ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.08.2019
ÎNSCRIS: 15.06.12
JUL-2019

Către satisfăcător

Hotel Ibis Piața Constituției, București

Prima oprire pe care am programat-o în drumul nostru spre Lefkada a fost la București, la Hotelul Ibis Piața Constituției. Am ales acest hotel din comoditate, pentru că urma să participăm la concertul lui Jon Bon Jovi care a avut loc în P-ta Constituției.

Dacă tot ajungem în București și stăm două nopți, tebuie să vizităm câte ceva. Astfel, ne-am pornit devreme din Tg. Mureș, pe la ora 4-30 și am ajuns mai repede decât ne-am așteptat, adică la ora 9-15 eram la Hotelul Ibis. Am avut norocul că a fost liber drumul, chiar și pe Valea Prahovei, iar pe porțiunile cu drum în lucru nu se lucra atât de devreme.

Bineînțeles că nu ne-am cazat la ora aceea, de la recepție ne-a spus să așteptăm până după ora 12, dar în cele din urmă, cazarea s-a făcut rapid, pe la ora 11. Între timp l-am dus pentru prima dată pe fiul meu cu metroul și am vizitat eu Muzeul Antipa, pe care doream să îl văd de mult timp.

Un avantaj la sosire, a fost că ne-am putut alege ce loc de parcare am vrut, până seara parcarea a fost plină.

Parcarea este păzită iar taxa este de 30lei/zi.

Camera 308

Camera pe care am primit-o a fost cu numărul 308.

Camera este poziționată pe partea frontală a hotelului ceea ce ne-a asigurat o priveliște frumoasă cu clădirea Palatului Parlamentului și a Catedralei Mântuirii Neamului.

Partea proastă este că nu sunt camere cu balcon iar geamurile nu se deschid larg, doar se rabatează. Era foarte cald și aș fi avut nevoie de aer, chiar dacă aveam aer condiționat.

Camera este mare, mochetată, mobilată în stil minimalist. În camera triplă sunt patru locuri. Nu sunt camere triple, doar pentru două și patru persoane.

Mobilierul camerei constă într-un pat matrimonial, o canapea extensibilă de două locuri, cu saltele și perne confortabile, cu aplice de o parte și cealaltă a patului.

Între pat și canapea este o banchetă și o măsuță mică cu tavă cu două pahare.

Televizorul este așezat pe un birou, alături de un telefon. Aici este un scaun.

În dulăpiorul biroului este frigiderul. Lângă birou este șifonierul.

În hol este o oglindă mare. Din hol seintră în baie.

Baia

Este suficient de mare, cu vană și cu baterie de duș cu pară fixă și mobilă. Este gel de duș. Prosoapele sunt câte două pentru fiecare persoană.

La chiuvetă este montat un flacon cu săpun lichid. Lângă oglinda de deasupra chiuvetei este fixat uscătorul de păr.

Mie nu mi-a plăcut baia, trebuie renovată, se observă că este veche, în jurul vănii pe lângă rosturi este mucegai negru, faianța este cu bucăți lipsă de rost, iar rosturile gresiei sunt înnegrite.

Camera este ok dacă nu vă deranjează aerisirea limitată de deschiderea geamului, dar baia nu este în regulă, ținând cont și de prețul plătit, părerea mea este că nu merită.

Fiind la stradă se aude gălăgia traficului.

Nu am luat micul dejun la hotel.

Este semnal Wifi. Se face curățenie zilnic.

Aici am băut niște smoothies foarte gustoase.

Recomandarea

Nu recomand acest hotel, mă așteptam la calitate mai bună ținând cont de prețul plătit, dar nu am găsit camera așa cum mă așteptam. Personalul este foarte amabil. Locația bună, condițiile nu.

Se accepta plata cu cardul de vacanță.

Trimis de Dana2008 in 09.08.19 12:51:01
Validat / Publicat: 09.08.19 13:38:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 624 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P07 Hotel Ibis Piața Constituției, Bucureșticam 308
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 53.00 EUR pe cameră

webmasterX [09.08.19 13:38:42] »

Poza facturii nu a fost acceptată spre publicare (include date personale)

Dana2008 [09.08.19 13:40:23] »

@webmasterX: ok. am pus pentru dovadă ca AFA

webmaster [09.08.19 13:52:52] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

Andox [09.08.19 13:57:40] »

Din poze mie imi pare un hotel OK, avand in vedere ca Ibisurile sunt mai low cost. Referitor la geamuri asa sunt toate care nu au balcon. In iarna am stat la Pulman, unde nici macar rabatat nu se deschidea geamul

Pretul pare intradevar mare, dar asta cu siguranta a fost din cauza concertului. Nu vrei sa stii ce preturi sunt pentru la anul in iunie...

krisstinna [09.08.19 17:09:05] »

@Dana2008: Bine ca a fost central, ați avut un avantaj mare.

Am mai scris cândva un ecou unui user: niciodată nu voi alege Ibis, nicaieri pe lumea asta, e doar opinia mea. Poate doar forțată de împrejurări, altfel nu.

Hotelurile astea tip cub sunt sufocante, chiar dacă ar avea luxul de pe lume, tot au lipsa de aer natural.

Gândește-te sa mergi la mare, într-un Ibis, usuci prosoape și chiloți de baie in camera sau... in baie. Mi se pare îngrozitor sa nu poți deschide geamul. De-aia nu le recomand. Întotdeauna sa te uiți la pozele de prezentare, dacă vezi cub ai șanse uriașe sa nu poți deschide geamul.

Măcar ați vizitat și ați fost aproape de concert

abancor CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [09.08.19 17:21:41] »

Și mie, din poze, îmi pare un Ibis normal, cu mobilierul ăla standard.

Și, cum v-a plăcut Bon Jovi? Mai ales Jon? Cam ruginit, din păcate, dar publicul era destul de însuflețit și de frenetic, chit că concertul a cam sunat ca un karaoke.

Am scos pîrleala a doua zi, la The Cure, a fost memorabil!

abancor CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [09.08.19 17:24:41] »

@krisstinna: La Ibisul din Constanța se deschid geamurile, de fapt are chiar mini-balcoane (balcoane franțuzești).

Flaviu [09.08.19 17:28:07] »

@Andox: Acum 7 ani, când am avut și eu cazare aici, era chiar mai mult decât ok. Zona în care este amplasat... asta este și mai ok.

krisstinna [09.08.19 18:09:59] »

@abancor: Mulțumesc, o sa țin cont in caz de “avarie”, altfel nu

Eu asta fac prima data: privesc pozele cu fațada clădirilor, nu setez nici stele, nici preț, îmi aleg doar zona și apoi studiez geamurile/balcoanele.

Sper sa nu mă cazez intr-un Ibis niciodată. Nu știu cum e cel de la Gara de Nord, treceam zilnic pe lângă el, ani de zile, până a fost gata. Mă închinam când vedeam geamurile, pușcărie curată, părerea mea.

Dana2008 [10.08.19 09:16:22] »

@abancor: Bună!

Aș fi stat pentru The Cure din tot sufletul! Din păcate aveam rezervarile făcute snur până în Lefkada și înapoi cu mult timp înainte.

Nici nu știu dacă treaba cu rezervarile este sănătoasă... te transformă într-un robot executant al planului prestabilit... ne auto îngrădim, dacă apare ceva interesant nu ne abatem de la program! Trist!

M-am bucurat foarte mult ca voi participa la concertul unuia din cântăreții care mi-au făcut tinerețea frumoasă... nu pot să compar concertul cu cel anterior pentru ca nu am fost atunci. Am sesizat că a rămas fără voce de câteva ori.

-it' s my life - trebuia sa fie o exploxie dar mai degrabă a explodat publicul.

JBJ era obosit după lungul turneu și are o vârstă, îi caut scuze...dar are un zâmbet superb și a interacționat cu publicul.

Mă așteptam la o sonorizare rock... a fost cam în surdină... compar cu concertul lui Roger Waters care s-a desfășurat în același loc.

Una peste alta a fost bine.

La Ibis nu mai vreau, în alegerea lui a contat proximitatea fata de P-ta Constituției.

Dana2008 [10.08.19 09:34:04] »

@krisstinna: Bună Krisstinnutza!

Bine că a fost în centru, mai mult ne-am plimbat, vizitat iar după concert am ajuns repede la cazare.

Exact senzația de sufocare am avut-o în acest hotel, mai ales că noi suntem dependenți de aer. La noi acasă sunt toata ziua geamurile deschise și dormim și iarna cu geamul deschis.

Voi studia mai atentă în viitor detaliile, nu credeam că sunt hoteluri la care nu poți deschide geamul.

Cazari am mai găsit în apropiere de P-ta Constituției, dar aveau parcarea în stradă iar noi am fost cu mașina plină de bagaje pentru mare, munte, pt 16 zile de concediu.

Mulțumesc frumos pentru vizită, ecou și aprecieri!

????????

Dana2008 [10.08.19 09:36:43] »

@webmaster: Mulțumesc frumos!

Dana2008 [10.08.19 09:47:23] »

@Andox: Bună!

Rezervarea a făcut-o soțul meu, iar numele îmi inspira încredere, locația super, detaliile nu le-am cercetat. La mucegai nu mă așteptam la un Ibis, nu am fost la o bombă totuși.

Referitor la preț, pretențiile crec direct proporțional cu mărimea acestuia, așa mi se pare corect.

Ce este în iunie anul viitor? Spuneai că atunci vor exploda prețurile?

Mulțumesc frumos pentru vizită și ecou.

Numai bine! O vară frumoasă!

Zoazore [10.08.19 16:06:32] »

@Dana2008: Voi, practic, ați plătit numele, brandul!

Nu m-ar încânta să stau într-un hotel ca ăsta!

Mai demult, la Ploiești, am avut și noi o clădire ca asta, unde doar un geam de la o cabină de WC se deschidea! În toată clădirea. S-a sinucis jurista pe acolo și-au blocat și ferestruica aia! Noi o numeam ”La Borcan”.

Deci nu mi-ar placea să stau în borcan!

Păcat și de mizeria din baie! Au un nume, totuși!

Dana2008 [10.08.19 17:13:49] »

@Zoazore: Servus, Zână bună!

Acolo doar tu bagheta ta magică puteai să transformi baia într-una pe măsura numelui și poate să deschizi un geam.

Proverbul: " la pomul lăudat să nu te duci cu sacul" se aplică foarte bine în cazul cazarii noastre. Poate alte camere aveau baia ok. Nici colacul nu stătea bine pe vasul de toaletă, era pe lângă, gresii crăpate cu rosturi înnegrite sau lipsă... etc.

Mulțumesc frumos pentru vizită, ecou și aprecieri!

Numai bine! O vară frumoasă! ????????

Am văzut acum pe net că prețul este mult mai mic: 100 euro pe două nopți pentru trei persoane.

Mika [10.08.19 17:47:14] »

Ibis-urile sunt cam la fel, oriunde in Europa, cel puțin. Nu au balcoane, doar, geamuri care in unele hoteluri se deschid. Dar, cand alegi un hotel IBIS, știi sigur la ce să te aștepți. Camerele au cam același tip de mobilier, auster, minimalist, cu strictul necesar. Chiar și micul dejun este sensibil la fel. Și prețurile sunt aproximativ aceleași, in funcție de apropierea de centrul unui oraș. Cand am indoieli asupra unor hoteluri, prefer un IBIS, voi gasi exact ceea ce asteptam.

Dana2008 [10.08.19 18:49:53] »

@Mika: Mulțumesc frumos pentru vizită, ecou și aprecieri!

Să știi că mi-a rămas numele hotelului în memorie după ce am citit unul dintre articolele tale în care ai spus că ai ales cazarea la Ibis și nici nu m-am gândit să scotocesc ce și cum despre Hotelul Ibis din Piața Constituției. M-am așteptat să găsesc totul în regulă. Nu geamurile au fost marea mea nemultumire, ci starea băii. Probabil că celelalte camere sunt ok, iar camera noastră a fost ghinionista... la ora 9 nu aveau camere disponibile și la ora 11 camera era gata. Poate camera aceasta era liberă, neinchiriabila???

Călătorii plăcute și cazari reușite!

Vară frumoasă! ????????

Yolanda [12.08.19 10:42:40] »

@Dana2008: Unele hoteluri Ibis (ex Strasbourg) geamurile au yala, doar cameristele le pot deschide. Usa de intrare în camera este metalica, grea, daca ai iesit din camera fara cartela, în mod sigur ai ramas pe afara. Sotul s-a dus sa fumeze în exteriorul hotelului si nu a mai putut intra inapoi, nu a avut cartela de la camera, a trebuit sa astepte sa intre alti turisti... varatiuni pe aceeasi tema.

abancor CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [12.08.19 11:49:35] »

@Dana2008: Da, și eu încerc să rezerv cît mai puțin și tîrziu, să mențin un echilibru între program și spontan. Și pe cît posibil, în afară de cazare și avion, să nu rezerv nimic, nici bilete la muzee etc. Doar strictul necesar.

Iar cu festivalurile și concertele, la cîte sînt, aproape săptămînal, nu ai altă șansă decît să te hotărăști cît mai din timp la care mergi, ca să îți faci programul după ele. Noroc că în general se anunță cu luni bune înainte.

fanespoitorul [12.08.19 18:41:37] »

@Dana2008: Am stat in hoteluri IBIS. Sunt OK si cu mobilier OK si minimalist. Acum mai multi ani IBIS Centro Milano avea o promotie de 40 euro de persoana con colazione. Am stat si prin alte hoteluri care nu au balcon sau geamuri care nu se deschid dar nu m-a deranjat. Adevarat, mucegaiul lasa de dorit. Cred ca se putea schimba camera. Pretul este OK pt buricul targului. Am stat in locatii mai scumpe si mai minimaliste decat IBIS.

Treaba cu rezervarile este super OK pentru mine. Stau linistit ca totul este asigurat.

Toate cele bune.

Dana2008, fanespoitorul, Flaviu, Mika, Yolanda, Zoazore