ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.08.2019
STATUS: CONSUL
JUL-2019

Somova, oaza secretă din Delta Dunării

Coordonate: 45°12′43″N 28°38′54″E

Pentru a marca centenarul articolelor mele, am ales să vă iau într-o plimbare pe lacul Somova din județul Tulcea. Ghid și ”barcagiu” ne va fi C, soțul lui @aurora56, un prieten de nădejde și un ghid experimentat. Vă previn că plimbarea e extrem de scurtă, dar intensă.

Duminică, 14 iulie ora 9 dimineața. Pornim din comuna Somova, din locul de lansare de la ”Orfelinat” (acolo e un cămin de copii abandonați). Locul e vânat mai ales de pescari și trebuie să plecăm dimineața, că apoi se aglomerează!

Am ajuns la locul de lansare toți trei: C, @KSV și eu. Aurora a declinat invitația. La fel și soția lui @KSV.

Băieții au lansat barca și... porniiim!

Vremea e bună, cerul senin, pictat cu câțiva norișori albi și pufoși, priveliștea care ni se deschide în față e superbă

Lacul Somova și Lacul Parcheș formează un complex lacustru, o avant-gardă a Deltei:

Complexul lacustru Somova- Parches, putem spune ca este o mini-delta a Romaniei, cu o biodiversitate asemanatoare cu sora ei mai mare Delta Dunarii. Face parte din rezervatia Biosfera Deltei Dunarii. O zona frumoasa, cu o salba de lacuri inlantuite intre ele prin canale si japse, cu ochiuri de ape strajuite de stuf, unde coloniile de pasari stau ascunse privitorilor.

Complexul lacustru Somova- Parches cuprinde lacurile: lacul Gorgonel, lacul Rotundu, garla Somova, lacul Parches, ghiolul Morun, lacul Ciorciovata, lacul Babele, lacul Petica, lacul Somova, lacul Casla, lacul Gasca (zona de protectie pentru speciile de apa dulce).

Dintre acestea, lacul Rotundu prezinta interes deosebit, fiind reprezentativ pentru studiul si conservarea biocenozelor adaptate la amplitudini mari ale undei de viitura, precum si pentru producerea ciprinidelor.

info-delta.ro/delta-dunar ... parches-98.html

Bărcuța noastră prinde viteză. La bărci nu mă pricep, dar am să-i rog pe protagonști să vă dea detalii. Știu doar că avea motor mic, dar ager și rapid. Vreo 5 CP, parcă am auzit eu. Nu garantez! Dar nu despre motoare vorbim, ci despre cât de superba e natura pe aici!

Și ce mi-a plăcut cel mai mult e că nu e aglomerație, că natura e lăsată în pace să-și urmeze cursul! Câțiva pescari își încearcă norocul pe ici-colo. Fiind de-ai casei, respectă natura și natura îi respectă!

Lăsăm civilizația în urmă și pătrundem în ”lumea apelor”, o lume fascinantă, de nepovestit.

Și fiindcă e de nepovestit, am prins câteva cadre care să vă arate frumusețea locurilor.

C lasă barca ”să curgă” și admirăm flora: ”lanuri” de stuf, ”tarlale” de nuferi albi și galbeni înfloriți.

La adăpostul stufului se ghicește viața păsăretului, perfect ascunsă de ochii oamenilor.

Nu știm unde să privim mai întâi, priveliștea e divină în toate părțile: ici o lebădă, colo un pelican,

Broaștele dau concerte gratis, pescărușul cu cap negru a ieșit ”la piață”... Are copii de hrănit!

Stuful, ca o pădure de lăncii, apără fauna de ochii prădătorilor. Apa e ireal de limpede și curată. Rădăcinile stufului o filtrează. Se zice c-ar fi potabilă.

Pătrundem pe un canal, dar, din cauza vegetației acvatice, riscăm să nu mai putem ieși! Natura ne arată doar ce vrea ea!

Și e atât de liniște, încât îmi pare că gândurile mele țipă. O liniște nobilă, de catedrală.

Dar cum o minune nu ține prea mult, norișorii mici, albi și pufoși se transformă în nori mari, negri și urâți! Spre Tulcea deja era furtună cu grindină. Telefoanele le sună de alertă. E momentul să revenim la bază, cât nu e periculos. Și fetele au sunat!

C. ar fi vrut să pescuiască. Cică știuca ar trage bine, dar... nu avea sculele de pescuit! Plecasem la plimbare! Nici brichete n-aveam! Dar cui i-a păsat? Mirosea a Dunăre, a stuf, a puritate...

Soarele a prins o ogivă printre nori și ne salută! N-a vrut să mai stea cu noi. Cerul a început să plângă. Poate de mila noastră, că n-am apucat să vedem mai mult din minunea asta? Sau de supărare, c-am încercat să pătrundem misterele naturii?

Am ajuns cu bine la mal. Încă nu ploua. Am ajuns acasă și-abia atunci s-a pornit ploaia! Somova ne-a lăsat s-o descoperit puțin, apoi ne-a gonit! Natura a avut grijă să ajungem cu bine acasă!

Ca orice colț de natură ascuns ochilor lumii, Somova nu e de povestit, e de trăit, de simțit, de admirat. Cu pioșenie și respect.

Cine nu vrea în Deltă, poate veni aici! E o Deltă mai mică, dar la fel de frumoasă!

Veniți, admirați, respectați, și Natura vă va primi și vă va încânta!

Web, hai să vedem Somova și de sus:

youtube

Trimis de Zoazore in 11.08.19 10:52:09
Validat / Publicat: 11.08.19 11:24:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SOMOVA.

VIZUALIZĂRI: 3872 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Zoazore); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 Pe scena lichidă, grațioasa balerină...

ECOURI la acest articol - pg. 1 / 2

se afișează ecourile [1 - 30] din total 36
[11.08.19 11:12:59]

[11.08.19 11:15:14]

@webmasterX: Mulțumesc mult, web!

adrianbogdan
[11.08.19 11:32:53]

Bravo, mai Zanico! Salutare @aurora56 si @KSV!

[11.08.19 11:35:11]

@adrianbogdan: Păcat c-a fost așa scurtă plimbarea!

dacă nu ne gonea ploaia, am fi avut mai multe frumuseți de văzut!

Mulțumesc, Pitic, pentru vizită și aprecieri.

[11.08.19 11:47:48]

Mutat în rubrica "Descoperă Somova, SOMOVA" (nou-creată pe sait - în noua secțiune SOMOVA)

[11.08.19 11:49:54]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

nelu73
[11.08.19 11:53:09]

Buna, inca o sucitura de cutit in rană. Mai am 9 zile si ajung si eu acolo. Si bineînțeles și la KSV. O sa scriu si eu mai mult, noi stam șase zile. Si sper ca si resortul Steaua Apelor com Nufărul sa nu dezamăgească cum am citit de la alții. Dar o sa aflu când ajungem acolo.O sa incerc sa vizitez cat mai multe in aceasta perioada si sa ajung si la plaja Corbu. Votat cu mare drag acest rewiev. O zi buna va doresc !

Safta Radu CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[11.08.19 11:55:49]

În primul rand, felicitări pentru atingerea bornei de 100 de articole pe AFA, și la cât mai multe!

Ce pot sa spun, am fost în multe locuri în tarisoara noastră, dar în Delta Dunării sau pe lângă nu am ajuns niciodata, parca a fost un făcut sa nu ajung sa vad aceasta minunăție a naturii! Anul viitor as dori sa merg acolo, dar nu se știe niciodata, nu aduce anul ce aduce ceasul!

Frumoase peisajele, frumoasa plimbarea, doar vremea e câteodată mai tafnoasa și se supăra pe noi, îți spune asta un om care a pățit-o de atâtea ori!

[11.08.19 11:59:45]

@webmaster: Mulțumesc, web! Păcat (sau nu?) că nu s-a mai scris! E minunat!

[11.08.19 12:03:38]

@nelu73: Ia articolul ca pe o recomandare, nu ca pe un cuțit! Scrie, că ai ce! Mai am și eu vreo trei de scris din Tulcea!

NEAPĂRAT să bei o limonadă la Corner. Știe @KSV!

Și eu sper să nu fiți dezamăgiți! Doar n-o fi ca la Pelicanul meu! SPER!

Și veți fi cu prietenii, ce mai contează?

Vreme bună și frumoasă! Vacanță bogată în excursii și distracții!

nelu73
[11.08.19 12:28:41]

@Zoazore: Multumesc. O sa scriu cat de curand. Sa auzim numai de bine!

[11.08.19 12:41:16]

@Safta Radu: Mulțumesc, asta-ți doresc și ție!

Uite, poți face un mic antrenament cu Somova. Dacă-ți place, îți va plăcea și-n Deltă. Pe Somova nu-s așa mulți țânțari! Mai e avantajul că e aproape de Tulcea!

Știu, măi, Rainman, cum e cu tine și natura dezlănțuită!

Știi, când a început ploaia, fix la tine m-am gândit! Am avut norocul să nu pornească tare deodată. Am ajuns relativ uscați acasă!

alinafulg
[11.08.19 13:11:27]

@Zoazore: Din pacate in Delta Dunarii nu am fost dar mi-a propus sa ajung cat mai curand. Frumoase locuri. Votat cu drag si pentru ca este centenar, la cat mai multe articole!

aurora56
[11.08.19 13:28:08]

Frumos ai ascris despre acest colt de tara, nici eu nu o putem face mai bine ca tine. Eu am renuntat, ca doar ma bucur mai des decat voi de astfel de escapade. Pana anul asta pescuiam si eu alaturi de sotul meu mai ales bibani (ma ducem la loc sigur). Pe lacul Casla cel la care am vedere de acasa prideam acum 3,4 ani stiuca, anul trecut nu prea mai era. Pacat ca nu prea sunt locuri de lansare barci in zona si nici nu poti sa o lasi pe margine ca se fura motoare chiar si barci.

KSV
[11.08.19 13:45:59]

@adrianbogdan: Vă salut și eu cu respect, stimate domn!

KSV
[11.08.19 13:57:30]

De fapt, cu permisiunea dv. am să fac o mică remarcă legată de, delta Dunării, și anume, că, lacul Somova, face parte tot din această frumoasă Deltă.

Ideea este că nu toată lumea știe (sau nu vrea să recunoască) de unde începe cu adevărat această minune a naturii. Iată de pildă, în urmă cu cca. 3-4 ani, cei de la TVR 2 (de la o emisiune de pescuit) au venit în Delta Dunării, însă au plecat din Parcheș - Somova, zonă care este foarte apropiată de municipiul Tulcea, dar este zonă deltaică veritabilă.

Singura problemă este că Tulcea desparte această zonă de marea deltă și astfel acestă zonă, în amonte, de Tulcea rămîne mai izolată. Dar are garantat același farmec, aceleași păsări și aceeași floră, ca și în, aval, de Tulcea.

,,Necredincioșii ,, , sînt rugați să verifice cele spuse de mine, apoi să compare aceste zone deosebite!

doinafil
[11.08.19 14:06:47]

@Zoazore:

Măi, Zozo, ai scris așa de frumos că mă impresionau, în timp ce citeam, destul de multe pasaje și-i spuneam și lui Mihai, cu voce tare, pe cele care mi-au plăcut mai mult! (și nu sunt puține).

Mihai îmi răspunde, parafrazând: „-apoi, deh, tot românul s-a născut poet! ” „-Ei, lasă, că nu chiar toți! ” -îi răspund, în gând!

Pozele sunt superbe, mi-a plăcut, mai ales, cea cu soarele în ogivă!!!

Am aflat două cuvinte noi din articolul tău: „japse” și „ciprinide”. Am consultat imediat DEX-ul și m-am lămurit, drept urmare, în seara asta am să merg la una din cârciumile „2 Mai”-ului și-am să cer o porție din familia „ciprinidelor”, pentru că tot îmi place mie cel mai mult crapul!

Felicitări pentru articol și pentru pozele superbe!

Dana2008
[11.08.19 14:41:21]

@Zoazore: Felicitări Zână bună pentru cele 100 de articole dar și pentru cel de față cu care ai marcat frumos momentul!

Tot vorbim de ceva timp de o revenire în Delta Dunării, o reîntoarcere în paradisul care ne-a fascinat la prima întâlnire acum 4 ani. Sunt foarte multe locuri în care vrem să ajungem, nici nu știm care e ordinea corectă, care să fie primul, pe care să-l amânăm.

Spor la scris! Aștept articolul 200!

Călătorii plăcute!

Numai bine!

????????

Mitica49
[11.08.19 15:34:19]

@Zoazore: Felicitări pentru cota +100! Și ca o " băltăreață" ce ești (nativă de pe malul Dunării vreau să zic), nu puteai marca mai bine acest moment decât cu un articol despre ceva legat de fluviul tău cel drag. Scris cu drag se vede emoția reîntâlnirii cu Dunărea cea albastră.

Felicitări, încă o dată, să vedem review-ul 101 și apoi să ne gândim la nr. 200!

[11.08.19 18:09:38]

@alinafulg: Niciodată nu-i prea târziu! Anul trecut am ajuns și eu în Deltă prima oară! Și da, frumoase și fascinante locuri!

@DOINITA: Nu bagheta Zânei a creat locurile de poveste, ci Natura și Divinitatea!

Și mai știu eu o fată bună și frumoasă care are Raiul în grădina ei!

Merită o vizită la Somova-Percheș, și doar pentru o oră, ca noi!

Mulțumesc pentru vizită și aprecieri!

[11.08.19 18:18:42]

@KSV: Aveți permisiunea noastră, ba chiar mulțumirile noastre pentru completări.

= mie, sincer, nu mi se pare o problemă! Mai degrabă un avantaj. Și câtă vreme lumea nu știe, sau nu vrea să știe de unde începe Delta, poate e mai bine! Locurile vor rămâne curate și liniștite mai multă vreme!

Iar eu sunt foarte credincioasă! Te cred! Si-ți mulțumesc!

[11.08.19 18:26:16]

@aurora56: Am scris ce-am simțit! Doar că vorbele mele sunt prea mici și prea puține pentru măreția Naturii!

Nu renunța! Tu o vezi altfel, mai din adâncul ei, noi, ceilalți, abia ridicăm un colț al cortinei, voi vedeți mai mult din spectacol!

Ziceai ceva de Mila 23! Nu ne povestești și nouă?

Și vouă vă mulțumesc! Fără tine și domnul tău, fără @KSV și minunata lui soție, toate aceste minuni ar fi rămas mistere pentru mine!

Mă-nclin, prieteni dragi!

[11.08.19 18:43:46]

@doinafil: Măi Doina măi! Mihai are dreptate! Și @elviramvio mi-a spus odată că eu-s ingineră din greșeală!

Dar dacă nu ne oprim un minut din goana noastră zilnică, înseamnă c-am trăit degeaba!

Așa să faci! Ciprinidele sunt tare bune! Mai ales saramură și borș pescăresc!

@Mitica49: Da, așa a fost să fie! Și mă bucur că articolul ”centenar” a fost despre iubita mea Dunăre! Mereu întâlnirea cu Dunărea îmi va da emoții!

Mai am trei articole de Tulcea, dar trebuie să-mi fac timp!

Mulțumesc pentru aprecieri și vot!

[11.08.19 19:01:16]

@Dana2008: Scoicuță, dacă-mi amintesc eu bine, mătăluță ești puțin autorul moral! Că de la scoicuța ta a plecat totul!

Ca să vezi locuri frumoase nu e nici o ordine! Totul e frumos! De oriunde veți începe!

Oohooo, ba chiar și eu aștept articolul meu 200! Cine știe?

Pentru mine, viața e un mister total și o surpriză cotinuă!

Mulțumesc pentru vizită, aprecieri și vot!

DOINITA
[11.08.19 21:08:58]

O zana are bagheta fermecata si orice loc devine de poveste! Frumoasa e delta, frumoasa e toata tara si merita admiratia si respectul nostru! Felicitari, pentru centenar si la mai mare!

Yolanda
[12.08.19 07:25:22]

@Zoazore: felicitari pentru A100!!

Ai scris un articol cu sufletul tau mare, eu sunt îndragostita iremediabil de Delta noastra. Prima întâlnire a fost în 2013 cu ocazia unei mini-întâlniri AFA in Delta organizata de Cornel, 4 zile pe un hotel plutitor a fost ceva de vis! Cornel poti sa mai repeti minunea?

În 2011 fiind pe Costa del Azahar am luat o optionala ca sa vad Delta del Ebre a spaniolilor... am râs cu lacrimi si apoi am plans dupa banii aruncati degeaba. O fâsie de nisip, câteva stufarisuri si un stol mic de pasari, atât!!!

Noi avem o comoara nationala cu Delta noastra!!

Felicitari pentru articol si cât mai multe plimbari.

aurora56
[12.08.19 08:14:58]

@Zoazore: Nu am ajuns la Mila 23 decat in trecere pe la 18,30 seara fara posibilitatea sa oprim sa admiram prea multe ca eram in interes de serviciu. Am crezut ca vom merge acolo de la Chilia Veche dar nu am avut transport.

mprofeanu
[12.08.19 11:37:45]

@Zoazore: Frumos TOTUL, mică sau mare Delta este cred o minune! Sper să o revăd și eu, și de ce nu chiar în această zonă mai puțin cunoscută a ei!...

Cu drag, !

krisstinna
[12.08.19 16:00:05]

@Zoazore: Frumoasa acesta scurta excursie, pozele sunt foarte frumoase!

[12.08.19 18:54:10]

@aurora56: Și eu care abia așteptam o poveste cu parfum de nuferi, de Dunăre...

@mprofeanu: Și eu sper! Și chiar și această zonă. Cu atât mai mult cu cât e aproape de Tulcea și de prieteni dragi!

adrianbogdan, alinafulg, aurora56, doinafil, DOINITA, KSV, Mitica49, mprofeanu, nelu73, Safta Radu, tata123 🔱, Yolanda, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Somova:

• pagină generată în 0.083266019821167 sec