ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.06.2010
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 04.05.09
JUN-2010

Vara 2010

Inca nu eram hotarata daca sa scriu sau nu impresiile mele, si-am inceput sa completez partea mai simpla, cea cu procentele, am dat salveaza si spre oroarea mea, impresia a aparut!!!

Nehotararea provenea din faptul ca TORA INGRID a punctat extraordinar de bine fiecare aspect, iar eu nu am decat niste mici comentarii, adaugiri, obiectii sau bucurii si voi incepe cu lucrurile bune.

Mi-a placut enorm de mult plaja si n-am avut nimic de comentat cu privire la nisip. Daca nu mi se atragea atentia nu remarcam ca e mai inchis la culoare si mai putin fin decat cel de la noi. Asadar plaja lata, fierbinte, sezlonguri multe, umbrele din stuf, racoare sub ele, bar pe plaja, liniste, valuri, apa marii calda, parasute pe cer, cate un ski jet creator de zgomote. Soseam si la ora 10 la plaja si tot reuseam sa ocup un loc in primul rand de langa apa, dar mai departe de bar. Asadar lumea se concentra acolo si ramaneau locurile din extremele indepartate (dreapta/stanga) libere. Curatenie multa, familiile cu copii lasau galetusele langa sezlong si le gaseau a doua zi in acelasi loc. Raportez totusi si o musca, care mi-a stat pe un picior o dupa-amiaza intreaga.

Serviciile hotelului au fost fara cusur, pentru ca nu am avut nevoie de nimic. M-au cazat din greseala intr-o alta camera dar mi-au rezolvat rapid problema si ne-am amuzat impreuna. De la trezire pana la culcare nu intalneam decat oameni zambitori, amabili si dornici sa ofere ajutor. Unul din cuvintele de baza: arcadash (transcriere fonetica, inseamna prietene) care ne-a facilitat toate discutiile ulterioare. Nu sunt prima oara in Turcia si nu-mi plac generalizarile; totusi simt nevoia sa spun ca turcii sunt extraordinar de amabili, zambitori, dornici de-o gluma si fara a-ti da senzatia ca asteapta vreo recompensa.

La capitolul mancare si bautura am niste comentarii. Nu exista colt pentru bebelusi asa cum este in alte hoteluri, cu mancare speciala pentru ei, cu blender, aparat de incalzit biberoane, apa, etc. Bineinteles ca se poate gasi mancare pentru orice copil, dar dpdv al organizarii spatiului, acest loc lipseste. Desertul este foarte variat, dar in fiecare zi sunt cantitati egale de baclavale si alte prajituri. Se observa foarte usor ca baclavalele se termina in primele 30 minute de la inceperea mesei si nu mai sunt inlocuite, pe cand celelalte rezista eroic pana la final. Asadar, mi-ar fi placut, sa fie mai putine sortimente, dar sa gasesc mai mult belsug la categoria baclava, sarailie. Nu comentez nimic despre celelalte feluri de mancare: legume crude, fierte, carne de miel, rata, pui, vinete, orez, pepeni, cirese, prune, totul gatit si prezentat conform asteptarilor. Nu cred ca sunt specialisti pe zona de supe si in mai toate zilele ofereau celebra supa crema de linte. Apa plata e mai dulce decat a noastra si am fost singura care a sesizat diferenta. Oricum mi-a placut mult gustul. N-am gustat alte lucruri dar dupa cum alergau fetele pe role cu tavile pline cu pahare pot banui ca se bea bine si variat. La barul de pe plaja se servea inghetata dupa-amiaza, dar numai de vanilie si de capsuni (un soc pentru mine, care in a patra zi, mi-am dorit una de caramel si am crezut ca o pot obtine fara dificultati. m-am adaptat rapid si cea de vanilie a picat la fel de bine in stomac si mi-a deschis apetitul, ceea ce m-a facut sa descopar ca la masa de seara e coada la inghetata. din pacate n-am rezistat la coada, asa ca apetitul mi-a ramas deschis si sper sa-l pot inchide curand).

Curatenia in camere - se face, dar pe etajul nostru foarte tarziu. Daca cineva merge cu copiii si se intoarce la pranz sa doarma e posibil sa gaseasca camera asa cum a lasat-o de dimineata. Sau poate camerele cu copii sunt curatate primele si de aceea soseau la noi tarziu. Aceasta este o necunoscuta pe care o voi mai dezbate. Camerele de dimensiuni variate, bine organizate, minibar functional si reincarcat zilnic sau cand e nevoie, baie cu dischete demachiante, servetele, betisoare si toate cremele necesare unui ritual de frumusete a la carte.

Animatia nu mi-a placut. O singura exceptie, circul din Ukraina care a fost deosebit. In rest parca incepea mereu cand imi pierdeam orice speranta ca ar mai incepe, destul de putin orientat catre copii, nu era afisat mai pe nicaieri programul (e posibil sa nu fi avut eu ochi pentru asta). Ca activitati de zi am remarcat niste yoga, pilates, belly dance, tras cu arcul si poate ca se mai intamplau ceva minunatii la piscina pentru copii sau la locul de joaca.

Piscinele extraordinare (eu sunt mare fan piscine, chiar am un post despre un hotel din Cipru, iar piscina de aici e comparabila ca dimensiune. Parerea mea e ca nu ar fi trebuit sa o divida in 2, dar chiar si-asa serveste perfect stilului meu de inotator de distanta si nu de viteza). Apa la o temperatura perfecta, fara miros de clor, curata, piscina goala, sezlonguri dupa plac. Multa lume statea in niste hamace sub copaci, sau tot pe sezlonguri pe acolo si de aceea cred ca nu era aglomeratie pe nicaieri.

Se tot vorbeste despre o zona de shopping in apropierea hotelului (si am plecat cu niste asteptari inalte - credeam ca sunt niste trotoare cu multe magazine pe stanga si dreapta, un fel de mini orasel).Realitatea a fost dura cu mine. Cand am iesit din cusca de lux am remarcat ca hotelul e construit langa un fel de mlastina, ceea ce explica tantarii de seara (care nu m-au ciupit si au avut o prezenta discreta in general). Exista o serie de magazine cumulate intr-un centru foarte aproape de hotel, dar care contin niste suveniruri la preturi mari, iar unele din ele sunt conduse de rusi, asadar ar trebui negociate preturile cu rusii, in Turcia. Nu am luat nimic de acolo si mi-am organizat singura excursie de shopping in Antalya. Am vizitat linistita orasul, am mancat porumb fiert, am fost in orasul vechi si am cheltuit si cativa bani, la final. Aspendos mi s-a parut minunat desi am ajuns acolo cand erau niste temperaturi extrem de ridicate.

Zgomotul l-am lasat la final, pentru cine are rabdare sa citeasca tot review-ul. nemultumirea mea maxima asta a fost. Camera mea a fost in corpul cilindric, la etajul1, cu vederea catre tot ansamblul de piscine, baruri, scena si mare. Asadar, spectacolele de seara se auzeau perfect din camera si ma enerva senzatia aia de bubuiala de boxe. Cred ca 60-70% din camere sunt orientate pe aceeasi directie pentru ca view-ul este foarte frumos, dar galagia era de dimineata pana seara si se auzea si cu usa de la balcon inchisa.

Nu am remarcat vreun popor mai zgomotos. In general erau familii cu copii, rusi, nemti, romani, cativa italieni, dar lumea se manifesta linistit si nu au existat niciun fel de incidente. Ba da, am spart eu un pahar, din greseala...un pahar cu apa plata dulce si rece care mi-a fost inlocuit rapid!

As trage si niste concluzii: m-am simtit foarte bine, in ciuda micilor aspecte pe care le-am comentat si sper sa lumea sa mearga acolo cu placere. Titanic si Miracle sunt chiar langa Rixos Lares, deci oarecum coltul asta l-am descoperit/ vizitat. Cand va fi sa mai merg in Turcia, cu siguranta voi alege alta zona.

Trimis de ymca in 15.06.10 16:26:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Antalya, Istanbul

VIZUALIZĂRI: 1840 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ymca); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

anca_l* [15.06.10 16:30:09] »

Excelent review! Plec linistita!!! Dam si voturi?

ValiVieru [15.06.10 16:48:44] »

Da chiar nu ai gasit ce sa ne spui despre acest hotel ?????

Admin [15.06.10 16:55:07] »

probabil impresiile au fost postate din greseala, inainte sa fie completate detaliile.

Din cate vad, ymca este chiar in aceste minute in editarea reveiw-ului, sa speram ca vor aparea si completarile in curand.

ymca daca nu reusesti sa adaugi detalii cu functia EDIT, le potis crie aici, ca Ecou, le vorm alipi noi la review.

ymca [15.06.10 17:27:03] »

m-am descurcat cu edit.

dar acel salveaza e foarte inselator, un fel de false friend.

am crezut ca dau salveaza, si daca ma hotarasc sa scriu ceva zilele urmatoare, am macar o parte completata.

asadar scuze pentru modul in care a aparut review-ul si sper ca informatiile oferite sa stearga prima impresie!

pepsi70ro [15.06.10 17:36:28] »

Pe cat de interesant pe atat de util review-ul tau. Felicitari!

Totusi cat au costat cele 5 nopti independent de transport?

anca_l* [15.06.10 17:38:52] »

Imi retrag cuvintele si te felicit, un vot mare de la mine!!!

Spectacolele de seara din amfiteatru erau slabe, sau incepeau tarziu ca n-am inteles prea bine?

ymca [15.06.10 17:54:49] »

anca_I: nici nu stiu cum sa explic. masa la restaurant putea fi luata in interior sau pe o terasa exterioara. de pe terasa, cum stateam linistita si-mi goleam farfuria umpluta cu grija, am observat niste miscari de trupe in seara nr 4. langa scena, o animatoare si multi copii care dansau pe melodii rusesti si nemtesti. am inghitit repede si am mai apucat sa vizionez si eu o hora. dupa care partea pentru copii s-a terminat si au ramas niste instrumente pe scena...am plecat la barul de pe plaja, unde stiam ca e party, si cand m-am intors de acolo, pe scena canta cineva live, melodii din repertoriul international; ceva lent si putin fals. in seara numarul 3, cand am revenit de la barul de pe plaja se urmarea Cupa Mondiala pe un ecran mare. Seara nr 2 este seara perfecta, cu circul ucraininean, care a continut numere pe sfoara din aceea coborata din cer sau echilibristica pe diverse corpuri cilindrice. dar totul extraodinar de bine regizat (lumini, muzica, componenta trupei, ceva de vis). in seara nr 1 tot ceva cu muzica live, ceva oldies but goldies care mie mi-au prins bine si pe baza carora am putut sa rezist la muzica de club existenta la barul de pe plaja si in discoteca din subsol. deci ideea e ca ori incepeau si eu nu stiam de ele...traiam cu senzatia ca incep la 9 si fix in seara aia incepeau la 10; sau alea cand incepeau cand ma asteptam, nu se ridicau la nivelul asteptarilor mele. poate ca pentru copii se mai organiza ceva la locul de joaca....

ValiVieru [15.06.10 17:59:17] »

Scuze !! si felicitari !! dar care a fost pretul sejurului ??

ymca [15.06.10 18:12:48] »

multumesc pentru aprecieri, scuzele au fost acceptate si sa stiti ca am scris totul sub o presiune enorma, pentru ca stiam ca toata lumea va deschide si va vedea un mare gol in fata ochilor.

pretul nu l-am completat pentru ca nu am mers pe varianta unui sejur clasic de 7 nopti, ci au fost doar 5, si nu a fost charter si am urmat alta ruta. dar cazarea a fost 75 EUR/noapte... deci 375 EUR cazarea, la care s-a adaugat biletul de avion si cheltuielile cu masina inchiriata (45 EUR/zi, GPS-10 EUR/zi).

si-am uitat sa zic ca a fost foarte cald, dar cu 2 zile inainte de sosirea mea plouase si fusese extrem de frig. eu am avut parte de temperaturi de peste 30 grade si extrem de mult soare. la masa de seara era racoare, si puneam si ceva cu maneca lunga... dar eram printre putinii imbracati asa, deci tind sa cred ca e o problema personala de adaptare la temperaturi mai joase.

anca_l* [15.06.10 18:32:05] »

Barul de pe plaja este deschis si seara? Se poate sta acolo la un pahar de vorba?

Chloe [15.06.10 20:53:20] »

Frumos review..si cald, chiar daca s-au punctat si minusuri

puncte de la mine

ymca [16.06.10 12:03:46] »

exista 2 baruri pe plaja. unul deschis ziua, de unde mi-am procurat eu inghetata minune si un altul, mai spre dreapta, deschis seara. nu stiu cat de tare vorbesti tu, dar pentru un pahar de vorba recomand cu caldura barul din fata hotelului. mare, comod, fotolii largi, si cand nu sunt spectacole, extrem de bun pentru vorbit. la cel de pe plaja, seara, e muzica de club, niste dansatoare, unele mai pricepute, altele nu, dar toate imbracate provocator, lumini fosforescente. daca stai mai departe de boxe, da, poti sta acolo si vorbi dar tot trebuie sa strigi putin.

de la 12 noaptea la 2 dimineata se servesc supe, sandwichuri si fructe in restaurantul principal, deci daca te apuca foamea dupa paharul de vorba, ai cu ce sa te delectezi.

eu nu cred ca sunt un bun client de AI, pentru ca nu mananc multe lucruri, sunt foarte conservatoare in aceasta zona, apoi daca-mi place un colt din complex, revin mereu la el si nu am bucuria descoperirii altor colturi si moduri de petrecere a timpului pe acolo.

exista de exemplu un perete de escalada, unde am fost challenged sa-mi incerc fortele, la final putand sa primesc o medalie. mi s-a parut complicat si n-am incercat. erau terenuri de tenis, dar am sperat ca le lasa si noaptea deschise... sau asta a fost scuza mea de a nu juca. sala de fitness e bine echipata, cu niste benzi de alergare fff bune. se joaca volei pe plaja, cu arbitru, cu scor si cu pasiune. (din cand in cand apar si fete in teren, moment in care baietii incep sa rateze loviturile)

zena* [16.06.10 14:01:10] »

ymca Daca spui ca ai scris totul " sub presiune " , atunci parerea mea este ca lucrezi bine in conditii de stress.Felicitari.

anca_l* [16.06.10 16:54:55] »

Multumesc mult pentru informatii, imi cam faceam griji, pt ca pe unele site-uri straine, se vorbea destul de urat despre hotel! Dar se pare ca numai britanicii au fitze multe in cap!!

michaela_1961 [17.06.10 23:04:12] »

Ymca, eu m-am intors astazi de la RL. Voi posta impresii cat de curand. Vroiam sa completez acum, ca sa nu uit ptr. cei care vor merge acolo, ca programul ptr. party si spectacole de seara este afisat pe un panou MARE chiar in drumul spre plaja. In privinta barului de la plaja, este unul singur, care se transforma in discoteca seara si acolo de unde luai tu inghetata este ringul de dans. Dar din cauza stroboscoapelor (am zis bine? ) si a aranjarii scaunelor ti-a dat tie impresia ca este un alt bar. Am stat 9 nopti acolo, alcool nu beau, deci eu tot sustin ca era acelasi bar) Ce-i drept, n-am petrecut nici noi prea mult timp acolo seara, deci nu te contrazic, numai ca mi-ai creat o dilema?!

alexandra_iri [18.06.10 14:51:57] »

Hai mai Michaela 1961, ne mai tii mult in suspans??

Asteptam comentariile tale!

Ymca, felicitari pentru review-ul dat. Abia asteptam sa mergem...

ymca [18.06.10 15:20:05] »

michaela multumesc pentru ca mi-ai deschis ochii. da, este acelasi bar (m-am convins numai dupa ce am pus intrebari in jur si am uimit pe toata lumea cu nestiinta mea). dar sa stii ca eu seara nici macar n-am vazut plaja! eram convinsa ca barul asta e mai in dreapta, cumva chiar langa aleea de beton. am fost de 2 ori acolo, in seri diferite, dar m-am uitat pe scena (pe care ziua n-o vedeam sau o vedeam???) si de-aia n-am recunoscut zona.

despre spectacole, banuiam ca trebuie sa fie ceva, dar era un afis mare chiar langa restaurantul Sun Flower (care parca trata concerte din statiune, ca erau trecuti niste DJ si niste date) si mie acolo mi-ar fi placut sa puna programul. eu pe acolo treceam de cel putin 4 ori/zi, pe cand spre plaja nu mereu.

de-abia astept impresiile tale ca sa mai comentam pe baza lor!

michaela_1961 [18.06.10 15:51:39] »

Ymca, e normal ca in 5 zile sa nu poti descoperi totul si sa mai ai si confuzii. Eu dupa 9 zile si tot mai am dileme. Plus ca nici vorba sa fi umblat prin toate ungherele. Spatiul e f. mare, gradinile la fel, hotelul e imens.

Alexandra, stai un pic, decantez si eu impresiile si le postez cat de curand, dar vreau sa fie cat mai complete si incerc sa nu omit nimic. Oricum, stai linistita, e frumoasa locatia si concediul va fi mai mult decat reusit. Ma uitam acum pe poze si vad ca nu am reusit deloc sa prind frumusetea locului.

Incerc sa revin astazi (maine cel tarziu) cu reviw-ul complet. M-a scos din program faptul ca am lasat masina in parcare si acum la intoarcere nu mai porneste. Trebuie sa umblu sa o doftoricesc.

alexandra_iri, anca_l*, Chloe, michaela_1961, ValiVieru, ymca, zena*
Alte impresii din această RUBRICĂDelphin BE Grand Resort: