ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.06.2010
    JUN-2008
    single

Extrem de nemulțumit
    Extrem de nemulțumit

O poveste care pare incredibila

Dragii mei prieteni,

Am sa va povestesc despre una dintre cele mai "palpitante" aventuri pe care am trait-o la un hotel autohton, in lungul meu periplul meu prin hotelurile tarii, pe vremea cand jobul imi cerea acest lucru.

Luna iunie, anul 2008. In Pitesti se inaugura Centrul Comercial Jupiter, galerii atasate hipermarketului Carrefour. Toti reprezentantii numeroaselor firmelor care isi deschideau aici magazine aveau rezervari la hotelurile din oras, pentru a-si pregati deschiderea. Aveam nevoie de cazare pentru 2-3 nopti, astfel de pregatiri insemnand cateva zile, aproape continue, de munca. Compania pentru care lucram, a apelat, ca de obicei, la o agentie de turism sau ceva de genu' care sa ne caute cazare rezonabila, in aceasta perioada extrem de aglomerata. Eram satula pana-n gat de rezervarile facute de acesta "agentie". Imi luasem mici tepe de multe ori... asa ca fluturasul dragals de mine era destul de pregatit pentru inca o surpiza. Mi s-a dat numele hotelului, adresa si... am purces la drum.

Venind dinspre Bucuresti, am parasit A1 urmand indicatorul spre Craiova si apoi am parasit DN65B, facand dreapta, spre Pitesti (nu spre Craiova), pe DN65. Undeva pe partea stanga, dupa o benzinarie Petrom se afla acest hotel. Strada se numeste Prelungirea sau Calea Craiovei, parca. Localizarea hotelului este una foarte buna, asadar.

Bun... parchez masina in parcarea goala si am impresia ca am ajuns aiurea. Nicio miscare pe langa hotel! Imi iau valiza cu roti, alaturi de colega mea, si cautam intrarea in hotel. Cred ca am incercat prima data intrarea in restaurant care era... incuiata. "Nu-i nimic", imi spun, "probabil restaurantul nu este functional".

Cladirea este una noua si nu prea intelegeam de ce nu este deloc animata si in parcare batea vantu'... Gasim o alta intrare, o usa noua, dar care in partea de jos purta parca lovitura unui picior... Inghitim in sec, deschidem usa si intram. Ajunse in holul receptiei constatam cu stupoare ca in mijlocul holului era un "morman" mare de lenjerii si prosoape. Nu intelegeam ce se intampla: se pregateau sa inchida hotelul, sa-l deschida, sa-l renoveze? Dar de ce naiba au acceptat sa faca o rezervare in asemenea conditii?

Tipenie de om pe acolo pana cand... apare la receptie "receptionerul". Soc! Tricou cu maneca scurta, pantaloni scurti si... slapi in picioare. Ma uit la colega mea si ne pufneste rasul. "Domnul receptioner" parea incurcat de prezenta noastra si ne spune ca hotelul nu prea este pregatit pentru oaspeti pentru ca restaurantul este inchis si mic dejun nu avem si ca... isi cere scuze, dar el a spus agentiei care a facut rezervarea acest lucru. Eram rupte de oboseala si nu stiam daca sa rad sau sa plang, mai intai. Auzim apoi ceva de genu': "Daca vreti sa ramaneti va dau o cheie". Si daca nu vroiam sa raman unde naiba era sa ne ducem? Peste tot erau camerele ocupate, cele la preturi rezonabile, iar bani de 4 stele nu aveam nici eu, nici firma :))

"Hai draga, ca nu poate fi asa rau, hotelul pare nou, poate e in renovare... Hai sa ne cazam! Putem sta si fara mic dejun, macar sa fie curat..." In fine, luam cheia si "domnul receptioner" in echipament de plaja striga dupa noi: "Mai asteptati putin sa duca femeia lenjeriile in camera ca...nu sunt pregatite si...dupa aia sa coborati sa luati prosoape, sapun si hartie igienica! ". De data asta imi venea sa-l iau la bataie. Deci acceptasera o rezervare, se plateau niste bani dar... camerele nu erau pregatite si trebuia sa ne luam noi prosoape si cele trebuincioase? My God! Unde naiba nimerisem?

Coboara femeia care dusese lenjeriile in camera, ne "sageteaza" cu o privire de credeai ca ne uraste de moarte si trece pe langa noi fara sa spuna nimic. Ne face semn receptionerul sa urcam si colega mea ii spune ca trebuie sa ne aduca tot ce ne trebuie in camera, atata vreme cat platim acele servicii, nefiind normal sa coboram noi singura sa le luam.

Urcam spre camera si ne uitam si noi in stanga si-n dreapta si raman surprinsa cum un hotel care parea nou si fusese decorat cu destul de mult bun gust, arata ca lasat in paragina. Mocheta crem si pufoasa de pe holuri purta urme de talpi murdare. Camera, de departe, arata bine: mobilierul nou, frumos aranjata, cu aer conditionat, frigider si tot ce trebuie, cu baie moderna DAR... perdele erau imbacsite si cu urme in partea de jos ca dupa o inundatie de 10-20 cm. Mirosea pronuntat a fum de tigara si mocheta, desi noua si de calitate, arata atat de murdara ca si cand fusese calcata de tatari iar peretii, saracii, aveau si ei urme lasate parca, de vandali. Chiar era peste puterea mea de intelegere. De ce atata neglijenta pentru ceva in care se vedea clar ca se investisera bani? Nu am inteles nici astazi, dar poate cu ocazia acestui review primesc cateva raspunsuri. Poate...

Ni s-au adus si prosoape intr-o scarba, si sapun si... niste hartie igienica din aia zdravana, care lasa zgarieturi, de aceeasi doamna suparata, imbracata de casa, fara halat sau ceva de acest gen. Oboseala mare, caldura de afara (era ora pranzului), faptul ca urma o noapte de munca ne-au facut sa mergem totusi la baie sa facem un "refresh". Am dat drumul la AC (perfect functional), am aprins Tv-ul, si el functional, si ne-am intins putin in pat.

Am atipit un pic si cand m-am trezit am vrut sa pun ceva la frigider si am vrut sa-l "bag in priza" insa, din spatele sau a venit socul - jos, in spatele frigiderului, pe mocheta, era otrava de sobolani. Da! Ati citit bine! Si stiu cum arata otrava de sobolani pentru ca am crescut la tara si am vazut-o indeaproape de multe ori! Nici nu am incercat sa ma gandesc ce cauta acolo, pur si simplu am inceput sa rad in hohote. Mi-am chemat colega, i-am aratat si imediat am impachetat si am plecat. Or fi hotelurile din Pitesti ocupate, dar gaseam noi ceva, pana la urma, fie chiar mai scump si platind bani din buzunarul meu cu arici.

Am coborat, ne-am intalnit iar cu "doamna" de la curatenie care ne-a marturisit ca ea nu lucreaza aici, a venit doar "cu ziua" sa ajute la curatenie. Nici "domnul receptioner" nu a parut prea surprins de plecarea noastra. A intrebat doar: "Plecati, nu? " si l-am rugat sa se uite in camera in care am stat, in colt, in spatele frigiderului. Si duse am fost.

Dupa cateva ore de cautat cazare in oras, am gasit chiar langa hotelul Ambiance, la un hotel ce tocmai se deschisese, pe care l-am ignorat la inceput, convinse fiind ca e ocupat. Despre acesta din urma am scris aici.

Ce parere aveti despre acesta intamplare, dragii mei prieteni? Pentru mine a ramas o intamplare care ma amuza ori de cate ori imi amintesc. Sincer, nu as fi vrut sa vorbesc despre acea zi, crezand ca hotelul s-a inchis. Totusi, chiar daca am stat doar cateva ore acolo, pot descrie foarte bine si serviciile si conditiile de cazare de atunci, din iunie 2008. Repet, nu mi se pare normal sa ai reclama pe site-uri, sa accepti sa se faca rezervari la tine la hotel cand acolo... totul arata ca dupa razboi.

Chiar astept sa intervina cineva care cunoaste hotelul si sa ma lumineze si pe mine ce s-a intamplat acolo pe vremea aceea si ce cauta otrava de sobolani in camera?

Si...as fi foarte curioasa sa stiu daca in prezent lucrurile s-au indreptat ori ba.

Trimis de ancamariagadea* in 15.06.10 17:22:53
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PITEȘTI.

VIZUALIZĂRI: 3032 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ancamariagadea*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 30.00 EUR pe cameră

mirelutza
    [15.06.10 17:36:33]

Ancutza draga, eu sunt din pitesti si da-mi voie sa te informez pe scurt despre acest hotel: La deschidere era tare aratos, am facut chiar si un chef de sfarsit de an (cu colegii de serviciu), curatel, cochetel si se vedea clar ca s-au investit bani multi... dar, ei draga mea, exista un mare Dar. Acest hotel a fost facut de o firma de constructii pe al carui patron il cunosc personal, un domn foarte cumsecade dealtfel, ... dar, iar intervine acest Dar... a fost "cuplat" in afaceri cu fiul unui mahar (sef mare) din jud. Arges cu care... s-a certat pe bani. Cand maharul si-a pierdut functia si afacererile au inceput sa scartaie, investitii nema si... tot spectacolul de care ai avut parte. Rusine oricum; imi vine sa ma duc acolo si sa-i trag de urechi.

biancuta
    [15.06.10 17:48:42]

ne sageteaza cu o privire

te-am sagetat si eu cu un click pentru a tine minte acest hotel (in lista de evitat, bineinteles!)!

pepsi70ro
    [15.06.10 18:00:47]

Sincer, eu cred ca ai fost mult prea darnica cu notele oferite acestui hotel. Citind impresiile nu stiu daca m-ai facut sa rad sau sa plang, cred ca n-ar fi rau daca s-ar intocmi un top al rusinii din turismul romanesc, sa vada si alti turisti ceea ce se-ntampla acolo, dar mai ales patronii acelor unitati sa inteleaga de ce fug turistii de hotelurile lor.

Felicitari pentru review, poate citeste cineva responsabil de soarta acestui hotel si pe viitor vom evita astfel de incidente pe cat de periculoase pe atat de batjocoritoare la adresa bunului simt al turistilor.

[15.06.10 18:22:38]

@Pepsi, am dat nota mare la categoria Cadrul natural pentru ca hotelul are totusi o pozitie buna dar...servciile si cazarea au lasat mult de dorit.

[15.06.10 23:39:06]

@mirelutza, acum inteleg cam despre ce este vorba. Oricum, este mare pacat ca s-a ajuns in acea situatie pentru ca hotelul are o pozitie buna si se vedea ca s-a investit si a fost facut cu bun gust. Nu inteleg ce a facut celalalt patron acolo, ce fel de oameni a adus acolo de a ajuns sa arate ca dupa razboi...

In acest moment, in ce stare este hotelul? Banuiesc ca este inca functional... pentru ca am vazut reclama lui pe multe pagini de internet, de profil. Patronii s-au schimbat?

stancuflorina
    [16.06.10 12:59:43]

Doamne ce ingrozitor, cred ca nici macar 5 minute n-as fi stat in acel hotel. Brrr...

Costi
    [16.06.10 14:28:40]

@ancamariagadea

Eu nici nu ştiam de existenţa acestui "hotel", deşi trec destul de des prin zonă. Oricum este plasat într-o zonă "gri".

Ce agenţie e aia care face rezervări la hoteluri inexistente?

Pentru că, după cum spui, Anca, recepţionerul

... isi cere scuze, dar el a spus agentiei care a facut rezervarea acest lucru [ca hotelul nu prea este pregatit pentru oaspeti].

Oricum, aventură serioasă, nu glumă, pentru că nici la Vulturul nu aţi nimerit mai bine.

Şi când te gândeşti câte locuri decente de cazare sunt în Piteşti ...

magdalena
    [16.06.10 15:01:56]

Savuroasa povestirea ta, ambianta de ambianta la hotel Ambiance!!!

Peripetiile tale mi-au adus aminte de noaptea petrecuta la Laguna Beach din Sozopol din acest an...

georgiana
    [16.06.10 15:24:01]

Foarte util, multumim.

mirelutza
    [16.06.10 15:53:20]

Ancuta draga, nu am detalii despre cum e hotelul Ambiance acum... ; chiar nu stiu pentru ca ajung rar in zona sau trec ca vantul spre un market.

[16.06.10 17:51:17]

@Costi,

Intr-adevar, si eu sunt de parere ca agentia care a facut rezervarile poarta vina ei. Disperati ca nu ne gasisera locuri si ca pierd comisionul (initial asa ne-au spus, ca nu au gasit), au ales o varianta despre care stiau ca scartaie. Dar si hotelul are o vina mare pentru ca a acceptat rezervarea, in asemenea conditii. Din pacate, asa era procedura, sa nu ne ocupam noi de rezarvari, ci o firma partenera.

Zona aceea mi s-a parut ok tocmai pentru ca pe noi ne-a avantajat si era la sosea. Aveam nevoie de o cale de acces facila. Pana la Auchan sau Carrefour faceam foarte putin, evitand aglomeratia din oras. Daca nu s-a inteles, tin sa subliniez ca hotelul nu este in oras, ci la iesirea din acesta, cea spre Craiova.

Hotelul la vremea aceea avea reclama pe internet si colabora chiar cu agentii de turism. In prezent am vazut reclama sa pe anumite pagini web si de aceea am ramas foarte sursprinsa, crezand ca nu mai exista... si am decis sa scriu.

La Vulturul am gasit conditii bune insa, din pacate, ultima data cand am fost acolo, am avut parte de "spectacol". Dar, se intampla si la case mai mari, nu?

Sunt convinsa ca sunt multe hoteluri bune in Pitesti!

P.S. "Sincer, nu cred ca hotelul avea sobolani. Ma gandesc ca or fi avut soareci dar au pus otrava nepotrivita "

Sanziana
    [02.07.10 13:23:25]

naspa experienta, sa tot mergi in interes de serviciu asa.... las ca daca nu mergeai cine ne mai facea acum sa zambim? pacat ca a trebuit sa treceti prin asa ceva dar cum esti descurcareata totul s-a rezolvagt pana la urma

biancuta, Costi, georgiana, magdalena, mirelutza, stancuflorina
    Alte impresii din această RUBRICĂAmbiance Hotel: