ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.08.2019
ÎNSCRIS: 30.03.10
JUL-2019

Plajele de lângă Budva

Fără puncte la review, vă rog frumos, e o continuare a review-ului anterior, pentru poze.

Jaz Beach, la 3 km de Budva, înspre Tivat, favorita domnului C. Accesul este facil, nu se urcă/coboară, e aglomerată cu șezlonguri, umbrele și restaurante, în zonă sunt și locuri de cazare. Parcarea e uriașă, gratuită. Terenurile de tenis și fotbal sunt la marginea parcării, centru de info turiști era închis. Sunt și câteva magazine în drum spre plajă, centrul de sporturi nautice este la dispoziția turiștilor, salvamarii au „cușca” pe plajă. Jaz dispune de 2000 locuri de campare, plaja este renumită pentru concertele de calitate care se organizează acolo.

Noi ne-am așezat imediat cum am urcat câteva trepte, pe plaja cu nisip grunjos. Dar o să pun poze pentru cei interesați, în dreapta plajei nisipul era super fin, o mulțime de cozonaci se coceau sub soarele arzător, cozonaci construiți de mămici și pitici.

Intrarea în mare e lină, se adâncește destul de repede, fundul mării e cu nisip, apa e cristal. Deci, fără șoșonii de apă, pe Jaz vă poate deranja doar nisipul fierbinte.

Am fost serviți la șezlong, cum naiba să mai vrea C. să meargă la plimbare, pe plajă? Am fost iar, singurică și mi-a plăcut tot ce-am văzut, sute de copii fericiți, jucându-se în nisip alături de mămici și bunici, tații erau ocupați cu bericica 

Am și prânzit pe plaja Jaz, cu doar 19 euro am mâncat două ciorbe de pește și câte o fripturică, o bere, o cola și o cafea. Ieftin, numai carne, fără salate, v-am spus că-i mai ieftin ca-n Grecia.

Trsteno Beach este imediat după Jaz, de fapt după un deal, la 5 minute de mers cu mașina. M-am dus cu sufletul deschis, citisem pe un blog cum că ar fi o super plajă. Dar, lucrurile se schimbă mereu, nu o învinovățesc pe fata care a recomandat plaja.

Astfel, n-am fost deloc încântată, pentru că locul este în reamenajare totală, poteca ce coboară spre golful Trsteno este prăfuită și îngustă, parcarea era gratuită, dispusă pe trei nivele. Se coboară câteva trepte până la plajă, nimic de speriat. Marginile golfului sunt îmbrăcate cu verdele pinilor, Adriatica are nuanțe frumoase, este liniștită și curată.

Plaja este acoperită cu nisip fin, intrarea în mare e lină se se adâncește foarte departe, perfectă pentru prichindei. Nu sunt șezlonguri de închiriat, câteva umbrele erau sprijinite pe niște ziduri, erau „împrumutate” de prosopiști.

Erau schele metalice, baldachine neamenajate, un foișor aglomerat cu diverse piese de mobilier estival, mulți șantieriști care se holbau la turiști, se lucra la reamenajarea treptelor și a zidurilor, la refacerea teraselor.

În stânga era cocoțat un restaurant drăguț, câteva cabine de schimb erau puse cam la mijloc de drum, aproape de unicul magazinaș existent acolo, un loc în care se vindeau obiecte de plajă. M-am plimbat și pe-acolo, am văzut porțiuni micuțe de plajă și cu pietricele, am făcut și baie și m-a ars soarele până am ajuns la o adâncime normală, întreg peisajul nu m-a făcut să rezist mult pe Trsteno, nu a fost pe gustul meu.

Plaja Ploce este stâncoasă, zgomotoasă, nebunească, este mai jos de Trsteno. Tinerii merg acolo pentru alcool, muzică tare, piscina îngropată-n stânca betonată, pentru „dans în spume”. Șezlongurile sunt îngrămădite, apa mării e agitată, se poate intra în apă doar de pe scări metalice, malurile sunt stâncoase.

Mne nu înseamnă doar piatră și stâncă așa cum a caracterizat-o o amică de-a mea. N-am văzut arici de mare, or fi dar nu pe unde am umblat eu.

Eu m-am bucurat de fiecare loc vizitat, a fost frumos, fiecare în felul lui. Desigur că am o plajă preferată dar nu se regăsește mai sus, ea este pietroasă și se află în altă parte a litoralului muntenegrean, o să vă povestesc în alt episod estival :)

Vacanțe aurii și nisipoase vă doresc!

Trimis de krisstinna in 06.08.19 21:13:30
Validat / Publicat: 06.08.19 21:49:59

VIZUALIZĂRI: 5646 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P04 Jaz, Budva
[1 PMA]
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

doinafil [07.08.19 00:05:00] »

@krisstinna: Mulțumim pentru descrierea amănunțită a plajelor Budvei! Poate vom ajunge și acolo, eu îmi doresc de mult asta, dar, nu știu cum se face că tot amân.

Am votat și această ultimă parte, pozele am să le văd mai târziu, pentru că „azi” este, deja, „mâine”!

Felicitări și...

krisstinna [07.08.19 06:01:36] »

@doinafil: Mulțumesc de vizita, draga mea

Îți doresc sa ajungi acolo, MNE este o țara micuța dar frumoasa, merita măcar o vizita.

Am împărțit articolului in doua special pentru poze, intr-o țara muntoasă in care plajele sunt cu pietre in marea lor majoritate, am considerat ca e important sa prezint cât mai multe poze pentru cei interesați, poate ca ele “vorbesc” mai mult decât mine, poate vor fi de folos cuiva, vreodată.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
Dana2008 [07.08.19 07:45:14] »

@krisstinna: Foarte bun articolul, felicitări!

Mă bucur că am aflat că sunt și plaje cu nisip fin, poate în viitor vom alege această destinație pentru vacanță.

Ai dreptate, prețurile sunt mai mici decât în Grecia. Tocmai ne-am întors din Lefkada, un prânz pentru trei persoane a fost constant între 40-50 Euro. De exemplu numai ciorba de pește era 10-12 euro, depinde de unde o cumpărai.

Mulțumesc pentru informațiile utile din Muntenegru!

Vară plăcută in continuare! ????

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
krisstinna [07.08.19 08:37:36] »

@Dana2008: Mulțumesc frumos, Dana!

Cea mai scumpa ciorba era 3,5 euro, o porție de mici era 3,5 euro pe plaja, o pizza uriașă costa 9 euro, asta in locuri mai de lux, ca sa zic așa

O cina pentru 3 persoane o puteai asigura cu 10 euro dar in locuri normale, nu acolo unde dorea al meu soț.

Grecia este scumpa, am sa susțin mereu același lucru, argumente stau prețurile uriașe.

Va recomand cu drag MNE, dacă pleci bine informata nu vei ajunge pe plaje cu pietre și arici de mare, scopul meu e de a va indemna sa mai vedeți și altceva in afara de Grecia.

Plus ca in MNE puteți face destule trasee, voi va potriviți, nu ca in cazul nostru.

Eu am vizitat singura cât și ce am putut, sunt și cetati la care ajungeți ușor, va recomand cu drag.

Dana2008, doinafil
Alte impresii din această RUBRICĂPlaje în zona Budva:
  • Jul.2019 Plajele Budvei — scris în 06.08.19 de krisstinna din BUCUREșTI - RECOMANDĂ
  • [Selectat ca MG AFA ptr această destinaţie]