare. Preparatele lui Dinescu respecta retete vechi, se foloseste mult carnea de gâsca si nu se foloseste apa, se fierbe doar în vin produs la « crama de la Port Cetate unde via se bucura de compania selecta a Dunarii si sansa celor mai lungi si însorite zile de toamna». Plus marca Dinescu, adica zeama de portocale…

Dupa spusele poetului sarmalele se fierb în 3-4 l de vin…

Poeziile pe sticla (vin) sunt scumpe între 65-69 lei sticla de 0,75 l.

Mâncarea ne-a fost adusa si cei doi lautari, unul cu acordeonul si celalalt cu ghitara ne cântau cu foc cântece vechi lautaresti si melodii mai noi. La un moment dat m-am trezit cu o dedicatie, lautarii îmi cântau « La multi ani », pur si simplu mi-au dat lacrimile, m-au coplesit emotiile, ce bucurie! Bineînteles ca i-am omenit cu niste bani.

Mâncarea a fost buna, gustoasa, portiile mari.

Tot festinul a costat 977 lei, din pacate nu am fotografiat bonul asa ca trebuie sa ma credeti pe cuvânt, am martori!! si colegii afaisti mi-au oferit ultimul cadou. M-am simtit rasfatata si va asigur ca a fost o seara speciala si extraordinara.

Adriana Glogoveanu a propus ca urmatoarea sedinta a afaistilor pitesteni sa fie în septembrie, la cerere, dupa începerea cursurilor scolare, s-a aprobat cu entuziasm. Propun « La tuciuri » de pe Scoroboaia, ce ziceti?

O veste de ultim moment: inaugurarea oficiala a restaurantului va fi la toamna dupa ce se face tulburelul, maestrul Dinescu va împarti pitestenilor vin dintr-un butoi dus cu caruta si cum în septembrie poetul va lansa o carte de versuri « Scaunul cu trei picioare », va face si la Pitesti lansarea acestei carti de poezii.

Concluzie: mâncare buna, preturi un pic cam mari, servire buna, lautari simpatici (maestrul mereu cauta lautari vechi, autentici, de prin Oltenia). Mai sunt câteva lucruri de îmbunatatit pe ici colo, de ex terasa sa aiba un ventilator pentru serile înabusitoare, articole de igiena la grupul sanitar, etc.

Pofta buna!

PS: politichia a lipsit!!

Trimis de Yolanda in 13.08.19 14:22:58
Validat / Publicat: 13.08.19 16:13:12
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PITEȘTI.

VIZUALIZĂRI: 2235 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P05 AFA Pitesti

indiralisa_26
[13.08.19 16:42:30]

O seara frumoasa alaturi de oameni frumosi cu care avem si subiecte comune: calatoriile! S-a râs, s-a glumit... ne-am simtit bine! Hmmmm... sa reiteram intalnirea La tuciuri! Buna idee!

ANILU
[13.08.19 17:42:37]

@Yolanda: Ce frumos ti-ai sărbătorit ziua! Ai fost răsfățata serii!

Mă bucur că ați reușit să vă întâlniți/ reîntâlniți și să petreceți o seară frumoasă intr-o atmosferă plăcută. Lăutari autentici... bucate alese și afaiști... subiectul comun fiind călătoriile.

Vă felicit pentru întâlnire și dați un semn la următoarea întâlnire.

Toate cele bune.

nicole33
[13.08.19 17:47:46]

@Yolanda:

La mulți ani fericiți!

Îmi plac mâncărurile mai originale, mai ales ca reţetă şi arată bine în poze. Norocul meu că am citit articolul după ce am mâncat

Să vă fie de bine mâncarea, dar și "întâlneala" şi să recidivaţi, acum că v-aţi făcut curaj sau v-aţi lăsat încurajaţi după vizita lui Zozo la Piteşti!

Noi, bucureştenii, avem deja câţiva ani buni de când ne tot întâlnim, cu şi fără motiv, care şi cum poate şi tare reuşite mai sunt aceste întâlniri

adrianaglogo
[13.08.19 18:01:12]

@Yolanda: Încep cu o corectura: numele meu e Glojeanu. Nu te superi, Yolanda, oricum e un nume mai dificil de retinut.

Si nu ne-a anunțat numai FB de ziua ta, mi-a soptit o zana zbanghie cu o saptamana inainte.

A fost minunat, o seara frumoasa. Eu m-am bucurat să-i cunosc pe cei prezenți. Toti sunt minunați, la fel si partenerii lor.

Sigur vom repeta întâlnirea. Filiala trebuie sa aiba activitate, nu-i asa?

[13.08.19 18:14:39]

@adrianaglogo: imi cer mii de scuze pentru greseala, asa mi-a ramas in minte de la intalnirea precedenta...

O vara frumoasa pana la urmatoarea intalnire.

[13.08.19 18:21:58]

@ANILU: multumesc de ecou si vot. Cine stie, poate ne revedem la urmatoarea intalnire AFA Pitesti. O vara frumoasa.

[13.08.19 18:30:40]

Si noi ne-am simtit bine, adica eu si sotia lu' Nașu .

Evident ca vom onora si urmatoarea intilnire, daca nu e la Dinescu cu atit mai bine.

Sa fie undeva unde e mai racoare, mai multe tipuri de bere si mincare mai romaneasca / mai diversificata.

Detaliilor eu nu le-am dat prea multa atentie fiind in compania unor oameni deosebiti, dar daca ar fi sa le pun pe hirtie as avea ce spune (al doilea nickname al meu e ''circotasul'').

Per asanblu insa a fost o seara faina si sa mai fie.

[13.08.19 18:37:57]

@nicole33: multumesc de vizita si ecou. Gheata a fost sparta cu ocazia sosirii lui Zozo la Pitesti. Sper sa facem o traditie din aceste intalniri. O vara frumoasa.

[13.08.19 18:48:42]

@Nasshu: nu am vrut sa supar pe nimeni, dar sub imperiul emotiilor am uitat doua nume si am botezat o alta persoana...

O vara frumoasa.

[13.08.19 19:00:41]

@Yolanda: stai linistita era o gluma! O chema Nașa dar nu stiu de ce lumea o striga Arina .

Data viitoare ne trebuie o masa mai pe rotund/patrat asa poate reusim sa stam mai aproape unul de altul. Pe lungime e mai greu de vorbit cu toti, ocazie cum care imi cer scuze .Cine stie , poate ne mai inmultim pe parcurs ca mai avem afa-isti din Pitesti si imprejurimi.

ungureanica
[13.08.19 19:28:02]

La mulți ani și multă sănătate din partea noastră! Faină întâlnire. Salutări la toată lumea de pe acolo. Pe mulți îi cunoaștem bine iar pe ceilalți de abia apucăm să îi cunoaștem.

Zoazore
[13.08.19 19:49:32]

@badrianaglogo: M-ai dat de gol! Of! Nu-i nimic, lasă c-a ieșit bine!

@Yolanda: Felicitări pentru 50! Ce frumooos! Dar eu n-am făcut nimiiic! Și-s așa de invocată! Măi, dacă nu vă mai întâlniți, pun mâna pe baghetă și... (completați punctele!)

Tare mult îmi doresc să fiu și eu La Tuciuri (a rămas restant), dar... cine știe?

Să vă fie de bine! Nasshu are dreptate: o masă pătrat-rotundă ar fi mult mai bună!

Și, @Nasshu, lumea o strigă pe Nassha după username, nu după numele de botez! Rutina, deh!

[13.08.19 20:14:43]

@Zoazore:

Nassha nu are cont pe AFA (dar citeste), doar Nășica = aka Ana!

Acum are alte prioritați, e un pic absenta! Dar a trecut și ne-a salutat in drum spre casa!

krisstinna
[13.08.19 20:37:12]

@Yolanda: La mulți ani frumoși și sănătoși!

Să va fie de bine, tare frumoși sunteți

[13.08.19 21:14:25]

@krisstinna: multumesc de urari!

O vara frumoasa.

mprofeanu
[14.08.19 22:37:59]

@Yolanda:Un review deosebit așa cum a fost totul în acea seară și după...

Deosebit este localul, cu rețete bune, pentru mâncăruri, pentru băuturi, pentru muzică (nu știu unde a găsit Dinescu cei doi lăutari, seamănă cu cei cu care petrece el, deosebiți sunt colegii noștri AFA-iști din Pitești, deosebită a fost întâlnirea noastră, sper să se mai repete, și, nu în ultimul rând, deosebită a fost și sărbătorita serii.

Mulțumiri organizatorilor!

adrianaglogo, ANILU, indiralisa_26, mprofeanu, ungureanica, Yolanda, Zoazore