ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.08.2019
ÎNSCRIS: 17.02.10
AUG-2019
2 adulți AD. + 1 copil COPII -- v: 5 ani

Topola Skies - O destinație încântătoare

După ce anul trecut am fost in Obzor la Sunrise Resort anul acesta am decis sa alegem ceva mai altfel și am decis să mergem la Topola Skies ce s-a dovedit o alegere inspirată.

Un resort excelent pentru familii cu copii și nu numai. Noi am avut un apartament cu un dormitor și living cu canapea extensibila. Apartamentul se afla in cladirea Terra, la etajul 3 cu vedere la mare. Apartamentul foarte mare cu hol, baie mare cu cadă, living spațios cu canapea pentru două persoane foarte confortabila și rezistentă, dormitor cu pat matrimonial foarte mare, tv în ambele camere, terasa generoasa la dormitor cu vedere uimitoare la mare și un balcon mai micuț la living cu vedere la piscină. Unele apartamente aveau o terasa uriașă cu ieșire din ambele camere. Curățenia în camera s-a făcut în fiecare zi, exceptând una, nu știu din ce motive. Prosoape schimbate mereu, chiar daca nu era nevoie, lenjeria in a patra zi.

Patru piscine la număr: una mare pentru adulți, cu secțiune pentru copii cu două tobogane, una medie cu apă foarte caldă și jacuzzi în care puteai face baie seara, una mare formata din două secțiuni care comunica: una mai sus și una mai jos cu un tobogan mai mare și piscina infinity cu o priveliște încântătoare. Sezlongurile la piscină erau normal ocupate de dimineață dar cu noroc gaseai loc. La cele doua piscine unite din mijlocul complexului era liber mai tot timpul și mai liniște. Recomand pentru copii piscina cu apă caldă, a noastră în fiecare seară după mini disco era în piscină.

Trei pool baruri: unul la piscina mare din fața recepției și a restaurantelor, unul la cele două comunicante și unul parcă la piscina infinity. Pool barurile deschise până la 21:30 și la lobby până la 23. Băuturile ok, câteodată prea concentrate, câteodată cam diluate dar în mare parte bune și gustări după masă. Cafeaua de asemenea bună.

Restaurante, două la număr, unul la etajul unu, iar altul la etajul doi, ambele cu locuri suficiente atât în interior cât și la terase de unde puteai vedea marea și piscina. Mâncarea foarte bună, gustoasă, diversificată, atât la micul dejun cât și la prânz și cină. La micul dejun se făceau pe loc ouă ochiuri, omlete, clătite, iar la prânz și cină carne de pui, porc, frigărui, pește, legume, ciuperci, toate proaspete, pe loc, la grătar. Trebuia să aștepți puțin dar nu exagerat. Deserturile în mare parte foarte bune și destul de diversificate. Per total foarte mulțumiți la capitolul masă.

Echipele de animatori își făceau treaba excelent, mi-a plăcut faptul că la majoritatea se vedea că își făceau treaba din plăcere și nu erau plictisiți. La piscine aquagym, seara mini disco pentru copii și spectacole pentru adulți. Mini disco, distracția copiilor și preferata fetiței noastre, era ori la amfiteatru, ori la pool barul de la piscina principală sau in fata recepții langa o fântână arteziană frumos luminată. Seara o formație de muzică foarte bună care întreținea atmosfera își făcea treaba excelent. Per total o atmosferă plăcută în tot resortul.

Erau și două spații de joacă pentru copii cu leagăne, tobogane micuțe, câteva chestii interesante și un spatiu cu multe sfori pentru cățărat.

Aquaparcul l-am vizitat de două ori, pe tobogane ne-am dat doar de câteva ori fiindcă celei mici de 4 ani nu prea i-au plăcut fiindcă sărea foarte multa apă din toate părțile și la un moment dat era destul de deranjant pentru ea. Cei mai mari se distrau de minune. Noua ne-a plăcut foarte mult piscina cu valuri artificiale. Lângă Aquapark era și un ActionPark totdeauna liber, pe care nu l-am experimentat fiindcă era pentru cei mai mari. La Aquapark era în permanență liber, șezlonguri suficiente pentru toată lumea. În afară de cele două mai erau și ceva terenuri de fotbal și tenis.

Pentru plaja existau trei variante: o variantă pe jos, una cu shuttle sau cu mașina personală. Drumul pe jos este încântător, cu priveliști de vis, băncuțe și locuri pentru popas din loc in loc. Cărarea destul de anevoioasa și trepte cam mari pentru cei cu copii mici. Noi am coborât ok dar la întors a fost puțin cam greu, dar per total plăcut daca nu ești cu copii prea mici. Varianta cu microbuzul oferit se pretează doar daca veți vrea plajă dimineață sau la amiază fiindcă ultimul de la plajă era la 16:15. Noi am ales sa mergem seara la plajă cu mașina personală, fiindca dimineață era mai aglomerat și agitație mai multă, iar după-masa era mai liber și liniște, dar umbra de pe la 18. Pentru varianta cu mașina sunt și două opțiuni de plajă: kibela (plaja oferita de complex) și heros (parcă mai mare, lată și cu intrarea mai lină in apă). La ambele existau și zone cu taxa dar și zone free. Amândouă destul de sălbatice dar curate (exceptând nelipsitele chiștoace), cu apă limpede.

Parcarea supravegheata in permanență, paznic și video, cu barieră, intrare pe baza cartelei de la cameră. Locuri suficiente dacă cauți, noi am găsit în fiecare seară după ce ne întoarceam de la plajă.

Per total un resort frumos, cu multă verdeață, alei cu trandafiri frumos mirositori, priveliști superbe, un loc unde ne-am simțit bine și de unde ne întoarcem cu amintiri placute.

Trimis de libertango in 09.08.19 23:33:01
Validat / Publicat: 10.08.19 07:07:24
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2369 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (libertango); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂTopola Skies Resort & Aquapark [Topola]: