ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.08.2019
ÎNSCRIS: 20.02.18
JUL-2019
4 AD. + 2 COPII -- v: 8 și 11 ani

Liniște și confort

În drum spre litoralul românesc venind de la Albena, ne-am hotărât să mai rămânem două zile pe litoralul bulgăresc. Am ales Kavarna, apartamentele Kavarna Hills Complex.

Complexul, situat pe un deal, are două clădiri înconjurate de o grădină cu flori și pomi fructiferi. La recepție, doamna Vera (manager al locului) comunică bine în engleză.

Am primit, pentru 4 adulți și 2 copii, un apartament cu două dormitoare la etajul întâi al clădirii principale în care se află și recepția. Apartamentul este spațios (92 m²) și are în primul dormitor pat matrimonial, în al doilea, două paturi de o persoană, iar în living o canapea extensibilă.

În bucătărie am găsit toate dotările necesare: frigider, plită, cuptor, fierbător, prăjitor de pâine, oale, farfurii, căni, pahare, veselă și chiar mașină de spălat (rufe, nu vase). Frigiderul e cam mic, dar suficient pentru a ține băuturile la rece.

În living este televizor, DVD player și aparatul de aer condiționat (în dormitoare nu este aer condiționat). Pe hol, se află o masă și un fier de călcat.

Apartamentul are două băi, una cu cadă și alta cu duș (fără cabină sau cădiță, fapt ce făcea să se ude toată baia în timpul dușului).

În grădina complexului, sunt două piscine cu apă curată și rece (una cu apă mică pentru copii și una cu adâncimea de 1,40m pentru adulți) înconjurate de șezlonguri cu umbrele. Grădina este foarte bine îngrijită (flori, cactuși, meri, peri, smochini, viță-de-vie cu struguri mari). Lângă piscina pentru copii se găsește și un mic loc de joacă.

Până la plajă sunt vreo 5 minute de mers pe jos. Plaja are atât zone stâncoase cât și zone cu nisip fin, iar în apă nu sunt pietre. Locul nu este deloc aglomerat, erau turiști și localnici pe plajă, dar fără să fie sufocant.

Internetul prin wi-fi a mers bine, iar mașina a fost în siguranță în parcarea subterană.

Pentru noi, locul acesta a fost exact ce ne trebuia după agitația din Albena. Recomand complexul și stațiunea pentru liniște.

Trimis de istvana in 13.08.19 01:52:40
Validat / Publicat: 13.08.19 06:32:59
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 1342 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (istvana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P12 Lăsăm prosopul pe o stâncă și șlapii la mal și...

• Alte impresii din această RUBRICĂKompleks Kavarna Hills Apartment: